Produkty

2020 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do funkcjonowania Funduszu Modernizacyjnego wspierającego inwestycje w modernizację systemów energetycznych oraz poprawę efektywności energetycznej niektórych państw członkowskich. 2. Wskaźnik osiągnięcia celu

Program Priorytetowy

2020 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do funkcjonowania Funduszu Modernizacyjnego wspierającego inwestycje w modernizację systemów energetycznych oraz poprawę efektywności energetycznej niektórych państw członkowskich. 2. Wskaźnik osiągnięcia celu

Przepisy ogólne. Prawo budowlane

Ustawa — Prawo budowlane, zwana dalej „ustawą", normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach. Art. 2. 1. Ustawy nie stosuje się do wyrobisk górniczych. 2. Przepisy ustawy nie naruszają ...

Magazynowanie energii elektrycznej

Głównym celem Przedsięwzięcia „Magazynowanie energii elektrycznej" jest stworzenie innowacyjnego systemu magazynowania energii elektrycznej opartego o ogniwa galwaniczne. …

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 295) – dalej: „pr. ener.", magazynem energii elektrycznej jest instalacja …

W KONTEKŚCIE MAGAZYNOWANIA ENERGII

świadomie zarządzać produkowaną we własnej instalacji energią odnawialną oraz brać aktywny udział w podnoszeniu bezpieczeństwa energetycznego na lokalnym poziomie. Model został …

Warunki energetyczne dla magazynów energii

Warunki przyłączenia określają wszystkie szczegółowe wymagania, jakie należy spełnić, aby zapewnić bezpieczne i sprawne połączenie magazynu z siecią elektroenergetyczną. Jakie są opłaty związane z warunkami przyłączenia?

Magazyn energii – uchwalono nowelizację ustawy z dnia 10 …

Sejm przyjął nowelizację ustawy – Prawo energetyczne dotyczącą uregulowania zagadnień magazynów energii. Uchwalone przepisy w nowy sposób podchodzą do tematyki …

Instalacje elektryczne : budowa, projektowanie i eksploatacja / …

Dane wyjściowe do projektowania 159 5.5. Uzgadnianie i zatwierdzanie dokumentacji 160 5.5.1. Uzgodnienia w trakcie projektowania 160 5.5.2. Uzgodnienia końcowe 161 5.5.3. Zatwierdzanie dokumentacji 162 . 5.6. Rysunek techniczny elektryczny 162 5.6.1. Klasyfikacja rysunku technicznego elektrycznego 162 5.6.2. Ogólne zasady wykonywania technicznego rysunku …

Poradnik projektowy: Zasilanie krytyczne obiektów medycznych

Bardziej szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w kolejnych rozdziałach. 2.2.2 Klasyfikacja placówek medycznych (Grupa 0, 1, 2) W celu prawidłowego zaprojektowania instalacji elektrycznej i wyboru właściwej metody zasilania dla obiektu medycznego, konieczne jest przydzielenie klasyfikacji miejsc medycznych (kl.710.30) w porozumieniu z personelem …

Najważniejsze zasady projektowania domów energooszczędnych

W dobie rosnących kosztów energii i coraz większej świadomości ekologicznej, domy energooszczędne zyskują na popularności. Są to budynki zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii potrzebnej do ich ogrzewania, chłodzenia oraz codziennego funkcjonowania. Oprócz korzyści finansowych, jakie niesie ze sobą obniżenie …

Schrony i ukrycia

[46] Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Szczegółowe zasady projektowania i wykonywania schronów, Warszawa, 1977. [47] Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Szczegółowe zasady projektowania i wykonywania ukryć typu II, IOCK, Warszawa, 1985. [48] WASILCZUK J., Środowisko wewnętrzne w budowlach …

Szczegółowe zasady kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń …

Szczegółowe zasady kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. - Akty Prawne ... A - energię czynną pobraną całodobowo lub dla strefy czasowej, w której jest prowadzona kontrola poboru energii biernej [w MWh lub kWh], 7. W uzasadnionych przypadkach, przy występowaniu szybkozmiennych obciążeń mocą bierną, rozliczanie ponadumownego …

