Nowe wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli. 04.10.2023. 3 października 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Nowe wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli
Nowe wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli. 04.10.2023. 3 października 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
WRD Wytyczne projektowania skrzyżowań drogowych …
WZORCE I STANDARDY . WRD-31-2. Wytyczne . projektowania skrzyżowań drogowych . Skrzyżowania zwykłe i skanalizowane . Rekomendował: Minister Infrastruktury II 2020 r. (2) WRD-31-2 Wytyczne projektowania skrzyżowań drogowych. Skrzyżowania zwykłe i skanalizowane33 . Przedmiotowe opracowanie nie stanowi przepisów techniczno-budowlanych w rozumieniu art. …
GDDKiA udostępniła Opis potrzeb i wymagań dla projektowania …
Opis potrzeb i wymagań dla projektowania tuneli drogowych to dokument, który został wypracowany przez Zespół tunelowy działający od 2021 roku w GDDKiA. Od dzisiaj jest publicznie dostępny i każdy może się z nim zapoznać. Do końca września br. czekamy na opinie branży wykonawczej, projektantów i wszystkich innych podmiotów oraz ...
Pierwsza polska elektrownia jądrowa jest w fazie …
Pierwszy z nich to projekt prowadzony przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), spółkę Skarbu Państwa, której zadaniem jest pełnienie roli inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w …
Nowe zasady projektowania infrastruktury tramwajowej.
W rezultacie nowe rozporządzenie [1] nie zawiera ani jednego mierzalnego zapisu dotyczącego projektowania infrastruktury tramwajowej, a sedno wymagań dobrze obrazuje § 48.3: „Torowisko tramwajowe projektuje się w taki sposób, aby uwzględnić uwarunkowania lokalnej sieci tramwajowej oraz zastosować w konstrukcji torowiska rozwiązania redukujące …
Standardy projektowania budynków dla osób z …
Celem poradnika jest wskazanie odpowiednich rozwiązań w zakresie dostosowania zarówno projektowanych jak i istniejących budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego czy mieszkalnych wielorodzinnych do zróżnicowanych potrzeb ich użytkowników, mając na uwadze zasady „projektowania uniwersalnego", a także uwrażliwienie obecnych, jak i …
Standardy projektowania infrastruktury dla pieszych
Biuro Polityki Mobilności i Transportu przygotowało dwa dokumenty: „Standardy projektowe i wykonawcze infrastruktury dla pieszych w m.st. Warszawie" oraz „Wytyczne projektowe i wykonawcze infrastruktury dla pieszych w m.st. Warszawie", które wprowadzają jednolite standardy projektowania przestrzeni dla pieszych niezależnie od ich ...
Zadaj te pytania klientowi przed rozpoczęciem projektu!
Oto lista pytań, bez których nie warto rozpoczynać współpracy z klientem. Uzyskane odpowiedzi pomogą Ci skonstruować świetny brief, czy sporządzić umowę. Dzięki tym pytaniom unikniesz nieporozumień co do wymagań klienta, i dostarczysz projekt, który będzie w pełni zgodny z jego wizją.
Standardy w sieci dystrybucji Enei Operator | Enea Operator
W dokumentach określone zostały podstawowe wymagania i rozwiązanie techniczne, które powinny spełniać wybrane elementy elektroenergetycznej sieci …
ZAŁĄCZNIK 11 Standardy analizy i projektowania
ZAŁĄCZNIK 11:Standardy analizy i projektowania Strona 4 z 21 Analiza biznesowa - operuje na modelu CIM. Analiza systemowa - operuje na modelu PIM. Projektowanie - operuje na modelu wytworzonym przez analizę systemową (PIM), uwzględniając model platformy (PSM).1.4 UML Notacja UML przewiduje szereg typów modeli i diagramów. Ich minimalny zbiór na potrzeby …
W KONTEKŚCIE MAGAZYNOWANIA ENERGII
• Przegląd najważniejszych regulacji prawych dotyczących magazynowania energii elektrycznej; • Definicję i przegląd najważniejszych regulacji w zakresie agregacji energii elektrycznej; • …
Co to jest specyfikacja wymagań: definicja, najlepsze narzędzia i ...
Będzie on również zawierał inne powiązane informacje niezbędne do projektowania, weryfikacji i konserwacji produktu. Co to jest specyfikacja wymagań? Specyfikacja wymagań, zwana również dokumentacją, to proces zapisywania wszystkich wymagań systemowych i użytkowych w formie dokumentu. Wymagania te muszą być jasne, kompletne, wyczerpujące i spójne. W trakcie …
Systemy magazynowania energii (BESS) | BayWa r.e.
