Inne zastosowania w gospodarce niskoemisyjnej: produkcja wodoru, kogeneracja energii elektrycznej i ciepła, ciepłownictwo, odsalanie wody. Wysoka elastyczność produkcji. …
Nasze oferta reaktorów | EDF Poland
Inne zastosowania w gospodarce niskoemisyjnej: produkcja wodoru, kogeneracja energii elektrycznej i ciepła, ciepłownictwo, odsalanie wody. Wysoka elastyczność produkcji. …
Generacje elektrowni jądrowych | Nukleo
Historia reaktorów energetycznych ma bolesny początek. Energię wytworzoną z rozszczepienia atomu wykorzystano na samym początku przy konstrukcji dwóch bomb atomowych, spuszczonych na Hiroszimę i Nagasaki. Dopiero po paru latach zainteresowano się pokojowym wykorzystaniem energii płynącej z rozszczepienia jąder atomu uranu. Do konstrukcji i badania …
Wprowadzenie do energetyki jądrowej: Jak działają elektrownie …
2 · Proces ten odbywa się w reaktorze jądrowym, który jest sercem każdej elektrowni atomowej. Reaktor jądrowy. Reaktor jądrowy to urządzenie, w którym zachodzi kontrolowana …
Energia jądrowa: najwięksi producenci na świecie – ranking
W Rosji powstał pierwszy na świecie reaktor wytwarzający energię elektryczną, uruchomiony w 1954 r. Aktualnie w użytku jest 36 reaktorów (łączna moc 29 GW), w tym dwa prędkie. Trzy niewielkie jednostki we wschodniej Syberii, skonstruowane w latach 70. XX w., zostaną zamknięte w 2022 r. Po katastrofie w Czarnobylu (obecnie Ukraina) w 1986 r., do …
Dyskusja o SMR: małe, modułowe reaktory jądrowe w …
Duże zaciekawienie wzbudziła kwestia wyboru lokalizacji elektrowni jądrowej z perspektywy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz zapotrzebowania na energię elektryczną. Omawiając temat, zwrócono …
Reaktor RBMK
Schemat reaktora RBMK Schematyczny widok reaktora z boku. Pracownik elektrowni jądrowej Leningrad dokonuje inspekcji zbiornika na zużyte paliwo. Na drugim planie pokrywa reaktora. W tle maszyna do wymieniania prętów paliwowych w reaktorze. Wewnątrz kanałów paliwowych umieszczane są zespoły ...
Główne czynniki wpływające na koszty energii elektrycznej z elektrowni ...
Głównym zagrożeniem ekonomicznym dla istniejących elektrowni jest możliwy ujemny wpływ działania OZE, subsydiowanych przez rządy, a dostarczających energię nieregularnie, nieprzewidywalnych i zmuszających elektrownie systemowe do zmian ich mocy, zależnie od warunków pogodowych. Dodatkowym zagrożeniem jest możliwość przyjęcia przez rząd polityki …
Reaktor AP1000®
Elektrownia AP1000® to dwupętlowy reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o mocy 3 415 megawatów (MWt), w którym zastosowano sprawdzony, innowacyjny, system bezpieczeństwa. Aby osiągnąć najwyższy standard bezpieczeństwa, elektrownie jądrowe działają w oparciu o system "defense-in-depth", w oparciu o systemy bezpieczeństwa, które uzupełniają naturalne cechy rdzenia …
Reaktory jądrowe
Pierwszy reaktor energetyczny wykorzystywany wyá cznie do produkcji energii elektrycznej zostaá uruchomiony w 1957 roku w elektrowni j drowej Shippingport (Pensylwania, USA). …
Pomorskie perspektywy elektrowni jądrowej. Debata w Urzędzie ...
Przypomnijmy, że zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej, pierwszy reaktor elektrowni jądrowej na Pomorzu zacznie produkować energię elektryczną w 2033 roku.
