Zamrożenie cen energii nie oznacza, że rachunki w 2023 roku będą na poziomie tych z 2022 r. W listopadzie zaczęło obowiązywać rozporządzenie dotyczące obliczania limitu cen dla energetyki. Dotyczy ono firm produkujących energię elektryczną z uwzględnieniem technologii jej wytwarzania oraz spółek zajmujących się obrotem.
Ceny energii w 2023 roku. Możliwe podwyżki
Zamrożenie cen energii nie oznacza, że rachunki w 2023 roku będą na poziomie tych z 2022 r. W listopadzie zaczęło obowiązywać rozporządzenie dotyczące obliczania limitu cen dla energetyki. Dotyczy ono firm produkujących energię elektryczną z uwzględnieniem technologii jej wytwarzania oraz spółek zajmujących się obrotem.
Magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych …
W przyjętej przez rząd „Polityce energetycznej Polski do 2040 roku" podkreśla się rolę elektrowni szczytowo-pompowych jako jednostek, które mogą zapewnić stabilną pracę …
Polityka Energetyczna Państwa do 2040 roku. Jak będzie …
Jedną ze zmian, jakie znalazły się w nowym scenariuszu PEP2040, jest ograniczenie roli gazu w polskiej energetyce. W porównaniu z wcześniejszymi prognozami …
Transformacja energetyczna w Polsce | Edycja 2023
W ubiegłym roku emisje CO2 w Polsce wzrosły o 0,3% w stosunku do 2021 r. Tym samym nasz kraj zajmuje 7. miejsce na świecie pod względem jednostkowej emisyjności całej gospodarki, z wynikiem 2,84 tony CO2/toe – niewiele niższym niż w Chinach, Malezji i …
Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?
"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na …
Magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych …
W przyjętej przez rząd „Polityce energetycznej Polski do 2040 roku" podkreśla się rolę elektrowni szczytowo-pompowych jako jednostek, które mogą zapewnić stabilną pracę polskiego systemu elektroenergetycznego w sytuacji, gdy dokonuje się u nas transformacja …
Magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo ...
W Polsce powstaną nowe elektrownie szczytowo-pompowe, a już istniejące zostaną gruntownie zmodernizowane, co znacznie poprawi bilans energetyczny kraju. Wspólne działania na rzecz rozwoju w pełni ekologicznych magazynów energii podejmą Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGE Polska Grupa …
Rynek energii w Polsce w 2023 roku – co powinien wiedzieć ...
W kwietniu 2022 roku udział ten wynosił 70%, natomiast w maju 2023 roku zmniejszył się do 62%. Przepisy unijne. Przełomowy, jeśli chodzi o rynek energii w Polsce i w Europie, okazał się kwiecień 2023 roku. Na to, jak dziś wygląda i jak będzie kształtował się w przyszłości rynek energii w Polsce i Europie, wpływa wprowadzenie ...
Polska energetyka – od geopolitycznych napięć do zielonej …
Polski rząd zatwierdził politykę energetyczną kraju do 2040 roku, która zakłada dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, zmniejszenie uzależnienia od węgla oraz …
VAT na energię w 2023. Decyzja na przełomie listopada i grudnia …
Ustawa przewiduje też m , że jeżeli między 1 października br. a 31 grudnia 2023 r. odbiorca zmniejszy swoje zużycie, o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022 r., w 2024 r. sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023.
Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku
W dzisiejszej publikacji skupimy się na prawnych aspektach funkcjonowania magazynów energii w Polsce. W dalszej części wyjaśnimy wybrane przepisy i zagadnienia prawne bezpośrednio związane z magazynami energii w naszym kraju. Całość publikacji oparta będzie o aktualnie obowiązujące przepisy, które wynikają z ustawy z dnia 10 ...
Prognozy cen Energii w Polsce w horyzoncie
PEP2040 - Polityka energetyczna Polski do 2040 UE - Unia Europejska PSE - Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. EU ETS - Europejski System Handlu Emisjami EUA - uprawnienie do emisji CO2 CAP - górny poziom OZE - odnawialne źródła energii LCOE - Levelized Cost of Electricity LCOS - Levelized Cost of Storage LCOH - Levelized Cost of Hydrogen KSE - …
W poszukiwaniu zielonej energii
Chociaż polską energetykę wciąż kojarzymy głównie z węglem, odnawialne źródła energii (OZE) systematycznie zyskują na znaczeniu. Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, w ubiegłym roku udział OZE w …
Polska ma najdroższy prąd w Europie. Na import wydamy 3 mld zł
W związku z tym reszta Europy produkuje energię elektryczną z węgla po niższych kosztach, niż Polska. CO2 w trendzie bocznym. Po trzecie, ceny uprawnień do emisji CO2 od szczytu półtora roku temu poruszają się w trendzie bocznym i dziś są wyceniane nieznacznie poniżej (po 85 euro/t) szczytów (100 euro/t). Kraje takiej jak nasz ...
Polityka Energetyczna – Energy Policy Journal
The Energy Policy Journal is published by Mineral and Energy Economy Research Institute of the Polish Academy of Sciences. The journal is a forum for the exchange of ideas in the field …
Korona Gór Polski – Odkrywanie wspaniałości polskich szczytów
Korona Gór Polski to wyjątkowy zbiór najwyższych szczytów w różnych pasmach górskich Polski. Składa się z 28 wyjątkowych wierzchołków, które oferują nie tylko różnorodność krajobrazów, ale także unikalne wyzwania dla wędrowców. Od majestatycznych Tatr, przez malownicze Bieszczady, aż po tajemnicze Góry Świętokrzyskie, każdy szczyt ma …
Biogaz i biometan w Polsce 2023. Raport do pobrania za darmo
Prawdopodobnie pierwszą pracującą biometanownią w Polsce będzie inwestycja prowadzona w ramach konkursu „Innowacyjna biogazownia" pod egidą NCBiR i UP w Poznaniu, w gospodarstwie doświadczalnym Brodach, skąd biometan popłynie na przełomie 2023/24. Zaiste, jest to prawdziwa ironia losu, że taka inwestycja prowadzona jest przez środowisko …
REPowerEU: polityka energetyczna w krajowych planach …
REPowerEU koncentruje się nie tylko na wzmocnieniu strategicznej autonomii UE w sektorze energetycznym, ale również na wspieraniu przejścia na czystą energię i łączeniu sił na rzecz …
Udział węgla w energetyce spadł do 63
W 2023 roku Polska ponownie pobiła rekord produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Według wstępnych szacunków WysokieNapiecie.pl wygenerowały one znacznie ponad 40 TWh, …
Polska energetyka w 2022 w infografikach
Rok 2022 był jednym z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych w historii polskiej energetyki. Najwyższym w historii wzrostom cen węgla kamiennego, gazu ziemnego i energii elektrycznej towarzyszyły znaczące wzrosty energetyki słonecznej, ważna decyzja dot. budowy elektrowni atomowej i rządowy klincz w sprawie energetyki wiatrowej.