Produkty

Sprawność elektrowni atomowej Sprawność elektrowni atomowej waha się w granicach 30–40%, czyli jest nieznacznie niższa niż sprawność elektrowni konwencjonalnej. Elektrownia atomowa wytwarza jednak dużo większą moc – jednostkowy blok energetyczny elektrowni jądrowej jest w stanie wyprodukować od 900 do 1400 MW czystej energii. Jedyną wadą elektrowni atomowych …

Działanie elektrowni jądrowej

Sprawność elektrowni atomowej Sprawność elektrowni atomowej waha się w granicach 30–40%, czyli jest nieznacznie niższa niż sprawność elektrowni konwencjonalnej. Elektrownia atomowa wytwarza jednak dużo większą moc – jednostkowy blok energetyczny elektrowni jądrowej jest w stanie wyprodukować od 900 do 1400 MW czystej energii. Jedyną wadą elektrowni atomowych …

Opodatkowanie VAT dostawy energii z paneli fotowoltaicznych

W pierwszej kolejności wskażmy, że zgodnie z art. 2 pkt 27a ustawy o odnawialnych źródłach energii prosument energii odnawialnej to odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji pod warunkiem, że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii …

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

Wykorzystanie technologii magazynowania energii do uniezależnienia dostaw ciepła (np. z elektrociepłowni, elektrowni cieplnych) i zapotrzebowania (np. do ogrzewania i chłodzenia …

Główne czynniki wpływające na koszty energii elektrycznej z elektrowni ...

Głównym zagrożeniem ekonomicznym dla istniejących elektrowni jest możliwy ujemny wpływ działania OZE, subsydiowanych przez rządy, a dostarczających energię nieregularnie, nieprzewidywalnych i zmuszających elektrownie systemowe do zmian ich mocy, zależnie od warunków pogodowych. Dodatkowym zagrożeniem jest możliwość przyjęcia przez rząd polityki …

Klasyfikacja i charakterystyka turbin wiatrowych (silników …

3 Klasyfikacja i charakterystyka turbin wiatrowych (silników wiatrowych) KRZYSZTOF GARBALA1, ANIELA MARLENA TOKAJUK 2, KAMIL KAŁŁAUR3, PIOTR CYBULKO4 1AC S.A. BIAŁYSTOK, INSTYTUT INŻYNIERII LASEROWEJ BIELSKO-BIAŁA, 2INSTYTUT INŻYNIERII LASEROWEJ BIELSKO-BIAŁA, 3CYNKOMET Sp.z o.o., 4AC S.A. BIAŁYSTOK Słowa …

Odnawialne i rozproszone źródła

Zakład Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej Politechnika Warszawska Cykl seminariów „Szkoła Energii" 20.01.2022. 2 ZAGADNIENIA: 1. Definicje i klasyfikacja 2. Technologie odnawialnych i rozproszonych źródeł energii (OZE & GR) •Elektrownie wiatrowe na lądzie •Morskie elektrownie/farmy wiatrowe •Elektrownie PV 3. OZE & GR a SEE 4. Aspekty …

Weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne

Na początku lipca weszła w życie najnowsza nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, która ma na celu nie tylko stworzenie w Polsce odpowiednich warunków dla …

Opłacalność magazynów energii w 2022 roku

Dla zobrazowania sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie polski rynek domowych magazynów energii, warto wspomnieć, że według danych zaprezentowanych w raporcie z 2020 roku przez BVES (Bundesverband Energiespeicher Systeme e.V.) na terenie Niemiec funkcjonowało z końcem wspomnianego roku ponad 270 tys. domowych magazynów energii o …

W KONTEKŚCIE MAGAZYNOWANIA ENERGII

terenie, lub sprzedających wytworzoną we własnym zakresie energię elektryczną lub uczestniczących w systemach elastyczności bądź efektywności energetycznej, pod warunkiem, iż działalność ta nie stanowi podstawowej ich działalności gospodarczej ani zawodowej. Zgodnie …

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 295) – dalej: „pr. ener.", magazynem energii elektrycznej jest instalacja …

Klasyfikacja KŚT

BUDOWLE NA TERENACH ELEKTROWNI: 4,5%: 2302: 42.22.13.0: Rodzaj ten obejmuje: - budowle na terenach elektrowni wodnych, - budowle na terenach innych elektrowni wytwarzających energię elektryczną (np. elektrowni opalanych węglem, elektrowni atomowych, elektrowni napędzanych wiatrem), - budowle na terenach zakładów do przetwarzania paliwa ...

Budowa i działanie turbin wiatrowych, elektrowni wodnych i elektrowni ...