Zamienią elektrownię węglową w reaktor atomowy
Type One Energy planuje zbudować prototypowy reaktor termojądrowy o nazwie Infinity One w starej elektrowni węglowej Bull Run Fossil Plant w Tennessee. Stellarator, który ma generować energię poprzez kontrolowaną …
PGE wybuduje największy magazyn energii w Europie
Projekt magazynu energii PGE uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii …
Europejski Reaktor Ciśnieniowy – Wikipedia, wolna encyklopedia
Obraz komputerowy elektrowni jądrowej EPR. Europejski Reaktor Ciśnieniowy, w skrócie EPR (ang. European Pressurized Reactor) – reaktor wodno-ciśnieniowy (PWR) trzeciej generacji. Zaprojektowany i rozwijany głównie przez koncerny Framatome (obecnie Areva) i Électricité de France (EDF) we Francji oraz Siemens AG w Niemczech.Obecnie w fazie budowy znajdują się …
Po 13 latach opóźnień uruchomiono reaktor w fińskiej elektrowni ...
Trzeci reaktor jądrowy w elektrowni atomowej Olkiluoto i piąty w Finlandii został uruchomiony 13 lat po planowanym terminie. Jednostka EPR o mocy zainstalowanej 1600 MW pokryje około 14% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Mały reaktor SMR. Jak działa i czym różni się od elektrowni …
Ruch turbiny generuje energię elektryczną. Ten sam schemat działania jest wykorzystywany w reaktorach SMR, jednak w porównaniu z tradycyjnymi reaktorami nowa …
PGE zbuduje największy magazyn energii w Europie
Unikalny na skalę europejską projekt magazynu energii PGE w Żarnowcu o mocy powyżej 200 MW uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie …
Co to jest elektrownia? | Nukleo
Zadaniem elektrowni jest wytwarzanie energii elektrycznej. Najczęściej wytwarza się najpierw ciepło, które ostatecznie zostaje częściowo przemienione w energię elektryczną. W elektrowni konwencjonalnej zasilanej paliwem kopalnym w …
Generacje reaktorów a bezpieczeństwo | Nukleo
Na przykład reaktor AP-1000 ma na obudowie bezpieczeństwa zbiornik z wodą, która wystarczy na 3 dni chłodzenia rdzenia w wypadku utraty zasilania przez energię elektryczną z zewnątrz. W reaktorach ESBWR, dzięki odpowiedniej konstrukcji zbiornika ciśnieniowego, chłodzenie długookresowe w warunkach awarii zostało zapewnione poprzez naturalną cyrkulację …
Last Energy: Możemy w Polsce uruchomić produkcję …
Na prototyp wyspy jądrowej składa się przede wszystkim reaktor jądrowy, pompy cyrkulacyjne i wytwornica pary. Jest wykonany z tych samych materiałów, z których byłby wykonany docelowy reaktor. To czego brakuje do funkcjonalnej elektrowni to przede wszystkim paliwo oraz kilku elementów w zbiorniku reaktora.
Reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) | Nukleo
Generacje elektrowni jądrowych; Rodzaje reaktorów dla elektrowni jądrowych (klasyfikacja) Reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) Reaktor wodny wrzący (BWR) Reaktor ciężkowodny ciśnieniowy (PHWR) - CANDU; Reaktor lekkowodny moderowany grafitem (LWGR) - RBMK; Reaktor chłodzony gazem (GCR, AGR, MAGNOX) Reaktor wysokotemperaturowy (HTR) …
Unikalne cechy reaktora AP1000®, czyli czas na energię jądrową …
Wyjątkowość reaktora AP1000® wynika z możliwości bezpiecznego reagowania na sytuację zaniku napięcia w elektrowni (okoliczności, w których wszystkie zapasowe źródła energii elektrycznej niezbędne do pompowania wody na paliwo przestają działać). Gdyby elektrownia AP1000® funkcjonowała w Fukushimie w 2011 roku, nie doszłoby tam do awarii, …
Obszary zastosowań i potencjał rozwoju magazynów energii w …
PCS (konwerter magazynowania energii): Przetwornica (PCS) to kluczowe ogniwo elektrowni magazynującej energię, sterujące ładowaniem i rozładowywaniem akumulatora oraz dokonujące konwersji AC-DC w celu dostarczenia energii bezpośrednio do obciążenia AC w …
Reaktory jądrowe IV generacji – Wikipedia, wolna encyklopedia
Reaktor bardzo wysokotemperaturowy (VHTR) Projekt reaktora bardzo wysokotemperaturowego (Very-High-Temperature Reactor, VHTR) wykorzystuje rdzeń z moderatorem grafitowym z jednokrotnym cyklem paliwa uranowego. Konstrukcja tego typu reaktora zakłada temperaturę na wyjściu ok. 1000 °C. Tak wysoka temperatura umożliwia zastosowania takie jak ciepło …
Rdzeń reaktora jądrowego | Nukleo
Reaktor jądrowy jest urządzeniem technicznym, w którym zachodzi kontrolowane rozszczepianie jąder atomowych. Energia uwolniona podczas rozszczepienia zostaje przekształcona w ciepło, a następnie za pomocą turbin i generatorów w energię elektryczną. W tym rozdziale znajdują się informacje na temat najważniejszych części składowych reaktorów jądrowych, jakimi są: paliwo …
Reaktor ciężkowodny ciśnieniowy (PHWR)
Reaktor CANDU (CANada Deuterium Uranium) to zbudowany w Kanadzie reaktor ciężkowodny ciśnieniowy (Pressurized Heavy Water Reactor - PHWR). Jest ot reaktor kanałowy, w którym jako moderator i chłodziwo stosowana jest ciężka woda (D2O). W odróżnieniu od reaktorów lekkowodnych, reaktory CANDU posiadają odrębne systemy moderujące i chłodzące.
