W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i dążenia do zrównoważonego rozwoju, fotowoltaika zyskuje na popularności nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w blokach mieszkalnych. Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni rozważa instalację paneli słonecznych na dachach budynków. Dlaczego warto? W tym artykule omówimy …
Fotowoltaika w bloku
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i dążenia do zrównoważonego rozwoju, fotowoltaika zyskuje na popularności nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w blokach mieszkalnych. Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni rozważa instalację paneli słonecznych na dachach budynków. Dlaczego warto? W tym artykule omówimy …
Zastosowanie dronów w przemyśle: Przegląd możliwości
Zastosowanie dronów w przemyśle jest coraz bardziej powszechne, a ich potencjał wydaje się nieograniczony. Od monitorowania i inspekcji infrastruktury, poprzez wsparcie rolnictwa precyzyjnego, aż po rewolucję w transporcie i logistyce oraz postęp w budownictwie i przemyśle nieruchomości. Drony znajdują swoje miejsce w różnych …
Zastosowanie maszyn CNC w przemyśle – w jakich branżach
W każdy aspekcie sterowanie numeryczne usprawniło działanie współczesnych linii produkcyjnych. ... Maszyny CNC w przemyśle Trudno znaleźć gałąź przemysłu, która nie wykorzystuje narzędzi CNC podczas produkcji. Maszyny tego typu wykonują praktycznie wszystkie czynności związane z obróbką materiału, a więc odpowiadają za toczenie, …
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022 [Raport]
Same mikroinstalacje fotowoltaiczne w 2022 roku stanowiły 99,97% wszystkich instalacji prosumenckich. Nic się zatem nie zmieniło pod tym względem od 2021 roku. W 2022 roku liczby prosumentów przyłączonych w poszczególnych miesiącach były jednak imponujące. Dane Agencji Rynku Energii, pochodzące z MKiŚ i URE wskazują, że w samym tylko kwietniu …
Komputery w przemyśle
Komputery w przemyśle - zastosowanie i funkcje. Szeroko pojmowany przemysł rozwija się dynamicznie, niosąc tym samym nowe, rosnące wymagania odnoszące się do obsługi hal produkcyjnych, fabryk oraz innych dziedzin …
Rola sterowników PLC w przemysłowym internecie rzeczy
Umożliwiają sterowanie czujnikami analogowymi i cyfrowymi, szeroką gamą elementów wykonawczych oraz komunikację za pomocą skomplikowanych interfejsów w różnych protokołach. Sterowniki PLC zyskały popularność w zastosowaniach cyfrowych dzięki przemysłowemu internetowi rzeczy (IIoT). Programowalny sterownik logiczny jest powszechnie …
MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTANIA DRONÓW W …
Wspólnie sprawdźmy możliwości wykorzystania dronów w przemyśle. Monitoring i diagnostyka modułów fotowoltaicznych; Moduły fotowoltaiczne to praktycznie bezobsługowe urządzenia. Połączone w szeregi tworzą elektrownie …
Fotowoltaika dla przemysłu – Energynat
W świadomości wielu Polaków fotowoltaika to rozwiązanie dedykowane użytkownikom indywidualnym. Tymczasem na instalacjach solarnych najbardziej i najszybciej …
Trackery – instalacje fotowoltaiczne nadążne za słońcem, cz.1
Na podstawie raportu GUS „energia_ze_źródeł_odnawialnych_2016" w latach 2012-2016, udział energii z OZE w energii pierwotnej w Polsce ogółem wzrósł z 11,7% w 2012 r. do 13,5% w 2016. Analizując strukturę pozyskania energii ze źródeł odnawialnych w Polsce wg nośników w 2016 r. można zauważyć, że dominującą pozycję zajmują biopaliwa stałe.
Sterowanie
Samo sterowanie nie wiąże się zwykle bezpośrednio z wydatkiem energii, związane jest natomiast z pewną informacją w postaci sygnału sterującego. Efekt sterowania najczęściej wiąże się ze zmianami energii albo przemianami materii – ze zmianami stanu (właściwości) obiektu. Obiekt, na który oddziałuje się podczas sterowania, nazywany jest obiektem sterowania.
Fotowoltaika
Obecnie coraz częściej deweloperzy montują balkony fotowoltaiczne w nowych budynkach. Trendy w fotowoltaice na gruncie - trackery fotowoltaiczne. Nieodłącznie z fotowoltaiką na gruncie łączą się różnego rodzaju innowacje konstrukcyjne. Widać na wielu posesjach, że coraz częściej właściciele domów decydują się na montaż fotowoltaiki na …
Fotowoltaika w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok.
Rok 2023 był intensywnym okresem dla przemysłu fotowoltaicznego, który kontynuował dynamiczny rozwój, przynosząc innowacje, wzrost zainstalowanej mocy i …
Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024" – analiza i komentarz ...
