Produkty

Coraz więcej mówi się o udziale energii jądrowej w transformacji energetycznej. Dla wszystkich nierozeznanych w temacie oraz tych, którzy nadal mają wątpliwości przygotowaliśmy odpowiedzi na kluczowe pytanie – jak działa reaktor jądrowy, czy atom to odnawialne źródło energii, czy elektrownie jądrowe są bezpieczne i wiele, wiele więcej.

Jak powstaje energia jądrowa i czy atom to OZE?

Coraz więcej mówi się o udziale energii jądrowej w transformacji energetycznej. Dla wszystkich nierozeznanych w temacie oraz tych, którzy nadal mają wątpliwości przygotowaliśmy odpowiedzi na kluczowe pytanie – jak działa reaktor jądrowy, czy atom to odnawialne źródło energii, czy elektrownie jądrowe są bezpieczne i wiele, wiele więcej.

Technologie magazynowania energii

Dalszy rozwój energetyki w kierunku źródeł odnawialnych jeszcze bardziej pogłębi te problemy. Rozwiązaniem są magazyny energii, które w kontrolowany sposób …

"Przyszłość magazynowania energii: co powinieneś wiedzieć o …

Ekoenergia Energia aktywacji Energia cieplna Energia dla firm Energia Elektryczna Energia gazowa Energia geotermalna Energia jądrowa Energia kinetyczna Energia mechaniczna Przyszło ść Technologia Technologia domowa Technologia oświetleniowa Technologia pv "Przyszłość magazynowania energii: co powinieneś wiedzieć o wodorowych …

Co to jest energia jądrowa

Energia jądrowa jest to rodzaj energii wydzielanej podczas procesów jądrowych, które zachodzą w jądrach atomowych. Głównym źródłem energii jądrowej są reakcje Głównym źródłem energii jądrowej są reakcje

Magazynowanie energii – Wikipedia, wolna encyklopedia

PrzeglądHistoriaSystemy przechowywania energiiRozwinięte systemyMetody przechowywania

Magazynowanie energii, przechowywanie energii – proces odbywający się za pomocą urządzeń lub fizycznych nośników, które magazynują energię, by móc ją później efektywnie wykorzystać. Urządzenie przechowujące energię zwane jest akumulatorem. Energię dzielimy na energię potencjalną (na przykład energię chemiczną, grawitacyjną

Źródła energii jądrowej

Energia jądrowa jest wyzwalana w formie energii kinetycznej emitowanych cząstek i energii promieniowania elektromagnetycznego (promieni gamma). Cząstki spowalniane są w materii wskutek zderzeń. Ich energie są przekazywane atomom materii, co powoduje wzrost energii wewnętrznej ośrodka i jego temperatury. Właśnie z tego powodu bryłka materiału …

Wady i zalety elektrowni jądrowej | WadyZalety.pl

Czysta energia jest utożsamiana z zasobami odnawialnymi, takimi jak energia słoneczna, wiatr czy energia pochodząca z wnętrza ziemi. Tymczasem elektrownia atomowa – mimo że produkuje czystą energię – bazuje na zasobach uranu, czyli surowca nieodnawialnego. Można więc zakładać, że w przyszłości uranu zabraknie, a więc elektrownie jądrowe staną się …

Energia jądrowa czym jest i jak powstaje?

Energia jądrowa może być alternatywnym źródłem energii, które w mniejszym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia i jest bardziej zrównoważone niż paliwa kopalne. Mimo to wielu uważa, że korzystanie z energii jądrowej wiąże się z większym ryzykiem niż korzyściami. Energia jądrowa – Wady i zalety

Technologie magazynowania energii

Magazyny energii sprężonego powietrza (CAES) wykorzystują tanią energię z OZE w czasie jej wysokiej generacji do sprężenia powietrza i przechowywania go w pojemnych zbiornikach, takich jak kawerny skalne, jaskinie solne czy kopalnie głębinowe. Dzięki temu w chwili, gdy potrzebujemy więcej energii elektrycznej, sprężone powietrze wykorzystywane jest …

Energia odnawialna

Energia odnawialna Wprowadzenie do tematu energii odnawialnej i jej znaczenia dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Energia odnawialna to dziś jedno z kluczowych wyzwań dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Polega ona na wykorzystaniu naturalnych i nieodnawialnych źródeł energii, takich jak słońce, wiatr, woda, …

5.9 Energia relatywistyczna

Konsekwencją tej zależności jest wzrost masy spoczynkowej ciała, w którym magazynowana jest energia. Co więcej, masa spoczynkowa może zostać zniszczona w celu uwolnienia energii w niej związanej. Równania opisujące energię relatywistyczną, będące następstwem tych zależności, podobnie jak dowodzące je eksperymenty są tak przełomowe, że przez wiele lat nie wchodziły …

Magazynowanie energii

Aktualnie energia pochodząca z pierwotnych źródeł, jak paliwa kopalne, paliwa jądrowe czy energia odnawialna, w znacznym stopniu musi zostać przetworzona (konwersja) na taki rodzaj energii, który w sposób techniczny i ekonomiczny umożliwi jej przesyłanie oraz magazynowanie. Procesy te oparte są na wykorzystaniu różnych zjawisk opisanych powyżej.

Energia jądrowa – jak powstaje? Co się dzieje z odpadami?

Z jakich pierwiastków może powstać energia jądrowa? Z długiej listy ciężkich izotopów, odpowiednie warunki spełnia tylko kilka, w tym uran U-235 i pluton-239. Uran najczęściej wydobywa się spod ziemi, podobnie jak na przykład węgiel. Najwięcej uranu wydobywa się w Kanadzie, Australii, Nigrze, Kazachstanie i Namibii. Całkiem ...