Jest umowa na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w …
Pierwszy reaktor elektrowni jądrowej na Pomorzu zacznie produkować energię elektryczną w 2033 roku. Fot. PEJ. Przewidziana jest maksymalizacja udziału polskich firm, w tym wykonawców z Pomorza, przy jednoczesnym zagwarantowaniu sprawnej i bezpiecznej realizacji inwestycji. 27 września spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse …
Niezależność i bezpieczeństwo energetyczne – dlaczego …
Reaktor AP1000® może dostarczać energię elektryczną przez co najmniej 40 lat z możliwością przedłużenia okresu eksploatacji elektrowni do nawet 80 lat. Daje to pewność ciągłej pracy sieci energetycznej i pozwala uniknąć potencjalnych przerw w dostawach energii w okresach, które zmniejszają produkcję z OZE, w nadchodzących latach. Chociaż zarówno rządy, użytkownicy, …
Elektrownia jądrowa
Reaktor jądrowy stanowi jedyne źródło ciepła elektrowni jądrowej i jest odpowiednikiem kotła parowego występującego w klasycznej elektrowni węglowej. W wyniku odpowiedniego sterowania praca reaktora, energia cieplna wyzwalana jest w sposób kontrolowany. Szczegółowy opis budowy reaktora jądrowego podany został w dalszej części pracy.
Reaktory jądrowe w kosmosie | Nukleo
Eksploracja kosmosu wymaga energii na wszystkich jej etapach, nie tylko na etapie początkowym do wystrzelenia pojazdu kosmicznego, ale także do zasilania wielu układów, takich jak oprzyrządowanie i sterowanie, systemy komunikacyjne itp. Energia jądrowa może zapewnić energię elektryczną w kosmosie przez bardzo długi okres czasu. Systemy jądrowe można …
Reaktory torowe. Czy mogą być przyszłością energetyki?
Elektrownie wiatrowe, wodne lub słoneczne są jednak kosztowne, wymagające specyficznych warunków (np. obecności rzeki i możliwości utworzenia zbiornika retencyjnego w przypadku elektrowni …
Największe systemy magazynowania energii elektrycznej
Dzięki intensywnemu rozwojowi inteligentnych sieci elektrycznych jest możliwa pełna integracja systemów wytwarzania, magazynowania i odbioru energii, w celu zwiększenia …
Reaktory jądrowe na okrętach podwodnych i statkach
Nowoczesne okręty podwodne są potężnymi maszynami, które potrafią przepłynąć pod powierzchnią wody 740 tys. km przy prędkości 40 – 70 km/h, zużywając zaledwie 5 kg paliwa jądrowego. Mogą nie wynurzać się przez prawie rok, gdyż są samowystarczalne pod względem dostaw tlenu i wody pitnej dla załogi obsługującej łódź. Tylko kilka państw stać na posiadanie …
Reaktor jądrowy – Wikipedia, wolna encyklopedia
Rdzeń reaktora jądrowego WWER-1000 Reaktor badawczy PULSAR, o mocy 1MW. Reaktor jądrowy – urządzenie, w którym przeprowadza się z kontrolowaną szybkością reakcje jądrowe; na obecnym etapie rozwoju nauki i techniki są to przede wszystkim reakcje rozszczepienia jąder atomowych.Reakcje te mają charakter łańcuchowy – produkty reakcji (w tym głównie neutrony) …