W najbliższych dwóch dekadach wielokrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich, a ich niedobór uwidoczni się już za kilka lat - prognozują eksperci, postulując stworzenie strategii pozyskiwania tych krytycznych surowców – także odzysku z urządzeń, w których zostały użyte. Metalom ziem rzadkich, bez których nie byłoby instalacji …
Niedobór metali ziem rzadkich – potrzebna strategia ich …
W najbliższych dwóch dekadach wielokrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich, a ich niedobór uwidoczni się już za kilka lat - prognozują eksperci, postulując stworzenie strategii pozyskiwania tych krytycznych surowców – także odzysku z urządzeń, w których zostały użyte. Metalom ziem rzadkich, bez których nie byłoby instalacji …
POTENCJAŁ I ZASOBY METALI ZIEM RZADKICH W ŚWIECIE …
Scharakteryzowano podstawo-we technologie procesów pozyskiwania metali ziem rzadkich, a także omówiono główne możliwości ich praktycznego stosowania w różnych gałęziach …
Technologie magazynowania energii
Magazynowanie energii elektrycznej – zestaw metod umożliwiających przechowywanie energii elektrycznej na dużą skalę, w ramach sieci elektroenergetycznej. Energia może być magazynowana, gdy produkcja przeważa nad zużyciem i wykorzystywana, gdy zużycie przeważa nad produkcją. Dzięki temu produkcja energii z elektrowni nie musi być …
Brak metali ziem rzadkich, doskonała gęstość energii: …
Brak metali ziem rzadkich, doskonała gęstość energii: Akumulator Li-S leczy się sam Siarka może być wykorzystywana do magazynowania energii elektrycznej, nawet w dużych ilościach. (Zdjęcie: …
Pierwiastki ziem rzadkich: minerały przyszłości » Nauka o geologii
Pierwiastki ziem rzadkich (REE) stały się kluczowymi składnikami nowoczesnej technologii, odgrywając kluczową rolę w różnych gałęziach przemysłu ze względu na swoje unikalne właściwości. Jak sama nazwa wskazuje, pierwiastki REE nie występują obficie w skorupie ziemskiej, co czyni je cennymi i poszukiwanymi do licznych zastosowań. Zrozumienie geologii i …
Przemysłowe zastosowania metali ziem rzadkich
Dlaczego pierwiastki ziem rzadkich są tak ważne? Metale ziem rzadkich są niezbędnym surowcem w wielu gałęziach przemysłu. Najważniejszym obszarem zastosowania są obecnie wysokowydajne magnesy trwałe. Najsilniejsze magnesy znajdziemy np. w silnikach elektrycznych (mieszanina 20% neodymu, żelaza i boru). Samochody z napędem hybrydowym ...
Polska może mieć zaskakujące źródła metali ziem …
To także jest zalecenie Komisji Europejskiej. Mamy już zidentyfikowane ponad 1300 takich hałd, w których zaczynamy badania na obecność pierwiastków ziem rzadkich. Eksploatowanym w przeszłości rudom …
Metale ziem rzadkich: zastosowania i historia ich odkrywania
Metale ziem rzadkich, mimo trudności związanych z ich wydobyciem i separacją, są nieodzownym elementem nowoczesnych technologii. Wraz z postępem badań …
Unijne wsparcie na rzecz magazynowania energii
Technologie magazynowania energii 10 Na rys. 4 przedstawiono zestawienie głównych technologii magazynowania energii stosowanych w sieci elektroenergetycznej i w transporcie. Rys. 4 – Zestawienie głównych technologii magazynowania energii i ich zastosowań. 9. Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy, na podstawie informacji z publikacji
Co dalej z rozwojem polskiej technologii magazynów energii?
Dla zielonej transformacji energetycznej i masowego wdrożenia odnawialnych źródeł energii konieczna jest budowa licznych magazynów energii. Rząd nie wydaje się zainteresowany rozwojem ...
