Zestawienie średnich rocznych wielkości mocy osiągalnej i dyspozycyjnej elektrowni krajowych z dobowych szczytów obciążenia dni roboczych w latach 2012÷2021 [MW]. Wyszczególnienie Lata
Raporty za rok 2021
Zestawienie średnich rocznych wielkości mocy osiągalnej i dyspozycyjnej elektrowni krajowych z dobowych szczytów obciążenia dni roboczych w latach 2012÷2021 [MW]. Wyszczególnienie Lata
PGE uzyskała warunki przyłączenia dla magazynu …
Polska Grupa Energetyczna (PGE) uzyskała warunki przyłączenia dla bateryjnego magazynu energii elektrycznej Gryfino o mocy 400 MW, podała spółka. Instalacja powstanie w Nowym Czarnowie w woj. …
ELEKTROWNIE WIATROWE ŹRÓDŁEM ENERGII ELEKTRYCZNEJ, CZY RÓWNIEŻ MOCY?
W ostatnim czasie obserwuje się dynamiczny wzrost mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowych w systemach elektroenergetycznych. Według Europej- skiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w lutym 2015 r. moc zainstalowa-na elektrowni wiatrowych w systemach elektroenergetycznych krajów Unii Europejskiej wynosiła 128,8 GW, w tym ok. 8 GW to moc …
Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 6 GW
Udział tego segmentu we wzroście mocy fotowoltaiki w sierpniu wyniósł 81 proc. Przybyło wówczas 36 486 mikroinstalacji PV o całkowitej mocy 280,4 MW. Całkowita moc mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec sierpnia wynosiła 4478,3 MW, na co składało się 667 700 instalacji.
ELEKTROWNIE WIATROWE ŹRÓDŁEM ELEKTRYCZNEJ, CZY RÓWNIEŻ MOCY?
W ostatnim czasie obserwuje się dynamiczny wzrost mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowych w systemach elektroenergetycznych. Wzrost ten jest podyktowany realizacją polityk energetycznych, nakiero- wanych między innymi na promocję odnawialnych źródeł energii. Z założenia wzrastająca moc zainstalowana w systemach elektroenergetycznych przyczynia się …
Robert Osikowicz PPrzyszrzyszłośśćć elektrowni elektrowni ii ...
malnie sprawnie przetworzyć paliwo gazowe na energię elek-tryczną i ciepło. Ciepło przekazywane jest najczęściej w po-staci wody o wysokiej temperaturze. Może ona być przesłana Rys. 1. Udział gazu w bilansie energetycznym świata (2012) Rys. 2. Udział gazu w źródłach do produkcji energii elektrycznej (2012) 33,10% 29,90% 23,90% 6 ...
Porównanie efektywności działania elektrowni wiatrowych w …
efektywności pracy elektrowni wiatrowych i obniżaniu nakładu inwestycyjnego niezbędnego dla pozyskania 1 MWh energii. W ostatnich latach rośnie w Niemczech wolumen elektrowni wiatrowych budowanych na morzu, jednak w dalszym ciągu 90% mocy jest zainstalowanej na lądzie. Morska energetyka wiatrowa charakteryzuje się o
Porównanie efektywności elektrowni wiatrowych w Polsce i …
Do celów porównawczych przyjęto średni współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych zainstalowanych w Polsce i w Niemczech, określający ilość energii produkowanej przez sektor wiatrowy w danym kraju w ciągu roku, otrzymany po podzieleniu całkowitej krajowej produkcji energii z wiatru przez całkowitą moc zainstalowanych …
Czym jest i jak działa elektrownia atomowa?
Podobnie jak w konwencjonalnej elektrowni węglowej – energia elektryczna w elektrowni atomowej jest wytwarzana z ciepła. Różnica w działaniu elektrowni atomowej jest taka, że to ciepło nie powstaje ze spalania węgla a z reakcji rozszczepienia jąder atomów uranu 235 (wzbogacony uran) w reaktorze, powstałej na skutek działania neutronów.
Raporty za rok 2020
Średnie miesięczne wielkości mocy osiągalnej, obciążenia, ubytków mocy i rezerw w elektrowniach krajowych z dobowych szczytów obciążenia dni roboczych w poszczególnych miesiącach 2020 roku.
Raporty za rok 2020
Rys. 6.2 Procentowy udział w krajowej produkcji energii elektrycznej poszczególnych grup elektrowni według rodzajów paliw w 2020 roku. 6.2. Struktura produkcji energii elektrycznej w latach 2018÷2020 i dynamika roczna produkcji
Energia jądrowa: najwięksi producenci na świecie – ranking
Udział w wytwarzaniu krajowym w 2019 r.: 70,6%. Udział w wytwarzaniu krajowym w 2018 r.: 71,7%. Drugi na świecie producent wytwarza o ponad połowę mniej elektryczności od lidera, ale zapewnia mu to pokrycie ponad 70% zapotrzebowania krajowego. To jednak spadek, jeszcze w 2015 r. udział elektrowni atomowych w tym torcie wynosił ponad …
pierwszy raport Prezesa URE
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym …
Magazyny energii: elektrownie szczytowo-pompowe zyskują …
Aktualnie większość magazynów energii w Polsce stanowią elektrownie szczytowo-pompowe. Całkowita moc zainstalowana w tej technologii szacowana jest na ponad 1,6 GW, na co składa …
Elektrownie atomowe. Które kraje produkują ...
Zamierza dzięki temu ograniczyć import paliw kopalnych (98%), które są podstawą krajowej energetyki (udział w wytwarzaniu to 85%). Reaktory jądrowe dla elektrowni atomowych produkuje firma Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP). Buduje je także za granicą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (cztery jednostki, trzy już działają).
