Polenergia i Equinor stawiają kolejny istotny krok w rozwoju morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1. Spółki podpisały umowę na doradztwo w zakresie prac projektowych oraz uzyskania kompletu pozwoleń na budowę. Bałtyk 1 to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego i zarazem najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej …
Polenergia i Equinor stawiają kolejny istotny krok w rozwoju …
Polenergia i Equinor stawiają kolejny istotny krok w rozwoju morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1. Spółki podpisały umowę na doradztwo w zakresie prac projektowych oraz uzyskania kompletu pozwoleń na budowę. Bałtyk 1 to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego i zarazem najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej …
PGE i Orsted podpisaly umowe na instalacje turbin wiatrowych …
W świetle wyzwań, z którymi boryka się branża morskiej energetyki wiatrowej na świecie, ... Znajdujemy się także na liście CDP Climate Change A jako światowy lider w zakresie działań na rzecz klimatu. W 2022 r. przychody grupy wyniosły 132.3 mld DKK (17.8 mld EUR). Kontakt dla mediów: Marcin Poznań Grupa PGE [email protected] +48 887 856 620. …
Konferencja PSEW 2022
Konferencja PSEW 2022 – Polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia . Rola energetyki wiatrowej w polskim miksie elektroenergetycznym jest fundamentalna. Zielona energia z wiatru to dla Polski oszczędność, niezależność i zeroemisyjne źródło energii przyjazne dla środowiska. Farmy wiatrowe na lądzie oraz na morzu to jedyna właściwa droga …
Perspektywy rozwoju energetyki wiatrowej na morzu
Główny temat rozmów podczas konferencji nt. perspektyw rozwoju energetyki wiatrowej na morzu i działań Rządu w tym zakresie, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej była kwestia potencjału Morza Bałtyckiego dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W spotkaniu w dniu 11 maja 2022 roku udział wziął wiceminister …
pierwszy cyfrowy Atlas małej energetyki wiatrowej dla Polski
Atlas AMEW-PL będzie pierwszym dla obszaru Polski cyfrowym opracowaniem, powstałym na potrzeby małej energetyki wiatrowej. Od innych dostępnych obecnie atlasów otwartego dostępu, typu GWA czy NEWA, wyróżniać go będzie struktura z wyborem treści, dostarczająca informacji na temat potencjału energii wiatru na poziomach 10 i 30 m nad …
Rosną koszty turbin wiatrowych – jakie są koszty
Najtańsze projekty energetyki odnawialnej w pierwszej połowie 2022 r. osiągnęły LCOE na poziomie 19 USD/MWh. Z takimi cenami mieliśmy do czynienia w Brazylii. LCOE farm wiatrowych w Chile wyniosło 21 USD/MWh. W …
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest szansą na unowocześnienie infrastruktury portowej (porty do obsługi konstrukcji oraz serwisowania morskich farm wiatrowych). Dla zrealizowania pełnego potencjału niezbędne jest rozwinięcie odpowiedniego systemu wsparcia i stworzenie strategii rozwoju łańcucha dostaw w Polsce. 4 Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce …
Rola nowych fabryk w nawigowaniu wzrostu zainteresowania …
Rok 2023 był najlepszym rokiem pod względem liczby nowych instalacji morskiej energetyki wiatrowej zarówno w UE, jak i w całej Europie. W 2023 r. Europa zbudowała 4,2 GW morskiej energii wiatrowej. To o 1,7 GW więcej niż w 2022 roku. 3 GW z tego przypada na UE, co oznacza roczny wzrost o 2.1 GW.