Strategiczne znaczenie metali ziem rzadkich
Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science. Visit https://bibliotekanauki.pl
Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii
Wykorzystanie technologii magazynowania energii do uniezależnienia dostaw ciepła (np. z elektrociepłowni, elektrowni cieplnych) i zapotrzebowania (np. do ogrzewania i chłodzenia budynków, dostarczania przemysłowego ciepła procesowego, wstępnego podgrzania pary technologicznej lub wody w procesie produkcyjnym) w celu wykorzystania wcześniej …
Jak wykorzystać grawitację do magazynowania energii?
Technologia grawitacyjnego magazynowania energii od kilku lat jest przedmiotem intensywnych badań. Jak wspomniała w komunikacie uczelnia, magazyny energii tego typu to urządzenia wykorzystujące energię potencjalną dużych mas, np. betonowych bloków. W jednym z projektów, urządzenie przypominające dźwig, podnosi betonowe bloki, gdy do sieci …
Odkrywanie europejskich złóż surowców na potrzeby ...
Surowce wykorzystywane w sektorze zaawansowanych technologii, takie jak niob, tantal oraz metale ziem rzadkich – neodym i skand – mają coraz większe znaczenie dla …
Magazyny energii a transformacja energetyczna. (Część 1)
W artykule omówię podstawowe technologie magazynowania energii, ich parametry techniczne oraz przedstawimy aktualny stan mocy zainstalowanej na świecie i w Europie. Magazynowanie energii – kluczowe aspekty . Magazyny energii odgrywają fundamentalną rolę w zarządzaniu przepływami energii elektrycznej. Ich główną funkcją jest …
Porównanie technologii magazynowania energii: baterie litowo …
Sprawność wytwarzania energii elektrycznej dla tych silników cieplnych waha się od 20 do 60%. Zrównoważony koszt magazynowania dla magazynowania termicznego jest bardzo zmienny i ogólnie wyższy niż w przypadku magazynowania litowo-jonowego ze względu na niższą efektywność w obie strony i efektywność produkcji energii elektrycznej.
Recykling metali ziem rzadkich
W należącym do amerykańskiego Departamentu Energii Ames Laboratory trwają prace nad technologią recyklingu metali ziem rzadkich. Naukowcy starają się odzyskać neodym z magnesów. Wstępne wyniki są bardzo zachęcające, W swoich pracach specjaliści opierają się na doświadczeniach, jakie zdobyli w latach 90. ubiegłego wieku ...
Technologie magazynowania energii
Kiedy świat zaczyna w większym stopniu korzystać z zielonej energii, pilne stają się bilansowanie sieci elektroenergetycznych i rozwijanie technologii magazynowania energii. Opierając się na danych z raportu …
Eksperci prognozują niedobór metali ziem rzadkich – potrzebna …
W najbliższych dwóch dekadach wielokrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich, a ich niedobór uwidoczni się już za kilka lat - prognozują eksperci, …
Dlaczego cały świat szuka metali ziem rzadkich? Bo bez nich nie …
Najpierw, stosując ceny dumpingowe i nie licząc się ze środowiskowymi kosztami, Chińczycy wycięli konkurencję, a gdy wraz z rozwojem technologii zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich zaczęło szybko rosnąć, Pekin zaczął limitować eksport tych surowców. I obecnie na Chiny przypada ok. 90 proc. światowych dostaw metali ziem rzadkich.
Budowa europejskiego łańcucha wartości dla metali ziem rzadkich …
Aby zrealizować ten cel, w ramach projektu prowadzone są prace nad stworzeniem zintegrowanego łańcucha wartości do produkcji metali ziem rzadkich w Europie poprzez demonstracje procesów w trzech projektach pilotażowych. „W centrum uwagi znajdą się takie metale jak prazeodym (Pr), neodym (Nd) i dysproz (Dy), stosowane w magnesach …
Polscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę pozyskiwania …
Badacze z Wydziału Geologii UW postanowili opracować innowacyjną metodę pozyskiwania metali ziem rzadkich. Podczas badań geologicznych prowadzonych w Indonezji, …
ETF metale ziem rzadkich: najlepsze na europejskich giełdach
ETF ziem rzadkich, o którym mowa, został uruchomiony 24 września 2021 r.i obecnie ma kapitalizację rynkową w wysokości 111 mln EUR. Ma siedzibę w Irlandii, ale można go nabyć za pośrednictwem głównych brokerów, takich jak Degiro.. Polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny, a koszty zarządzania wynoszą 0,59% rocznie.
Memorandum ZPP: "Polityka surowcowa Ukrainy – Surowce …
Metale ziem rzadkich, czy pierwiastki ziem rzadkich (REE – z ang. rare-earth elements) to rodzina 17 pierwiastków chemicznych, w skład której wchodzą dwa skandowce (skand i itr) oraz wszystkie lantanowce (lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet). Współwystępują one w minerałach i mają …
Naukowcy z UMCS pracują nad odzyskiwaniem z baterii …
Pierwiastki te stosowane są w produkcji m . telefonów, laptopów, turbin wiatrowych i samochodów elektrycznych. W opinii kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej UMCS prof. …
Prace nad odzyskiem z baterii pierwiastków ziem rzadkich
W opinii kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej UMCS prof. Doroty Kołodyńskiej odzyskiwanie pierwiastków ziem rzadkich, tj. skandu, itru i lantanowców, z zużytego sprzętu jest istotnym tematem ze względu na to, że co roku na świecie powstaje ponad 50 mln ton opadów elektrycznych i elektronicznych, a w Europie jest to ok. 8 mln ton.
Globalna rywalizacja o rynek metali ziem rzadkich nabiera …
Zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich dynamicznie rośnie: w 1950 r. było to mniej niż 100 ton rocznie, w 1990 r. 40 tys. ton, w 2000 r. 80 tys. ton, a obecnie ponad 200 tys. ton. Aż do 1965 ...
Magazynowanie energii
Porównując 5 wybranych metod magazynowania energii, można stwierdzić, że najtańszą obecnie technologią jest stosowanie reformingu parowego metanu na dużą skalę. Tabela 3. Parametry wybranych technologii magazynowania energii, rok 2013. Rys.14 Wykres nakładów inwestycyjnych i kosztów eksploatacyjnych wybranych magazynów energii,
Dostępne i przyszłe formy magazynowania energii
This paper analyses the performance of PCM-based solutions towards passive and low-energy cooling through a parametric study carried out in TRNSYS, in order to identify …
(PDF) Strategiczna rola metali ziem rzadkich w ...
W artykule omawiana jest kwestia wykorzystania metali ziem rzadkich w różnych nowatorskich zastosowaniach i związane z tym strategiczne znaczenie tych pierwiastków dla …
Inwestowanie w surowce przyszłości? Metale ziem rzadkich to …
Metale ziem rzadkich mają kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Bez nich postęp technologiczny nie byłby możliwy. Ich potencjalny niedobór znacznie ogranicza możliwość wzrostu PKB każdej zachodniej gospodarki. Zdecydowana większość zasobów tych kluczowych dla rozwoju świata surowców występuje w Chinach. Liderzy Państwa Środka …
Nowa technologia usprawniająca odzyskiwanie metali ziem …
Projekt REMANENCE pomógł stworzyć efektywny kosztowo proces odzyskiwania magnesów NdFeB ze strumieni odpadów zanim ten cenny materiał trafi na wysypisko. Dzięki …
Polska przed wyzwaniem pozyskania metali ziem rzadkich
Metale ziem rzadkich są wykorzystywane w turbinach wiatrowych. Lit, kobalt i aluminium stosuje się w magazynach energii, miedź w sieciach energetycznych, a metale ziem rzadkich w telefonach komórkowych oraz w wielu innych nowoczesnych urządzeniach elektronicznych.,, Według prognoz do 2050 roku, całkowite zapotrzebowanie na surowce …
Rośnie zainteresowanie zastosowaniem parafin w magazynach energii
Warto dodać, że wg danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 r. w naszym kraju prawie 50% zużywanej energii stanowiło ciepło. Jest ono jednocześnie głównym nośnikiem energii zużywanym przez gospodarstwa domowe – na cele ogrzewania i uzyskania ciepłej wody użytkowej gospodarstwa te konsumują ponad 80% energii cieplnej.