Produkty

Mniejsze zużycie energii. W lipcu 2023 r. negocjatorzy Parlamentu zatwierdził nowe przepisy dla zwiększenia oszczędzania energii. Państwa członkowskie powinny wspólnie zapewnić zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 11,7% do 2030 r. na poziomie UE (w porównaniu z prognozami zużycia energii na 2030 r. pochodzącymi z 2020 r.). Do ...

Redukcja emisji gazów cieplarnianych: cele i przepisy Unii Europejskiej ...

Mniejsze zużycie energii. W lipcu 2023 r. negocjatorzy Parlamentu zatwierdził nowe przepisy dla zwiększenia oszczędzania energii. Państwa członkowskie powinny wspólnie zapewnić zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 11,7% do 2030 r. na poziomie UE (w porównaniu z prognozami zużycia energii na 2030 r. pochodzącymi z 2020 r.). Do ...

Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii

alter natywnych w Unii Europejskiej: czas na działanie! (14), — uwzględniając swoją rezolucję z dnia 6 lutego 2018 r. w sprawie przyspieszenia innowacji w dziedzinie czystej energii (15), 15.9.2021 PL Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej C 371/59 Piatek, 10 lipca 2020 r. (3) Dz.U. L 328 z 21.12.2018, s. 82.

Magazyny energii w Europie i na świecie. Jak wypada Polska?

Najnowsze wydanie European Market Monitor on Energy Storage (EMMES) stwierdza jednoznacznie, że w Europie w 2023 r. zainstalowano magazyny energii o łącznej …

PGE wybuduje największy magazyn energii w Europie

Instalacje zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz poprawią …

Infografika: Rynek miodu w Unii Europejskiej | Tematy | Parlament ...

Rynek miodu w Unii Europejskiej. Europejski rynek miodu w liczbach. Unia Europejska jest drugim co do wielkości (po Chinach) producentem miodu na świecie. Każdego roku około 600 000 pszczelarzy i 17 milionów uli w UE produkuje około 250 000 ton miodu. Unijna produkcja nie pokrywa jednak zapotrzebowania: w 2016 roku import miodu do UE wyniósł …

Sprzedaż wysyłkowa do krajów Unii Europejskiej – rozliczenie VAT

Zastosowanie internetu znacznie ułatwiło sprzedaż wysyłkową za granicę do krajów Unii Europejskiej. Obecnie nie ma więc przeszkód, by nawet bez własnej strony internetowej sprzedawać za pośrednictwem internetu swoje produkty do krajów unijnych, dzięki takim portalom jak Ebay, Amazon, Dawanda czy Aukro. Jak rozliczać VAT w przypadku …

Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii

1. wzywa państwa członkowskie, aby w pełni przeanalizowały swoje zdolności do magazynowania energii; 2. wzywa Komisję do opracowania kompleksowej strategii w dziedzinie …

Europa potrzebuje magazynów energii. Jakie technologie są do …

Obecnie dominującą technologią magazynowania energii w Unii Europejskiej są elektrownie szczytowo-pompowe, odpowiadające aż za 88 proc. aktualnego, unijnego …

Lepsze magazynowanie energii w UE impulsem do dekarbonizacji

Decentralizacja przechowywania energii – popularyzowanie baterii domowych i akumulatorów. Energia z odnawialnych źródeł to coraz większa część europejskiego koszyka …

Wspólny list siedmiu przywódców państw do Komisji Europejskiej w ...

Wspólny list siedmiu przywódców państw do Komisji Europejskiej w sprawie roli energii jądrowej w polityce klimatyczno-energetycznej UE. 19 marca 2021 r. - Liderzy Czech, Francji, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii wystosowali wspólny list do Komisji Europejskiej w sprawie roli energetyki jądrowej w polityce klimatyczno ...

Zakup i sprzedaż samochodów w Unii Europejskiej i poza UE

Zapłata i rozliczenie podatku. Zgodnie z art. 103 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.

Fotowoltaika i magazyny energii na świecie

Coraz więcej Polaków dąży do większej niezależności energetycznej i wykorzystuje magazyny energii w celu przechowywania wyprodukowanej z fotowoltaiki energii. Program „Mój Prąd" zwiększa popularność magazynów energii, a dofinansowanie w ramach programu przysługuje dla mikroinstalacji fotowoltaicznych z magazynem energii. …

Pomoc państwa na produkcję energii ze źródeł odnawialnych w prawie Unii ...

