Zeszyty Problemowe – Maszyny Elektryczne Nr 2/2012 (95) 99 Wojciech Moćko 1, 2, Andrzej Wojciechowski 1, Paweł Staniak 3 1) Instytut Transportu Samochodowego, Warszawa 2) Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Warszawa 3) Instytut Sterowania i Elektroniki Przemysłowej, Politechnika Warszawska, Warszawa ZASTOSOWANIE ODNAWIALNYCH …
ZASTOSOWANIE ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W TRANSPORCIE
Zeszyty Problemowe – Maszyny Elektryczne Nr 2/2012 (95) 99 Wojciech Moćko 1, 2, Andrzej Wojciechowski 1, Paweł Staniak 3 1) Instytut Transportu Samochodowego, Warszawa 2) Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Warszawa 3) Instytut Sterowania i Elektroniki Przemysłowej, Politechnika Warszawska, Warszawa ZASTOSOWANIE ODNAWIALNYCH …
SPOSOBY REDUKCJI EMISJI C02 Z PROCESÓW ENERGETYCZNYCH …
2. METODY WYCHWYTYWANIA DWUTLENKU W ĘGLA 2.1. Separacja CO 2 po procesie spalania Na rys. 3 przedstawiono proces separacji CO2 ze spalin. Separacja CO2 mo Ŝe przebiega ć na drodze absorpcji, adsorpcji, separacji kriogenicznej, elektrochemicznej i membranowej. W zale Ŝno ści od zastosowanych metod proces wymaga
BEZPIECZNE MOCOWANIE ŁADUNKÓW W TRANSPORCIE …
BEZPIECZNE MOCOWANIE ŁADUNKÓW W TRANSPORCIE MIĘDZYNARODOWYM Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/47/UE Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 stycznia 2018 r. Źródło: Międzynarodowe wytyczne odnośnie bezpiecznego mocowania ładunków w transporcie drogowym ©Kancelaria Sejmu s. 1/273 02.11.2018 Dz.U. 1997 Nr 98 …
Energia odnawialna i emisje w transporcie
jest najlepiej (Tab. 1) z 10% udziałem biopaliw w transporcie (5,45% w 2012 r.), czy z 20% udziałem odnawialnych źródeł energii (8,87% w 2012 r.) w energetyce stacjonarnej [Bieliński i Flizikowski, 2013; Fli-zikowski i Bieliński, 2013; Flizikowski, 2013]. Tab. 1. Odnawialne źródła energii (OŹE) w energetyce stacjonarnej i transporcie
Możliwości wykorzystania obróbki elektrochemicznej w …
Podstawowym problemami w obróbce elektrochemicznej uniwersalną elektrodą są [Ruszaj, 1989; Chuchro, 1998]: odpowiednio skuteczne dostarczenie elektrolitu w strefę obróbki, wyraźnie mniejsza wydajność w porównaniu z klasycznym drążeniem elektrochemicznym. 3 2 Drgania ultradźwiękowe w procesach obróbkowych W procesach obróbkowych energia drgań …
Departament Ropy i Gazu
2. Rynek paliw alternatywnych w transporcie – sytuacja obecna 2.1. Gaz ziemny w transporcie drogowym 2.1.1. Infrastruktura tankowania gazu ziemnego Liczba stacji (punktów) tankowania gazu ziemnego (zarówno CNG, jak i LNG) jest bardzo mała i ma niewielki wpływ na rynek transportowy w Polsce. W 2011 r. liczba stacji
Możliwości odzyskiwania energii z otoczenia (energy harvesting)
Znaczącą grupę magnetycznych materiałów Smart (ang. Smart Magnetic Materials – SMM) stanowią materiały o tzw. gigantycznej magnetostrykcji (ang. Giant Magnetostrictive Materials – GMM). Ich kluczowa rola w wielu obszarach wynika z możliwości przekształcania energii magnetycznej w mechaniczną (działanie typu aktuator) oraz …
EKOINNOWACJE W TRANSPORCIE I LOGISTYCE 1
ją swoje odzwierciedlenie w najnowszym programie unijnym „Horyzont 2020". Jest to największy program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jednym z jego trzech priorytetów są wyzwa-nia społeczne. W ramach niego finansowany jest m . inteligentny, ekologiczny i zintegro-wany transport1. Ekoinnowacje w transporcie
ODNAWIALNE ZRODŁA ENERGII
[5, 6] Polska zobowiązała się do zwiększenia udziału OZE w produkcji energii elektrycznej z poziomu 1,6%, przy rocznej produkcji 2,35 TWh w 1997 r., do poziomu 7,5% w 2010 r. Jako członek UE Polska wykonuje swe zobowiązania również w zakresie zastosowania biopaliw w transporcie, zgodnie z dyrektywą 2003/30/WE [5].