Elektrownie wodne w Polsce – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Elektrownie wodne odgrywają istotną rolę w polskim miksie energetycznym, przyczyniając się zarówno do dostarczania czystej energii, jak i zwiększania niezależności energetycznej kraju. W tym artykule przyjrzymy się elektronom wodnym w Polsce, ich historii, znaczeniu i wyzwaniom, z jakimi się obecnie borykają.

Czym jest energia jądrowa?

Czym jest i jak funkcjonuje elektrownia jądrowa? Elektrownia jądrowa – obiekt przemysłowo-energetyczny (elektrownia cieplna), wytwarzający energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów, najczęściej uranu (uranu naturalnego lub nieco wzbogaconego w izotop U-235), w której ciepło konieczne do uzyskania …

Energetyka jądrowa w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …

Druga polska elektrownia jądrowa ma powstać jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa (powstałej z fuzji ZE PAK Zygmunta Solorza oraz grupy PGE) oraz koreańskiego koncernu KHNP. Ta inwestycja również doczekała się decyzji zasadniczej od ówczesnej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy. Wydana ona została w listopadzie …

Magazynowanie energii

Woda podczas spadku porusza turbinę podłączoną do generatora, który produkuje prąd i oddaje go do sieci. Zatem energia elektryczna magazynowana jest w postaci energii potencjalnej …

Agregacja magazynów energii: nowe kierunki w zarządzaniu energią

Problematyka magazynowania energii dotyczy przede wszystkim tego w jaki sposób zorganizować taki model przechowywania energii, jak zwalczać wynikające z …

Agregacja magazynów energii: nowe kierunki w zarządzaniu energią

Problematyka magazynowania energii dotyczy przede wszystkim tego w jaki sposób zorganizować taki model przechowywania energii, jak zwalczać wynikające z przechowywania straty energii (utrata energii, która jest magazynowana), jak zminimalizować obszar (objętość) magazynów w odniesieniu do możliwie największej energii przeznaczonej do …

Fizyka jądrowa: Jak jest zbudowana i jak działa elektrownia

Oczywiście istnieje wiele typów elektrowni jądrowych - te największe jednak koncepcyjnie nie różnią się znacząco od siebie i we wszystkich (popularnych) doch...

Jak powstaje energia jądrowa? (30 sek.)

Celem kampanii "Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień" jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat energetyki jądrowej oraz zbudowanie s...

Jak powstaje energia jądrowa i czy atom to OZE? Oto, co musisz …

Jak powstaje energia jądrowa? Do produkcji energii jądrowej używa się cząsteczek uranu U-235. Jednak zanim ten pierwiastek trafi do reaktora jądrowego, musi być przetworzony w specjalne paliwo nuklearne. Surowy uran poddaje się kolejno mieleniu i wzbogacaniu o konkretne izotopy, a następnie zamienia się go w pastylkę paliwową. Jedna pastylka paliwowa powstała z uranu, …

Energetyka jądrowa – ekologiczne źródło energii?

Jak można zaobserwować na poniższej grafice, pod tym względem energia jądrowa może konkurować z OZE. Porównanie emisji gazów cieplarnianych dla różnych źródeł energii elektrycznej. Niewielka powierzchnia zajmowana przez elektrownie atomowe. Ponieważ rozszczepienie jądrowe jest źródłem ogromnej ilości energii, elektrownie jądrowe …

Energetyka jądrowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

Energetyka jądrowa to jedna z wiodących metod niskoemisyjnej produkcji energii elektrycznej, a badania jej całkowitych emisji przez cały cykl życia w przeliczeniu na jednostkę energii …

Energetyka jądrowa – najważniejsze informacje

Energetyka jądrowa jest technologią, która polega na produkcji energii elektrycznej za pomocą reaktorów jądrowych. Reaktory jądrowe wykorzystują ciepło …

Magazynowanie energii

Magazynowanie energii umożliwia zapobieganie przerwom w dostawach energii elektrycznej oraz cieplnej, spowodowanym m . kończącymi się zasobami paliw kopalnych oraz niestabilną …

Magazyn energii – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Jak zbudowany jest magazyn prądu i jak działa? A teraz garść technicznych i bardziej szczegółowych informacji na temat sposobu, w jaki zbudowany jest magazyn energii i jak działa. Magazyn energii zbudowany jest z tzw. „celi", czyli komórek – to w nich zachodzą procesy elektrochemiczne, które pozwalają na przyjmowanie i oddawanie energii elektrycznej.

Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …

Potrzebujemy zarówno dobrych zapisów ustawowych, jak też dobrych aktów wykonawczych czy regulaminów, jak chociażby Regulamin Rynku Mocy czy Warunki Dotyczące Bilansowania, będące przecież regulaminem w rozumieniu art. 384 k.c. Ostatnie zmiany w ustawach Prawo Energetyczne i ustawa o OZE były konieczne, ponieważ te, które …

Jak można magazynować energię elektryczną?

120 kilometrów na prądzie? To możliwe i to, mimo że Skoda Kodiaq samochodem elektrycznym, czyli EV nie jest. To hybryda, czyli HEV, ale plug-in, czyli PHEV. …

Jak Powstaje Energia Jądrowa – Proces i Zastosowanie

W dzisiejszym artykule odkryjemy, jak powstaje energia jądrowa oraz jej różnorodne zastosowania. Już od ponad 60 lat energetyka jądrowa odgrywa kluczową rolę w produkcji energii elektrycznej, a także w takich dziedzinach jak medycyna, przemysł oraz nauka. Zbadamy, jakie procesy jądroweprocesy jądrowe