Produkty

Molo B. (2016), Polityka Unii Europejskiej a rozwój odnawialnych źródeł energii w Niemczech, „Rocznik Integracji Europejskiej" 10: 121-142, DOI : 10.14746/rie.2016.10.8.

Wpływ niemieckiej Energiewende na transformację energetyczną w Unii ...

Molo B. (2016), Polityka Unii Europejskiej a rozwój odnawialnych źródeł energii w Niemczech, „Rocznik Integracji Europejskiej" 10: 121-142, DOI : 10.14746/rie.2016.10.8.

Perspektywy dekarbonizacji wytwarzania energii elektrycznej w …

2. Stan systemu energetycznego w Polsce na tle Unii Europejskiej Polski sektor elektroenergetyczny, oparty na spalaniu w ęgla kamiennego i brunat-nego, jest jednym z najbardziej emisyjnych w skali Europy i świata (ryc. 1). Ryc. 1. Udzia ł różnych źródeł w produkcji energii elektrycznej w 2019 roku w Unii Europejskiej

Wyzwania sektora energii w kontekście transformacji energetycznej

WYZWANIA SEKTORA ENERGII W KONTEKŚCIE TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ | 73. przed którymi stoi sektor energetyczny. Najczęściej w kontekście zmian energe-tycznych w Unii Europejskiej pojawiają się trzy daty: 2030, 2040 i 2050. O ile dwie pierwsze traktować można jako orientacyjne punkty znaczącej redukcji emi-

WYKORZYSTANIE ODNAWIALNYCH ZASOBÓW ENERGII W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ ...

W artykule przedstawiono stan obecny wykorzystania odnawialnych zasobów energii w krajach Unii Europejskiej, przegląd mechanizmów wsparcia jakie zostały wprowadzone dla rozwoju źródeł ...

W POLSCE I UNII EUROPEJSKIEJ W KONTEKŚCIE POLITYKI KLIMATYCZNEJ

W POLSCE I UNII EUROPEJSKIEJ W KONTEKŚCIE POLITYKI KLIMATYCZNEJ Remigiusz Nowakowski 23.06.2021 . Wykorzystanie gazu w elektroenergetyce –ujęcie globalne W ostatniej dekadzie europejskie i światowe statystyki wykazują wzrost zainteresowania producentów energii rozwojem energetyki gazowej. Źródło: ACER Annual Report on the Results of Monitoring the …

Mamy największe zapasy gazu w Unii Europejskiej

Polsce, w przeciwieństwie do Europy Zachodniej, nie powinno zabraknąć ani prądu ani gazu w zimie. Mamy największe zapasy gazu w Unii Europejskiej i stale zwiększamy możliwości magazynowania surowców energetycznych.

W centrum uwagi: Dostosowanie infrastruktury energetycznej w …

Chodzi o tę część systemu, która umożliwia włączenie energii ze źródeł odnawialnych do sieci, a następnie przesył i dystrybucję energii w całej Unii – zaczynając od …

Przyszłość przemysłu bateryjnego w Polsce – Polskie …

Trudno wyobrazić sobie dekarbonizację, która jest w tej chwili priorytetowym, nienegocjowalnym celem Unii Europejskiej, bez magazynów energii. Stąd liczna reprezentacja i znakomity skład w debacie „Przyszłość przemysłu bateryjnego w Polsce". W rozmowie wzięli udział: Grzegorz Onichimowski, prezes PSE, Mikołaj Budzanowski, prezes Boryszew Green …

Magazyny energii w Polsce

Komisja Europejska zatwierdza polski program pomocy państwa o wartości 1,2 mld euro, który ma wspierać inwestycje w magazyny energii elektrycznej, by wspomagać …

Wsparcie publiczne dla magazynowania energii w świetle raportu …

Wsparcie publiczne dla magazynowania energii w świetle raportu Komisji Europejskiej. W maju 2020 roku Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący magazynowania energii, tj.: „Badanie dotyczące magazynowania energii – wkład w bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w Europie" 1.Treścią tego raportu Komisja …

Magazynowanie energii

DOSTĘPNE I PRZYSZŁE FORMY MAGAZYNOWANIA ENERGII 2 Raport został przygotowany przez zespół: Adrian Chmielewski, Politechnika Warszawska, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych, Instytut Pojazdów

Elektrownie atomowe w Europie

Te pięć krajów wspólnie generuje ponad 83% całkowitej ilości energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach jądrowych na terenie Unii Europejskiej. W 2021 roku, 106 reaktorów jądrowych działało w 13 państwach …

Magazynowanie towarów w kraju i Unii Europejskiej a ...

