Proces wydobycia uranu niezbędnego do działania elektrowni jądrowej jest podobny do wydobycia węgla. W celu jego wydobycia buduje się zarówno kopalnie odkrywkowe, jak i podziemne. Wody gruntowe w pobliżu kopalni uranu mogą być zanieczyszczone nie tylko metalami ciężkimi obecnymi w odpadach kopalnianych, ale także śladami radioaktywnego …
Jak działa elektrownia atomowa i czy jest ekologiczna? Fakty
Proces wydobycia uranu niezbędnego do działania elektrowni jądrowej jest podobny do wydobycia węgla. W celu jego wydobycia buduje się zarówno kopalnie odkrywkowe, jak i podziemne. Wody gruntowe w pobliżu kopalni uranu mogą być zanieczyszczone nie tylko metalami ciężkimi obecnymi w odpadach kopalnianych, ale także śladami radioaktywnego …
Magazynowanie energii
Baterią nazywamy system, składający się z dwóch i więcej ogniw, czyli urządzeń generujących prąd elektryczny w wyniku przekształcenia energii chemicznej na elektryczną. Każde takie ogniwo, składa się z . dwóch elektrod (katody i anody), czyli metalowych płytek zanurzonych w roztworze ; oraz elektrolitu, czyli cieczy zdolnej do przewodzenia prądu, …
Elektrownie węglowe i atomowe. Fakty i mity.
Sprawność (stosunek produkcji do strat) jest łatwiejsza do uzyskania przy większych skalach – paląca się mała kostka węgla oddaje ciepło na wszystkie strony, a gdy tego węgla jest więcej to raz, że potrzeba mniej izolacji termicznej (węgiel w samym środku oddaje ciepło do węgla wkoło), a dwa że z tej samej ilości (liczonej w kilogramach/tonach) łatwiej …
Czym jest i jak działa elektrownia atomowa?
Jednak w latach 70., wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię, nastąpił gwałtowny rozwój elektrowni jądrowych, co przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania tą technologią. Awarie w Three Mile Island w 1979 r. i w Czarnobylu w 1986 r. oraz wzrost wymagań dotyczących bezpieczeństwa bloków jądrowych miały wpływ na dalszy ...
Działanie energii wody | Wady i zalety elektrowni …
Następnie dochodzi do generatora, gdzie jest przekształcana w energię elektryczną. Później przekazuje się wytworzony prąd do elektroenergetycznej sieci. Warto wiedzieć, że są różne rodzaje elektrowni wodnych. Wiąże się to …
Kompensacja Mocy Biernej Indukcyjnej w Praktyce
Ale jest potrzebna do pracy urządzeń jak silniki czy transformatory. W skrócie, wspiera procesy w sieci elektrycznej. Rodzaje mocy biernej: indukcyjna i pojemnościowa. Moc bierna dzieli się na dwa główne typy: Moc indukcyjna – Wymagana do wytwarzania pól magnetycznych w urządzeniach, takich jak silniki elektryczne i transformatory.
Magazynowanie energii elektrycznej – Wikipedia, wolna …
Magazynowanie energii elektrycznej – przetworzenie energii elektrycznej pobranej z sieci elektroenergetycznej lub wytworzonej przez jednostkę wytwórczą przyłączoną do sieci elektroenergetycznej i współpracującą z tą siecią do innej postaci energii, przechowanie tej energii, a następnie ponowne jej przetworzenie na energię elektryczną .
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na …
Elektrownie słoneczne dzielą się na sieciowe, wyspowe (niezależne) i hybrydowe. 2.1. Sieciowe elektrownie słoneczne . Są one podłączone do publicznej sieci energetycznej. Przesyłają energię elektryczną do i z sieci publicznej. Państwo subsydiami wspiera produkcję energii elektrycznej w elektrowniach słonecznych, bo zmniejsza to zależność od paliw kopalnych i emisję CO2 do ...
Transformatory ABB pomagają dostarczyć energię elektryczną do …
Konstrukcja Resibloca pozwala na bezproblemowe dostosowanie uzwojeń do specyficznych wymagań klienta. Transformatory suche są często wykorzystywane w aplikacjach, w których ryzyko pożaru i zanieczyszczenia dla ludzi i środowiska musi być zmniejszone. Są zaprojektowane, aby spełnić rygorystyczne parametry elektryczne, posiadają ...
Transformatory olejowe i suche żywiczne
Podstawową różnicą transformatora żywicznego i olejowego jest sposób chłodzenia. Transformatory suche żywiczne chłodzone są powietrzem (naturalne chłodzenie powietrzem lub chłodzenie powietrzem z wymuszonym obiegiem w przypadku obsługi większych mocy). Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. Świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie …
Transformatory suche a olejowe
Czym się różnią transformatory suche żywiczne od olejowych? Tak jak już sobie powiedzieliśmy w poprzednim wpisie, transformatory to elementy sieci elektrycznych które służą zamianie napięcia o wartości X do wartości Y. W tym wpisie zajmiemy się transformatorami suchymi żywicznymi ich zastosowaniem oraz czym się w zasadzie różnią od olejowych odpowiedników.
