Produkty

Zapewnienie niezawodnego zaopatrzenia całego kraju w energię elektryczną w sytuacji, kiedy całość prądu wytwarzana jest ze źródeł odnawialnych, wymagać będzie w wielu przypadkach zasobników energii o łącznej pojemności liczonej w terawatogodzinach. Jedyna stosowana obecnie na szeroką skalę technologia magazynowania dużych ilości energii, czyli …

Magazynowanie energii sprężonego powietrza

Zapewnienie niezawodnego zaopatrzenia całego kraju w energię elektryczną w sytuacji, kiedy całość prądu wytwarzana jest ze źródeł odnawialnych, wymagać będzie w wielu przypadkach zasobników energii o łącznej pojemności liczonej w terawatogodzinach. Jedyna stosowana obecnie na szeroką skalę technologia magazynowania dużych ilości energii, czyli …

Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej

Opłata stała - Opłata za moc cieplną oraz za usługi przesyłowe, czyli za gotowość dostarczenia zamówionej ilości i jakości ciepła do pokrycia największego zapotrzebowania na ciepło danego obiektu, zabezpieczenia prawidłowej pracy urządzeń i instalacji oraz pokrycia strat w celu utrzymania normatywnej temperatury i wymiany powietrza w pomieszczeniach.

Ogrzewanie ciepłem z sieci miejskiej | Viessmann PL

W większości przypadków ciepła woda użytkowa jest również podgrzewana przez system ciepłowniczy. Jako nośnik ciepła wykorzystywana jest przede wszystkim ciepła woda. Krąży ona w systemie zamkniętym i przekazuje energię cieplną w węźle ciepłowniczym do lokalnego systemu grzewczego podłączonych budynków.

Jak działa powietrzna pompa ciepła

Pompa ciepła może skoncentrować energię cieplną zawartą w powietrzu zewnętrznym do tego stopnia, że można ją wykorzystać do podgrzania wody w kranie i grzejnikach. Powietrze zewnętrzne jest zasysane do pompy ciepła i opływa zamknięty układ. Ten układ zawiera czynnik chłodniczy, który w bardzo niskich temperaturach zamienia ...

Powietrzne pompy ciepła – co to jest i jakie jest ich …

Pompa ciepła to starannie zaprojektowane, ekologiczne urządzenie grzewcze wykorzystujące energię cieplną z naturalnych zasobów: powietrza, wody i gruntu. Powietrzna pompa ciepła służy do ogrzewania pomieszczeń w budynku a …

Budowa, działanie i obsługa układów magazynowania energii …

Magazynowanie energii umożliwia zapobieganie przerwom w dostawach energii elektrycznej oraz cieplnej, spowodowanym m . kończącymi się zasobami paliw kopalnych oraz niestabilną produkcją energii przez źródła odnawialne (wpływ warunków atmosferycznych). Technologie te …

MAGAZYNOWANIE ENERGII ZA POŚREDNICTWEM …

Streszczenie. W artykule przedstawiono obecny stan technologii magazynowania energii w postaci sprężonego powietrza. W oparciu o odpowiednie modele dynamiczne takich instalacji i …

Układ hybrydowy pompa ciepła powietrze/woda – kondensacyjny …

W sytuacji, gdy pompa ciepła wytwarza odpowiednią ilość ciepła, kocioł nie pracuje – stanowi wtedy dodatkowy bufor magazynujący energię, na przykład w okresach przejściowych w ciągu dnia temperatura pozwala na wydajną pracę i zmagazynowanie ciepła, aby w nocy je wykorzystać bez dodatkowych kosztów. Natomiast w momencie, gdy temperatury …

Magazyny ciepła – Systemy magazynowania ciepła i przykłady

Magazyny ciepła to inteligentne systemy wykorzystywane do przechowywania nadwyżek energii cieplnej, która może być później użyta do ogrzewania pomieszczeń lub wody …

Pompy ciepła powietrzne – jakie mają zalety?

