Produkty

W nowym rozporządzeniu pojawiają się przepisy określające zasady rozliczeń i kalkulowania opłat za energię pobieraną i oddawaną do sieci przez magazyny energii. REKLAMA. W tym zakresie dostosowano przepisy dotyczące sposobu ustalania opłaty za świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, uwzględniając w nich prowadzenie rozliczeń z …

Nowe rozporządzenie doprecyzowało rozliczenia dla magazynów …

W nowym rozporządzeniu pojawiają się przepisy określające zasady rozliczeń i kalkulowania opłat za energię pobieraną i oddawaną do sieci przez magazyny energii. REKLAMA. W tym zakresie dostosowano przepisy dotyczące sposobu ustalania opłaty za świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, uwzględniając w nich prowadzenie rozliczeń z …

Magazyn energii

Sejm przyjął nowelizację ustawy – Prawo energetyczne dotyczącą uregulowania zagadnień magazynów energii. Uchwalone przepisy w nowy sposób podchodzą do tematyki …

Budowa farmy fotowoltaicznej

Artykuł omawia wymagane procedury prawne i administracyjne związane z budową farmy fotowoltaicznej w Polsce.. Analizuje przepisy z różnych ustaw, takich jak Prawo budowlane, Prawo energetyczne, ustawa o odnawialnych źródłach energii oraz ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, by odpowiedzieć na pytania dotyczące …

Opublikowano uzupełniające przepisy wspierające rozwój …

Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m . całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z …

Wewnętrzny rynek energii | Noty tematyczne o Unii Europejskiej ...

W przyjętym w 2019 r. czwartym pakiecie energetycznym, znanym jako pakiet „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków", wprowadzono nowe przepisy dotyczące energii ze źródeł odnawialnych, zachęty dla konsumentów i ograniczenia dotacji dla elektrowni, takie jak mechanizmy zdolności wytwórczych. Wprowadzono wymóg przygotowania planów …

Fotowoltaika – normy i przepisy dotyczące ochrony odgromowej i ...

Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych w grudniu 2020 r. zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych produkujących było łącznie ponad 3,42 GW energii elektrycznej. Przewiduje się, według ostrożnych szacunków, że w ciągu kolejnych 20 lat w Polsce nastąpi wzrost zainstalowanych mocy wytwórczych z instalacji fotowoltaicznych do około 10 …

Budowa studni głębinowej

Przepisy dotyczące studni głębinowej znaleźć można w kilku aktach prawnych (Prawo budowlane, Prawo wodne oraz Prawo geologiczne i górnicze). O tym, czy na wykopanie studni głębinowej potrzebne jest pozwolenie, decydują parametry techniczne związane z użytkowaniem studni. Wiercenie studni głębinowej, której głębokość nie przekracza 30 m, a …

Nowelizacja Prawa Energetycznego – część II: instrukcja ruchu i ...

Dla uzupełnienia regulacji dotyczących magazynowania energii elektrycznej, w nowelizacji wprowadzono przepisy regulujące warunki przyłączenia magazynu energii …

Przydomowa elektrownia wiatrowa – cennik i wymagania na rok …

Inwestycja w odnawialne źródła energii (OZE) takie jak przydomowe elektrownie wiatrowe, przynosi wiele korzyści dla domowego budżetu i naturalnego środowiska. To głównie z uwagi na ten pierwszy czynnik, zainteresowanie przydomowymi elektrowniami wiatrowymi rośnie z roku na rok. W dzisiejszym artykule omówimy jak wygląda budowa przydomowej elektrowni …

PROJEKTOWANIE POSADOWIENIA MORSKICH ELEKTROWNI …

Z danych towarzystwa Wind Europe, promującego energię wiatrową w Europie, wynika, że w 2016 roku w Europie działało ponad 3 200 morskich turbin wiatrowych o łącznej mocy ok. 11 000 MW (rys.1). Większość z nich zlokalizowana jest na Morzu Północnym (69 %), a także na Morzu Irlandzkim (18%) oraz Morzu Bałtyckim (13%) [De Decker, Kreutzkamp 2011]. Na podstawie …

Projekt ustawy zmieniający przepisy dotyczące elektrowni

Projekt ustawy zmieniający przepisy dotyczące elektrowni szczytowo-pompowych Najnowsze informacje i porady ekspertów z dziedziny prawa, księgowości i podatków Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików …

Przyłączanie magazynów energii do sieci elektrycznej …

Roszczenie przysługuje w konsekwencji nie każdemu podmiotowi, który chce się przyłączyć do sieci, a tylko takiemu podmiotowi, który spełnia warunki przyłączenia do sieci (a przynajmniej po zadeklarowaniu przez …

Przydomowe elektrownie wiatrowe – wady, zalety i …

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej to z pewnością decyzja przyjazna dla środowiska. Stanowi idealną możliwość samodzielnego wytwarzania prądu niskim kosztem dla otoczenia oraz portfela. Aby wytworzyć …

Jak przebiega instalacja przydomowej elektrowni? Od A do Z

Montaż przydomowej elektrowni wiatrowej to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści dla domowego budżetu oraz środowiska. Dzięki niej możliwe jest wykorzystanie energii wiatru do produkcji prądu, co pozwala na oszczędności w rachunkach za energię elektryczną. Warto jednak pamiętać, że montaż takiej elektrowni wymaga odpowiedniego przygotowania oraz spełnienia …

Dziennik Ustaw

1) W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 553), która weszła w życie z dniem 23 kwietnia 2023 r. 2) Dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 1. 3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy …

Legal Alert: Nowe reguły dotyczące linii bezpośredniej

Nowe przepisy dotyczące linii bezpośredniej nie uzależniają już możliwości budowy linii bezpośredniej od braku możliwości przyłączenia do Krajowego Systemu Energetycznego. Odbiorca będzie mógł również wprowadzić nadwyżkę do sieci. Z drugiej strony, odbiorca korzystający z linii bezpośredniej, jednocześnie przyłączony do sieci, będzie obciążony …

Elektrownie wiatrowe a przepisy. Przegląd ...