Problemy związane z posadowieniem elektrowni

nawialnych źródeł energii, m . elektrowni wiatro-wych. Obecnie udział siłowni wiatrowych w cał-kowitym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w Polsce jest niewielki, jednak prognozy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przewidują około 6-krotny wzrost mocy uzyskiwanej z turbin wiatrowych. Oznacza to wybudowanie około 3000

Małe elektrownie wodne

Małe elektrownie wodne zamierzchłych czasów służyły człowiekowi przetwarzaniu energii wody. Jedną z najbardziej dostępnych i łatwych do wykorzystania była energia płynącej wody. Do jej wykorzystania …

Zasada działania systemu prosumenckiego w Polsce

System opustów działa w ten sposób, że dla osób fizycznych przelicznik wynosi 1 do 0,8 – przy instalacji do 10 kW lub 1 do 0,7 – przy instalacji powyżej 10 kW. Poszczególne grupy prosumentów odbiorą więc 80 lub70 procent energii oddanej do sieci. Planuje się, że kolejne nowelizacje ustawy o OZE zmienią mechanizm rozliczania opłaty dystrybucyjnej i …

10 najważniejszych trendów technologicznych 2024 roku

Do początku 2023 roku odsetek ten wynosił poniżej 10%. 2. Obliczenia kwantowe. Obliczenia kwantowe, niegdyś pozostające w sferze science fiction, całkowicie zmienią nasze rozumienie mocy obliczeniowej w 2024 roku. Komputery kwantowe przetwarzają informacje w zupełnie inny sposób niż klasyczne komputery, z wykorzystaniem koncepcji mechaniki …

WYTYCZNE PROJEKTOWANIA I BUDOWY KANALIZACJI …

Data publikacji: 14.10.2021 2 | Strona SPIS TREŚCI 1. CEL I ZAKRES STOSOWANIA 3 2. TERMINOLOGIA 3 3. OPIS 3 3.1 ZASADY PROJEKTOWANIA I BUDOWY KANALIZACJI TELETECHNICZNEJ 3 3.1.1 Zasady ogólne 3 3.1.2 Stosowane rozwiązania techniczne 3 3.1.3 Szczegółowe zasady projektowania 4 3.1.4 Nadzór inwestorski 4

Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii

Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 10 lipca 2020 r. w sprawie kompleksowego europejskiego podejścia do magazynowania energii (2019/2189(INI)) P9_TA(2020)0198.

Pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie? Zasady dla …

Małe turbiny wiatrowe, do tej pory raczej niespotykane w naszym kraju, mają teraz szansę zyskać na popularności dzięki programowi dofinansowań. Na instalację małej turbiny wiatrowej w swoim ogródku …

Przyłączanie magazynów energii do sieci elektrycznej – krok po …

szczegółowe dane techniczne opisujące magazyn energii elektrycznej; dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z obiektu.

Załącznik nr 1 – zasady projektowania uniwersalnego

Zasady projektowania uniwersalnego nie są zhierarchizowane i przenikają się wzajemnie. Każda jest tak samo ważna i należy o nich myśleć całościowo. Samo pojęcie projektowania uniwersalnego nie jest zbiorem warunków technicznych (wymiarów i norm) a raczej filozofią myślenia o projektowaniu. Nie ma i nigdy nie będzie szczegółowego katalogu wymiarów i …

Szczegółowe zasady stwierdzania posiadania kwalifikacji przez …

2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. poz. 828 i 1184 oraz z 2005 r. poz. 1189), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego ...

