Zrównoważony rozwój to koncepcja, która odnosi się do wzrostu gospodarczego, społecznego i ochrony środowiska naturalnego. Została ona zdefiniowana w różnych źródłach, ale najczęściej cytowana definicja pochodzi z raportu "Nasza Wspólna Przyszłość" (tzw. Raport Brundtland). Dokument głosi, że jest to rozwój "który zaspokaja …
Zrównoważony rozwój: Definicja, Geneza, Wpływ na Firmy i
Zrównoważony rozwój to koncepcja, która odnosi się do wzrostu gospodarczego, społecznego i ochrony środowiska naturalnego. Została ona zdefiniowana w różnych źródłach, ale najczęściej cytowana definicja pochodzi z raportu "Nasza Wspólna Przyszłość" (tzw. Raport Brundtland). Dokument głosi, że jest to rozwój "który zaspokaja …
In focus: The digital transformation of our energy system
Plan działania, który ma zostać opublikowany w czerwcu 2022 r., będzie jedną z kluczowych inicjatyw mających na celu szybsze wdrażanie technologii cyfrowych w systemie energetycznym, jak podkreślono w unijnej strategii integracji systemu energetycznego. Ma on na celu uwypuklenie tego, co można zrobić w zakresie działań ustawodawczych i …
Symulator Systemu Energetycznego w oparciu o OZE
Symulator Systemu Energetycznego to nowe narządzie edukacyjne opublikowane przez NCBR. Symulator w prosty sposób pozwala każdemu użytkownikowi, poprzez własne eksperymenty z ustawieniami, zrozumieć, jakie mogą być główne elementy przyszłej sieci energetycznej opartej na odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz jakie mogą …
Polityka energetyczna Polski w aspekcie wyzwań XXI wieku
systemu energetycznego, a także nie przedstawia oszacowania kosztów, jakie polska gospodarka musiałaby ponieść w wyniku jej realizacji. W Polsce węgiel brunatny i kamienny nadal odgry-wają główną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Zgodnie z zapisami projektu
Globalny rozwój energii odnawialnej będzie wymagał 5,2 biliona …
Jednak i one nadal są mocno uzależnione od paliw kopalnych, co w konsekwencji hamuje rozwój energetyki odnawialnej. Lwia część z 658 mld dolarów …
Narzędzie edukacyjne o wysokim potencjale. O ...
Narzędzie edukacyjne o wysokim potencjale. O Symulatorze Polskiego Systemu Energetycznego podczas konferencji NCBR. 12.04.2024. 12 kwietnia br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podczas konferencji dla przedstawicieli rządu, decydentów, ekspertów branży energetycznej oraz dziennikarzy zaprezentowało narzędzie edukacyjne – Symulator Polskiego …
Energetyka oparta na OZE
Stawiamy też na rozwój energetyki wiatrowej na morzu. W pierwszej fazie systemu, która zakończyła się z dniem 30 czerwca 2021 r., dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 5,9 GW przyznane zostało wsparcie w drodze decyzji administracyjnej. Instalacje te powstaną w okresie 2026-2030. Natomiast w kolejnych latach ...
