Produkty

Dyrektywa przekształcona w 2024 r. stanowi kontynuację wcześniejszych przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków, wprowadzanych stopniowo od 2002 r. na poziomie unijnym oraz krajowym. Celem wprowadzanych regulacji jest racjonalizacja zużycia energii w użytkowanych budynkach oraz wznoszenie nowych budynków o odpowiednim standardzie …

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków …

Dyrektywa przekształcona w 2024 r. stanowi kontynuację wcześniejszych przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków, wprowadzanych stopniowo od 2002 r. na poziomie unijnym oraz krajowym. Celem wprowadzanych regulacji jest racjonalizacja zużycia energii w użytkowanych budynkach oraz wznoszenie nowych budynków o odpowiednim standardzie …

Rozdział V. Charakterystyka rozwoju elektroenergetyki krajowej

Ocenia się, że w obecnych warunkach, tj. przy obecnej wydajności i poziomie sprzedaży średnia cena ekonomiczna węgla energetycznego dla krajowych przedsiębiorstw wydobywczych mieści się w przedziale 36-42 USD za tonę węgla wskaźnikowego. Jest ona zatem wyższa od ceny wynegocjowanej z elektroenergetyką oraz znacznie wyższa od uzyskiwanej obecnie w polskim …

Art. 9g. pr. energ.

4 · wydawania oraz wykonywania poleceń, o których mowa w art. 9c zakres odpowiedzialności operatora systemu ust. 7a lub 7b, oraz obliczania i wypłaty rekompensaty finansowej, o której mowa w art. 13 ust. 7 rozporządzenia 2019/943, z tytułu nierynkowego redysponowania jednostkami wytwórczymi wykorzystującymi energię wiatru lub słońca, lub …

Ile węgla sprowadziła do Polski Agencja Rezerw Strategicznych?

22 września br. Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała na swoim Twitterze, że prowadzi powierzone jej zadania w zakresie budowy rezerw surowców energetycznych, m . poprzez kontraktowanie dostaw węgla. RARS zapowiedziała, że najbliższa dostawa zakupionego węgla dotrze do Polski w październiku. Jest to pierwsza informacja ...

Czym są standardy energetyczne budynków?

Standardy domów energooszczędnych. Dom pasywny; Dom pasywny to taki budynek, w którym zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania wynosi do 15 kWh/m2 rocznie. Budynek pasywny jest obiektem bardzo dobrze izolowanym (U < 0,15 W/(m²·K) odnośnie wszystkich nieprzezroczystych przegród zewnętrznych oraz U < 0,80 okien i drzwi), szczelnym …

Elektrownie węglowe zaczną pełnić rolę rezerwową dla stabilność …

Zgodnie z projektowanymi założeniami, nastąpi drastyczne zmniejszenie produkcji energii z węgla kamiennego i brunatnego. Do 2030 r. produkcja ta ma spaść …

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 grudnia …

Wymagania jakościowe dla: węgla kamiennego, brykietów lub peletów zawierających co najmniej 85 % węgla kamiennego bez domieszek mułów węglowych i flotokoncentratów (kwalifikowane …

Rozdział 5

Jeżeli złożone zabezpieczenie majątkowe, o którym mowa w art. 38a ust. 1, nie spełnia wymagań dotyczących wysokości lub okresu, na które jest składane, właściwy naczelnik urzędu skarbowego żąda przedłużenia okresu, którego dotyczy zabezpieczenie majątkowe, lub uzupełnienia zabezpieczenia majątkowego.

Normy Jakości Węgla | Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców …

Akty Prawne. Projekt ustawy Ministra Energii o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, oraz rozporządzenia Ministra Energii: 1. w sprawie wymagań …

Ogłoszenia dotyczące rezerw technicznych

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zwana dalej „Agencją" prowadzi rozeznanie rynku na sprzedaż i świadczenie usługi przechowywania węgla kamiennego. I. Przedmiot zamówienia Przedmiotem zamówienia jest sprzedaż i świadczenie usługi przechowywania węgla kamiennego o parametrach wskazanych w specyfikacji określonej …

ISO 50001:2018

Obecnie obowiązujący standard ISO 50001:2018 dostosowuje struktury wymagań do aktualnych norm z grupy systemów zarządzania takich jak ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001. Doprecyzowuje również niektóre wymagania dotyczące m .: przeglądu energetycznego, roli najwyższego kierownictwa oraz kultury organizacji. Ponadto zostały w niej …