Projekt instalacji fotowoltaicznej

Projekt instalacji fotowoltaicznej może wykonać jedynie osoba, która posiada stosowne uprawniania, takie jak: certyfikat wystawiony przez Urząd Dozoru Technicznego z zakresu systemów fotowoltaicznych lub uprawnienia budowlane do projektowania, ze specjalnością z zakresu sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Zasady projektowania i budowy ochrony przeciwkorozyjnej …

1 Załącznik do Zarządzenia 33/2017 Prezesa Zarządu z dnia 5 kwietnia 2017 roku Zasady projektowania i budowy ochrony Właściciel procesu: Kierownik Biura Zarządzania Majątkiem Sieciowym PSG sp. z o.o. Wydanie 1 z dnia 5 kwietnia 2017 r. Strona 1 z 22 . 2 Spis treści: 1. Cel instrukcji Zakres Definicje Wymagania ogólne dotyczące projektu ochrony przeciwkorozyjnej …

Schrony i ukrycia

Są to m . ogólne wymagania techniczne i funkcjonalne budowli ochronnych, szczegółowe wymagania w zakresie odporności, typoszereg drzwi ochronno-hermetycznych, wymagania w zakresie wentylacji, ochrony przeciwpożarowej, zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, zaopatrzenia w energię elektryczną, ogrzewania, i inne. Nowością są ...

WYTYCZNE PROJEKTOWANIA I BUDOWY KANALIZACJI …

Data publikacji: 14.10.2021 2 | Strona SPIS TREŚCI 1. CEL I ZAKRES STOSOWANIA 3 2. TERMINOLOGIA 3 3. OPIS 3 3.1 ZASADY PROJEKTOWANIA I BUDOWY KANALIZACJI TELETECHNICZNEJ 3 3.1.1 Zasady ogólne 3 3.1.2 Stosowane rozwiązania techniczne 3 3.1.3 Szczegółowe zasady projektowania 4 3.1.4 Nadzór inwestorski 4 3.2 OKREŚLENIA …

Szczegółowe zasady i tryb wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw ...

Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub w dostarczaniu ciepła, w tym: 1) sposób wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub w dostarczaniu ciepła umożliwiający odbiorcom tej energii i ciepła dostosowanie się do tych …

Magazynowanie energii sprężonego powietrza

Zapewnienie niezawodnego zaopatrzenia całego kraju w energię elektryczną w sytuacji, kiedy całość prądu wytwarzana jest ze źródeł odnawialnych, wymagać będzie w wielu przypadkach zasobników energii o łącznej pojemności liczonej w terawatogodzinach. Jedyna stosowana obecnie na szeroką skalę technologia magazynowania dużych ilości energii, czyli …

Zasady projektowania i budowy stacji gazowych i zespołów

Zasady projektowania i budowy stacji gazowych i zespołów gazowych na przyłączu Załącznik do Zarządzenia Prezesa Zarządu w sprawie zasad projektowania i budowy stacji gazowych i zespołów gazowych na przyłączu ZMS.03//2020/1 PSG sp. z o.o. Wydanie 2 z dnia 25 sierpnia 2020 r. Strona 3 z 77 I. Cel zasad Celem regulacji jest określnie jednolitych wymagań i …

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

poprawa powiązań między różnymi nośnikami energii (np. elektrycznością, ciepłem oraz paliwami gazowymi i płynnymi) – magazynowanie energii stanowi skuteczny …

Poradnik projektowania uniwersalnego. Szczegółowe standardy …

W konsekwencji powstało opracowanie pt.: „Szczegółowe standardy dostępności dla kształtowania przestrzeni i budynków w mieście Gdańsku – Poradnik projektowania uniwersalnego". Prace nad Poradnikiem rozpoczęły się w 2019 r. od nawiązania współpracy Miasta z Centrum Projektowania Uniwersalnego (Politechnika Gdańska), pod kierownictwem …

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

Udział poszczególnych krajów Unii Europejskiej w instalacjach magazynujących energię – łączna moc zainstalowana 145 GW (na podstawie [8]) Na rysunku 9. pokazano realizowane w ostatnim czasie i obecnie duże wspólnotowe europejskie projekty badawcze finansowane z programu Horyzont 2020 dotyczące rozwoju magazynowania energii z …