Dekarbonizacja transportu będzie dotyczyć wszystkich jego sektorów, w tym towarowego transportu drogowego. To konieczny warunek osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do 2050r. W raporcie badamy scenariusze tego procesu dla samochodów ciężarowych i dostawczych oraz szacujemy koszty dla wybranych technologii. Polska ma największą flotę …
Perspektywy elektryfikacji samochodów ciężarowych i dostawczych w …
Dekarbonizacja transportu będzie dotyczyć wszystkich jego sektorów, w tym towarowego transportu drogowego. To konieczny warunek osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do 2050r. W raporcie badamy scenariusze tego procesu dla samochodów ciężarowych i dostawczych oraz szacujemy koszty dla wybranych technologii. Polska ma największą flotę …
Koszty OZE (energetyki odnawialnej) i baterii do "elektryków"
Redukcja kosztów jednostkowych i zwiększenie wykorzystania niektórych szybko zmieniających się technologii wspomagających mitygację zmiany klimatu. Górny panel pokazuje globalne jednostkowe koszty jednostki energii (USD/MWh), dla wybranych szybko zmieniających się technologii wspomagających mitygację zmian klimatu. Ciągłe niebieskie linie …
Teksty przyjęte
wzywa Komisję i państwa członkowskie do dopilnowania, aby punkty ładowania w budynkach były gotowe do inteligentnego ładowania, oraz do dostosowania wymogów do wymogów określonych w zmienionej dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii; wzywa państwa członkowskie, aby opracowały ramy, które pomogą uprościć i przyspieszyć …
W centrum uwagi: Efektywność energetyczna – czynnik …
Zajęcie się kwestią efektywności energetycznej i wprowadzenie energii odnawialnej w budynkach nie tylko spowoduje poprawę ich efektywności energetycznej, ale może również przyczynić się do rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego i zmniejszenia kosztów energii ponoszonych przez mieszkańców i najemców (według danych Eurostatu samo …
Rewolucja w opłatach drogowych – UE stawia na ...
W tym roku uchwalono kolejne zmiany. Dyrektywą 2022/362, która weszła w życie 24 marca 2023 r. wprowadzono stopniową zmianę modelu opłat drogowych, opierając go na odległości oraz emisji CO 2. Do 2024 r. stawki opłat drogowych muszą być zróżnicowane w zależności od klasy emisji CO 2 pojazdów w państwach UE.
LCOE: jakie są koszty wytwarzania energii ze źródeł ...
Mam zastrzeżenie do tego artykułu. Podane koszty są obarczone standardowym błędem powielanym przez zwolenników OZe. Niestety w przypadku kosztów produkcji czy to z wiatru czy PV nie uwzględniają kosztów spowodowanych koniecznością użytkowania magazynów energii, aby energia była dostarczana wtedy kiedy jest potrzebna tzn dla szczytów wieczornych …
Prognozy cen Energii w Polsce w horyzoncie
cen energii w okresie 2015-2021 r. Przykładowa pojedyncza funkcja dla jednej doby została przedstawiona na poniższym rysunku. Na jej podstawie można wnioskować, że poziom dodatku do cen energii, który można utożsamiać z realizacją marży przez wytwórców jest funkcją nieliniową o dynamicznym dodatnim przyroście dla sytuacji ...
Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii
43. uznaje potencjał ponownego wykorzystania zużytych baterii pojazdów elektrycznych do magazynowania energii w domach prywatnych lub w większych bateriach; wyraża …
Przechowywanie wysokiego napięcia może wkrótce stać się
Dzięki atrakcyjnemu stosunkowi wysokiej wydajności do kosztów nasze rozwiązanie poszerza zakres możliwych zastosowań tej technologii o szeroki rynek masowy, w …
Magazyny Energii w Polsce
W ostatnich latach magazyny energii w Polsce przeszły istotny rozwój, co staje się coraz bardziej widoczne na tle rosnących kosztów energii oraz potrzeby pozyskiwania zrównoważonej energii. W miarę jak branża odnawialnych źródeł energii zyskuje na znaczeniu, inwestycje w magazyny energii stają się kluczowe dla zapewnienia stabilności i efektywności systemu energetycznego …
Systemy magazynowania energii w sieci nn
Obecnie używa się węglowodorów do przechowywania energii i ponownego jej wykorzystania w razie potrzeby, np. podczas tankowania samochodu. Na tej samej zasadzie można magazynować energię elektryczną w lokalnych …
Opłacalność magazynów energii w 2022 roku
Kwota rządowego dofinansowania w ramach Mój Prąd 4.0 powinna wynosić w pierwszej odsłonie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych do 10 tys. zł następnie wraz z rozkręcaniem się tego rynku oraz spadkiem …
Nawet 10-krotny wzrost. Ceny energii elektrycznej i gazu w UE w …
Pod koniec pierwszej połowy ubiegłego roku średnia cena energii w całej UE była na poziomie 25,3 euro za 100 kWh, podczas gdy w pierwszym półroczu 2023 r. wynosiła 28,9 euro za 100 kWh.
