– Rok 2023 był ważnym rokiem dla magazynowania energii w Polsce, ale pozostawił poczucie niedosytu. Od strony legislacji zadziało się dużo i to jest niewątpliwy pozytyw. Jednak obroty na rynku, liczba rzeczywiście …
Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie …
– Rok 2023 był ważnym rokiem dla magazynowania energii w Polsce, ale pozostawił poczucie niedosytu. Od strony legislacji zadziało się dużo i to jest niewątpliwy pozytyw. Jednak obroty na rynku, liczba rzeczywiście …
Decyzja środowiskowa
10) określenie przewidywanego oddziaływania analizowanych wariantów na środowisko, w tym również w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej i katastrofy naturalnej i budowlanej, na klimat, w tym emisje gazów cieplarnianych i oddziaływania istotne z punktu widzenia dostosowania do zmian klimatu, a także możliwego transgranicznego oddziaływania …
oceny oddziaływania na środowisko w praktyce
oceny oddziaływania na środowisko w praktyce ZAMÓWIENIA: INFOLINIA 801 04 45 45, FAX 22 535 80 01 [email protected] .PROFINFO.PL dakcja ekowa runaosz czy koBarta R Karolina Karpus, Grzegorz Klimek, Mateusz Mierkiewicz Bartosz Rakoczy, Małgorzata Szalewska, Jan Szuma Karolina Szuma, Katarzyna …
Rozporządzenie 2022/2577 ustanawiające ramy służące ...
Państwa członkowskie mogą zwolnić projekty dotyczące energii odnawialnej, a także magazynowania energii i sieci elektroenergetycznych, które to projekty są niezbędne do włączenia energii odnawialnej do systemu elektroenergetycznego z oceny oddziaływania na środowisko na podstawie art. 2 ust. 1 dyrektywy 2011/92/UE oraz ocen w zakresie ochrony …
Oceny oddziaływania na środowisko w praktyce
Strategiczna ocena oddziaływania na środowisko jest instrumentem mającym istotne znaczenie w planowaniu przestrzennym. W polskim ustawodawstwie regulacja dotycząca tego instrumentu znajduje się w ustawie z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko .
Ocena oddziaływania na środowisko: jak i kiedy | Atmoterm SA
Głównym zadaniem oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) jest zbadanie, jak planowane przedsięwzięcie (dotyczące nowych obiektów lub rozbudowy, przebudowy czy montażu istniejących) będzie wpływać na poszczególne komponenty środowiska (powietrze, woda, gleba), lub na formy ochrony przyrody, a także ustalenie sposobów zapobiegania, …
Metody oceny oddziaływań skumulowanych w procedurze OOŚ – …
Określenie oddziaływań skumulowanych jest jednym z obowiązkowych elementów oceny oddziaływania na środowisko, zarówno w odniesieniu do poszczególnych inwestycji jak i dokumentów o charakterze strategicznym. Element ten jest jednak rzadko uwzględniany w raportach OOŚ w wystarczającym zakresie. Jest to niekorzystne m . z punktu widzenia …
(PDF) Odnawialne źródła energii w Polsce
waną w celu oddziaływania na ... Gazeta Prawna: Maga z yny energii w Polsce pow inny działać na zasadach rynkowych (10.07.2 020) [13] Kacejko P., Pi jarski P., Gałązka K.: Ile powinien ...