Tym samym w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę elektrowni wiatrowej do przepisów odrębnych, mających zastosowanie dla wywiedzenia interesu prawnego trzeba zaliczyć również przepisy wprowadzonej po wydaniu decyzji budowlanej – ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.".

Projekt ustawy dot. cen energii od 1 lipca przyjęty przez Radę ...

Rząd wprowadza program osłon przed drastycznymi podwyżkami cen energii w Polsce od lipca 2024. Celem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym, którą 7 maja 2024 r. przyjęła Rada Ministrów, jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się …

Magazyny energii

W Unii Europejskiej duże znaczenie magazynów energii w funkcjonowaniu systemu elektroenergetycznego widać przede wszystkim w Rozporządzeniu 2019/943 oraz …

Polska potrzebuje energetyki jądrowej

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Elektrownie te to stabilne i bezemisyjne źródła energii elektrycznej, które nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń i pyłów. Oznacza to, że rozwój w tym kierunku pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i niskoemisyjnej …

Magazynowanie energii elektrycznej w Prawie Energetycznym

Kompleksowe rozwiązania dla funkcjonowania i rozwoju magazynów energii elektrycznej. 07/12/2020. W dniu 24 listopada 2020 r. rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa …

Przepisy dotyczące eksploatacji urządzeń i instalacji energetyczn

Przepisy dotyczące eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych 1. Przepisy i regulacje prawne: prawo stanowione: ustawy i rozporządzenia ustanowione przez organy ustawodawcze posiadające do tego uprawnienia, w procesie legislacyjnym uwzględniane zostały ogólne normy przyjęte w społeczeństwie. 2. Podstawowymi aktami prawnymi, z których wynika szczegółowa …

GRUPA 1 2. dozoru

4.1.1 Przepisy dotyczące zasad przyłączania do wspólnej sieci urządzeń i instalacji elektroenergetycznych. 4.1.2 Przepisy z zakresie umów w sprawie dostarczania energii elektrycznej. 4.1.3 Obowiązki dostawcy i odbiorcy energii elektrycznej, wynikające z przepisów prawnych. 4.1.4 Ograniczenia w dostawie energii elektrycznej.

Instalacja gazowa w budynku

Eksperci wyjaśniają przepisy Prawa budowlanego, rozporządzeń i Warunków technicznych. ... pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów …

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 295) – dalej: „pr. ener.", magazynem energii elektrycznej jest instalacja …

Sejm uchwalił regulacje dotyczące magazynów energii

Nowe przepisy zakładają usunięcie barier, które obecnie uniemożliwiają inwestorom uzyskanie korzyści ekonomicznych wynikających ze stosowania magazynowania …

Wiatraki 300 metrów od budynków mieszkalnych? Burza nad

Jaki cel nowej ustawy wiatrakowej? Ale w ustawie znalazły się także przepisy dotyczące rozwoju lądowej energetyki wiatrowej.Przypomniano, że w 2016 r. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło przepisy, które na terenie całej Polski zablokowały możliwość budowy nowych elektrowni wiatrowych, co było całkowicie sprzeczne z potrzebą rozwoju …

Nowe prawo energetyczne – jakie zmiany nas czekają?

wprowadza się dostęp dla odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorców o rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej; …

Uprawnienia elektryczne SEP

przepisy dotyczące przyłączania urządzeń i instalacji do sieci, dostarczania paliw i energii oraz prowadzenia ruchu i eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci; przepisy i zasady postępowania przy programowaniu pracy urządzeń, instalacji i sieci, z uwzględnieniem zasad racjonalnego użytkowania paliw i energii;

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

Udział poszczególnych krajów Unii Europejskiej w instalacjach magazynujących energię – łączna moc zainstalowana 145 GW (na podstawie [8]) Na rysunku 9. pokazano realizowane w ostatnim czasie i obecnie duże wspólnotowe europejskie projekty badawcze finansowane z programu Horyzont 2020 dotyczące rozwoju magazynowania energii z …

Fotowoltaika

Fotowoltaika a decyzja o warunkach zabudowy. Zgodnie z art. 59 ust. 1 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego …

Fotowoltaika i systemy magazynowania energii

Dla instalacji poniżej 10kWp 80% energii oddanej do sieci można było odebrać i 70% nadwyżki dla instalacji od 10 do 50kWp. Czyli przyjmując stawkę za kWh 0,80zł z każdej kWh oddanej do sieci do Czyli obrazowo do Prosumenta wracało 0,64kWh a dla instalacji powyżej 10kWp było to 0,56kWh, co stanowi odpowiednio 80% i 70% ceny energii wraz z opłatami …