Ustawa o OZE, która weszła w życie w 2016 roku, daje możliwość stosowania tzw. net-meteringu osobom prywatnym, a po nowelizacji także małym firmom, które produkują prąd na własne potrzeby, a nie w celach zarobkowych. Umowa prosumencka wymaga montażu licznika dwukierunkowego, który mierzy ilość oddanej i pobranej energii ...
W jaki sposób można magazynować energię z fotowoltaiki?
Ustawa o OZE, która weszła w życie w 2016 roku, daje możliwość stosowania tzw. net-meteringu osobom prywatnym, a po nowelizacji także małym firmom, które produkują prąd na własne potrzeby, a nie w celach zarobkowych. Umowa prosumencka wymaga montażu licznika dwukierunkowego, który mierzy ilość oddanej i pobranej energii ...
10 trendów w budownictwie, które warto obserwować
Można zakładać, że takie lockdowny będą się zdarzały w przyszłości, dlatego architekci decydują się na implementację elastycznych rozwiązań, które można z łatwością zmodyfikować i przekształcić. Nowe przestrzenie będą projektowane w taki sposób, żeby mieszkańcy mogli wchodzić w interakcję z naturą i społecznością, przy zachowaniu …
Materiały kompozytowe – wynalazek na miarę XXI w.
w nazewnictwie można jednak dokonać podziału kompozytów na podstawie wybranych kryteriów. Materiały kompozytowe w swojej budowie składają się z fazy ciągłej zwanej osnową (matrycą) oraz rozproszonej, zwanej również zbrojeniem. W zależności od rodzaju fazy rozproszonej kompozyty można podzielić na: zbrojone cząstkami, zbrojone dyspersyjnie, zbrojone …
Rewolucja w magazynowaniu energii? [KOMENTARZ]
SB Energy Corp., amerykańska firma zajmująca się energią odnawialną, należąca do japońskiego SoftBanku dokonuje rekordowego zakupu akumulatorów produkowanych przez ESS Inc. Firma z Oregonu twierdzi, że dysponuje nową technologią, która może dłużej magazynować energię odnawialną i pomóc przezwyciężyć wyżej wymienione …
Przyszłość magazynowania energii – Deye
W tym artykule omówiono niektóre z najbardziej obiecujących innowacji w zakresie magazynowania energii, które mogą pomóc w kształtowaniu przyszłych rozwiązań …
W Kierunku Zrównoważonej Przyszłości – Jak Aplikacje Mobilne …
Kiedy myślimy o przyszłości technologii, często wyobrażamy sobie zaawansowane innowacje, roboty i inteligentne miasta. Jednak w kontekście zrównoważonego rozwoju, przyszłość technologii kieruje się w stronę rozwiązań, które będą wspierać trwałość naszego środowiska, a także promować odpowiedzialne postępowanie wobec Ziemi.
Jak systemy magazynowania energii pomogą nam żyć w przyszłości
W przyszłości będziemy generować więcej naszej energii elektrycznej z zeroemisyjnych źródeł energii słonecznej i energii wiatrowej, a także będziemy magazynować tę energię elektryczną …
Falowniki fotowoltaiczne – budowa, zasada działania, rodzaje
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które planują w przyszłości zakup zasobnika energii, lecz odwlekają go w czasie. Aby nie musieć wymieniać falowników, wystarczy zdecydować się na model hybrydowy. Falowniki dzielą się też ze względu na liczbę faz, przez które jest zasilany. Pod tym względem wyróżnia się:
Kolejny rok z Laboratoriami Przyszłości: edukacyjna odyseja przyszłości ...
