Produkty

1. Wstęp. Podziemna eksploatacja górnicza narusza równowagę geostatyczną, wywołuje zmiany naprężeń w masywie skalnym i w następstwie, jego spękanie i przemieszczanie.

1. Wst p

1. Wstęp. Podziemna eksploatacja górnicza narusza równowagę geostatyczną, wywołuje zmiany naprężeń w masywie skalnym i w następstwie, jego spękanie i przemieszczanie.

Działania Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego …

Działania miały na celu wsparcie dynamicznego rozwoju rynku gruntowych pomp ciepła w Polsce, dla którego bardzo ważnymi aspektami są: dostęp do rzetelnej …

Działania Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego …

Streszczenie Niniejszy artykuł jest podsumowaniem działalności pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) prowadzonej w ciągu ostatnich kilku ...

Badania i metodyka prognozowania stanów wód gruntowych

Badania i metodyka prognozowania stanów wód gruntowych 865 wielkości znormalizowanej y wskaźnika istotności trendu P świadczy o rosnącym charakterze trendu (stany wód gruntowych wykaZUją wielo­ letni wznios). OCENA INTENSYWNOŚCI TRENDU Intensywność wiarygodnie ustalonych trendów w wielol,etnich zmia­ nach stanów wód gruntowych można ustalić za …

OCENA MOŻLIWOŚCI MAGAZYNOWANIA ENERGII CIEPLNEJ …

Badania dotyczą wyłącznie magazynowania niskotemperaturowego ciepła i chłodu w zakresie od ok. 5°C do ok. 25°C i są realizowane dla obszaru całej Polski w zasięgu występowania …

Jak sprawdzić poziom wód gruntowych?

Dzięki tej mapie można uzyskać cenne informacje dotyczące poziomu wód gruntowych na danym terenie. Wykorzystanie mapy do oceny poziomu wód gruntowych na działce budowlanej . Mapa hydrogeologiczna może być wykorzystana do oceny poziomu wód gruntowych na działce budowlanej. Dzięki analizie mapy można określić, czy na danym …

Ogromny potencjał systemów magazynowania energii cieplnej w …

Systemy magazynowania energii cieplnej w warstwach wodonośnych mogą znacząco przyczynić się do przyjaznego dla klimatu ogrzewania i chłodzenia budynków: gorąca woda jest magazynowana pod ziemią i w razie potrzeby wypompowywana. Naukowcy z Instytutu Technologii w Karlsruhe (KIT) odkryli teraz, że niskotemperaturowe warstwy wodonośne w …

Zaskakująca mapa poziomu wód gruntowych: odkryj tajemnice …

Wpływ poziomu wód gruntowych na środowisko: kluczowe informacje na nowej mapie. Poziom wód gruntowych ma ogromny wpływ na środowisko naturalne. Aktualnie, dzięki nowej mapie, możemy łatwo uzyskać kluczowe informacje na temat tego zagadnienia. Mapa przedstawia dane m . dotyczące stanu wód gruntowych, ich poziomu, a także zasięgu ...

Równanie dotyczące magazynowania wód gruntowych, gdy …

To narzędzie umożliwia dostarczenie Równanie dotyczące magazynowania wód gruntowych, gdy doładowanie przekracza zrzut obliczenie za pomocą skojarzonej z nią formuły. Kalkulator A do Z Pobierać PDF

W Uniejowie o szansie na rozwój geotermii w województwie łódzkim

Wskazał, że z punktu widzenia projektowania instalacji geotermalnych ważne są nie tylko własności zbiornikowe wód podziemnych, ale także odpowiednia lokalizacja i precyzyjne określenie sposobu zagospodarowania energii. W prezentacji zostały przedstawione wyniki prac dotyczących najbardziej perspektywicznych lokalizacji dla budowy ciepłowni geotermalnych w …

Hydrogeologia i cykl hydrologiczny

Hydrogeologia to dziedzina geologii zajmująca się badaniem rozmieszczenia, ruchu i jakości wody pod powierzchnią. Hydrogeologia zajmuje się zrozumieniem występowania, ruchu i magazynowania wód gruntowych warstwy wodonośne, czyli formacje geologiczne zawierające wodę.Hydrogeolodzy badają właściwości skały i osady kontrolujące przepływ …

Jak sprawdzić poziom wód gruntowych?