Klasyfikacja elektrowni wodnych szczytowo‑pompowych ze względu na sposób koncentracji spadu. Elektrownie przyzaporowe. Pasek odtwarzania z nagraniem o treści tożsamej z poniższą. Woda doprowadzana jest do turbiny krótkim przepustem. Na rysunku przedstawiono przekrój warstw elektrowni przyzaporowej. Na najwyższym poziomie widoczna jest warstwa retencyjna, …

Elektrownia wiatrowa: wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Elektrownia wiatrowa to zaawansowany kompleks urządzeń, którego głównym zadaniem jest przekształcanie energii kinetycznej wiatru w energię elektryczną. Kluczową rolę odgrywają tutaj specjalne turbiny, które za pomocą swoich obracających się łopat, przechwytują energię wędrujących mas powietrza.

Budowa i klasyfikacja reaktorów jądrowych

Większość elektrowni jądrowych na świecie wyposażona jest w reaktory lekko-wodne LWR, tj. reaktory moderowane i chłodzone lekką wodą. W skład tej grupy wchodzą reaktory wodne cisnieniowe PWR jak i reaktory wodne wrzące BWR. Reaktor lekko-wodny składa się z układu zestawów prętów paliwowych i prętów sterujących, z przepływającym przez nie chłodziwem. …

Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …

Jak donoszą japońskie media, Polska ma nadzieję przyspieszyć swoje działania na rzecz dekarbonizacji poprzez wdrożenie nowoczesnych technologii z Japonii. W ramach planowanej wizyty w Polsce, japońska delegacja zamierza przedyskutować kwestie związane z techniczną współpracą japońskich firm przy budowie nowych elektrowni…

Refaktura z 2024 r. za energię zużytą w 2023 r.

Refaktura z 2024 r. za energię zużytą w 2023 r. - W grudniu 2023 r. otrzymaliśmy fakturę za energię elektryczną dotyczącą grudnia 2023 r. Koszty te, zgodnie z umową, refakturujemy... STRONA GŁÓWNA. BIEŻĄCY NUMER SPIS DZIAŁÓW eWYDANIE ARCHIWUM POMOC EKSPERTA Pomocniki Księgowego Przewodniki on-line Tarcza Antykryzysowa Polski Ład …

Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku …

O rozwój infrastruktury magazynującej energię zaczęło zabiegać coraz więcej środowisk, w tym również przedstawiciele OSD, którzy upatrują w tej branży szansy na odciążenie i uelastycznienie krajowych sieci …

Uzupełnij zdania. Wybierz właściwą odpowiedź spośród …

W elektrowni A/B/C wykorzystuje się energię promieniowania 2. W elektrowni jądrowej wykorzystuje się energię pochodzącą z D/E/F A) wiatrowej B) wodnej C) Słonecznej D)rozszczepania cząsteczek wody E)rozszczepania jąder atomowych F) …

Magazyny energii

Znacznie większe magazyny są stosowane przez zawodowych producentów energii elektrycznej oraz operatorów sieci dystrybucyjnych i przesyłowych w celu poprawy jakości energii, …

Akumulatorowy system magazynowania energii (BESS): …

Bateryjne systemy magazynowania energii (BESS) rewolucjonizują sposób przechowywania i dystrybucji energii elektrycznej. Te innowacyjne systemy wykorzystują akumulatory do magazynowania energii z różnych źródeł, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa, i uwalniania jej w razie potrzeby. W miarę jak odnawialne źródła energii stają się …

Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1

Obecnie elektrownie szczytowo-pompowe posiadają koncesję na magazynowane energii elektrycznej, natomiast szczytowo-pompowe z dopływem naturalnym oba rodzaje koncesji. …

Podatek od nieruchomości 2024. Jak opodatkować magazyn …

Rok 2024 będzie z pewnością bardzo ciekawy zarówno dla doradców podatkowych, jak i przedsiębiorców, którzy będą chcieli ustalić wysokość podatku od nieruchomości w przypadku …

Elektrownia – Wikipedia, wolna encyklopedia

Elektrownia – zakład przemysłowy wytwarzający energię elektryczn ą przez przetwarzanie innych form energii pierwotnej. Elektrownia jest to obiekt techniczny składający się z jednego lub kilku zespołów urządzeń służących do wytwarzania energii elektrycznej. Typy elektrowni. Podział ze względu na wykorzystanie ciepła odpadowego: elektrownia kondensacyjna; elektrociepłownia ...

Rodzaje reaktorów dla elektrowni jądrowych (klasyfikacja)

Rodzaje reaktorów dla elektrowni jądrowych (klasyfikacja) ... Reaktory jądrowe można klasyfikować ze względu na energię neutronów wywołujących rozszczepienie, postać paliwa jądrowego, jego rozmieszczenie, typ moderatora oraz chłodziwa. Najbardziej popularne są reaktory termiczne, tj. wykorzystujące neutrony termiczne o energiach poniżej ok. 100 eV, …