W Polsce w latach 2023–2024 narasta problem curtailmentu, czyli ograniczania pracy farm fotowoltaicznych przyłączonych do sieci, szczególnie w godzinach największej …
Fotowoltaika w przemyśle
Fotowoltaika w przemyśle - Jak możemy wykorzystać ogniwa słoneczne, aby obniżyć koszty prądu i się uniezależnić od dostawców? ... Panele fotowoltaiczne (PV) mają szereg zalet w porównaniu z innymi rodzajami wytwarzania energii odnawialnej, takimi jak energia wiatrowa lub wodna. Są stosunkowo łatwe w konfiguracji i utrzymaniu, nie wytwarzają żadnych emisji ani …
Sterowanie Fotowoltaiką
Sterowanie mocą w systemach fotowoltaicznych polega na kontrolowaniu poziomu mocy generowanej przez panele słoneczne w celu zwiększenia wydajności i efektywności całego systemu. Sterowniki fotowoltaiczne umożliwiają kontrolowanie mocy na różnych poziomach, od paneli słonecznych po inwertery i akumulatory. Sterowanie mocą w systemach …
Panele fotowoltaiczne w przemyśle: przykłady zastosowań i korzyści
Panele fotowoltaiczne w przemyśle – oszczędność i niezależność energetyczna. Instalacja fotowoltaiczna niesie szereg korzyści dla przemysłu. Najważniejszą z nich jest obniżenie …
Aparatura kontrolno-pomiarowa w przemyśle
Takie pomiary przeprowadzane są w przedsiębiorstwach działających w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle chemicznym, gazowym, w rafineriach, a także w energetyce cieplnej. Przetworniki tego rodzaju pozwalają na dokonanie pomiarów spadków ciśnienia, hydrostatycznych pomiarów poziomu i zwężkowych pomiarów przepływu.
Fotowoltaika dla przemysłu: z jakich rozwiązań PV skorzystają …
3 · Fotowoltaika dla przemysłu to nie tylko niższe rachunki, ale też bezpieczeństwo energetyczne. Sięganie po odnawialne źródła energii powoduje, że firma uniezależnia się od …
Fotowoltaika dla przemysłu
Fotowoltaika przemysłowa - koszty i opłacalność. Dotacje na przemysłowe instalacje fotowoltaiczne - czy to możliwe? Przemysłowe instalacje fotowoltaiczne - sposób na …
Innowacje technologiczne w przemyśle: Przemysł 4.0 i jego …
Wprowadzenie. Definicja innowacji technologicznych w przemyśle Innowacje technologiczne w przemyśle odnoszą się do wprowadzania nowych technologii, procesów i rozwiązań, które mają na celu zwiększenie wydajności, jakości i konkurencyjności przedsiębiorstw. Obejmują one zarówno udoskonalenia istniejących technologii, jak i …
Rozwój i zastosowanie maszyn CNC w przemyśle
Sterowanie numeryczne: Serce maszyny CNC, pozwalające na precyzyjne sterowanie narzędziami i ruchami maszyny. ... Zaawansowane metale i stopowe: Materiały takie jak tytan, superstopowe i lekkie metale znajdują zastosowanie w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym oraz medycznym. Ich obróbka za pomocą maszyn CNC wymaga precyzji i …
Roboty w przemyśle
Dzięki temu wykorzystywane są w przemyśle elektronicznym, a także spożywczym i farmaceutycznym, gdzie występują wysokie wymagania odnośnie do czystości i sterylności. Z kolei roboty o podwyższonej dokładności pozycjonowania znajdują szerokie zastosowanie w montażu precyzyjnym oraz w procesach obróbki i obsługi maszyn. Pierwszy …
Problemy i kierunki rozwoju systemów sterowania w przemyśle
Drugim nurtem, który może mieć znaczący wpływ na przyszłość komputerowych systemów nadzoru i sterowania w przemyśle, są systemy sztucznej inteligencji, a w szczególności tzw. systemy eksperckie. Są to komputerowe systemy, których zadaniem jest wspomaganie operatora w procesie podejmowania decyzji (rozwiązywanie złożonych problemów na podstawie analizy …
Rzeczywistość rozszerzona w przemyśle
Rzeczywistość rozszerzona jest w stanie zrewolucjonizować pracę wielu firm. Choć na targach takich jak Hannover Messe regularnie oglądać można demonstracje gogli w zastosowaniach przemysłowych, wydaje się, że jesteśmy dopiero na początku drogi do jej powszechnego użycia w przemyśle. Powodem są zarówno kwestie technologiczne ...
Nowoczesne technologie w przemyśle
Integracja nowoczesnych technologii w zakładzie produkcyjnym wyznacza nową erę w przemyśle. Wykraczając poza dotychczasową podstawową automatyzację fabryki, inteligentna fabryka będzie integrować technologię z każdą częścią procesu produkcyjnego. W pełni połączony, elastyczny i niezwykle wydajny nowy model produkcji będzie wykorzystywał takie technologie, …