Aby wspierać uczniów i nauczycieli w wykorzystaniu możliwości sprzętu, który nabyli w ramach programu Laboratoria Przyszłości, we wrześniu 2022 r. uruchomiliśmy kolejną inicjatywę — Mobilne Laboratoria Przyszłości. MLP składają się z 16 zespołów edukatorów, które podróżują po kraju specjalnie oznaczonymi busami i oferują bezpłatne zajęcia szkołom, które …
Nowe wytyczne UE: Paszporty energetyczne …
Nowe regulacje UE nakładają obowiązek posiadania paszportów energetycznych dla budynków oraz wprowadzają klasyfikację energetyczną, podobną do etykietowania sprzętów AGD. Od marca 2024 r. …
Nowoczesne technologie i paliwa przyszłości w energetyce
Zielony wodór, OZE i atom – jako podstawa systemu – taka jest perspektywa polskiego systemu energetycznego. Transformacja będzie się
Stawiamy na bezpieczeństwo energetyczne i paliwa przyszłości
Wraz ze spadkiem udziału węgla jako źródła energii będziemy w coraz większym stopniu wykorzystywać odnawialne źródła energii, a w nieco dalszej przyszłości atom. Jednak na obecnym etapie rozwoju technologii OZE mają dwie poważne wady: wytwarzanej z nich energii nie da się magazynować i jest ona niestabilna, gdyż zależna od kaprysów pogody. …
Materiały eksploatacyjne
Rozwój zainteresowań uczniów w trakcie zajęć z użyciem profesjonalnego sprzętu to nie wszystko. Nie zwlekaj i sprawdź materiały eksploatacyjne, które mógłbyś kupić w ramach wykorzystania środków pochodzących z dofinansowania w Programie Laboratoria Przyszłości! To dzięki nim masz możliwość przygotowania angażujących ...
(PDF) Materiały wysokoenergetyczne (MW) – Innowacje w …
PDF | On Dec 28, 2017, Bogdan Czajka and others published Materiały wysokoenergetyczne (MW) – Innowacje w aspektach środowiska przyrodniczego | Find, read and cite all the research you need on ...
Energetyczne wyzwania XXI wieku – jakie technologie będą …
Biomasa to organiczne materiały, takie jak drewno, resztki roślinne czy odpady zwierzęce, które mogą być spalane w celu wytwarzania energii. Biomasa może być też przetwarzana na biopaliwa, takie jak biodiesel czy bioetanol. Wykorzystanie biomasy jako źródła energii pomaga w redukcji emisji gazów cieplarnianych, ponieważ
Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce: perspektywy i wyzwania …
W kontekście dynamicznych zmian geopolitycznych oraz transformacji energetycznej, Polska stoi przed wieloma wyzwaniami, które wymagają kompleksowych i strategicznych rozwiązań. Aktualna sytuacja Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest aktualnie definiowane przez znaczące uzależnienie od węgla kamiennego i brunatnego oraz …
Oto 4 typy baterii przyszłości, które będą zasilać nasze …
Można powiedzieć, że dużym plusem w przypadku tych baterii jest to, że siarka jest niedrogim i występujących w dużych ilościach surowcem. Jednocześnie proces produkcji takich akumulatorów jest bardzo zbliżony do tego, jaki jest stosowany w przypadku baterii litowo-jonowych, co oznacza, że do ich produkcji można również wykorzystać te same urządzenia.
