Produkty

ENERGA zakończyła modernizację Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żydowo w województwie zachodniopomorskim. W efekcie wartej ponad 116 milionów złotych inwestycji moc osiągalna elektrowni wzrosła o 10 MW, a sprawność turbin w ruchu pompowym osiągnęła poziom 93 proc. Szacuje się, że dzięki modernizacji elektrownia będzie mogła pracować przez …

ENERGA zwiększa sprawność elektrowni Żydowo

ENERGA zakończyła modernizację Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żydowo w województwie zachodniopomorskim. W efekcie wartej ponad 116 milionów złotych inwestycji moc osiągalna elektrowni wzrosła o 10 MW, a sprawność turbin w ruchu pompowym osiągnęła poziom 93 proc. Szacuje się, że dzięki modernizacji elektrownia będzie mogła pracować przez …

Weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne

Digitalizacja sektora energetycznego. Za przyjęciem nowelizacji Prawa energetycznego, która wprowadza regulacje dotyczące m . magazynów energii głosowało 443 posłów (przeciwko było tylko trzech posłów Konfederacji: Janusz Korwin-Mikke, Jakub Kulesza i Artur Dziambor). Nowelizacja związana jest częściową implementacją unijnej dyrektywy w …

Przydomowa elektrownia wiatrowa – cennik i …

W tych cenach zawierają się koszty głównych podzespołów elektrowni, takie jak generator do turbiny, maszt, przetwornice, akumulatory i różne materiały montażowe. Koszt montażu przydomowej elektrowni wiatrowej …

Nowelizacja tzw. ustawy 10H przyjęta przez Rząd

Przepisy te stanowią kompromis pomiędzy możliwością rozwoju energetyki wiatrowej a potrzebami lokalnych społeczności. Rada Ministrów, 5 lipca 2022 r., przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Przepisy te stanowią kompromis pomiędzy możliwością rozwoju …

W KONTEKŚCIE MAGAZYNOWANIA ENERGII

• prosument zbiorowy energii odnawialnej - odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji lub małej …

Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]

Informacje dotyczące zainteresowania i trendów w obszarze branży magazynów energii w Polsce w 2022 roku zostały przygotowane na podstawie danych gromadzonych przez Google Keyword Planner, Google Trends, Senuto, a także informacji zebranych i udostępnionych m . przez: Polską Izbę Magazynowania Energii i Elektromobilności (PIME);

Fotowoltaika

Fotowoltaika a decyzja o warunkach zabudowy. Zgodnie z art. 59 ust. 1 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego …

Fotowoltaika – nowe zasady 2024. Rozliczenia, przepisy

Nowe przepisy 2024 a prosument wirtualny; Dopłaty do fotowoltaiki 2024 – Program Mój Prąd 6.0; Na czym polegają systemy rozliczania paneli fotowoltaicznych? Fotowoltaika – przepisy obowiązujące od 2022 r. Czy bycie prosumentem w 2024 r. będzie opłacalne? Panele fotowoltaiczne a ubezpieczenie; Porównaj ceny ubezpieczeń w CUK!

Problematyczne przepisy przejściowe w ustawie o inwestycjach …

Problematyczne przepisy przejściowe w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (hipotetyczny a faktyczny obszar oddziaływania)

5. Warunki dotyczące sprzedawcy1)

Istnieje kodeks postępowania w marketingu, obejmujący różne przepisy marketingowe: ogólne warunki dotyczące dobrej praktyki marketingowej i przepisy specjalne dotyczące marketingu przez telefon, marketingu w pomieszczeniach odbiorcy, marketing za pośrednictwem poczty elektronicznej i SMS-ów (prowadzony, gdy konsumenci nie życzą sobie kontaktu), marketing …

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Przy lokalizacji i budowie elektrowni wiatrowych stale związanych z gruntem obowiązują opisane wyżej przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Prawa budowlanego. Lokalizacja tych obiektów, ze względu na ich duże rozmiary, obecność elementów ruchomych, możliwe zakłócenia elektromagnetyczne i powodowany przez nie hałas może – …