Leuven 2007; M. Stoczkiewicz, Pomoc państwa dla przedsiębiorstw energetycznych w prawie Unii Europejskiej, Warszawa 2011. 12 Zob. R. Zajdler, Pomoc publiczna dla odnawialnych źródeł energii w świetle regulacji Unii Europejskiej, [w:] M. Królikowska-Olczak (red.), Studia z gospodarczego prawa Unii Europejskiej.

Polityka energetyczna UE a magazyny energii

Obecne trendy i polityki koncentrują się na zwiększeniu udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w systemie elektroenergetycznym Unii Europejskiej, w …

Podstawowe zagadnienia związane z podatkiem VAT w Unii Europejskiej

Warto wspomnieć, że od 1 lipca 2021 roku, w Unii Europejskiej jest dostępna specjalna procedura związana z rozliczaniem podatku VAT ze sprzedaży do innych krajów członkowskich. Pozwala ona uniknąć rejestracji VAT w krajach UE oraz składać jedną, zbiorczą deklarację, w ramach której przedsiębiorcy rozliczą całą sprzedaż do innych państw UE. Jeśli chcesz dowiedzieć się ...

Uproszczone rozliczanie VAT w Polsce od sprzedaży towarów

Uproszczone rozliczanie VAT w Polsce od sprzedaży towarów konsumentom w krajach Unii Europejskiej – Korzystaj z uproszczeń, które pozwolą Ci w większości przypadków rozliczyć w Polsce VAT od sprzedaży towarów wysyłanych konsumentom do każdego z pozostałych 26 państw UE. language. We care about your privacy. By using cookies and related technologies, …

10 GW magazynów energii w Europie w 2023 roku

Jak stwierdzają specjaliści z LCP Delta rozbieżności w prognozach i ostatecznych wynikach były przede wszystkim efektem niedoszacowania popytu na systemy …

Spis treści

3.2 Rynek energii elektrycznej (Jacek Biedrzycki, Małgorzata Kozak) 3.3 Rynek gazu (Andrzej Sanderski, Piotr Seklecki) 3.4 Rynek odnawialnych źródeł energii (Katarzyna Janiszewska) Rozdział 4. Systemy regulacyjne energetyki w krajach Unii Europejskiej (zespół) 4.1 Regulacja instytucjonalna w poszczególnych krajach - Hiszpania - Niemcy ...

Sprzedaż skrzynek z losową zawartością może zostać zakazana …

Sprzedaż skrzynek z losową zawartością może zostać zakazana na terenie Unii Europejskiej. LM. 2017/11/22 11:20 . 18. 0. Belgowie uznali, że system mikropłatności w Star Wars: Battlefront II może być niebezpieczny dla młodszych użytkowników. Wygląda na to, że afera wokół (tymczasowo wycofanego) systemu mikropłatności w Star Wars: Battlefront II trwa …

I. ŹRÓDŁA PRAWA UNII EUROPEJSKIEJ (po wejściu w życie

ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (podpisany w 1957 r. w Rzymie), który wszedł w życie w 1958 r. 2) ... przede wszystkim kwestia przystąpienia do Unii Europejskiej danego państwa oraz kwestia określenia warunków członkowstwa. Traktaty akcesyjne z reguły przewidują tzw. okresy przejściowe. W okresie tym wyłączone jest stosowanie określonych …

Ceny energii a koszty produkcji w Unii Europejskiej

Energia jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym prowadzenie działalności gospodarczej. Z raportu Komisji Europejskiej Sprawozdanie komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów.Ceny i koszty energii w Europie z 14 października 2020 roku wynika, że udział kosztów energii w strukturze …

Sprzedaż produktów w UE oraz zgłaszanie przepływu towarów

Przepisy i rozporządzenia UE dotyczące produktów . Przed wprowadzeniem towarów na rynek UE musisz upewnić się, że Twoje produkty spełniają wymagania UE w zakresie ochrony zdrowia ludzi i zwierząt, a także ochrony środowiska i praw konsumenta. Mogą to być zasady i specyfikacje, które są harmonizowane w ramach UE lub regulowane przez …

KPO: wsparcie w zakresie przechowywania lub wprowadzania do …

której rodzaje są określone w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2022 r. w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia na wykonywanie działalności w zakresie przechowywania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury oraz artykułów rolno …