Pompy ciepła powietrzne to popularne i innowacyjne rozwiązanie grzewcze, które wykorzystuje energię odnawialną z powietrza do produkcji ciepła. Są one coraz częściej stosowane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych, ze względu na wiele zalet, które przynoszą. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom pomp ciepła powietrznych. …

Hybrydyzacja sprężonego powietrza, magazynowanie energii …

Naukowcy w Polsce opracowali technologię magazynowania energii w sprężonym powietrzu z wykorzystaniem systemu magazynowania energii cieplnej (TES) wbudowanego w nieczynny szyb kopalniany. System pracuje bez zewnętrznych źródeł ciepła i wykorzystuje sprężarkę powietrza, zbiornik sprężonego powietrza z wbudowanym układem …

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Powietrzne pompy do podgrzania wody użytkowej i ogrzania domów wykorzystują energię cieplną pobraną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Te systemy są jednymi z najpopularniejszych spośród wszystkich rodzajów pomp, ponieważ umożliwiają szybki i łatwy montaż, a przy tym ich praca jest bardzo wydajna. Dowiedz się, na czym polega działanie …

Magazyn energii typu CAES dla domów jednorodzinnych! Czy …

Powietrze magazynem? Tak, to możliwe! Sprężone powietrze funkcjonuje jako nośnik energii mechanicznej i jest jej swoistym magazynem. Co więcej, natura gromadzonej …

1.6 Mechanizmy przekazywania ciepła

Taki rodzaj przepływu ciepła występuje na przykład w piecu z wymuszonym obiegiem powietrza lub w globalnych układach pogodowych. Wymiana ciepła przez promieniowanie (ang. radiation ) pojawia się wtedy, kiedy np. mikrofale, promieniowanie podczerwone, światło widzialne lub inny rodzaj promieniowania elektromagnetycznego jest wysyłany (emitowany) lub pochłaniany …

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze — co …

Zalety pomp ciepła powietrze woda. Energooszczędność — pompa ciepła powietrze-woda ma wysoką sprawność energetyczną, co pozwala na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.; Ekologiczność — wykorzystuje odnawialne źródło energii (powietrze zewnętrzne), co przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i innych zanieczyszczeń …

Porównanie technologii magazynowania energii

W tym artykule dokonamy szczegółowego porównania trzech popularnych technologii magazynowania energii: baterii, akumulatorów cieplnych i CAES (Compressed Air …

Pompa ciepła gruntowa i powietrzna – czym się różnią?

Pompa ciepła pobiera energię cieplną z powietrza za pośrednictwem ciekłego czynnika chłodniczego. Temperatura czynnika jest niższa od temperatury otoczenia – dzięki temu może on przyjąć energię cieplną z powietrza. Podgrzany w ten sposób czynnik zaczyna parować i przyjmuje formę gazu. Gaz zostaje sprężony przez sprężarkę – w wyniku tego procesu jego …

Klimatyzacja czyli pompa ciepła powietrze powietrze | Daikin

Pompa ciepła powietrze powietrze pracuje nadmuchowo, czyli nawiewa podgrzane powietrze do poszczególnych pomieszczeń. System wygląda tak jak klimatyzacja -jest jednostka zewnętrzna, odbierającą ciepło z powietrza zewnętrznego oraz wewnętrzna jednostka nawiewna, która ogrzewa (lub chłodzi) powietrze w pomieszczeniach. Jednostkę ...

Odzysk ciepła w systemach wentylacyjno-klimatyzacyjnych

W przypadku zastosowania recyrkulacji strumień powietrza zewnętrznego nie może być mniejszy, niż wynika to z wymagań higienicznych, jednak nie mniej niż 10% powietrza nawiewanego. Dla wentylacji technologicznej zastosowanie odzysku ciepła powinno wynikać z uwarunkowań technologicznych i rachunku ekonomicznego [1]. Metody odzysku ciepła

Współczynnik COP w pompach ciepła

W zależności od rodzaju pompy ciepła jego źródła mają częściowo różne temperatury. Pobierają energię z ziemi, powietrza czy wody gruntowej. Podczas gdy temperatura gruntu (w przypadku pionowego odwiertu) utrzymuje się przez cały rok na zbliżonym poziomie, to temperatura powietrza zmienia się zależnie od pory roku, dnia, czy warunków pogodowych.

Magazynowanie energii

Strzałka prowadzi do bloku drugiego; magazynowanie energii cieplnej trafia do magazynów energii cieplnej i blok trzeci informuje o tym, że energia jest wykorzystywana w czasie szczytów zapotrzebowania na energię cieplną, z pompą ciepła do ogrzewania, w wentylacji i klimatyzacji do odladzania i odśnieżania. Poniżej przedstawiono ...