Normy dla węgla zawieszone z powodu groźby ubóstwa energetycznego

- Zgodnie z prawem, w przypadku wystąpienia na rynku nadzwyczajnych zdarzeń skutkujących zmianą warunków zaopatrzenia w paliwa stałe, powodujących utrudnienia w przestrzeganiu wymagań jakościowych lub zagrażających bezpieczeństwu energetycznemu Polski, minister klimatu i środowiska może, w drodze rozporządzenia, na czas oznaczony nie …

Standard wymagań kompetencji cyfrowych

Standard wymagań kompetencji cyfrowych Działanie 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 WPROWADZENIE Niniejszy Standard opisuje minimalne, konieczne do osiągnięcia w wyniku realizacji projektu, kompetencje dotyczące TIK. Oprócz pracy w środowisku komputerowym z wykorzystaniem TIK istotne jest …

Standard techniczny nr 35/2020

2.1. Standard techniczny nr 35/2020 - stacje transformatorowe SN/nN1 w pomieszczeniach budynków do stosowania w TAURON Dystrybucja S.A. (wersja pierwsza) (dalej: Standard) zawiera podstawowe wymagania techniczne, które powinny spełniać w/w stacje budowane na terenie działania TAURON Dystrybucja S.A. 2.2. Standard obowiązuje od dnia …

Rozporządzenie w sprawie zapasów węgla. Ważny obowiązek …

W poniedziałek wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych. Jego efektem ma być zwiększenie …

Polska wolna od węgla do 2035 r. Znamy rekomendacje dla rządu

Pogarsza się stan węglowych jednostek wytwórczych, które w znacznej części mają już prawie 50 lat. Dyspozycyjność jednostek spada, a poziomy rezerw mocy są coraz niższe. Koszt produkcji energii elektrycznej z węgla jest wysoki i stanowi duże obciążenie dla gospodarki. Subsydiowanie górnictwa, generacji z węgla oraz odbiorców ...

o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o …

38a ust. 1, nie spełnia wymagań dotyczących jego wysokości lub okresu na który zostało ustanowione, naczelnik urzędu skarbowego żąda przedłużenia okresu na jaki ustanowiono zabezpieczenie majątkowe lub uzupełnienia wysokości zabezpieczenia majątkowego."; 8) w art. 38c w ust. 1 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

Kot³y na paliwo sta³e – przepisy i wymagania

Natomiast wymogi dotyczące etykietowania energetycznego i umieszczania dodatkowych informacji o produkcie (karta informacyjna produktu) obejmują kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej 70 kW lub mniejszej i zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej 70 kW lub mniejszej, ogrzewacze dodatkowe, regulatory …

Rekordowy import węgla do Polski! Skąd sprowadzamy …

Rok 2022 upłynął pod znakiem kryzysu energetycznego. Nałożone sankcję na Rosję zawęziły europejskie możliwości importu surowców energetycznych. Przymusowa dywersyfikacja oraz spadek generacji energii elektrycznej w Europie ze źródeł wodnych i jądrowych w połączeniu z wahaniami zapotrzebowania, podaży i cen surowców wywołanymi …

Dyrektywa

Komisja powinna ustalić ramy metodologii porównawczej do celów obliczania optymalnego pod względem kosztów poziomu minimalnych wymagań dotyczących …

Q&A. 10 najważniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących …

Temat efektywności energetycznej budynków pojawił się w świadomości właścicieli nieruchomości już w 2014 roku. Jednak dopiero po nowelizacji ustawy w kwietniu 2023 roku stał się on jeszcze bardziej aktualny i istotny. Zmiany te, wchodzące w życie od 2024 roku, przyniosły nowe przepisy dotyczące świadectw energetycznych oraz wprowadziły nowe …

DZIENNIK USTAW

Na podstawie art. 15a ust. 5 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2166) zarządza się, co następuje: 1. Rozporządzenie określa: wartości …

WLKP24

Pomysł budowy magazynu rezerw węgla energetycznego w centralnej Polsce, który ogłosiło Ministerstwo Aktywów Państwowych, rozbudza emocje wsród mieszkańców tego terenu, także wśród mieszkańców powiatu ostrowskiego. Część mediów poinformowała, że magazyn ma zostać zlokalizowany na terenie składowiska Węglozbytu. Próżno szukać jednak …