Bilans nowych taryf na energię z korzyścią dla zużywających więcej prądu ... Dotychczas ci, którzy zużywali energię powyżej limitu, płacili 693 zł za MWh. Oznacza to, że nie wszyscy obywatele zapłacą więcej za prąd. Mniej zapłacą duże rodziny, użytkownicy pomp ciepła czy ładujący pojazdy elektryczne, a więc wszystkie te podgrupy mieszczące się w taryfie G11, …
Bilans nowych taryf na energię z korzyścią dla ...
Bilans nowych taryf na energię z korzyścią dla zużywających więcej prądu ... Dotychczas ci, którzy zużywali energię powyżej limitu, płacili 693 zł za MWh. Oznacza to, że nie wszyscy obywatele zapłacą więcej za prąd. Mniej zapłacą duże rodziny, użytkownicy pomp ciepła czy ładujący pojazdy elektryczne, a więc wszystkie te podgrupy mieszczące się w taryfie G11, …
W centrum uwagi: Efektywność energetyczna – czynnik …
W związku z tym przy projektowaniu nowych budynków optymalizowany będzie ich potencjał wytwarzania energii słonecznej, a instalacje słoneczne zostaną umieszczone na nowych i istniejących budynkach komercyjnych i publicznych powyżej określonej wielkości do 2027 r., a następnie na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych do 2029 r. Strategia UE …
Sejm przyjął ustawę, która zapewni ochronę przed drastycznymi ...
Sejm, 23 maja 2024 r., przyjął ustawę o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Przygotowane przez MKiŚ przepisy zapewnią m . wsparcie dla 3,5 miliona rodzin o niższych dochodach, a także obniżą cenę maksymalną za energię do 500 zł/MWh. Działania osłonowe obejmą drugą połowę 2024 r.
Poradnik Instytucji Kultury Online Refaktura kosztów energii ...
Instytucja kultury obciąża przedsiębiorcę kosztami energii elektrycznej. Przedsiębiorca ma w budynku instytucji zainstalowany własny podlicznik, na podstawie którego instytucja wylicza należność do refaktury. Instytucja kultury jest czynnym podatnikiem VAT i odlicza VAT prewspółczynnikiem. Jak prawidłowo wystawić refakturę za energię elektryczną?
Magazyny energii – Usługi i produkty OZE Evolive Technologies
Magazyny energii to urządzenia, które pozwalają zwiększyć konsumpcję własną energii elektrycznej produkowanej z mikroinstalacji. Magazyny energii umożliwiają pracę hybrydową instalacji, która wykorzystuje magazynowanie energii elektrycznej, a przy niedostatecznej produkcji i zapasach, pobiera energię z sieci.
10 najważniejszych trendów technologicznych 2024 roku
Najnowsza generacja technologii bezprzewodowych, sieć 5G, oferuje szybsze prędkości, mniejsze opóźnienia i niezawodną łączność. Szybka łączność zapewniana przez 5G pozwala użytkownikom korzystać z …
Jak magazynuje się energię elektryczną w Polsce? Raport URE
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki musi wydać koncesję na każdy magazyn energii elektrycznej o łącznej mocy zainstalowanej większej niż 10 MW. Mniejsze magazyny (o …
Magazynowanie energii – co to jest i jak to robić ...
Obecnie technologia sprzętu pozwala na wyrównywanie szczytów zapotrzebowania na energię lub podtrzymywanie zasilania w większej skali. W ostatnim czasie łączenie magazynu energii z instalacją fotowoltaiczną lub z kolektorami słonecznymi zyskuje na popularności. Jest to rozwiązanie, które redukuje emisję CO2 do atmosfery. Ale to nie jedyny …
Norwegia: powstanie nowoczesna fabryka akumulatorów litowo …
Produkcję akumulatorów magazynujących energię zakład rozpocznie w przyszłym roku. Baterie będą produkowane przez firmę Freyr – wschodzącego producenta akumulatorów wysokiej jakości i przyjaznych środowisku. Sama firma jest zasilana energią z OZE – wodną i wiatrową. Akumulatory stanowią konkurencję dla azjatyckich wyrobów ...