Czym różnią się transformatory suche od olejowych?
transformatory suche – tego rodzaju urządzenia posiadają swoje uzwojenia oraz rdzeń w zalewie żywicznej lub też są one umieszczone w powietrzu, są one stosowane przede wszystkim wtedy, gdy chodzi o mniejsze moce, a także sprawdzają się w wybranych zastosowaniach specjalnych, ponadto używane są w miejscach, w których bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest …
Co to jest elektrownia? | Nukleo
Zadaniem elektrowni jest wytwarzanie energii elektrycznej. Najczęściej wytwarza się najpierw ciepło, które ostatecznie zostaje częściowo przemienione w energię elektryczną. W elektrowni konwencjonalnej zasilanej paliwem kopalnym w olbrzymim, prawie stumetrowym kotle spala się węgiel, olej opałowy lub gaz ziemny. Wytworzone w tym procesie ciepło ogrzewa i odparowuje …
Magazyny energii elektrycznej, a transformacja
Magazyny energii elektrycznej stosowane są również jako bufor w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na energię, co pozwala na ograniczenie mocy przyłączeniowej …
Budowa i rodzaje transformatorów
Budowa rdzenia opiera się na kolumnach, na które nawinięte zostają cewki i łączące je jarzma. Do tego dochodzą blachy nakrzemione, gwarantujących zmniejszenie ewentualnych strat energii. Wspomniane …
Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii
Magazynowanie energii. Zwiększenie magazynowania energii elektrycznej pozwoliłoby na skompensowanie wahań generacji niestabilnej oraz krzywej poboru energii z systemu elektroenergetycznego, ułatwiłoby zapewnienie rezerw mocy czynnej poprzez przeniesienie tej …
Przydomowa elektrownia wiatrowa
Przydomowa elektrownia wiatrowa to zespół połączonych ze sobą urządzeń wytwarzających oraz magazynujących energię elektryczną, którą można potem wykorzystać na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego, …
Magazyny energii w systemie elektroenergetycznym
PrzeglądHistoriaSystemy przechowywania energiiRozwinięte systemyMetody przechowywania
Magazynowanie energii, przechowywanie energii – proces odbywający się za pomocą urządzeń lub fizycznych nośników, które magazynują energię, by móc ją później efektywnie wykorzystać. Urządzenie przechowujące energię zwane jest akumulatorem. Energię dzielimy na energię potencjalną (na przykład energię chemiczną, grawitacyjną
Zasada działania transformatora
W zależności od stopnia ochrony przed porażeniem transformatory mogą być wykonane w trzech klasach ochronności ( I; II; III ). W zależności od czynnika chłodzącego transformatory dzielą się na suche i olejowe (chłodzone odpowiednio: powietrzem …
Procesy w układach przetwarzania energii
Główną osią podziału elektrowni cieplnych jest rodzaj silnika cieplnego wykorzystywanego do produkcji energii. Wyróżnia się: Elektrownie konwencjonalne parowe, które napędzane są przez parę wodną wytwarzaną w kotle, a następnie transportowaną do turbiny parowej produkującej energię. Elektrownie parowe jądrowe, które napędzane są dzięki energii pochodzącej z …
Odnawialne źródła energii. Czym są i co należy o nich wiedzieć?
W naszym kraju od wielu lat obserwujemy regularny wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym., Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, Polska zobowiązana była do wygenerowania 15% energii z OZE w 2020 roku i cel ten osiągnęła z nawiązką . W określeniu, czy dane źródło możemy kwalifikować jako odnawialne, należy brać …
Odnawialne źródła energii w Polsce i na świecie
Wykorzystują energię wiatru do napędzania turbin. Buduje się je na lądzie i na morzach. Morskie, dzięki bardziej stabilnym warunkom wietrznym, mają większą wydajność. W 2018 r. pokryły prawie 5% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Pierwsza taka farma powstała w 1980 r. w USA. Jej moc zainstalowana wynosiła 600 kW ...
Co się dzieje z energią w nocy
Większość klientów Polenergia decyduje się na wybór standardowych instalacji typu on-grid, które polegają na tym, że nadwyżki wyprodukowanej energii słonecznej oddawane są do ogólnej sieci elektrycznej. Jeżeli potrzebujemy ich „z powrotem", bezpłatnie otrzymujemy 80% wytworzonej wcześniej energii (tak działa system opustów). Fotowoltaika stwarza więc możliwość ...
Akumulatory i magazyny energii do elektrowni słonecznych
Rozwiązaniem na tę dość często pojawiającą się ''''techniczną bolączkę'''' elektrowni słonecznych, określaną jako nadwyżkę energetyczną, są jednostki magazynujące energię elektryczną. Mianowicie, kiedy do naszej instalacji dołożymy akumulatory do przechowywania energii, wówczas ''''nadwyżka '''' nie trafia wprost do sieci elektroenergetycznej. W takich ...