POLITYKA ENERGETYCZNA UNII EUROPEJSKIEJ DO 2030 ROKU W …

POLITYKA ENERGETYCZNA UNII EUROPEJSKIEJ DO 2030 ROKU W RAMACH ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU STRESZCZENIE Tematem artykułu jest zaprezentowanie najistotniejszych celów UE w polityce energe- tycznej do zrealizowania w perspektywie 2030 w kontekście zrównoważonego rozwoju państw członkowskich. Punktem wyjścia analizy jest …

Do 2030 UE będzie potrzebowała 108 GW magazynów energii

"Studium na temat magazynowania energii – Wkład w bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w Europie" opracowała Generalna Dyrekcja ds. Energii Komisji …

POLITYKA UNII EUROPEJSKIEJ W ODNIESIENIU DO ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII ...

POLITYKA UNII EUROPEJSKIEJ W ODNIESIENIU DO ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII – RAMY PRAWNE (Streszczenie) Realizacja polityki Unii Europejskiej wzakresie ochrony środowiska oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego służy nie tylko zwiększeniu racjonalności wykorzystywania surowców energe-tycznych, lecz także wspieraniu wytwarzania …

Sprzedaż cross-border w Unii Europejskiej

Rejestracja do VAT OSS nie koliduje z rejestracją do VAT-UE oraz nie powoduje utraty prawa do zwolnienia z VAT, bowiem sprzedaż rozliczana w ramach VAT OSS nie jest brana pod uwagę w przypadku weryfikacji limitu sprzedaży dla zwolnienia z VAT. Limit sprzedaży na rzecz osób prywatnych z innego kraju Unii Europejskiej w ramach procedury VAT OSS wynosi 10 000 …

Prognozy rynku przydomowych magazynów energii

Zgodnie z szacunkami europejskiego stowarzyszenia energetyki słonecznej SolarPower Europe, na koniec 2022 roku łączna pojemność przydomowych magazynów …

Ostry spór w Unii o ceny energii – DW – 26.10.2021

Już większość krajów UE ogłosiła dopłaty do energii, by pomóc rodzinom lub firmom najbardziej dotkniętym podwyżkami. Jednak w Unii zaostrza się spór o wspólną odpowiedź na wzrost cen.

Obszary działalności

Wydział Ekonomiczno-Handlowy reprezentuje Polskę w grupach roboczych i komitetach Rady Unii Europejskiej przygotowujących Rady Ministrów w obszarach konkurencyjności (przemysł, rynek wewnętrzny, poprawa regulacji), handlu, energii, konkurencji i polityki konsumenckiej, turystyki oraz budownictwa. Wydział odpowiedzialny jest za tematy w gestii Ministerstwa …

Dostawa towaru na terytorium Unii Europejskiej na rzecz …

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej dokonują dostawy towarów na rzecz zagranicznych kontrahentów. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których podmioty spoza UE żądają dostarczenia towarów do magazynów mieszących się w granicach Unii Europejskiej. W jaki sposób naleeży traktować taką dostawę na gruncie przepisów ustawy o podatku od …

Prawne aspekty rynku mocy w Polsce w kontekście polityki …

20 B. Nowak, Wewnętrzny rynek energii w Unii Europejskiej, Warszawa 2009, s. 11–12. 21 F. McGowan, Reconciling EU Energy and Environmental Policy, w: P. Jasinski, W. Pfaffen-berger (red.), Energy and Environment: Multiregulation in Europe, United Kingdom 2001, s. 4–5. 22 M. Marszałek wskazuje, że: „Sednem konkurencji, a w ujęciu nauk prawnych swobody kon …

Dostawy i zwroty w Unii Europejskiej [cz. 1/2]

Zazwyczaj to sprzedawca organizuje przesyłkę i zamawia przewoźnika, dlatego jest odpowiedzialny za to, co dzieje się z towarami i ponosi koszty ewentualnego uszkodzenia towarów w trakcie dostawy w Unii Europejskiej. Podatki VAT w Unii Europejskiej i akcyza . Podatki w Unii Europejskiej można podzielić na bezpośrednie i pośrednie. Te ...

W Europie sprzedaż pomp ciepła spadła o 5

W 2023 roku sprzedaż pomp ciepła w Europie odnotowała spadek o 5% w porównaniu do roku 2022, co oznacza zmianę trendu wzrostowego trwającego przez ostatnią dekadę. Spadki sprzedaży zmuszają …