Powstanie aż 39 nowych spalarni odpadów, NFOŚiGW ogłosił plany
Budowa nowych instalacji wpisuje się w trend europejski, bowiem w innych krajach UE również ma powstawać ich coraz więcej. Nabór wniosków na budowę spalarni trwał do 30 grudnia 2022 roku, a zaczął się 6 grudnia 2021 roku. NFOŚiGW przyznaje, że zainteresowanie było spore, bo łącznie wpłynęło 78 wniosków, z czego dofinansowanie …
Magazynowanie energii
Energię w postaci ciepła można wykorzystać do podgrzania dobrze przechowującej ją substancji (takiej, która przyjmuje jej dużo i oddaje powoli). Taką substancją może być zarówno ciecz (np. woda lub oleje) jak różne materiały stałe (np. cegły magnetytowe w piecach akumulacyjnych). Europa dysponuje magazynami energii termicznej mogącymi …
Inwestycje w magazyny energii: Perspektywy i trendy na rynku
W okresie certyfikacji ogólnej, trwającej od 2 stycznia do 10 marca, zgłoszono łącznie 23 GW nowych mocy, z czego aż 16,4 GW stanowiły zgłoszenia związane z magazynami energii. Ta imponująca liczba może wydawać się znacząca, ale warto zaznaczyć, że niekoniecznie powinna być traktowana jako ostateczna. Może być ona jedynie wskazówką na …
Magazynowanie energii w przedsiębiorstwie
Wyprodukowaną przez fotowoltaikę energię elektryczną można przechowywać na wiele sposobów. Niektóre z nich nadają się do małych instalacji, inne mają sens jedynie w przypadku dużej produkcji. Najpopularniejszym z tych sposobów jest zamiana na energię elektrochemiczną. To właśnie na tej zasadzie działają popularne obecnie ...
Sprzedaż energii elektrycznej dla firm i instytucji • EWE
Oferta dla dużych przedsiębiorstw i instytucji o zużyciu rocznym energii powyżej 10 000 MWh. Prąd dla firm. Wybór odpowiedniej oferty prądu dla firmy to ważny element zarządzania kosztami operacyjnymi. Różnorodność dostępnych taryf i ofert może być przytłaczająca – właśnie dlatego warto zacząć od dokładnej analizy swoich potrzeb energetycznych. Kto może skorzystać z ...
Sunwoda Energy uzyskuje tytuł Tier 1 BNEF na globalnej liście …
Jej oferta obejmuje pięć kluczowych sektorów: magazynowanie na skalę użytkową, magazynowanie komercyjne i przemysłowe, magazynowanie do zastosowań …
PGE wybuduje największy magazyn energii w Europie
Projekt magazynu energii PGE uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii …
Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla ...
Zaktualizowano zapisy dotyczące standardów unijnych w zakresie bezpieczeństwa, ochrony ppoż. oraz homologacji urządzeń magazynujących energię; Dokonano aktualizacji przedziałów punktowych w kryteriach jakościowych punktowych z dodaniem kryterium dot. gotowość do …
Komisja Europejska podsumowuje działania państw …
24 października Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie na temat stanu unii energetycznej na 2023 r. Wraz z dokumentem zaprezentowane zostały również sprawozdania szczegółowo omawiające działania poszczególnych państwa członkowskich UE, a także dokumenty odnoszące się m . do: działań w dziedzinie bioenergii, dotacji w sektorze …
Jak określić właściwości termofizyczne materiałów magazynujących energię?
Laboratorium termofizyki jako akredytowane laboratorium badawcze (EN ISO/IEC 17025) w Centrum Energetyki AIT oferuje pomiary właściwości termicznych materiałów, procesów i produktów, a także wyznaczanie właściwości termofizycznych i parametrów przejściowych dzięki wysokiej jakości i specyficznej infrastrukturze laboratoryjnej oraz wieloletniemu doświadczeniu.
Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …
W ostatnich latach magazynowanie energii stało się jednym z kluczowych obszarów transformacji energetycznej, wzbudzając zainteresowanie naukowców, inżynierów i …
PGE zbuduje największy magazyn energii w Europie
Unikalny na skalę europejską projekt magazynu energii PGE w Żarnowcu o mocy powyżej 200 MW uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie …
W ciągu trzech lat w Polsce może powstać fabryka magazynów …
Spółka w ciągu najbliższych 7 lat będzie dążyć do zaspokojenia zapotrzebowania na energię w firmie w 50 proc. ze źródeł własnych – w tym OZE. Obecnie …
Badacze z UW opracowali metodę syntezy materiałów 2D magazynujących ...
Opublikowano: 2024-06-19 Badacze z UW opracowali metodę syntezy materiałów 2D magazynujących energię elektryczną. Metodę syntezy materiałów typu 2D służących do szybkiego magazynowania dużych ilości energii elektrycznej opracowali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego.Wyniki prac międzynarodowego zespołu z ich udziałem ukazały się w „Nature …
W Polsce powstaną trzy nowe elektrownie magazynujące energię
Budowa trzech nowych elektrowni magazynujących energię przyniesie liczne korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Zmniejszy emisję gazów cieplarnianych, poprawi jakość …
Rekomendacje dla instytucji kultury w zakresie oszczędności …
Rekomendacje dla instytucji kultury w zakresie oszczędności energii elektrycznej. Dzięki działaniom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podmioty prowadzące działalność kulturalną mają zapewnioną ochronę przed drastycznym wzrostem rachunków za energię elektryczną. Ochrona dotyczy także jednostek samorządu terytorialnego ...
Magazyny energii
Ilość energii z najbardziej rozpowszechnionych źródeł odnawialnych silnie zależy od czynników pogodowych - aktualnych warunków wiatrowych i ilości docierającej energii słonecznej. …
Wykaz kanałów DVB-T/T2
Wykaz kanałów SMART HD+; Wykaz kanałów Smart HD+ z podziałem na pakiety; Polskie programy niekodowane FTA; Wykaz kanałów DVB-T naziemna telewizja cyfrowa; Sport w TV na kartę
Najnowsza lista antywywozowa (marzec 2022), czyli leki
Najnowsza lista antywywozowa (marzec 2022), czyli leki zagrożone wywozem Zgodnie z najnowszym obwieszczeniem Ministra Zdrowia od 1 marca 2022 r. obowiązuje zaktualizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce.
Nowe technologie i rozwój akumulatorów samochodów …
Znana nam obecnie bateria jest istotnym element budowy samochodów elektrycznych. Składa się z pakietów wielu zintegrowanych ogniw, magazynujących energię. Baterie różnią się od siebie. Zarówno budową, jak i nominalnymi parametrami wyjściowymi tj. (np. moc znamionowa, maks. moc ładowania czy pojemność), a także cyklem życia ...
Nowelizacja prawa energetycznego
W dniu 07 września 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1681). Ustawa nowelizująca implementowała do polskiego porządku prawnego szereg aktów prawa europejskiego z obszaru energetyki, w szczególności dyrektywę Parlamentu Europejskiego i …
Czarna lista stacji benzynowych, czyli wyniki badań jakości paliw
Najnowsza lista stacji benzynowych, na których jakość paliw okazała się niedostateczna, powstała na podstawie wyników kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK. W 2021 r. do laboratorium trafiło 1565 próbek ze stacji w całym kraju. Teraz już wiemy, które stacje benzynowe należy omijać szerokim łukiem.
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]
Podsumowując 2022 rok analitycy z EUPD Research przewidują około 220 000 tysięcy (na dokładne dane trzeba jeszcze poczekać) nowych systemów magazynowania …