6 · zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła pod względem zgodności z zasadami określonymi w art. 44 ewidencja księgowa i sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa energetycznego, 45 i 46, w tym analizowanie i weryfikowanie kosztów przyjmowanych przez przedsiębiorstwa energetyczne jako …
Art. 23. pr. energ.
6 · zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła pod względem zgodności z zasadami określonymi w art. 44 ewidencja księgowa i sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa energetycznego, 45 i 46, w tym analizowanie i weryfikowanie kosztów przyjmowanych przez przedsiębiorstwa energetyczne jako …
Odejść od węgla do 2035 r.
Poziomy rezerw mocy są coraz niższe oraz spada dyspozycyjność jednostek. Wiek znacznej części z nich dobiega 50 lat. b) Koszt produkcji energii elektrycznej z węgla jest wysoki i stanowi duże obciążenie dla gospodarki. Subsydiowanie zarówno górnictwa, jak i generacji z węgla, a później odbiorców, żeby ich było stać
Polityka energetyczna Polski do 2040 r.
„Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę energetyczną Polski do 2040 r." – 2 lutego 2021 r. to nowa ważna data dla polskiego sektora paliwowo-energetycznego. Po 12 latach od ustanowienia poprzedniej polityki, przyjęto nowy dokument strategiczny, wyznaczający kierunki rozwoju tego sektora" – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Polityka energetyczna: zasady ogólne
Zgodnie z postanowieniami traktatu z Lizbony zasadniczym celem polityki energetycznej UE jest: — zapewnienie funkcjonowania rynku energii; — zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii …
Certyfikat energetyczny budynku
Jaki jest termin ważności certyfikatu energetycznego? Dokument jest ważny przez 10 lat od dnia jego wykonania, pod warunkiem, że w budynku nie będą wykonywane żadne prace mające wpływ na jego zużycie energii, jak np. termomodernizacja.
Poland 2022 Executive summary Polish
węgla spadł w TES, produkcji energii elektrycznej, ciepłownictwie i TFC. Produkcja węgla również spada, a od 2017 r. Polska jest importerem węgla netto. Jednak w 2021 r. zapotrzebowanie na węgiel znacznie wzrosło, a produkcja energii elektrycznej z węgla powróciła do poziomu 80% całkowitej produkcji.
Międzynarodowy rynek węgla energetycznego – stan aktualny i …
Pod względem eksporterów węgla energetycznego czołówka państw jest niezmienna (tab. 2). Dodatkowo kolejność pierwszej trójki jest stała od kilku lat: Indonezja, Australia Rys. 2. Porównanie czołowych eksporterów i importerów węgla energetycznego na świecie Źródło: opracowanie własne na podstawie Coal Information 2016–2018 Fig. 2. Comparison of …
Polityka energetyczna: zasady ogólne | Noty tematyczne o Unii ...
Unijna polityka energetyczna opiera się zasadach dekarbonizacji, konkurencyjności, bezpieczeństwa dostaw i zrównoważonego rozwoju. Polityka ta ma gwarantować dobre …
Elektrownie węglowe zaczną pełnić rolę rezerwową dla stabilność …
KPEiK to strategiczny dokument opracowywany przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, w którym określają one założenia i cele oraz polityki i działania mające na …
Odejście od węgla w polskiej elektroenergetyce
Datą graniczną odejścia od spalania węgla w elektrowniach węglowych jest 2035 rok. W celu zachowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, pro-ponujemy, aby 5 najmniej emisyjnych …
Prawo energetyczne
Celem ustawy jest tworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju kraju, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, oszczędnego i racjonalnego użytkowania paliw i energii, rozwoju konkurencji, przeciwdziałania negatywnym skutkom naturalnych monopoli, uwzględniania wymogów ochrony środowiska, zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych oraz …
Zalecenie 2021/1749 w sprawie zasady efektywność …
Głównym celem zasady "efektywność energetyczna przede wszystkim" jest rozważanie działań w zakresie efektywności energetycznej i zarządzania zapotrzebowaniem …
Prawo energetyczne.
Celem ustawy jest tworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju kraju, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, oszczędnego i racjonalnego użytkowania paliw i energii, rozwoju konkurencji, przeciwdziałania negatywnym skutkom naturalnych monopoli, uwzględniania wymogów ochrony środowiska, zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych oraz …
Bon energetyczny
Wysokości dopłat w ramach bonu energetycznego: ... Podwyższony bon energetyczny przysługuje gdy główne źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną (pompa ciepła/ bojler elektryczny) i jest wpisane lub zgłoszone do CEEB. Materiały Kliknij tutaj, aby pobrać wniosek o bon energetyczny Poradnik dla samorządów bon …
Bon energetyczny 2024: limit dochodu netto, czy brutto? Nie
W dniu 23 maja 2024 r. została uchwalona przez Sejm ustawa o bonie energetycznym (…). W dniu 7 czerwca 2024 r. ustawę podpisał Prezydent RP, 12 czerwca 2024 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 859), a 13 czerwca 2024 r. większość jej przepisów weszła już w życie. Przewiduje ona częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca …
Świadectwo energetyczne czym jest i jak je uzyskać
Świadectwo energetyczne jest istotnym dokumentem, który informuje nas o efektywności energetycznej budynku. Od 28 kwietnia 2023 roku, zgodnie z nowelizacją usta
Prawo energetyczne – najważniejsze informacje
Głównym celem ustawy, jest dążenie poprzez swoje działania, do zrównoważonego rozwoju energetyki w kraju. Jest to przede wszystkim ustanawianie zasad, w których można pczeczytać o tym, jak użytkować paliwa i energię. Dokument określa także wykonywanie i kontrolowanie działalności polegającej na przesyłaniu dwutlenku węgla.