Ponad 16 mld euro w formie preferencyjnych pożyczek na …
wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez modernizację sieci elektroenergetycznych i rozwój krajowych źródeł energii, oferowane przedsiębiorcom pożyczki w instrumencie Wsparcie krajowego systemu energetycznego będą udzielane na bardzo atrakcyjnych warunkach, w wyniku nowych inwestycji zwiększy się udział OZE w krajowym …
Energetyka-Rozproszona
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprezentowało Symulator Polskiego Systemu Energetycznego. Głównym zadaniem narzędzia jest tworzenie symulacji pokazujących, jak sprawdzą się różne konfiguracje systemu energetycznego wykorzystującego zmienne proporcje źródeł „zielonej" energii tak, aby zapewnić Polsce całość́ potrzebnej energii w sposób …
Siedem wyzwań dla sektora energetycznego | EY
Po pierwsze metoda dekarbonizacji systemu energetycznego wpłynie na możliwości rozwoju innych sektorów polskiej gospodarki, a więc jej konkurencyjności. Obliczenia śladu węglowego …
Energetyka-Rozproszona
Portal energetyka-rozproszona.pl jest jednym z efektów projektu "Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER)" współfinansowanego w latach 2019-2022 ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych: Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków …
Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku
2 · Energetyka, OZE. NIK: rynek mocy skuteczny w średnim okresie, długoterminowo może nie osiągnąć celu. Fot. Pixabay. Rynek mocy skutecznie zapewnił średnioterminowe …
Szczerbowski: NABE ustabilizuje system …
Utworzenie NABE poprzez wydzielenie z największych spółek energetycznych węglowych aktywów pozwoli na szybsze przeprowadzenie kosztownej transformacji energetycznej w Polsce. Inwestycje w obszarach …
Istota bezpieczeństwa energetycznego i jego zagrożenia
Odnosząc się do stabilności w funkcjonowaniu systemu energetycznego państwa warto podkreślić istotę uwarunkowań na to wpływających. Elementami motywu- jącymi rozwój bezpieczeństwa energetycznego i stanowiącymi jego osnowę są: – dywersyfikacja źródeł energii; – wykorzystanie krajowych i zagranicznych źródeł zaopatrywania w surowce; – …
Jak modelować polski system energetyczny
Oficjalna strona Symulatora Polskiego Systemu Energetycznego znajduje się tutaj: https://symulatorsystemuenergetycznego.ncbr.gov.pl/ 2/ Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków …
Rozdział REPowerEU
Rozwój sieci przesyłowych, inteligentna infrastruktura elektroenergetyczna [obecna inwestycja B2.2.1.] ... Wsparcie krajowego systemu energetycznego (Fundusz wsparcia energetyki) (nowa inwestycja) G1.3.2. Budowa morskich farm wiatrowych (Fundusz na rzecz morskiej energetyki wiatrowej) [obecna inwestycja B2.3.1.] G 2. Budowa infrastruktury gazu ziemnego i …
Instalacje OZE realizowane przez społeczności ...
Działanie A3: Rozwój nowych społeczności energetycznych działających w zakresie OZE. Działanie obejmuje 2 etapy, które zostaną objęte dofinansowaniem: Etap 1 – tworzenie nowych społeczności energetycznych: opracowanie koncepcji rozwoju społeczności energetycznych (KRSE), na obszarze gminy, związku gmin lub powiatu, wraz z niezbędnymi …
Integracja systemowa technologii akumulacji energii elektrycznej
Dalszy rozwój tej technologii jest jednak ograniczony ze względu na dostępność odpowiednich formacji geologicznych i zasobów wodnych. Mimo rosnącego zapotrze- bowania na magazynowanie, udział innych technologii w rynku jest obecnie znikomy, co wynika z licznych barier o charakterze technicznym, prawnym i ekonomicznym. Powszechnie uważa się, że …
Wykorzystanie układów energoelektronicznych w technologii …
niezawodność systemu energetycznego. Rozwiązania takie są już rozpatrywane pod hasłem ... powodowane przez wyczerpanie łatwiej dostępnych złóż zapoczątkowały rozwój idei samochodów hybrydowych i elektrycznych – „electrical vehicles" (EV). Choć pozycja producentów aut z silnikami spalinowymi wydaje się niezagrożona to wielu z nich rozpoczęło prace lub już ...
Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce: perspektywy i wyzwania …
Czynniki ważne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Oto główne czynniki bezpieczeństwa energetycznego, które mają ogromne znaczenie dla zapewnienia stabilnego i efektywnego systemu energetycznego w Polsce. Różnorodność zdolności wytwórczych (dywersyfikacja).