Magazyny energii w Polsce
Na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa Polska zgłosiła Komisji program pomocy o wartości 1,2 mld euro, za pomocą którego zamierza wspierać nowo …
RFN-Polska. Umowa w zakresie ocen oddziaływania na środowisko …
Dodatkowo przesyłamy w związku z tym dane dotyczące ustalenia treści i zakresu dokumentacji oceny oddziaływania na środowisko zgodnie z artykułem 3 ustęp 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i strategicznych ocen oddziaływania na środowisko w kontekście …
Założenia do wykonania zamówienia publicznego dotyczącego …
Głównym celem prognozy oddziaływania na środowisko jest ocena potencjalnych i rzeczywistych skutków oddziaływania na środowisko realizacji projektu Programu Operacyjnego dotyczącego …
STRATEGICZNA OCENA ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO …
I przede wszystkim właśnie w zakresie uchwalania tych dokumentów, strategicz-na ocena oddziaływania na środowisko będzie zauważalna w skali lokalnej. Przy czym pamiętać należy, że przy aktach planowania przestrzennego stano-wiących jedynie drobne zmiany tych wcześniej przyjętych odstępuje się od prze-prowadzenia oceny strategicznej. Biorąc pod uwagę te …
Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku
W dzisiejszej publikacji skupimy się na prawnych aspektach funkcjonowania magazynów energii w Polsce. W dalszej części wyjaśnimy wybrane przepisy i zagadnienia prawne bezpośrednio związane z magazynami energii w naszym kraju. Całość publikacji oparta będzie o aktualnie obowiązujące przepisy, które wynikają z ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. …
Spółka PEJ złożyła raport środowiskowy
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska raport o oddziaływaniu na środowisko pierwszej polskiej elektrowni …
Zmiana przedsięwzięcia a ponowna ocena oddziaływania przedsięwzięcia na ...
przy czym, przeprowadzenie ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko uzależnione jest od wykazania, że zmienił się sposób negatywnego oddziaływania na środowisko; w przypadku zmiany zamierzenia po wydaniu pozwolenia na budowę, ustawa odsyła do art. 72 ust. 2 pkt 1 oraz 1a u.o.o.ś., zgodnie z którym wymogu ...
Założenia do wykonania zamówienia publicznego dotyczącego …
Przedmiotem oceny oddziaływania na środowisko jest projekt Programu operacyjnego dotyczącego czystej energii, ochrony środowiska naturalnego, sieci transportowych, mobilności mieszkańców oraz ochrony zdrowia i dziedzictwa kulturowego na lata 2021-2027. Zgodnie z projektem Założeń Umowy Partnerstwa (dalej ZUP), program operacyjny, stanowiący …
Oceny Oddziaływania na Środowisko
kształcenie pracowników i propagowanie wiedzy w zakresie oceny oddziaływania na środowisko wśród odbiorców zewnętrznych takich jak: inwestorzy, podmioty sporządzające raporty ooś; …
w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko do …
PAMIĘTAJĄC O Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzonej w Espoo w Finlandii w dniu 25 lutego 1991 r.; i decyzji II/9 jej Stron, podjętej w Sofii w dniach 26 i 27 lutego 2001 r., w której zdecydowano o opracowaniu prawnie wiążącego protokołu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko,
KOMISJA EUROPEJSKA
oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i pr ywatne na środowisko (2) (dyrektywa w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ)) w kontekście najnowszego orzecznictwa Tr ybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Niniejsze wytyczne koncentr ują się w szczególności na przypadkach zmiany i ...
OCENY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO
odniesieniu do planowanych przedsięwzięć mogących wywierać znaczący wpływ na środowisko. System OOŚ w Polsce funkcjonuje od początku lat 90-tych ubiegłego wieku podlegając ciągłej ewolucji i doskonaleniu. Istotne przemodelowanie tego systemu nastąpiło w latach 2000-2005 i wiązało się z koniecznością spełnienia wymagań wynikających z członkostwa Polski w …
Dział IV. Strategiczna ocena oddziaływania na środowisko
Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko,udost. inf. o środow,Dział IV. Strategiczna ocena oddziaływania na środowisko,Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w …
Wytyczne dotyczące oceny oddziaływania elektrowni wiatrowych na …
Wytyczne dotyczące oceny oddziaływania elektrowni wiatrowych na nietoperze PROJEKT - WERSJA Z XI 2013 Andrzej Kepel, Mateusz Ciechanowski, Radosław Jaros (zdjęcie: A. Kepel, mapy: M. Więckowska) Opracowanie: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra" przy współpracy Porozumienia dla Ochrony Nietoperzy Wykonano na zlecenie:
Decyzje środowiskowe na wiatraki. Nowe wytyczne GDOŚ
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opublikowała zalecenia w zakresie uwzględniania wpływu farm wiatrowych na krajobraz w procedurach oceny oddziaływania na środowisko. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że od września 2015 r. obowiązują nowe przepisy wzmacniające rolę krajobrazu i oceny wpływu przedsięwzięć na …
Problematyka ocen krajobrazu w kontekście lądowych farm wiatrowych w Polsce
W Polsce zalecenia dotyczące metodyki, którą moż-na przyjąć przy ocenie wpływu farm wiatrowych na krajobraz, zostały wydane . w 2017 r. na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ...
Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii
1. wzywa państwa członkowskie, aby w pełni przeanalizowały swoje zdolności do magazynowania energii; 2. wzywa Komisję do opracowania kompleksowej strategii w dziedzinie …
Zawiadomienie Komisji dotyczące stosowania dyrektywy w sprawie oceny ...
Zawiadomienie Komisji dotyczące stosowania dyrektywy w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE, zmieniona dyrektywą 2014/52/UE) w odniesieniu do przypadków zmiany i poszerzenia przedsięwzięć - pkt 24 załącznika I i pkt 13 lit. a) załącznika II, z uwzględnieniem …
Zalecenie 2024/1343 w sprawie przyspieszenia procedur …
30. Państwa członkowskie powinny usprawnić wymogi w zakresie oceny oddziaływania na środowisko w odniesieniu do projektów dotyczących energii odnawialnej i …
Nowe technologie w zakresie energii (III konkurs)
Nowe technologie w zakresie energii (III konkurs) 11.0: 31.10.2024 15:14 Maciej Buźniak Nowe technologie w zakresie energii (III konkurs) 10.0: 04.10.2024 13:42 Maciej Buźniak Nowe technologie w zakresie energii (III konkurs) 9.0: 04.10.2024 13:16 Maciej Buźniak Nowe technologie w zakresie energii (III konkurs) 8.0: 04.10.2024 13:10 Maciej ...
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]
Rynek magazynów energii w Polsce znajduje się na początku 2023 roku w fazie pierwszych inwestycji, wdrażania programów wsparcia i niewystarczających jeszcze inicjatyw informacyjnych ze strony ustawodawcy. Miesiąc od uruchomienia dopłat do zakupu magazynów energii, nie złożono w tym zakresie żadnego wniosku. W obliczu ponad miliona prosumentów …
Ocena oddziaływania na środowisko
Ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ) to procedura identyfikowania i oceny wpływu planowanych przedsięwzięć na środowisko. Metoda ta została wprowadzona w USA w 1970 roku i obecnie jest stosowana w 46 krajach. W Polsce historia OOŚ podzielona jest na trzy okresy, a obecnie funkcjonuje ustawa OOŚ2. Celem OOŚ jest profilaktyczna ...
Obszary przyśpieszonego rozwoju – Sozosfera
Wyznaczenie terenów pod rozwój energetyki odnawialnej, jak również przeprowadzenie dla tych obszarów badań oraz strategicznych ocen oddziaływania na środowisko pozwoli na uwolnienie …
INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA ZAŁĄCZNIKA pn. Formularz w zakresie Oceny ...
Formularz w zakresie Oceny Oddziaływania na Środowisko o udzielenie wsparcia na operacje realizowane przez podmioty inne niż LGD . 2 Informacje ogólne: Niniejsza Instrukcja ma na celu doprecyzowanie zapisów Formularza w zakresie Oceny Oddziaływania na Środowisko tak, by w sposób jednoznaczny przedstawić wymagania Lokalnej Grupy Działania dla Wnioskodawców. …
Magazyny energii wreszcie zostały uregulowane prawnie, a …
15 marca Sejm przegłosował nowelizację ustawy „Prawo energetyczne", której głównym punktem było wprowadzenie do systemu prawnego regulacji dedykowanych …
Dział II. Udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie
47 wymóg przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w przypadku innych ... 103 wymóg uzasadnienia decyzji w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia w zakresie oddziaływania na obszar Natura 2000 ust. 1–3, art. 104 ust. 1 i art. 105 tej ustawy; 34) z zakresu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze …