Podstawą polityki UE w zakresie energii ze źródeł odnawialnych jest nowa dyrektywa w sprawie energii odnawialnej. Ustanowiono w niej cel, zgodnie z którym do 2030 r. udział energii ze źródeł odnawialnych (energii słonecznej, energii wiatrowej, energii oceanicznej i wodnej, biomasy i biopaliwa) w końcowym zużyciu energii w UE musi wynosić 42,5%, a najlepiej – 45%. …
Polityka energetyczna: zasady ogólne
Podstawą polityki UE w zakresie energii ze źródeł odnawialnych jest nowa dyrektywa w sprawie energii odnawialnej. Ustanowiono w niej cel, zgodnie z którym do 2030 r. udział energii ze źródeł odnawialnych (energii słonecznej, energii wiatrowej, energii oceanicznej i wodnej, biomasy i biopaliwa) w końcowym zużyciu energii w UE musi wynosić 42,5%, a najlepiej – 45%. …
Finansowanie transformacji polskiej energetyki w kierunku …
Hierarchia aktów pranych UE w ramach polityki spójności 2021-2027. Kluczowe kwestie w ramach programów polityki spójności na lata 2021-2027 Wymagany limit 37% wydatków klimatycznych w ramach Funduszu Spójności Wymagany limit 30% wydatków klimatycznych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Większy udział finansowania zwrotnego …
na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030
na poziomie ok. 43 GW w 2017 r.). Udział OZE w finalnym zużyciu energii brutto wyniósł w î ì í ò r. ok. 11,3%, przy czym cel krajowy na 2020 r. wynosi 15%. Poniższy Rysunek 4. prezentuje postęp we wdrażaniu krajowych celów OZE na poziomie poszczególnych państw członkowskich. Realizacja tych celów stanowi wyzwanie dla wielu ...
Działania UE w dziedzinie energii i zmiany klimatu
Wstęp Podstawowe zagadnienia z zakresu energii i zmiany klimatu 01. Na koniec 2015 r. poziom dwutlenku węgla (CO 2) w atmosferze osiągnął rekordowo wysoką wartość wynoszącą 400 cząsteczek na milion 1.Wszystkie główne zbiory danych dotyczących temperatury na powierzchni Ziemi wskazują, że rok 2016 był najcieplejszym rokiem od czasu rozpoczęcia pomiarów – …
Teksty przyjęte
Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja 2021 r. w sprawie europejskiej strategii w zakresie wodoru ... a także do magazynowania energii w celu zrównoważenia w razie konieczności systemu energetycznego, w związku z czym odgrywa on istotną rolę w integracji systemu energetycznego; G. mając na uwadze, że wodór stanowi …
Perspektywy / Otoczenie
W IV kwartale 2021 roku zmiana cen r/r na rynkach ościennych kształtowała się w przedziale 444-651 PLN/MWh (tj. wzrost o ok. 302-370%), natomiast w Polsce odnotowano wzrost średniego poziomu cen w mniejszym stopniu, o 371 PLN/MWh r/r (wzrost o ok. 151%). Niska korelacja cen energii wynika z różnic w miksie technologicznym (udział odnawialnych źródeł energii) oraz z …
Osiągnięcie unijnych celów dotyczących energii i klimatu wymaga ...
Technologie magazynowania energii mogą przyczynić się do osiągnięcia unijnych celów w zakresie energii i klimatu. Pozwalają one w elastyczny sposób reagować na zaburzenia …
Magazyny energii w Polsce
Komisja Europejska zatwierdza polski program pomocy państwa o wartości 1,2 mld euro, który ma wspierać inwestycje w magazyny energii elektrycznej, by wspomagać …
Rozporządzenie
W tym kontekście, szczególne znaczenie miałyby inwestycje w efektywność energetyczną, w tym plany oszczędzania energii, w zrównoważoną energię odnawialną zgodnie z kryteriami zrównoważonego rozwoju określonymi w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 (8), w inteligentne systemy energetyczne, jak również inwestycje mające na celu …
Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 10 lipca 2020 r. w
18. wzywa Komisję do uznania kluczowej roli wszystkich technologii z zakresu elastyczności i magazynowania energii w celu zapewnienia skutecznej transformacji energetycznej oraz …
(PDF) Odnawialne źródła energii w Polsce
[16] Komisja Europejska: Zielona Księga: Ramy polityki w zakresie kli matu i energii do roku 2030, COM 2013 (169). [17] Komisja Europejska: Stan unii energetyczn e j w 2015 roku, COM (2015) 572.
Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …
– Rok 2023 był ważnym rokiem dla magazynowania energii w Polsce, ale pozostawił poczucie niedosytu. Od strony legislacji zadziało się dużo i to jest niewątpliwy pozytyw. Jednak obroty na rynku, liczba rzeczywiście zakontraktowanych magazynów energii w 2023 roku w Polsce nie spełniła oczekiwań. Branża ciągle ma poczucie czekania w blokach startowych, …
Wyzwania dotyczące polityki energetycznej w nowej kadencji Sejmu
W umowie koalicyjnej pomiędzy Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą (Polska 2050 oraz Polskie Stronnictwo Ludowe) i Nową Lewicą, która ujrzała światło dzienne w piątek, kwestie dotyczące energetyki i rozwoju odnawialnych źródeł energii są jednym z jej istotniejszych elementów. Pokrywa się to z założeniami Krajowego Planu Odbudowy oraz unijnej polityki, …
Magazyny energii niezbędnym elementem transformacji …
dotyczące magazynów energii oraz usługi, jakie magazyny mogą świadczyć na potrzeby systemu elektroenergetycznego. Wskaza- no również na potrzebę porozumienia sektorowego na rzecz roz-woju magazynowania energii w Polsce w celu stworzenia warun-ków do rozwoju krajowej branży gospodarczej. Słowa kluczowe: magazyny energii, fleksument, usługi elastyczno …
Magazynowanie energii elektrycznej – pierwszy raport Prezesa URE
Wszystkie istniejące i modernizowane magazyny energii elektrycznej uczestniczące w aukcjach głównych na lata 2021-2026 i aukcjach dodatkowych to elektrownie szczytowo-pompowe (w tym z dopływem naturalnym), które przed 2021 r. funkcjonowały w …
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
Z chwilą wprowadzenia w 2021 r. zmiany przepisów, jednostki te, w zakresie pracy w cyklu szczytowo- pompowym, wpisały się w definicję magazynu energii elektrycznej i dla …
Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.
z dnia 2 listopada 2021 r. (poz. 1138) POLSKA STRATEGIA WODOROWA DO ROKU 2030 Z PERSPEKTYWĄ DO ROKU 2040 Warszawa, październik 2021 r. Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. 2 Spis treści 1. Dlaczego wodór? Wprowadzenie i kontekst 3 1.1. Strategiczne znaczenie gospodarki wodorowej 3 1.2. Wizja – stworzenie polskiej gałęzi …
Magazynowanie energii w 2024 roku
Za silną pozycją firmy przemawiają liczby wypracowane w 2023 roku: 800 MW zainstalowanej mocy modułów, które dostarczyło Memodo, ponad 100 tys. sprzedanych systemów magazynowania energii, 8000 klientów w całej Europie i więcej niż 550 ekspertów pracujących w Polsce, Niemczech, Czechach, Włoszech, Holandii, Austrii i Słowenii.
„Jakie zmiany przyniesie REDIII?" – Komentarz Polskiego ...
