Niemiecko-norweski dostawca systemów magazynowania energii, Eco Stor GmbH, ogłosił plany budowy nowego systemu magazynowania energii (BESS) o mocy 300 MW i pojemności 716 MWh w miejscowości Trossingen, położonej w południowo-zachodnich Niemczech. Prace budowlane mają ruszyć w 2027 roku, a zakończenie…
Nowe rozporządzenie UE w sprawie emisji metanu w energetyce
Niemiecko-norweski dostawca systemów magazynowania energii, Eco Stor GmbH, ogłosił plany budowy nowego systemu magazynowania energii (BESS) o mocy 300 MW i pojemności 716 MWh w miejscowości Trossingen, położonej w południowo-zachodnich Niemczech. Prace budowlane mają ruszyć w 2027 roku, a zakończenie…
Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …
Przeszliśmy od eksperymentalnych projektów do realnych wdrożeń, co rzuca nowe światło na przyszłość magazynowania energii. W niniejszym artykule dokonamy …
Nowa dyrektywa bateryjna UE a rynek baterii i magazynów energii
Rozporządzenie UE 2023/1542, czyli „nowa dyrektywa bateryjna", to akt prawny, który ma na celu zwiększenie konkurencyjności i zrównoważenia europejskiego rynku baterii …
EUR-Lex
Magazynowanie energii, w szczególności „za licznikiem", może pomóc konsumentom, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przemysłowi, w maksymalizacji konsumpcji własnej wytworzonej przez siebie energii ze źródeł odnawialnych, umożliwiając im obniżenie rachunków za energię. (9)
Najnowsze trendy rynkowe w zakresie magazynowania energii i …
Uważamy, że europejski rynek pamięci masowych dla gospodarstw domowych będzie nadal rósł w 2023 roku. W 2023 r. nowa zainstalowana moc osiągnie 1,7 GWh, podwajając wzrost rok do roku. Wraz z obniżeniem kosztów magazynowania energii słonecznej w 2023 r., rynki naziemnej fotowoltaiki i magazynowania energii na dużą skalę w Europie ...
Magazynowanie energii elektrycznej – pierwszy raport Prezesa URE
Od dnia wejścia w życie przepisów, na podstawie których do Prawa energetycznego wprowadzone zostały ww. regulacje, tj. od 28 lutego 2023 r. do maja 2024 r., …
Wiodąca pozycja Kehua w zakresie magazynów energii …
W 2023 r. firma Kehua objęła wiodącą pozycję w stosowaniu technologii magazynowania energii w trybie grid-forming w projekcie magazynowania energii rzędu 100 MW, zwiększając odporność systemu na zakłócenia i możliwości aktywnego wsparcia sieci. Pod koniec roku Kehua wygrała przetarg na największy na świecie magazyn energii z funkcją grid-forming …
Pompy ciepła w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok
W 2023 roku rynek pomp ciepła w Polsce doświadczył spadku sprzedaży, będącego wynikiem kryzysu cenowego energii elektrycznej. Wzrost jej kosztów w porównaniu do innych źródeł energii ograniczył rozwój pomp ciepła. Wielu inwestorów, dostrzegając niekorzystny stosunek cen prądu do gazu ziemnego (przekraczający 4:1) i obawiając się o dalsze wzrosty …
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]
Podczas, gdy w 2022 roku w Niemczech chiński producent akumulatorów BYD (23 proc. udziału w niemieckim rynku) wyprzedził dotychczasowego lidera - firmę Sonnen (21 proc. udziału), ostatnie 12 miesięcy to czas ciekawych inwestycji w rozwój technologicznych rozwiązań dla magazynowania energii opatrzonych polskimi markami. Na uwagę zasługuje tu …
Weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne
Ujednolicenie samej definicji magazynowania energii. Nowe przepisy wprowadzają i jednocześnie ujednolicają pojawiającą się w różnych ustawach definicję magazynu energii, która od 3 lipca 2021 roku ma być rozumiana jako: Instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej.