Nasze doświadczenie projektowe i wiedza techniczna umożliwiają nam kompleksowe zrozumienie lokalnych wymagań dotyczących bateryjnych systemów magazynowania (BESS), zarówno jako samodzielnych projektów, jak i łączących fotowoltaikę i farmy wiatrowe z BESS.
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
Jak wyżej wskazano, ustawą z 2021 r. operatorzy systemu elektroenergetycznego zostali zobowiązani do prowadzenia w postaci elektronicznej rejestru magazynów energii elektrycznej …
Narodowe Standardy Cyberbezpieczeństwa
Narodowe Standardy Cyberbezpieczeństwa realizują interwencję 2.1 celu szczegółowego 2 Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019 – 2024 w zakresie opracowania i wdrożenia Narodowych Standardów Cyberbezpieczeństwa. Na standardy składają się następujące opracowania: NSC 199, Standardy kategoryzacji bezpieczeństwa. Wersja …
Magazynowanie energii elektrycznej i gospodarka wodorowa
Przedstawiono studium możliwości magazynowania energii z odnawialnych źródeł energii (OŹE) w zasobnikach akumulatorowych i elektrowniach szczytowo-pompowych w Polsce. Omówiono …
Czym jest i jak działa elektrownia atomowa?
Podobnie jak w konwencjonalnej elektrowni węglowej – energia elektryczna w elektrowni atomowej jest wytwarzana z ciepła. Różnica w działaniu elektrowni atomowej jest taka, że to ciepło nie powstaje ze spalania węgla a z …
Kehua liderem w zakresie bezpieczeństwa magazynowania energii
Przegląd projektu ochrony przeciwpożarowej i akceptacja stacjonarnych elektrochemicznych magazynów energii, skonstruowanych w formie niezależnych elektrowni magazynujących energię o mocy znamionowej mniejszej niż 500 kW lub energii znamionowej mniejszej niż 500 kWh, powinny opierać się na zastosowaniu zaleceń przewodnika, a system …
Czujniki gazu dla elektrowni magazynujących energię elektrochemiczną
Chińska norma krajowa GB/T 42288-2022 „Przepisy bezpieczeństwa dla elektrowni magazynujących energię elektrochemiczną" w zakresie magazynowania energii została oficjalnie opublikowana za zgodą Państwowej Administracji ds. Regulacji Rynku i zostanie oficjalnie wdrożona 1 lipca tego roku . Przepisy stawiają przede wszystkim jasne wymagania dotyczące …
Ocena możliwości lokalizacyjnych elektrowni wiatrowych
Zapotrzebowanie na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii nieustannie rośnie. Energetyka wiatrowa to najbardziej rozwijająca się gałąź energetyki OZE. Lokalizowanie elektrowni wiatrowych powinno być zintegrowane w ramach kompleksowego planowania i projektowania, by ich lokalizacja nie miała negatywnego oddziaływania.
Instrukcje i standardy
W opracowaniu pn. „Standardy techniczne w ENERGA–OPERATOR SA" określone zostały ogólne wymagania techniczne, stawiane wybranym elementom elektroenergetycznej sieci …
Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii
K. mając na uwadze, że na elektrownie szczytowo-pompowe przypada ponad 90 % zdolności magazynowania energii w UE; mając na uwadze, że magazynowanie w nich odgr ywa obecnie …
Standardy Techniczne ych
Standardy techniczne projektowania ukadów geometrycznych torów i poáączeń torów zostay opracowane w oparciu o aktualny stan wiedzy z zakresu projektowania. 4. Przy ich opracowaniu, uwzględniono następujące uregulowania: [1] Rozporządzenie Komisji (UE) NR 1299/2014 z dnia 18 listopada 2014 r. dotyczące technicznych specyfikacji interoperacyjności podsystemu …
MOSTY WYTYCZNE MOSTOWE GOTOWE POMOGĄ W …
Wzorce i standardy dotyczące drogowych obiektów inżynieryjnych zawierają katalog ty- powych rozwiązań z zakresu projektowania, budowy i utrzymania mostów, wraz z zasadami oraz przykładami ich stosowania. Mają one – w intencji odpowiedzialnego za ich opraco-wanie Ministerstwa Infrastruktury (MI) – zopty-malizować koszty na każdym etapie realizacji …