Magazynowanie, a obowiązki podatkowe – kraj magazynowania. Kiedy przedsiębiorcy posiadają magazyn na terenie innego kraju UE i wysyłają z niego towary do odbiorców prywatnych na terenie tego samego państwa, mają obowiązek rejestracji VAT oraz rozliczania lokalnej sprzedaży. Ponadto, gdy przedsiębiorcy posiadają magazyny na terenie dwóch różnych krajów …

Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii

1. wzywa państwa członkowskie, aby w pełni przeanalizowały swoje zdolności do magazynowania energii; 2. wzywa Komisję do opracowania kompleksowej strategii w dziedzinie …

Perspektywy energetyki słonecznej w Unii Europejskiej

Energetyka słoneczna w Unii Europejskiej. W większości państw Unii Europejskiej nie ma odpowiednich warunków do budowy elektrowni słonecznych, heliociepłowni i pieców słonecznych (rys. 7 – str. 72). Jednak w prawie każdym z nich istnieje możliwość stosowania energii słonecznej do ogrzewania budynków, klimatyzacji pomieszczeń ...

Energetyka wodna w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 …

W roku 2023 ważnym wydarzeniem w Unii Europejskiej było zakończenie prac nad Dyrektywą RED III. Stawia ona za cel, aby do 2030 roku osiągnąć co najmniej 42,5% udziału OZE w europejskim miksie energetycznym. – Jeśli chodzi o wydarzenia w Europie to chyba dla całej branży OZE ważne było przyjęcie dyrektywy RED III w ostatecznym kształcie, w …

Prawo w energetyce w 2023 roku. Podsumowanie ...

Niestety w dalszym ciągu brakuje rozwiązań, które wprost regulują kwestię magazynowania energii w kontekście przepisów budowlanych ... (EBI) opublikował raport dotyczący inwestycji firm w Unii Europejskiej w działania na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatu oraz przystosowania się do nich. Z dokumentu wynika, że 61% firm w UE …

ENERGETYKA SŁONECZNA W UNII EUROPEJSKIEJ – STAN I …

Ze struktury pozyskania energii ze źródeł odnawialnych w Unii Europejskiej wynika, że dotychczas największe znaczenie miała biomasa wykorzystywana głównie w ciepłownictwie ...

UE mocno ograniczyła zależność do gazu z Rosji. Dzięki zielonej energii ...

Teraz KE przedstawiła sprawozdanie pokazujące aktualny stan unii energetycznej budowanej w ramach UE. W sprawozdaniu podkreślono wyraźny spadek importu gazu z Rosji. Udział rosyjskiego gazu w łącznym imporcie gazu do Unii Europejskiej spadł z 45 proc. w 2021 r. do 18 proc. w czerwcu 2024 r. W zeszłym miesiącu UE osiągnęła swój cel w …

Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku

Art. 3 pkt 13a pr. ener. – „odbiorca końcowy" to odbiorca dokonujący zakupu paliw lub energii na własny użytek; do własnego użytku nie zalicza się energii elektrycznej zakupionej w celu jej magazynowania lub zużycia na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej oraz paliw gazowych zakupionych w celu ich zużycia na …

ZAŁĄCZNIK „STAN I PERSPEKTYWY ROZWOJU GOSPODARKI WODOROWEJ W …

Polityka i prawo w Unii Europejskiej 5 Polityka i prawo w Polsce 6 Rynek 7 Ogniwa łańcucha wartości 9 Wytwarzanie 9 Transport i dystrybucja 12 Magazynowanie 16 Użytkowanie 17 Bariery 20 OZE i kwestia odnawialnego wodoru 20 Logistyka i infrastruktura 21 Regulacje i legislacja 22 Bariery ekonomiczne 24 Kadry 24 Ryzyka 24 Technologiczne 25 Środowiskowe 25 Społeczne …

RAPORT ROCZNY 2022 – ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII (OZE) w …

Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności (PIME) oszacowała, że z końcem 2022 roku w Polsce funkcjonowało około 7 000 przydomowych magazynów energii o łącznej mocy 27,5 MW i pojemności 55 MWh. Około 2 000 urządzeń zostało zainstalowanych od 2021 roku, a więc od momentu pojawienia się planów wdrożenia systemowych dotacji na …

Sprawozdanie na temat stanu unii energetycznej na 2024 r.