Metody elektrochemiczne obróbki stali używanych w transporcie
Metody elektrochemiczne obróbki stali używanych w transporcie. Marcin Kułakowski, Krzysztof Rokosz. Stale nierdzewne zawierają minimum 50% żelaza i powyżej 10,5% chromu, co daje im …
Jak elektryfikacja transportu może wpłynąć na rozwój OZE?
Aby zwiększyć znaczenie energii elektrycznej w transporcie stosuje się ścieżkę promującą udział pojazdów elektrycznych w ruchu drogowym, wykorzystujących energię …
PRZEGLĄD ELEKTROTECHNICZNY
24 Oddziaływanie przemienników częstotliwości na jakość energii elektrycznej w układzie potrzeb własnych elektrowni. Część I - Badania obiektowe / Ryszard PAWEŁEK, Irena WASIAK 29 Oddziaływanie przemienników częstotliwości na jakość energii elektrycznej w układzie potrzeb własnych elektrowni. Część II - Badania symulacyjne /
Polska Strategia Wodorowa: Cel. 2 Wykorzystanie wodoru jako …
Obok wykorzystania w energetyce i przemyśle, wodór ma był paliwem przyszłości, które umożliwi redukcję emisji dwutlenku węgla w całym sektorze transportu – …
Politechnika Gdańska Wydział hemiczny Katedra Elektrochemii, Korozji …
elektrochemicznej redukcji tlenu doprowadzanego również w sposób ciągły do elektrody dodatniej (katody). Geneza ogniw paliwowych nie jest jednoznaczna. Departament Energii Stanów Zjednoczonych (ang. United States Departament of Energy) [1] za ich odkrywcę uważa hristiana Friedricha Schönbeina. Jego praca została opublikowana w styczniowym numerze …
Magazynowanie energii elektrycznej i gospodarka wodorowa (Storage …
Streszczenie. W artykule dokonano przeglądu aktualnych technologii magazynowania energii elektrycznej oraz zestawiono uzyskiwane parametry w aspekcie zastosowań w zasobnikach systemowych.
Zasobniki energii elektrycznej w transporcie szynowym
W artykule przedstawiono charakterystykę wybranych typów urządzeń magazynujących energię elektryczną (zasobniki bateryjne, inercyjne i superkondensatorowe) i ich zastosowanie w …
Zasobniki energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym ...