Nowa dyrektywa bateryjna UE a rynek baterii i magazynów energii
Dokument obejmuje baterie przenośne, do pojazdów elektrycznych i baterie przemysłowe, w także stacjonarne systemy magazynowania energii. Nowa dyrektywa bateryjna weszła w życie 18 sierpnia 2023 roku, a od 18 lutego 2024 roku obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich UE. Pełną treść rozporządzenia można znaleźć
Elektryczne auto jako magazyn energii – czy to ma sens?
2 · Ford jako pierwszy producent aut w USA oferuje możliwość zasilania domu z elektrycznego pick-upa, fot. Ford. Wykorzystanie pojazdów elektrycznych do magazynowania energii i jej transmisji do sieci może przynieść europejskim przedsiębiorstwom energetycznym …
W Chinach tanieją baterie do samochodów elektrycznych. Ale nie …
Ceny kwadratowych ogniw trójskładnikowych do pojazdów elektrycznych, ogniw LFP (litowo-żelazowo-fosforanowych) oraz trójskładnikowych ogniw w torebkach obniżyły się odpowiednio do 0,51 CNY/Wh, 0,45 CNY/Wh i 0,55 CNY/Wh. W całym 2023 roku, cena ogniw zmalała o ponad 50%, co świadczy o dynamicznych zmianach na rynku akumulatorów do EV …
Pytania i odpowiedzi – Przygotowanie systemu energetycznego do ...
UE jest obecnie liderem w dziedzinie energii odnawialnej i podjęła już istotne działania w celu zwiększenia jej wykorzystania. W całej UE udział energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu energii końcowej wzrósł z 9,6 proc. w 2004 r. do 19,7 proc. w 2019 r. Obecnie 34 proc. naszej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych.
Ceny energii w Polsce należą do najniższych w Europie
Pozytywny obraz zaburzają jedynie notowania uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które w wielu krajach, m . w Niemczech i w Polsce, są istotnym składnikiem kosztów produkcji energii elektrycznej. Te – po jesiennej przecenie do 65 euro – odbiły i w lutym przekroczyły rekordowe 105 euro za tonę. A przypomnijmy, że do 2020 roku koszt emisji jednej …
Napędzamy polską przyszłość
(UE) 2019/1242, które określa normy emisji CO2 dla pojazdów ciężarowych do 2030 roku. W porównaniu ze średnimi emisjami CO2 na kilometr dla nowych pojazdów sprzedanych w okresie od 1 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2020 roku, nowe pojazdy sprzedawane w 2025 i 2030 roku będą musiały emitować średnio odpowiednio 15% i 30% mniej CO2.
Moduł 6 Eksploatacja pojazdów stosowanych w rolnictwie
Określanie kosztów eksploatacji pojazdów stosowanych w rolnictwie w za-danych warunkach. 2 1. Zasady prawidłowej eksploatacji pojazdów rolniczych Aby prawidłowo eksploatować pojazdy rolnicze należy utrzymywać je przede wszyst-kim w odpowiedniej sprawności technicznej, nie dopuszczając do nadmiernego ich zu-życia lub przeciążenia. Dodatkowo dbałość o właściwy …
Lepsze magazynowanie energii w UE impulsem do dekarbonizacji
Decentralizacja przechowywania energii – popularyzowanie baterii domowych i akumulatorów. Energia z odnawialnych źródeł to coraz większa część europejskiego koszyka …