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
7 W 2023 r. zakończono w URE proces koncesjonowania istniejących elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) w ich funkcji magazynowania energii elektrycznej. Te wielkoskalowe magazyny od lat funkcjonowały w Polsce jako jednostki wytwórcze. Z chwilą wprowadzenia w 2021 r. zmiany przepisów, jednostki te, w zakresie pracy w cyklu szczytowo-
Energia z wodoru a braki regulacyjne w polskim …
W dzisiejszym artykule autorzy skupią się na nowych regulacjach, które mają wejść w styczniu 2023 r., a które dotyczą pozyskiwania energii z wodoru. Czy faktycznie akty prawne, które staną się częścią …
Prawo w energetyce w 2023 roku. Podsumowanie …
W tym miejscu należy wyjaśnić, że chodzi o zmiany prawne w zakresie Dyrektywy 2019/944 w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej ustanawia zasady dotyczące wytwarzania, dystrybucji, dostaw i magazynowania energii elektrycznej oraz ochrony konsumentów, które mają pozwolić na stworzenie w UE …
Nowe przepisy dotyczące fotowoltaiki w 2023 roku
Małe instalacje fotowoltaiczne stały się centralnym punktem regulacji, skupiając na sobie uwagę inwestorów i entuzjastów energii słonecznej.Warto zauważyć, że nowe przepisy promują ekologiczne źródła energii, a fotowoltaika odgrywa kluczową rolę w tej ekspansji.. W kontekście fotowoltaiki w 2023 roku, istotną kwestią są preferencyjne warunki dla małych …
Nowe kryteria dla efektywnych systemów ciepłowniczych i ...
Od 1 stycznia 2035 roku – za efektywny energetycznie uznaje się system, który wykorzystuje co najmniej 50 proc. energii odnawialnej lub 50 proc. ciepła odpadowego, lub 50 proc. energii odnawialnej i ciepła odpadowego albo system, w którym całkowity udział energii odnawialnej, ciepła odpadowego lub energii pochodzącej z wysokosprawnej kogeneracji …
Nowe przepisy dotyczące fotowoltaiki w 2023 roku | Greenecosa
Małe instalacje fotowoltaiczne stały się centralnym punktem regulacji, skupiając na sobie uwagę inwestorów i entuzjastów energii słonecznej.Warto zauważyć, że nowe przepisy promują ekologiczne źródła energii, a fotowoltaika odgrywa kluczową rolę w tej ekspansji.. W kontekście fotowoltaiki w 2023 roku, istotną kwestią są preferencyjne warunki dla małych …
Stan rozwoju rynku magazynowania energii w budynkach mieszkalnych w ...
Zakładamy, że domowy magazyn energii wynosi 5 kW, a magazyn dystrybucyjny wynosi 50% * 2 godziny, czyli skala magazynowania energii wynosi 5 kW; żywotność baterii litowej wynosi 7000 razy, jest ładowana i rozładowywana raz dziennie, a praca wynosi około 20 lat, a koszt magazynowania energii w gospodarstwie domowym wynosi 0,45 …
Magazynowanie energii w 2024 roku
Za silną pozycją firmy przemawiają liczby wypracowane w 2023 roku: 800 MW zainstalowanej mocy modułów, które dostarczyło Memodo, ponad 100 tys. sprzedanych systemów magazynowania energii, 8000 klientów w całej Europie i więcej niż 550 ekspertów pracujących w Polsce, Niemczech, Czechach, Włoszech, Holandii, Austrii i Słowenii.
Ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie ...
Z dniem 4 listopada br. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 27.10.2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku [1], wprowadzające m . maksymalne ceny energii w 2023 roku dla odbiorców uprawnionych.
