Produkty

Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracownika jest wykonywanie poleceń służbowych pracodawcy, niemniej jednak tylko wówczas, gdy mieszczą się one w nawiązanym stosunku pracy. Z drugiej jednak strony, o czym często zapominają zatrudnieni, istnieją sytuacje, w których można odmówić wykonania polecenie pracodawcy. O czym mowa?

Polecenia służbowe

Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracownika jest wykonywanie poleceń służbowych pracodawcy, niemniej jednak tylko wówczas, gdy mieszczą się one w nawiązanym stosunku pracy. Z drugiej jednak strony, o czym często zapominają zatrudnieni, istnieją sytuacje, w których można odmówić wykonania polecenie pracodawcy. O czym mowa?

Elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika

Które rozwiązanie jest lepsze – elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika? To pytanie nurtuje potencjalnych inwestorów w Polsce. Tymczasem oba odnawialne źródła energii stanowią podstawę swoistej rewolucji, która polega na odchodzeniu od konwencjonalnej energetyki węglowej. W tym artykule wyjaśniamy, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne pod względem …

Rezygnacja z pełnienia obowiązków

Rezygnacja z pełnienia obowiązków . Po 3 miesiącach pełnienia obowiązków na wyższym stanowisku dostałem przedłużenie pełnienia obowiązku na tym stanowisku na rok. Czy mogę zrezygnować w każdej chwili z tej umowy? Czy mam zapewniony powrót na swoje poprzednie stanowisko lub ...

Kiedy pracownikowi można rozszerzyć zakres …

obowiązków-pracownika">Zmiana zakresu obowiązków pracownika. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju …

Weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne

Dzisiaj wchodzi w życie najnowsza nowelizacja ustawy Prawo energetyczne. Obok obowiązku instalacji inteligentnych liczników czy utworzenia centralnego operatora …

Magazynowanie energii elektrycznej w Prawie Energetycznym

Energia wprowadzana do magazynu oraz straty związane z magazynowaniem energii nie będą uznawane za zużycie odbiorcy końcowego. Magazynowanie energii zostało …

Przekroczenie uprawnień niedopełnienie obowiązków urzędnika …

Spowodowanie straty czy szkody przez niedopełnienie obowiązków w firmie czy spółce – art. 296 kk; Działanie i zaniechanie przez funkcjonariusza czy urzędnika na szkodę interesu publicznego lub prywatnego – art. 231 kk; Nadużycie i przekroczenie uprawnień w spółce czy firmie na jej niekorzyść – art. 296 kk

Wywłaszczenie pod magazyn energii

4 · Wywłaszczenia pod magazyn energii – podsumowanie. Rozwój OZE wymusza inwestycje w magazyny energii. Budowa tych instalacji wymaga często zajęcia dużych …

W KONTEKŚCIE MAGAZYNOWANIA ENERGII

terenie, lub sprzedających wytworzoną we własnym zakresie energię elektryczną lub uczestniczących w systemach elastyczności bądź efektywności energetycznej, pod …

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

Prawo energetyczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 295) – dalej: „pr. ener.", magazynem energii elektrycznej jest instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i …

Szczególne zasady wykonywania obowiązków służbowych przez …

dotyczyć obowiązków wynikających z pełnienia służby; 3) dotyczyć zadań wykonywanych na rozkaz lub polecenie dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach współpracy międzynarodowej. 3. Żołnierze zawodowi pełniący służbę w placówkach zagranicznych oraz pozostały personel ataszatu obrony korzystający ze sprzętu …

Samochód służbowy – informacje dla pracodawców i pracowników

W tym artykule omówimy kluczowe aspekty związane z rozliczaniem samochodów służbowych, takie jak ewidencja przebiegu, podatkowe konsekwencje czy ryczałt za użytkowanie pojazdu. Dzięki temu, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy będą w stanie lepiej zrozumieć, jak prawidłowo rozliczyć samochód służbowy i uniknąć ewentualnych problemów …

Korzystanie z magazynu energii elektrycznej | PwC

Eksploatacja magazynów energii elektrycznej o łącznej zainstalowanej mocy powyżej 10 MW wymaga wcześniejszego uzyskania koncesji, a co za tym idzie - spełnienia obowiązków ustawowych, dostarczenia wymaganych informacji oraz uiszczenia opłaty skarbowej.