30 marca 2023 roku instytucje unijne osiągnęły i ogłosiły wstępne porozumienie dotyczące Dyrektywy zmieniającej dyrektywę w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych [1] (tzw. „rewizja Dyrektywy RED", „Dyrektywa REDIII", ang. Renewable Energy Directive), wchodzącej w skład pakietu legislacyjnego „Fit for 55", opublikowanego przez …
Unijne wsparcie na rzecz magazynowania energii
Unijne ramy polityki dotyczące magazynowania energii opierają się na strategicznych inicjatywach takich jak europejski sojusz na rzecz baterii czy wsparcie badań i innowacji w zakresie technologii magazynowania energii, oraz na przepisach prawnych regulujących rynki energii elektrycznej i niskoemisyjny system transportowy. Ze względu na zasadniczą rolę magazynowania energii w …
CZYSTE POWIETRZE KLUCZOWYM ELEMENTEM POLITYKI …
niej polityki, wyznaczający kierunki rozwoju sektora paliwowo-energe-tycznego i transformacji energetycznej – stopniowego odchodzenia od dominującej roli paliw kopalnych w tym obszarze. PEP 2040 jest wizją strategii Polski w zakresie transformacji energetycznej, będąc równo-cześnie podstawą dla programowania wydatkowania środków unijnych w sektorze energii oraz …
Pytania i odpowiedzi dotyczące pakietu legislacyjnego UE dotyczącego ...
Jakie są główne obszary wsparcia przyszłych programów polityki spójności? EFRR, EFS+, Fundusz Spójności (i EFMRA) będą wspierać realizację pięciu celów polityki. Skupią się na transformacji ekologicznej i cyfrowej, na lepiej połączonej, bardziej inkluzywnej i prospołecznej Europie oraz na Europie bliższej obywatelom. Dla EFRR (30%) i Funduszu Spójności (37%) …
Teksty przyjęte
Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 15 grudnia 2021 r. w sprawie wdrożenia ... a także większej roli magazynowania energii i konsumpcji własnej w reakcji na sygnały sieci i mikrosieci, przy czym należy dostrzegać, że obecnie w systemach grzewczych budynków wykorzystuje się paliwa kopalne, w szczególności gaz ziemny; zauważa, że …
Teksty przyjęte
przypomina, że transformacja energetyczna będzie wymagać rocznych inwestycji w infrastrukturę wynoszących od 520 do 575 mld EUR oraz odpowiedniego i skutecznego …
Przyszłość oparta na energii odnawialnej
W 2021 r. ponad 22% energii końcowej brutto zużywanej w UE pochodziło ze źródeł odnawialnych. Udział odnawialnych źródeł energii w koszyku energetycznym różni się jednak znacznie w poszczególnych …
Magazyn energii elektrycznej
Wybrane regulacje dotyczące magazynów energii elektrycznej w niektórych krajach UE (źródło: Ocena skutków regulacji, projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, Ministerstwo Energii, 1 października 2018 r., UD320, UC34)Niemcy. Przepisy przewidują rozróżnienie na magazyny połączone z instalacją OZE i …
POLSKA STRATEGIA WODOROWA DO ROKU 2030
Z PERSPEKTYWĄ DO 2040 R. – PROJEKT Aktualizacja czerwiec 2021 SPIS TREŚCI Spis treści 1 1. Dlaczego wodór? Wprowadzenie i kontekst 2 1.1. Strategiczne znaczenie gospodarki wodorowej 2 1.2. Wizja – stworzenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej 3 1.3. Globalne i europejskie działania na rzecz energii i klimatu 3 1.4. Wodór a krajowe polityki i działania 4 2. …
Roczna strategia branży magazynowania energii na 2024 r.
Słaba ekonomika krajowych projektów magazynowania energii i wynikająca z tego wojna cenowa po stronie podaży, rozdrobniona struktura i utrzymująca się zależność popytu od egzekwowania polityki to główne obawy rynku; podczas gdy niskie wskaźniki wykorzystania są powodem, dla którego projekty magazynowania energii w moim kraju są ...
DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) …
pt. „Ramy polityczne na okres 2020–2030 dotyczące klimatu i energii" ustanowiono ramy przyszłej unijnej polityki klimatyczno-energetycznej i propagowano wspólne podejście do tworzenia tej polityki po roku 2020. Komisja zaproponowała, aby wyznaczony na 2030 r. unijny cel dotyczący udziału energii odnawialnej w zużyciu energii w ...
Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja sektora ...
W 2021 r. ponad 80% wytworzonej w Polsce energii elektrycznej pochodziło ze spalania węgla brunatnego, kamiennego i gazu ziemnego. Transformacja sektora 1 Użyte w niniejszym tekście pojęcie ...