Zmiany w normie ISO 9001: Nowe wymagania 2023
Jak przygotować firmę do wdrożenia nowych wymagań ISO 9001:2023? 1. Analiza wymagań: Przeanalizuj nowe wymagania ISO 9001:2023. 2. Ocena zgodności: Sprawdź, w jakim stopniu obecne procesy spełniają nowe wymagania. 3. Plan działania: Opracuj plan wdrożenia zmian, uwzględniając harmonogram i zasoby. 4. Szkolenia: Przeprowadź ...
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
Zgodnie z art. 9d1 ust. 1 ustawy − Prawo energetyczne, który został wprowadzony nowelizacją ustawy − Prawo energetyczne w 2023 r. poprzez art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o …
Magazyny energii w Polsce – jakie zmiany na rynku?
Pierwsze półrocze 2022 roku na polskim rynku magazynów energii można podzielić na czas przygotowań do wdrożenia systemowego wsparcia do zakupu tych urządzeń oraz pierwsze miesiące po uruchomieniu dofinansowań. Debata społeczna dotycząca znaczenia magazynowania energii przybrała w tym okresie na sile, a zarówno wśród ustawodawców, …
Energetyka jądrowa w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …
Rok 2023 – w szczególności ostatni jego kwartał – upłynął bowiem pod znakiem zdecydowanego zwrotu w jej kierunku. Merytorycznych komentarzy w naszym podsumowaniu udzielił dr inż. Paweł Gajda, wykładowca na Wydziale Energetyki i Paliw AGH, specjalista w dziedzinie energetyki jądrowej. Najważniejsze wydarzenia w 2023 roku na świecie
Nowe wymagania dla przedsiębiorstw w zakresie zarządzania
Nowe wymagania dla przedsiębiorstw w zakresie zarządzania energią. W obliczu globalnych wyzwań związanych z efektywnością energetyczną, Unia Europejska intensyfikuje swoje działania mające na celu ograniczenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych. Ostatnia nowelizacja przepisów, zawarta w Dyrektywie Parlamentu ...
Drukuj
Od dnia wejścia w życie przepisów, na podstawie których do Prawa energetycznego wprowadzone zostały ww. regulacje, tj. od 28 lutego 2023 r. do maja 2024 r., do URE wpłynęły …
Fotowoltaika w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok.
O tym zaczęliśmy intensywną dyskusję w 2023 r. po m . pierwszych poleceniach wyłączenia farm fotowoltaicznych w Polsce, chociaż sam rynek magazynowania energii w Europie rozwija się dynamicznie od wielu lat. Mając na uwadze trendy globalne oraz postęp rozwoju OZE w Polsce wydaje się, że rozwój magazynowania energii będzie już …
Zalecenie Komisji z dnia 14 marca 2023 r. Magazynowanie …
W dyrektywie (UE) 2019/944 uregulowano udział magazynowania energii w rynku energii elektrycznej, z uwzględnieniem świadczenia usług w zakresie elastyczności na …
„Nowe przepisy dotyczące rynku energii elektrycznej w Polsce"
„Nowe przepisy dotyczące rynku energii elektrycznej w Polsce" Warszawa, 28 czerwca 2023 r. - Polska zbliża się do wprowadzenia nowych rozwiązań na rynku energii elektrycznej, które mają na celu zwiększenie konkurencji, promowanie energii ze źródeł odnawialnych i poprawę sytuacji konsumentów.
Koncesja na magazynowanie energii. Wymogi i znaczenie.
Zgodnie art. 3 pkt 13a pr. ener. – „odbiorca końcowy" to odbiorca dokonujący zakupu paliw lub energii na własny użytek; do własnego użytku nie zalicza się energii elektrycznej zakupionej w celu jej magazynowania lub zużycia na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej oraz paliw gazowych zakupionych w celu ich zużycia na …
Dziennik Urzędowy
z dnia 14 marca 2023 r. Magazynowanie energii – Podstawa zdekarbonizowanego i bezpiecznego systemu energetycznego UE (2023/C 103/01) KOMISJA EUROPEJSKA, uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 292, a …