Korzystanie z prywatnego samochodu do celów …

Korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych jest dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od generalnej zasady, w myśl której wyposażenie stanowiska pracy w niezbędne narzędzia jest obowiązkiem …

pierwszy raport Prezesa URE

Magazynowanie energii elektrycznej w magazynach o łącznej mocy zainstalowanej większej niż 10 MW od 3 lipca 2021 r. jest działalnością regulowaną i wymaga …

Ochrona prawna policjantów jako funkcjonariuszy publicznych

Jeżeli w opisie czynu wskazano, że oskarżony znieważył funkcjonariusza w czasie i podczas pełnienia przez niego obowiązków służbowych, oznacza to, że opis zarzucanego czynu nie zawierał wszystkich ustawowych znamion tego występku, niezbędnych dla przypisania ww. odpowiedzialności na podstawie tego przepisu 52.").

Monitoring GPS samochodu służbowego

Udostępnienie pracownikowi samochodu w ramach i na czas pełnienia obowiązków służbowych oparte jest na konstrukcji powierzenia mienia, która jest uregulowana w kodeksie pracy. W przypadku umów cywilno-prawnych, powierzenie to następuje na zasadach cywilnych, w oparciu o stosunek łączący strony. To jakie obowiązki mogą być i jak pracodawca …

[Powierzenie żołnierzowi zawodowemu pełnienia obowiązków służbowych …

[Powierzenie żołnierzowi zawodowemu pełnienia obowiązków służbowych na innym stanowisku; oddelegowanie żołnierza do wykonywania zadań służbowych poza SKW albo SWW,] 1. Żołnierzowi zawodowemu można powierzyć, na okres do 6 miesięcy, pełnienie obowiązków służbowych na innym stanowisku. W takim przypadku uposażenie żołnierza nie może być …

Szczególne zasady wykonywania obowiązków służbowych przez …

pracownik ataszatu obrony - osobę zatrudnioną na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1076) w placówce zagranicznej na podstawie powołania w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320, z 2021 r. poz. 1162 oraz z 2022 r. poz. 655) na czas wykonywania …

Minister Obrony Narodowej

innych stanowisk służbowych oraz przydatności do pełnienia przez niego służby. Opiniowanie nieobecnych w służbie żołnierzy nie tylko jest sprzeczne z niniejszymi założeniami, ale również z normami prawnymi, wynikającymi z pragmatyki służbowej żołnierzy zawodowych. Zgodnie z „Wielkim Słownikiem poprawnej polszczyzny PWN" (pod red. A. Markowskiego, Wydawnictwo …

Mundur i Prawo » ALKOHOL NA SŁUŻBIE

Kwestia wykonywania czynności służbowych przez policjantów i żołnierzy po użyciu alkoholu należy do tych co bardziej wstydliwych. Świadczenie pracy w stanie po spożyciu alkoholu lub substancji odurzających i psychotropowych doktryna i orzecznictwo prawa pracy traktuje rygorystycznie jako przesłankę rozwiązania stosunku pracy bez okresu wypowiedzenia …

Badania psychotechniczne pracowników

Pracodawca musi w skierowaniu na badania wskazać, czy i jak często pracownik będzie używał samochodu do wykonywania obowiązków służbowych. Jeżeli pracownik nawet sporadycznie, np. w trakcie delegacji, prowadzi samochód służbowy lub prywatny w celach służbowych, musi być skierowany do lekarza medycyny pracy na badania.

Ustawa o obronie Ojczyzny

6 · Żołnierzowi zawodowemu, o którym mowa w ust. 2, w czasie wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa przysługuje, wypłacana w walucie polskiej lub obcej, należność zagraniczna, ustalona odpowiednio do rangi pełnionej funkcji i zakresu wykonywanych obowiązków służbowych, warunków zagrożenia utraty zdrowia lub życia występujących w …

[Powierzenie czasowego pełnienia obowiązków służbowych]

[Powierzenie czasowego pełnienia obowiązków służbowych] 1. Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy jest wyznaczony na stanowisko służbowe, może dodatkowo powierzyć żołnierzowi czasowe pełnienie obowiązków służbowych w tej jednostce na stanowisku nieobsadzonym lub obsadzonym, na którym wyznaczony żołnierz czasowo nie wykonuje …

Zawieszenie urzędnika w pełnieniu obowiązków: kiedy można zaskarżyć?

Czy zawieszenie można zaskarżyć do sądu pracy? - Zawieszenie w pełnieniu obowiązków powoduje czasowe odsunięcie zatrudnionego od wykonywania dotychczasowych zadań służbowych z ...

Powierzenie pełnienia obowiązków służbowych na innym stanowisku

Czasowe powierzenie pełnienia obowiązków służbowych na innym stanowisku nie może powodować negatywnych skutków dla wysokości uposażenia otrzymywanego przez policjanta, co oznacza, iż nie może ono zostać zmniejszone w stosunku do uposażenia dotychczasowego. Nawigacja wpisu . ← Previous Wpis. Next Wpis →. Adwokat Sylwia Pobideł-Kolczyk. …