Produkty

Program rozwoju magazynowania wodoru w kawernach solnych dla wzmocnienia krytycznej infrastruktury energetycznej Polski – z takim zagadnieniem badawczym zmierzą się wnioskodawcy XI konkursu GOSPOSTRATEG na projekty zamawiane. Maksymalne dofinansowanie projektu wynosi 20 mln zł, a wnioski można składać do Narodowego Centrum …

NCBR ogłosiło XI konkurs GOSPOSTRATEG. Tym razem …

Program rozwoju magazynowania wodoru w kawernach solnych dla wzmocnienia krytycznej infrastruktury energetycznej Polski – z takim zagadnieniem badawczym zmierzą się wnioskodawcy XI konkursu GOSPOSTRATEG na projekty zamawiane. Maksymalne dofinansowanie projektu wynosi 20 mln zł, a wnioski można składać do Narodowego Centrum …

Magazyny wodoru w stanie stałym usprawnią transformację

Na początku energia wytwarzana ze źródeł odnawialnych (na przykład z ogniw fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych) jest wykorzystywana do produkcji wodoru z wody za …

Studium wykonalności instalacji do produkcji, sprężania, …

Budowa instalacji do produkcji i dystrybucji wodoru stanowi przedsięwzięcie określone w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Zgodnie z tym przepisem „do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko zalicza …

Top 10 liderów zielonej transformacji 2020

PKN ORLEN. Niekwestionowany lider polskiej transformacji energetycznej. Inwestuje w farmy fotowoltaiczne, wiatrowe na Bałtyku i biogazownie. Rozwija sieć ładowarek samochodów elektrycznych, buduje instalację do produkcji zielonego glikolu i finalizuje prace związane z wytwórnią wodoru.

Produkcja wodoru z fotowoltaiki

Produkcja wodoru z fotowoltaiki, wydaje się receptą na wiele współczesnych problemów – m . związanych z ogrzewaniem, transportem czy niestabilnością OZE. W artykule analizujemy szanse i bariery związane z …

Produkcja wodoru z fotowoltaiki – ekologiczne rozwiązania

Produkcja wodoru z fotowoltaiki to innowacyjna koncepcja, która staje się coraz bardziej popularna w kontekście zrównoważonego rozwoju. Ten nowoczesny proces przynosi klientom …

Technologie magazynowania energii

Założeniem tej metody jest magazynowanie energii na dużą skalę w średnim i długim terminie. Ta technologia jest droższa od innych metod, dlatego nie poleca się jej do magazynowania sezonowego. Technologie …

Magazynowanie energii

Magazynowanie energii w postaci wodoru oraz metanu. Nagranie dźwiękowe tożsame z treścią. Widoczny jest schemat blokowy. Składa się z prostokątnych bloków z nazwami i krótkimi opisami. Przepływ danych pomiędzy blokami zaznaczony jest za pomocą linii. Przedstawiono wszystkie fazy od produkcji przez dostawę, pierwotne magazynowanie, transport, przechowywanie …

Poznaj Grupę Polenergia

Od maja 2020, czyli od momentu ogłoszenia strategii, Grupa również angażuje się w rozwój projektów zielonego wodoru w procesie elektrolizy wody przy udziale czystej, zielonej energii. W szczególności, Spółka skupia się na …

Powstanie polski elektrolizer do produkcji zielonego wodoru

W oparciu o uzyskaną wiedzę, skonstruowaliśmy projekt HGaaS, którego jednym z założeń jest integracja rozproszonego środowiska małych producentów odnawialnych źródeł energii w jeden ekosystem, w myśl idei, że żadna kropla wodoru nie może się zmarnować. Zbudowanie ekosystemu niesie za sobą same korzyści, chociażby w zakresie zapewnienia …

Magazynowanie wodoru w kawernach solnych dużą szansą dla …

Magazynowanie wodoru w kawernach solnych dużą szansą dla Polski. Eksperci uznają, że nieczynne wyrobiska solne oraz specjalnie zaprojektowane kawerny solne w złożach soli kamiennej są niezwykle korzystnymi lokalizacjami do przechowywania paliw, takich jak gaz, ropa, benzyna czy oleje. Dzięki temu, że sól nie reaguje chemicznie z przechowywanym w …

Wodór z fotowoltaiki: perspektywa na (bliską) przyszłość?