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

Udział poszczególnych krajów Unii Europejskiej w instalacjach magazynujących energię – łączna moc zainstalowana 145 GW (na podstawie [8]) Na rysunku 9. pokazano realizowane w ostatnim czasie i obecnie duże wspólnotowe europejskie projekty badawcze finansowane z programu Horyzont 2020 dotyczące rozwoju magazynowania energii z podziałem na poszczególne …

Najważniejsze przepisy prawne dotyczące elektryki

Z niniejszego artykułu poznasz najważniejsze przepisy prawne dotyczące elektryki w Polsce. W razie jakichkolwiek pytań, nie wahaj się dodać komentarza! Przejdź do treści +48 663 876 444; [email protected]; Poniedziałek - Piątek: 07:00 - 17:00; O NAS; OFERTA. KONSULTACJE ELEKTRYCZNE; INSTALACJE ELEKTRYCZNE; …

pierwszy raport Prezesa URE

Regulator wydał pięć decyzji uznających magazyny energii elektrycznej za w pełni zintegrowane z siecią. Technologie magazynowania energii stanowią istotny element …

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Przydomowa elektrownia wiatrowa to zespół połączonych ze sobą urządzeń wytwarzających oraz magazynujących energię elektryczną, którą można potem wykorzystać na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego, ewentualnie odsprzedać do sieci. Na taką elektrownię składają się przede wszystkim:

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

Prawo energetyczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 295) – dalej: „pr. ener.", magazynem energii elektrycznej jest instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i …

Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii

przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektr ycznej (6), — uwzględniając dyrektywę 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 …

Sejm uchwalił regulacje dotyczące magazynów energii

Nowe przepisy zakładają usunięcie barier, które obecnie uniemożliwiają inwestorom uzyskanie korzyści ekonomicznych wynikających ze stosowania magazynowania …

Opublikowano uzupełniające przepisy wspierające rozwój …

Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m . całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z …

Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla ...

Doprecyzowano kryterium dotyczące redukcji emisji CO 2 oraz nakładów finansowych; Zaktualizowano zapisy dotyczące standardów unijnych w zakresie bezpieczeństwa, ochrony ppoż. oraz homologacji urządzeń magazynujących energię;

Top 7 krótko przeanalizowanych baterii magazynujących energię …

Wiadomości o bateriach ESS, Informacje techniczne dotyczące baterii. Top 7 krótko przeanalizowanych baterii magazynujących energię BMS VS Power Lithium Battery BMS. 2023-03-26 ; Posted by smartpropel; 03 sty . Scenariusze zastosowań wielkoskalowych systemów magazynowania energii Coraz więcej elektrowni wyposaża się w systemy …

Przyłączanie magazynów energii do sieci elektrycznej – krok po …

W tym miejscu warto jest zwrócić uwagę na przepisy, które regulują przedmiotową kwestię. Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii jest obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, na zasadzie równoprawnego …

Przydomowy wiatrak

wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby, która ma zawartą umowę kompleksową (jest stroną tej umowy, a nie pełnomocnikiem) lub umowę sprzedaży energii regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji, zlokalizowanej na budynkach mieszkalnych lub na terenie działki, na której …

Przydomowe elektrownie wiatrowe – wady, zalety i przepisy

Według raportu Urzędu Regulacji Energetyki z 2022 ilość tych instalacji (82) jest znacznie niższa od fotowoltaiki (1 212 963) czy nawet elektrowni wodnych (320). Jednym z powodów takiego stanu rzeczy mogą być mity oraz błędne założenia odnośnie kosztów, opłacalności lub legalności mikroinstalacji wiatrowych. W poniższym artykule przedstawimy …

Jak przebiega instalacja przydomowej elektrowni? Od A do Z

Ponadto warto także sprawdzić lokalne przepisy dotyczące montażu elektrowni wiatrowych na swoim terenie, gdyż mogą one różnić się w zależności od regionu. Kolejnym etapem jest dobór odpowiedniej mocy i parametrów elektrowni wiatrowej. Warto zwrócić uwagę na to, jaką ilość energii zużywa nasz dom oraz jakie są nasze ...