W tabeli 1 przedstawiono ogólny podział urządzeń umożliwiających magazynowanie energii elektrycznej. W elektroenergetyce od dawna wykorzystuje się zasobniki energii elektrycznej, …
(PDF) Odnawialne źródła energii w Polsce
[40] Sidorczuk-Pietrasz ko E.: W pływ inst alacji odnawialny ch źródeł energii n a tworzenie miejsc pracy w wymiarze lokalnym, Ekonomia i Środowisko, nr 3 (54), 2015, s. 26-41. [41] Sowa S.:
ENERGIA W TRANSPORCIE – POLSKA NA TLE KRAJÓW …
W Agendzie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju przyjęto, że m . zwiększony zostanie udział odnawialnych źródeł energii w globalnym miksie energetycznym oraz wskaźnik wzrostu globalnej efektywności zużycia energii. Ponadto, dążyć się będzie do …
Opłacalne ogniwa paliwowe w transporcie | NANO-CAT Project
Ogniwa paliwowe z membraną do wymiany protonów (PEMFC), ze względu na wysoką gęstość energetyczną i szybki rozruch, mogą już niebawem zrewolucjonizować sektor …
Badania elektrochemicznych magazynów energii
blisko 20% w ogólnym zużyciu energii [1-4] oraz zwiększenia udziału biopaliw w transporcie do 10% (przy czym dla Polski cel obowiązkowy to 15,3%), poprawy efektywności energetycznej (o 20%) [1-6] oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (m . CO2) do atmosfery (przynajmniej o 20% w porównaniu z poziomem z 1990) [1, 7, 8]. Obecnie ...
Rozwój systemów wykorzystujących akumulację energii w transporcie …
POJAZDY SZYNOWE NR 2/2011 dr hab. inż. Marek Pawełczyk Politechnika Świętokrzyska Rozwój systemów wykorzystujących akumulację energii w transporcie szynowym W artykule przedstawiono nowe rozwiązania w zakresie wykorzystania akumulacji energii w systemach transportu szynowego. Na szczególną uwagę zasługują nowe
ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR …
1. W niniejszym rozporządzeniu określono obowiązki i wymogi w odniesieniu do budowy, instalacji, użytkowania, sprawdzania i kontrolowania tachografów stosowanych w transporcie drogowym w celu weryfikacji zgodności z rozporządzeniem (WE) nr 561/2006, dyrektywą 2002/15/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywą Rady 92/6/EWG.
Poprawa efektywności energetycznej w transporcie
Dokument formułuje cele i instrumenty wsparcia dla rozwoju rynku i infrastruktury w odniesieniu do energii elektrycznej i gazu ziemnego (CNG i LNG) stosowanych w transporcie drogowym oraz transporcie wodnym. Wprowadzanie alternatywnych systemów napędu oraz stworzenie odpowiedniej infrastruktury przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej …
Magazynowanie energii elektrycznej i gospodarka wodorowa …
W artykule dokonano przeglądu aktualnych technologii magazynowania energii elektrycznej oraz zestawiono uzyskiwane parametry w aspekcie zastosowań w zasobnikach …
Polityka Unii Europejskiej na rzecz zwiększenia efektywności ...
Radę Europejską na posiedzeniu w czerwcu 2010 r. (17.6.2010, nr EUCO 13/10). 3 ... Ograniczenie zużycia energii w transporcie można osiągnąć np. przez zachęcanie do stosowania mniejszych, lżejszych i bardziej wyspecjalizowanych pojazdów pasażerskich, zmianę obowiązujących trendów w motoryzacji indywidualnej. W sprzedaży dominują bowiem większe, …
Badania elektrochemicznych magazynów energii
blisko 20% w ogólnym zużyciu energii [1-4] oraz zwiększenia udziału biopaliw w transporcie do 10% (przy czym dla Polski cel obowiązkowy to 15,3%), poprawy efektywności energetycznej (o …
Paliwa alternatywne jako pomost do elektromobilności
60 nr 5-6 (70)/2019 E M śąął Mgr inż. Małgorzata Odziemkowska, dr inż. Krzysztof Biernat, prof. PIMOT, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji Paliwa alternatywne jako pomost do elektromobilności Dywersyfikacja dostaw surowców energetycznych, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie zanieczyszczenie środowiska to podstawowe …
Wodór w transporcie
Wodór, uważany za paliwo przyszłości, zyskuje na znaczeniu jako kluczowy element transformacji energetycznej. W sektorze transportu, który jest jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych, wodór może odegrać decydującą rolę w redukcji emisji i osiągnięciu neutralności klimatycznej. Jednak pomimo obietnic związanych z jego …