UE osiągnęła swój cel w zakresie magazynowania gazu na okres zimowy na poziomie 90%, na długo przed wyznaczonym terminem 1 listopada; ceny energii są bardziej stabilne i utrzymują …

Magazynowanie gazu: wstępne porozumienie Rady z Parlamentem

Osiągnięte dziś wstępne porozumienie między Radą a Parlamentem co do przepisów o magazynowaniu gazu znacznie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa dostaw …

To będzie największa ciepłownia geotermalna w Unii Europejskiej

Inwestor projektu – firma Innargi należąca do Maersk – zaznacza, że będzie to największa tego typu instalacja w Unii Europejskiej. Innargi rozpoczyna odwiert na głębokość 2,5 km, żeby sięgnąć po zasoby gorącej wody i przekształcić ją w ciepło dostarczane do odbiorców.

Ramy i bariery prawne magazynowania energii wobec rosnącego ...

i sezonowego (okresow ego) magazynowania energii w Unii Europejskiej. 11. Kolejne inwe stycje w przedmiocie te go sposobu magazynowania ener gii . są jednak bardzo ograniczone. W ynika to z braku ...

Unijne wsparcie na rzecz magazynowania energii

Unijne ramy polityki dotyczące magazynowania energii opierają się na strategicznych inicjatywach takich jak europejski sojusz na rzecz baterii czy wsparcie badań i innowacji w zakresie …

RAPORT: Magazyny energii w Polsce | Portal Biznes Alert

Magazyny energii to technologia, z której mogłaby korzystać polska energetyka, ale jej rozwój wymaga wsparcia. W raporcie „From cradle to grave: e-mobility and the French energy transition", którego podstawę stanowiły badania, prowadzone lokalnie między majem 2016 roku a listopadem 2017 roku, wyraźnie widoczny jest trend związany z rozwojem …

(PDF) Polityka Unii Europejskiej a rozwój odnawialnych źródeł energii w ...

PDF | Artykuł podejmuje problematykę rozwoju odnawialnych źródeł energii w Niemczech w kontekście polityki energetycznej Unii Europejskiej i jednego z... | Find, read and cite all the ...

Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku …

Polityka energetyczna Unii Europejskiej motywowana w ostatnich miesiącach konsekwencjami napaści Rosji na Ukrainę i związaną z tym destabilizacją energetyczną, coraz silniej akcentuje rolę magazynowania …

ENERGIA ZE ŹRÓDEŁ ODNAWIALNYCH A STAN RODOWISKA NATURALNEGO W UNII ...

energii na stan zanieczyszczenia środowiska naturalnego w krajach Unii Europej-skiej. Omówione zostaną zmiany w strukturze pozyskania energii ze źródeł trady- cyjnych i odnawialnych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Przeprowa-dzona zostanie analiza stanu zanieczyszczenia powietrza oraz emisji gazów cieplarnianych. Podjęta zostanie próba oceny, …

W centrum uwagi: baterie – główny czynnik umożliwiający …

Mapa pokazująca zdolność magazynowania gazu, ilość gazu w magazynach i poziom napełnienia w każdym państwie członkowskim UE (stan na 10 października 2024 r.). Niemcy, Francja, Włochy i Holandia to państwa mające największą zdolność magazynowania.

Infrastruktura energetyczna w UE

UE wspiera różnorodne projekty infrastruktury energetycznej często o charakterze transgranicznym, których celem jest produkcja, magazynowanie i efektywna dystrybucja …

Rezolucja Europejskiego Komitetu Regionów Stan regionów i miast w Unii ...

Rezolucja Europejskiego Komitetu Regionów – Stan regionów i miast w Unii Europejskiej (2022/C 498/01) EUROPEJSKI KOMITET REGIONÓW (KR), UWZGLĘDNIAJĄC: — swoje roczne sprawozdanie UE na temat stanu regionów i miast, które …