Magazyn energii

Sejm przyjął nowelizację ustawy – Prawo energetyczne dotyczącą uregulowania zagadnień magazynów energii. Uchwalone przepisy w nowy sposób podchodzą do tematyki …

Projekt ustawy zmieniający przepisy dotyczące elektrowni

Projekt ustawy zmieniający przepisy dotyczące elektrowni szczytowo-pompowych Najnowsze informacje i porady ekspertów z dziedziny prawa, księgowości i podatków Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików …

Energia jądrowa

W ten sposób do systematyki została włączona energia jądrowa. Przepisy ujęte w akcie delegowanym w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zmiany klimatu (rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2139) określają szczegółowe kryteria dotyczące zielonego finansowania, lecz nie uwzględniono w nich gazu i energii

Dz.U. 2016 poz. 961 USTAWA o inwestycjach w zakresie elektrowni ...

o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. 1) Rozdział 1. Przepisy ogólne . Art. 1. 1. Ustawa określa warunki i tryb lokalizacji ibudowy elektrowni wiatrowych oraz warunki lokalizacji elek-trowni wiatrowych w sąsiedztwie istniejącej albo planowanej zabudowy mieszkaniowej. 2. Ustawy nie stosuje się do inwestycji realizowanych i użytkowanych na obszarach morskich …

Przepisy dotyczące eksploatacji urządzeń i instalacji energetyczn

Przepisy dotyczące eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych 1. Przepisy i regulacje prawne: prawo stanowione: ustawy i rozporządzenia ustanowione przez organy ustawodawcze posiadające do tego uprawnienia, w procesie legislacyjnym uwzględniane zostały ogólne normy przyjęte w społeczeństwie. 2. Podstawowymi aktami prawnymi, z których wynika szczegółowa …

Wiatraki 300 metrów od budynków mieszkalnych?

Ale w ustawie znalazły się także przepisy dotyczące rozwoju lądowej energetyki wiatrowej. Przypomniano, że w 2016 r. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło przepisy, które na terenie całej Polski …

Weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne

Na początku lipca weszła w życie najnowsza nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, która ma na celu nie tylko stworzenie w Polsce odpowiednich warunków dla …

Czym jest i jak działa elektrownia wodna?

Elektrownia wodna to rodzaj elektrowni, która wykorzystuje energię kinetyczną lub potencjalną wody do produkcji energii elektrycznej. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej sprawdzonych metod pozyskiwania energii, ceniona za swoją efektywność i niski wpływ na środowisko. W tym artykule przyjrzymy się bliżej działaniu elektrowni wodnych, ich rodzajom i …

Nowe prawo energetyczne – jakie zmiany nas czekają?

W 2026 r. wejdą w życie przepisy, które umożliwią odbiorcom zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w ciągu 24 godzin. Zgodnie z treścią art. 4j ust. 6a PE, termin ten będzie biegł od momentu powiadomienia operatora informacji rynku energii o fakcie zawarcia umowy sprzedaży energii elektrycznej lub umowy kompleksowej.

Przepisy dotyczące przydomowych wiatraków. O czym

Jak w takim razie wyglądają przepisy dotyczące mikroinstalacji wiatrowych na dzisiaj? Obecne prawo budowlane zezwala na montaż bez pozwolenia na budowę instalacji na gruncie, ścianie, dachu lub kominie do 3 metrów powyżej kalenicy. W przypadku większych instalacji wymagane jest pozwolenie na budowę i weryfikacja planu zagospodarowania.