Stabilna praca krajowego systemu elektroenergetycznego
Celem realizacji inwestycji wchodzących w skład Programu 1 jest zapewnienie niezawodnego wyprowadzenia mocy z Elektrowni Kozienice po rozbudowie jej o nowy blok o mocy 1000 MW …
9,5 GW mocy magazynów energii elektrycznej na rynku mocy do …
Łączna moc magazynów energii elektrycznej zarejestrowanych przez operatora systemu przesyłowego i największych operatorów systemów dystrybucyjnych wynosi prawie …
Jak magazynować energię z wiatru?
Wedle dokumentu o nazwie „Polityka energetyczna Polski 2030", do określonego w strategii roku, stopień wykorzystania mocy elektrowni wiatrowych zlokalizowanych w kraju ma wynieść 26 proc. Warto dodać w tym miejscu, że w 2030 roku do krajowej sieci zostanie wprowadzone 165 TWh energii, w tym 20 TWh z elektrowni wiatrowych, czyli 12,1 proc. całej produkcji energii.
2022
Wolumen krajowej produkcji energii elektrycznej brutto w 2022 r. ukształtował się na wyższym poziomie w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 175 157 GWh (wzrost o 0,9 proc. w porównaniu z 2021 r.). W omawianym okresie krajowe zużycie energii elektrycznej brutto wyniosło 173 479 GWh i zmniejszyło się o 0,53 proc. w porównaniu z 2021 r. Zwiększenie …
Rola elektrowni szczytowo-pompowych w Krajowym Systemie ...
prognoz dotyczących rozwoju mocy elektrowni szczytowo-pompowych do 2030 r., prognozy PEP2040 prezentują synergiczne podejście do innych dostępnych analiz, w tym np. najnowszego projektu „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032" opublikowanego przez PSE S.A. w marcu 2022 r., jak …
Produkcja energii elektrycznej w Polsce w sierpniu2024 r.
Elektrownie zawodowe. W sierpniu 2024 r. elektrownie zawodowe zanotowały minimalny spadek produkcji energii elektrycznej o 1,52% w odniesieniu do sierpnia 2023 r. Największy spadek dotyczył elektrowni wodnych (-33,6% rdr.) a także elektrowni na węglu kamiennym (-15,51% rdr.).Natomiast produkcja w elektrowniach na węglu brunatnym wzrosła o …
OZE to już 30% mocy zainstalowanych w Polsce. Udział węgla …
Źródła odnawialne stanowią w 2021 roku już 30,3 proc. mocy zainstalowanych (z 55,96 GW). Moce odnawialne to głównie energetyka wiatrowa (7,1 GW) oraz fotowoltaika (7,7 GW). Udział mocy węglowych w krajowym miksie spadł do 58,5 proc. (pomimo wzrostu nominalnych mocy zainstalowanych z 29,6 do 32,7 GW).
Rynek mocy – jak wygląda sytuacja magazynów energii?
Na rynku mocy kupuje się nie energię elektryczną, ale gotowość do dostarczenia tej energii do sieci. Rynek mocy, jako rozwiązanie regulacyjne, ma zapewnić, że w przyszłości nie zabraknie nam energii elektrycznej – jest …
Ile mocy do produkcji energii? Są kolejne informacje o strategii ...
Aktualnie udział mocy opartych o biomasę i biogaz stanowi niewielki odsetek w strukturze mocy, ze względu na warunki techniczne i dostępność paliwa. W kolejnych latach także nie będą mieć wysokiego udziału w strukturze mocy, w oparciu o 2,5 GW w 2030 r. i 3,4 GW w 2040 r. Ze względu na stosunkowo niski potencjał wodny naszego kraju, nastąpi jedynie …
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]
21 grudnia 2022 roku weszła w życie ustawa, która za pomocą jednego z zapisów uregulowała kwestię sumowania mocy PV i ME przez OSD wskazując, że moc …
Czy możliwa jest budowa elektrowni szczytowo-pompowej na …
Obecnie, gdy udział mocy zainstalowanej elektrowni opartych na źródłach odnawialnych w krajowym systemie energetycznym urósł do 21,5 GW, co stanowi 35,7% ogólnej mocy zainstalowanej (Raport PSE, 2022), coraz częściej borykamy się z tymczasową nadprodukcją energii. Ma to miejsce zwłaszcza w dni wolne od pracy, kiedy ze względu na …
Charakterystyka rynku energii elektrycznej
W 2020 r. w krajowym bilansie przepływów fizycznych energii elektrycznej udział importu stanowił 11,8% całkowitego przychodu, zaś udział eksportu wyniósł 4,2% rozchodu energii elektrycznej. …
Rynek mocy do przeglądu
Wdrożenie w 2018 r. rynku mocy było jedną z największych zmian w krajowej elektroenergetyce w ostatnich latach. Od 2021 r. będziemy w Polsce płacić nie tylko za energię elektryczną, ale również za dostępność mocy w systemie elektroenergetycznym. Oznacza to − w uproszczeniu − że elektrownie otrzymają należność zarówno za ...
Wytwarzanie energii elektrycznej w Polsce
istotnego przyrostu nowych mocy zainstalowanych w krajowej elektroenergetyce. Rys. 5. Prognozy wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce wykorzystania OZE, a w szczególności ich Proces budowy nowych mocy wytwórczych w przeszłości nadążał za tempem przyrostów zapotrzebowania. Szybki przyrost zapotrzebowania na energię elektryczną w …
Najwyższy w historii udział OZE w unijnym miksie …
Najwięcej mocy w fotowoltaice – 14 GW – przybyło w Niemczech i jest to pierwszy kraj członkowski, który w jednym roku dodał ponad 10 GW mocy w fotowoltaice. Łączna moc fotowoltaiki w tym kraju wynosi …