Polityka energetyczna Polski do 2040 – PEP2040
Aby zrealizować ten cel, niezbędny będzie rozwój infrastruktury sieciowej oraz technologii magazynowania energii, a także rozbudowa jednostek gazowych, jako mocy regulacyjnych czy wdrożenie energetyki jądrowej, jako stabilizatora dla systemu energetycznego, w którym coraz większą rolę odgrywać będą źródła odnawialne. PEP 2040 zakłada, że poziom udziału OZE w …
Integracja systemowa technologii akumulacji energii elektrycznej
wdrażaniem do systemu energetycznego technologii magazynowania energii elektrycznej, w tym przeglądu dostępnych i nowych koncepcji rozwiązań technologicznych. Celem pracy jest przybliżenie czytelnikowi złożoności problematyki magazynowania energii elektrycznej we współczesnych systemach energetycznych, a także trendów rozwojowych, które w przyszłości …
Rozwój systemu przesyłowego
Rozwój systemu przesyłowego. Plan rozwoju sieci przesyłowej ( PRSP) określa przedsięwzięcia rozwojowe sieci przesyłowej, których realizacja ma zapewnić w perspektywie długoterminowej pokrycie krajowego zapotrzebowania na moc i …
Transformacja energetyczna w Chinach – zarys sytuacji
Od ponad trzech dekad węgiel stanowi główną siłę napędową chińskiej gospodarki. W 2020 roku udział węgla w całkowitym zużyciu energii wyniósł 56,8%. Rezygnacja z niego oznacza radykalną i kosztowną transformację sektora energetycznego oraz znalezienie alternatyw, które będą w stanie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię.
Nowy rząd, nowa polityka energetyczna
Transformacja energetyczna wspiera zrównoważony rozwój poprzez modernizację systemu energetycznego, tworzenie miejsc pracy, zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego i promowanie innowacji. KPO to …
Stabilna praca krajowego systemu elektroenergetycznego
Dbamy o bezpieczeństwo i stabilną pracę systemu elektroenergetycznego – dzisiaj i w przyszłości. Mając świadomość stanu krajowej infrastruktury oraz wyzwań i trendów, które wpływają na rozwój systemu, realizujemy inwestycje oraz prowadzimy prace badawczo-rozwojowe, aby zapewnić jego stabilność i bezpieczeństwo.
Elastyczność Energetyczna w Polsce – Raport Specjalistyczny
Ocenę potencjału technologicznego i infrastrukturalnego polskiego systemu energetycznego. Przegląd aktualnych projektów elastyczności energetycznej w Polsce, w tym projektów. Kierunki rozwoju technologii i polityki elastyczności energetycznej. Opracowanie wzbogacono o opinie ekspertów z organizacji branżowych i biznesów kształtujących oblicze polskiej …
Nowy rząd, nowa polityka energetyczna – …
Energetyka jądrowa ma stać się stabilizatorem dla systemu energetycznego, w którym coraz większą rolę odgrywać będą źródła odnawialne. Strategia ciepłownictwa zakłada rozwój wysokosprawnej kogeneracji, …
OZE jako filar bezpieczeństwa energetycznego Polski
jednoczesny nacisk na rozwój mocy OZE szybko i tanio, poprzez wykorzystanie względnej przewagi konkurencyjnej chińskich dostawców, ... ale także fundamentalna i szybka przebudowa systemu energetycznego poprzez rozbudowę alternatywnych do paliw kopalnych źródeł energii. Nowy system energetyczny nie tylko gwarantowałby geopolityczną niezależność, ale …
(PDF) Energetyka rozproszona jako element polskiej …
Niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego otoczenia prawno-legislacyjnego umożliwiającego dalszy dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnym zapewnieniu bezpiecznej pracy ...
na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030
1.1. Kontekst planu krajowego dotyczący krajowego i unijnego systemu energetycznego oraz polityki energetycznej. ..... 4 1.2. Obecne polityki klimatyczno-energetyczne i środki obejmujące pięć wymiarów unii
NKT podpisało duże zamówienie z polskim zakładem …
NKT podpisało duże zamówienie z polskim zakładem energetycznym, które wspiera modernizację sieci. 13 cze 2024. NKT dostarczy 1300 km kabli 20 kV do operatora …
F]FDLQWHJUDFML KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU …
systemu energetycznego . 1 1. ZINTEGROWANY SYSTEM ENERGETYCZNY NA RZECZ EUROPY NEUTRALNEJ DLA KLIMATU Europejski Zielony Ład1 wytycza dla UE drogę ku neutralności klimatycznej do 2050 r. poprzez zdecydowane obniżenie emisyjności wszystkich sektorów gospodarki oraz wyższy poziom redukcji emisji gazów cieplarnianych w 2030 r. …
Elastyczność Energetyczna w Polsce – Raport Specjalistyczny
W raporcie „Elastyczność energetyczna w Polsce" przedstawiono aktualny stan badań i możliwości rozwoju rynku elastyczności energetycznej. Usługi związane z elastycznością …