Magazynowanie energii
Magazynowanie energii – dlaczego słyszysz o nim coraz częściej? Na jakich zasadach działają magazyny energii? Jak mogą nam pomóc w dekarbonizacji energetyki …
Magazyn wodoru – klucz do przyszłości energetyki
Dzięki nim tworzymy zrównoważone systemy energetyczne, które wspierają transformację energetyczną. Przechodząc na zieloną energię, zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych. Budujemy lepszą przyszłość dla nas i planety. Wodór jako nośnik energii. Wodór jest najczęściej spotykanym pierwiastkiem w naszym świecie. Ma ogromny potencjał do wykorzystania jako …
Przechowywanie towarów niebezpiecznych w namiotach …
Tworząc miejsce przechowywania tego typu towarów trzeba bezwzględnie postępować w zgodzie z przepisami przeciwpożarowymi, dostosowując przy tym miejsce do rodzaju substancji, jakie będziemy magazynować. Wszelkie materiały oznaczone jako niebezpieczne przechowujemy wyłącznie w opakowaniach, które są do tego przeznaczone. …
Magazynowanie maszyn rolniczych w namiotach kontenerowych
Zadaszenia na kontenery można w przyszłości powiększać poprzez dodanie i połączenie kolejnych namiotów. Mogą być ... które można magazynować w namiotach kontenerowych, zaliczamy między innymi: wozy paszowe i wycinaki do kiszonki, ładowarki teleskopowe, kosiarki samobieżne i talerzowe, przetrząsacze karuzelowe, zgrabiarki do siana, …
[PODCAST] Fazy MAX. Materiały przyszłości, które …
Nanokanapka z metalu i ceramiki – brzmi to nawet smacznie, prawda? Naukowcy z Łukasiewicz – PIT, z zespołu badawczego cerMAXmet, w składzie Joanna Półrolniczak, Grzegorz Kubicki i Mateusz Marczewski opracowali nowatorski sposób uzyskiwania materiału, dzięki któremu można stworzyć ultrawytrzymałe elementy dla przemysłu …
Magazyn energii z piasku – Innowacje i Potencjał
W obliczu rosnących potrzeb energetycznych oraz dążeń do zrównoważonego rozwoju, innowacje w dziedzinie magazynowania energii stają się kluczowym tematem. Magazyn …
Systemy magazynowania energii odnawialnej, które będą zasilały …
Zasadniczo istnieją cztery rodzaje rozwiązań w zakresie magazynowania energii odnawialnej: magazynowanie szczytowo-pompowe, magazynowanie energii cieplnej, magazynowanie …
Domy przyszłości: Jak będziemy mieszkać w 2043 roku?
W tym blogu zbadamy przyszłość mieszkalnictwa i jakie trendy będą kształtować sposób, w jaki będziemy mieszkać w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Od materiałów budowlanych po wystrój wnętrz, przyjrzymy się wszystkiemu, co sprawi, że nasze domy przyszłości będą wyjątkowe. W tej analizie z pomocą przyszła nam sztuczna inteligencja.
Bateryjne systemy magazynowania energii kształtują …
BESS stanowi istotny element niezawodnej i czystszej przyszłości energetycznej, ponieważ płynnie integruje się zarówno z aplikacjami typu front-of-the-meter …
Bezpieczeństwo energetyczne kluczowe dla przyszłości Polski
Nasz rząd stawia na rozwiązania, które w perspektywie dziesięcioleci będą stanowiły o sile Rzeczypospolitej. Właśnie w ten sposób postrzegamy budowę bezpieczeństwa energetycznego. A jak ono jest ważne, najdobitniej pokazuje bezprecedensowy kryzys energetyczny wywołany przez Rosję oraz to, co wydarzyło się po jej agresji na Ukrainę.
Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii
Wodór może w przyszłości odgrywać kluczową rolę w magazynowaniu energii chemicznej, ma szanse stać się „paliwem przyszłości", można go przekształcić w energię do zastosowań …
Biogazownia w Polsce
W niniejszym artykule przybliżę Ci temat biogazowni rolniczych, które w ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność. Omówię zagadnienia takie jak: działanie biogazowni, koszty związane z budową i eksploatacją różnych rodzajów tej instalacji, w tym domowych, małych i rolniczych, jak również aspekty techniczne, takie jak budowa i wygląd biogazowni. …
Na czym polegają czyste technologie energetyczne i jak są realizowane w ...
W celu wspierania rozwoju czystych technologii, zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym, dostępne są różne programy dofinansowania. W Polsce fundusze na inwestycje w czyste technologie pochodzą m . z Unii Europejskiej, rządowych programów, funduszy ochrony środowiska czy programów wspierających innowacje. Bardzo powszechne ...
Modelowanie energetyczne jako narzędzie wspierające …
W ten sposób powstaje kompletna symulacja, dzięki której można precyzyjnie odwzorować realne zużycie energii w obiekcie i tak zaprogramować systemy, aby jak najbardziej efektywnie spełniały swoje funkcje, a przez to umożliwić prognozowanie przyszłych kosztów mediów w budynku. W przypadku budynków już istniejących, ostatnim etapem jest kalibracja …