Magazyny wodorowe energii – przyszłość fotowoltaiki? O powiązaniach między wodorem a fotowoltaiką warto też wspomnieć w kontekście wodorowych magazynów energii. …

Jakie elektrolizery wyprodukują zielony wodór w Polsce?

KE szacuje, że potrzeba ok. 500–550 TWh energii z OZE do osiągnięcia celu wyznaczonego w ramach REPowerEU. Ten ambitny zamiar – 10 mln ton w 2030 r. – odpowiada 14 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w UE. Z tymi potrzebami jest związany również zakładany cel 45 proc. OZE w ogólnym zużyciu energii na 2030 r.

Największy w Europie elektrolizer do produkcji wodoru z OZE

Do tej pory największe europejskie urządzenie do produkcji zielonego wodoru otrzymywanego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej znajdowało się w Austrii. Elektrolizer o mocy 6 MW został dostarczony przez Siemensa i jest częścią projektu finansowanego z unijnego programu Horyzont 2020.

Ponad 142 mln euro na fabrykę zielonego wodoru …

Także w Nowej Sarzynie Polenergia realizuje inny projekt wodorowy – „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru". Jego celem jest wykorzystanie ekologicznego wodoru do produkcji odnawialnego …

Przeprowadzono pierwsze w Polsce testy współspalania wodoru …

W testy współspalania wodoru w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna zaangażowane były firmy: Thomassen Energy, Bilfinger Tebodin, Biproraf, Promont, Valmet oraz Linde. W proces opracowywania i wykonania niezbędnych instalacji podawania wodoru oraz zaadaptowania do tego celu istniejących urządzeń w układzie paliwowym zaangażowany był …

PGNiG wyprodukuje wodór z energii z fotowoltaiki

PNGiG bada możliwości budowy farm fotowoltaicznych na swoich terenach. Na razie zdecydowano się na budowę farmy PV właśnie w Odolanowie. Inwestycję …

Bezpieczne magazyny wodoru

Magazyny wodoru oferują wyjątkowe korzyści dla autarkii energetycznej budynków, ponieważ pozwalają na długoterminowe magazynowanie energii, co jest kluczowe przy sezonowych wahaniach produkcji energii odnawialnej, takich jak fotowoltaika i energia wiatrowa. Wodór może być magazynowany przez wiele miesięcy bez utraty energii, co czyni go doskonałym …

Ta technologia zwiększy efektywność produkcji wodoru

Niskoemisyjny wodór na dużą skalę. Piroliza plazmowa umożliwia produkcję niskoemisyjnego wodoru na dużą skalę. Ta przełomowa technologia pozwala na natychmiastową przemianę większości rodzajów biomasy do czystego gazu syntezowego niezawierającego smoły o wysokiej zawartości wodoru (powyżej 50 proc.) i tlenku węgla (powyżej 30 proc.).

Wielobranżowe studium wykonalności dla projektów instalacji do ...

Magazynowanie wodoru w kawernach solnych ma duży potencjał i jest tańsze niż magazynowanie energii. Takie naturalne przestrzenie mogą być używane do przechowywania wodoru w podobny sposób, w jaki przechowuje się gaz ziemny. Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych kawerny solne służą do przechowywania wodoru od ...

Produkcja zielonego wodoru w Polsce – perspektywy rozwoju

Wskaźnikami osiągnięcia tych celów w 2030 roku mają być: osiągnięcie 2 GW mocy instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów; 800–1000 nowych autobusów wodorowych, również wyprodukowanych w Polsce; minimum 32 stacje tankowania i …