Polityka Energetyczna Polski – perspektywy rozwoju sektora …
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało dokument strategiczny „Polityka Energetyczna Polski do 2040 r." wyznaczający kierunki rozwoju sektora paliwowo …
Świadectwo energetyczne budynku — najważniejsze informacje
Świadectwo energetyczne budynku to dokument, który dla wielu właścicieli nieruchomości stał się obowiązkowy po 28 kwietnia 2023 roku. Obowiązek ten wprowadzony został za sprawą nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, a także ustawy Prawo budowlane. O tym, czym dokładnie jest świadectwo energetyczne budynku oraz kto i w jaki sposób musi je …
Pytania i odpowiedzi – Przygotowanie systemu energetycznego …
Pytania i odpowiedzi – Przygotowanie systemu energetycznego do realizacji naszych celów klimatycznych Bruksela, 14 lipca 2021 r. 1. W jaki sposób energia ze źródeł odnawialnych i efektywność energetyczna przyczynią się do osiągnięcia celu UE na 2030 r., jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc.?
Czym jest dokument BREF dla LCP (ang. Large Combustion Plants)?
Dokument został opracowany w oparciu o proces gromadzenia danych i dowodów obejmujących zainteresowane strony z Komisji Europejskiej, państw członkowskich, organizacji pozarządowych zajmujących się środowiskiem oraz przedstawicieli przemysłu. Dokument BREF dla LCP jest oparty danych dotyczących emisji z roku 2010, zaś
Bon energetyczny 2024: dla kogo, jaka kwota, limit …
Na jesieni lub już zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon …
RAPORT: Polska energetyka na rozdrożu. Miks energetyczny a pakiet ...
Ministerstwo Energii przedstawiło w tym tygodniu założenia do miksu energetycznego Polski do 2030 roku. Procentowy udział węgla kamiennego oraz brunatnego zmniejszy się. Jednak w efekcie rosnącego zapotrzebowania w liczbach bezwzględnych generacja energii elektrycznej z węgla ma być wciąż na tym samym poziomie. Cieniem na …
Czy świadectwo energetyczne domu jest obowiązkowe?
Budynki zabytkowe – Jeżeli budynek jest wpisany do rejestru zabytków, nie musi posiadać świadectwa energetycznego, gdyż jego wartość historyczna i architektoniczna jest priorytetem. Budynki używane mniej niż 4 …
Ja
Dokument BREF dla LCP jest oparty danych dotyczących emisji z roku 2010, zaś dokument końcowy stanowi próbę osiągnięcia porozumienia między wszystkimi stronami w oparciu o to, co – jak udowodniono - można osiągnąć "technicznie i ekonomicznie". Jaki rodzaj zanieczyszczeń zostanie zredukowany przez BREF dla LCP?
Polska wolna od węgla do 2035 r. Znamy rekomendacje dla rządu
zaproponowaniu kroków, jakie należy podjąć, aby zrealizować założony cel. Koniec węgla do 2035 r. Głównym celem jest przyjęcie 2035 r. jako daty końcowej dla wykorzystania węgla w polskiej energetyce. Taka data z jednej strony pozwala na relatywnie szybkie ograniczenie presji kosztowej związanej z eksploatacją energetyki węglowej w Polsce …
Pytania i odpowiedzi – Przygotowanie systemu energetycznego …
Aby zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych, konieczne są dwie rzeczy: inwestycje w istniejące i nowe technologie w zakresie energii odnawialnej, aby zwiększyć produkcję (i …
Konsument na rynku energii
The Association of Natural Gas Industry) (branżowe organizacje przemysłu energetycznego) opracowały standardowe umowy obej mujące ogólne warunki sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Przykład Francji. Sprzedaż energii jest działalnością otwartą na konkurencję dla odbiorców uprawnionych. Przepisy prawa mające zastosowanie do ...
Rozdział 1. Przepisy ogólne
Ustawa określa także warunki wykonywania i kontrolowania działalności polegającej na przesyłaniu dwutlenku węgla w celu podziemnego składowania dwutlenku węgla w rozumieniu art. 6 katalog pojęć ustawowych ust. 1 pkt 5b ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2023 r. poz. 633, 1688 i 2029).