Istnieje wiele różnych metod pomiaru poziomu wód gruntowych, w tym między innymi badania geofizyczne, pomiary hydrodynamiczne czy badanie przepuszczalności gruntu, które pozwalają na określenie głębokości wód gruntowych. Czy istnieje mapa hydrogeologiczna dla danej lokalizacji? Dla niektórych lokalizacji dostępne są mapy hydrogeologiczne …

ENERGETYKA Systemy magazynowania energii ciepła i chłodu …

W artykule dokonano przeglądu aktualnych technologii magazynowania energii elektrycznej oraz zestawiono uzyskiwane parametry w aspekcie zastosowań w zasobnikach …

Podziemne magazynowanie wodoru

W celu zapewnienia stabilności systemów energetycznych niezbędne jest magazynowanie nadwyżek wodoru, a podziemne kawerny solne stanowią jedno z najbezpieczniejszych, ekologicznych i najbardziej efektywnych rozwiązań. W ramach projektu prowadzone będą badania geomechaniczne soli oraz numeryczne modelowanie stabilności kawern ...

Innowacyjne metody magazynowania ciepła

gazynami energii. Technologie magazynowania ciepła, nad którymi są prowadzone prace badawcze dotyczące zarówno magazynów opartych na medium takim jak woda, jak i …

Jak sprawdzić poziom wód gruntowych?

Satelity mogą zbierać dane dotyczące zmian poziomu terenu i wilgotności gleby, co pośrednio pozwala na ocenę poziomu wód gruntowych. 5. Analiza danych historycznych Analiza danych historycznych, takich jak archiwalne pomiary poziomów wód gruntowych oraz dane meteorologiczne, może dostarczyć cennych informacji na temat tendencji i cykli wahań …

Badania Enea Operator dotyczące magazynów energii

Enea Operator przeprowadzi projekt badawczo-rozwojowy dotyczący magazynowania energii. W Bydgoszczy, Zielonej Górze, Gubinie, Pogorzelicy i Opalenicy zainstalowane zostaną magazyny energii w oparciu o różne technologie, by sprawdzić jak obecnie dostępne rozwiązania sprawdzają się w codziennej pracy sieci dystrybucyjnej. Projekt …

(PDF) Badania wpływu rozmieszczenia wymienników na …

Badania wpływu rozmieszczenia wymienników na efektywność podziemnych magazynów energii / Research of impact the exchangers location on efficiency the underground energy storages

Energetyka wodorowa – podstawowe problemy

Rozwój technologii wodorowej wiąże się z przeprowadzaniem badań i analiz, obejmujących różne obszary technologiczne, w tym wy-twarzanie, transport wodoru, jego magazynowanie i zastosowanie w energetyce oraz do napędu środków transportu.

Magazynowanie energii elektrycznej – ukazał się pierwszy raport …

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym kraju funkcjonuje 12 magazynów energii o mocy co najmniej 50 kW. Regulator wydał pięć decyzji uznających magazyny energii elektrycznej za w pełni zintegrowane z siecią.

Badania hydrogeologiczne, badania wód gruntowych | SGS Poland

Badania ujęć wód gruntowych ; Modelowanie wód gruntowych ; Pompowanie próbne i badania znacznikowe ; Testy przepuszczalności ; Badanie krasu ; Zarządzanie odwiertami studni i geotermia ; Nasz potencjał technologiczny pozwala nam przeprowadzić szczegółowe badania: począwszy od pompowania i próbobrania, a skończywszy na modelowaniu zasobów wód …

Zalecenia dla rolników z terenów dotkniętych powodzią

Istnieje również ryzyko zanieczyszczenia wód i gleb substancjami chemicznymi, w tym pestycydami. W efekcie skumulowane pozostałości mogą być pobierane przez rośliny uprawiane w kolejnych sezonach wegetacyjnych. Na terenach popowodziowych zanieczyszczenia mogą docierać również do wód gruntowych i studni. W takich przypadkach, aby ...

Magazynowanie wodoru w kawernach solnych dużą szansą dla …

Globalne inicjatywy magazynowania energii w kawernach. Warto zwrócić uwagę na innowacyjne projekty magazynowania energii w kawernach na świecie, które również przyciągają uwagę. W tym kontekście wyjątkowe są podejścia takie jak realizowane w stanie Utah w USA oraz we francuskim Etrez. Obydwa projekty w różny sposób ...