Nowy potencjał Bałtyku: 33 GW mocy i 20 nowych …
Polska posiada potencjał morskiej energetyki wiatrowej (MEW) na poziomie 33 GW – takie szacunki wynikają z zaprezentowanego podczas konferencji Offshore Wind Poland raportu Polskiego Stowarzyszenia …
Lądowa energetyka wiatrowa w Polsce
Energetyka wiatrowa na lądzie ma wszelkie predyspozycje do tego, by stać się odpowiedzią zarówno na kryzys klimatyczny, jak i gospodarczy – wynika z raportu przedstawionego 11 maja podczas webinarium w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, która przedstawiła założenia …
"Baltic Sea Offshore Wind – 2022 Summary & 2023 Outlook": …
Rok 2022 obfitował w wydarzenia które na trwałe zmieniają warunki funkcjonowania branży morskiej energetyki wiatrowej. W ramach podsumowania zapytaliśmy liderów sektora oraz kluczowych decydentów o ocenę tego co udało się osiągnąć w minionym roku oraz jakie są prognozy na 2023 rok. W dzisiejszym wywiadzie z cyklu „Baltic Sea Offshore …
RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla …
Polska kontynuuje program rozwoju morskiej energetyki wiatrowej rozpoczynając proces konkurencyjny o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej energetyki wiatrowej na obszarze 53.E1, na polskich wodach Morza …
RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej ...
Polska kontynuuje program rozwoju morskiej energetyki wiatrowej rozpoczynając proces konkurencyjny o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej energetyki wiatrowej na obszarze 53.E1, na polskich wodach Morza Bałtyckiego. W postępowaniu bierze udział spółka RWE, która złożyła wniosek o lokalizację morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,5 gigawata, …
Unia stawia na wiatraki. Energia wiatrowa w UE rośnie w siłę
Jak czytamy w raporcie WindEurope, pt. "Wind energy in Europe: 2021 Statistics and the outlook for 2022-2026", w 2021 roku 81 proc. nowych instalacji w ramach energetyki wiatrowej w Europie zainstalowanych zostało na lądzie. Konkretnie mowa o 14 GW mocy, w porównaniu z 3,4 GW w przypadku morskiej energetyki wiatrowej.
Jak efektywnie przyspieszyć rozwój energetyki wiatrowej
– To dla obsługi energetyki wiatrowej na morzu tworzy nowe wyzwania. Chodzi choćby o inwestycje w portach, tworzenie pewnie portu zewnętrznego, który byłby zdolny do realizacji tak gigantycznych projektów inwestycyjnych. W przypadku mocy na lądzie oznacza to wymianę, repowering, obecnych mocy, ale przede wszystkim powstawanie nowych ...
POLSKA IZBA MORSKIEJ ENERGETYKI WIATROWEJ
05.08.2024 | Pawilon Polskiego Przemysłu Morskiej Energetyki Wiatrowej na targach WindEnergy Hamburg 2024. Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) w partnerstwie z Konsulatem Generalnym RP w Hamburgu oraz Biurami PAIH w Kopenhadze i Frankfurcie, organizuje w ramach Międzynarodowych Targów WindEnergy Hamburg 2024 Pawilon Polskiego Przemysłu …
Informacje o projekcie Baltica 2
Morska farma wiatrowa Baltica 2 to największy pod względem mocy wytwórczych projekt morskiej energetyki wiatrowej tzw. I fazy realizowany obecnie w polskiej części Morza Bałtyckiego przez …
Projekt Potęgowo
Projekt działa w ramach obecnego modelu wspierania projektów związanych z energią odnawialną, opartego na aukcjach przeprowadzanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Inwestycja jest finansowana przez konsorcjum sześciu instytucji finansowych, w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD) jako główny aranżer, DNB Bank Polska S.A., Bank Pekao …
RWE zleca Chantiers de l''Atlantique zaprojektowanie, budowę i …
Essen/Saint-Nazaire, 11 lutego 2022 r. RWE, jeden ze światowych liderów w branży morskiej energetyki wiatrowej, czyni dalsze postępy w pracach nad projektem F.E.W. Baltic II, jednej z …
Światowa rola lądowej energetyki wiatrowej
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, organizacja, która wspiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej, przekonuje, że lądowa energetyka wiatrowa jest najtańszym źródłem energii. „Każdy dodatkowy gigawat mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych oznacza rzeczywiste oszczędności rzędu 30 zł w odniesieniu do średniego kosztu wytworzenia 1 MWh …
RWE złożyło wnioski o trzy lokalizacje dla farm wiatrowych na …
Polska kontynuuje program rozbudowy morskiej energetyki wiatrowej, uwalniając w konkurencyjnym postępowaniu kolejne obszary pod inwestycje na Morzu Bałtyckim. RWE Renewables złożyło w ostatnich dniach trzy wnioski o nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych. „Aktywnie uczestniczymy w pracach na rzecz polskiego rynku …
Energetyka wiatrowa w Polsce
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Największa organizacja pozarządowa, która działa na rzecz dynamicznego rozwoju OZE od 1999 r. Stowarzyszenie skupia czołowe firmy działające na rynku energetyki wiatrowej w Polsce: inwestorów, deweloperów, producentów turbin i podzespołów do elektrowni, zarówno z Polski, jak i zza granicy.
RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy …
Polska uruchomiła postępowania rozstrzygające o pięć pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich elektrowni wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. …
WindEurope: 2023 r. był rekordowy dla morskiej energetyki wiatrowej …
Na Starym Kontynencie przyłączono farmy o mocy 4,2 GW (wzrost o 1,7 GW w porównaniu do 2022 r.), z których 3 GW powstało w UE (wzrost o 2,1 GW r/r). Najwięcej morskich farm wiatrowych przyłączono w Holandii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. W Holandii uruchomiono projekt MFW Hollandse Kust Zuid o mocy 1,5 GW w Holandii, który jest obecnie największą …
Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny …
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PWEA) uważa, że polskie firmy, we współpracy z zagranicznymi przedsiębiorstwami aktywnymi na rynku offshore, mogą stanowić istotny element europejskiego i światowego łańcucha dostaw dla farm wiatrowych na morzu. Niemniej jednak nie brakuje konkurencji, zwłaszcza że Chiny zaangażowały się w dostarczanie …
Baltic Power z umowami rezerwacyjnymi na wszystkie kluczowe …
76 turbin, każda o mocy 15 MW, będzie tworzyć farmę wiatrową Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power. Spółka Baltic Power podpisała umowy …
Baltic Power
76 turbin, każda o mocy 15 MW, będzie tworzyć farmę wiatrową Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power. Spółka Baltic Power podpisała umowy …
"Baltic Sea Offshore Wind – 2022 Summary & 2023 Outlook": …
Z mojej perspektywy najważniejsze wydarzenia dla branży morskiej energetyki wiatrowej w 2022 roku to deklaracja zmiany Polityki Energetycznej Polski, która będzie zakładała bardziej ambitne cele dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Nie można także pominąć uruchomienia kolejnych postępowań na lokalizacje offshore, szeregu przyjętych zmian w …
Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska ...
Dla młodych ludzi, dla których zrównoważony rozwój jest priorytetem, praca w branży morskiej energetyki wiatrowej daje szansę na rzeczywisty wkład w ochronę naszej planety. Polenergia od wielu lat wspiera działania związane ze zrównoważonym rozwojem i edukacją przyszłych kadr sektora energetyki. Działamy w ramach czterech celów zrównoważonego rozwoju tj. 5 – …
RAPORT Z REALIZACJI POLITYKI MORSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W 2022 …
morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. - Uchwała nr 164/2022 Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2022 r. w sprawie terminala produktów rolno-spożywczych. Odpoczątku wojny na Ukrainie polskie porty morskie zaangażowane były w obsługę produktów handlu zagranicznego Ukrainy, w tym m . uczestniczyły w eksporcie zboża ukraińskiego. W ...
„Miejsce dla energetyki wiatrowej w polskim miksie …
Zdaniem prezesa PSEW rok 2023 jest przełomowy dla energetyki wiatrowej w Polsce - na lądzie ze względu na liberalizację ustawy odległościowej, a na Bałtyku ze względu na wskazanie nowych lokalizacji ; …