Bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych w kontekście wykonywania przez państwo nadbrzeżne obowiązku ochrony i zachowania środowiska morskiego
(PDF) Bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych w
Bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych w kontekście wykonywania przez państwo nadbrzeżne obowiązku ochrony i zachowania środowiska morskiego
Ramy i bariery prawne magazynowania energii wobec rosnącego ...
Ramy i bariery prawne magazynowania energii wobec rosnącego wykorzystania magazynów energii elektrycznej na świecie
Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …
W ostatnich latach magazynowanie energii stało się jednym z kluczowych obszarów transformacji energetycznej, wzbudzając zainteresowanie naukowców, inżynierów i …
Analiza rocznego zużycia energii w polsce: wyzwania i perspektywy
Porównanie zużycia energii w polsce z innymi krajami europy. Porównując zużycie energii w Polsce z innymi krajami Europy, można zauważyć interesujące różnice i podobieństwa. W ciągu ostatnich lat Polska dokonała znaczących postępów w efektywności energetycznej, co jest widoczne w danych dotyczących rocznego zużycia energii.
Magazynowanie energii elektrycznej
Jednym z największych wyzwań XXI wieku w energetyce jest rozwój technologii magazynowania energii elektrycznej pochodzącej z OZE. Narodowe Centrum Badań i …
Streszczenie – World Energy Outlook 2023 – Analysis
Streszczenie. Świat energii pozostaje niestabilny, ale ma skuteczne sposoby na poprawę bezpieczeństwa energetycznego i ograniczenie emisji. Niektóre z bezpośrednich napięć …
Jak PSE radzi sobie z nadprodukcją energii z OZE?
Zgodnie z danymi PSE, w ciągu ostatnich trzech lat udział mocy osiągalnej fotowoltaiki w Krajowym Systemie Energetycznym (KSE) wzrósł do 25,35 procent, a elektrowni wiatrowych – do 15,07 procent. Należy jednak pamiętać, że moc osiągalna nie jest równoznaczna z ilością wytworzonej energii, a stanowi maksymalną moc, z jaką dana jednostka może …
System magazynowania energii w dnie mórz i oceanów
Nowe dane z US Energy Information Administration (EIA) wskazują na przełomowy moment w historii amerykańskiego rynku energii. W ciągu ostatnich pięciu lat, od 2019 do 2024 roku, produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem energii wiatrowej niemal się podwoiła, przewyższając produkcję z elektrowni węglowych.
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
Te wielkoskalowe magazyny od lat funkcjonowały w Polsce jako jednostki wytwórcze. Z chwilą wprowadzenia w 2021 r. zmiany przepisów, jednostki te, w zakresie pracy w cyklu szczytowo …
Magazyny energii w Polsce
Na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa Polska zgłosiła Komisji program pomocy o wartości 1,2 mld euro, za pomocą którego zamierza wspierać nowo …
Złożona stopa wzrostu globalnego rynku magazynowania energii w …
Według naszych obliczeń, krajowa nowa zainstalowana moc magazynowania energii za licznikiem osiągnie 5,78 GW/12,71 GWh w 2025 r., przy złożonej rocznej stopie wzrostu wynoszącej 77,56%; globalna nowa zainstalowana moc magazynowania energii za licznikiem osiągnie 65,76 GW/159,55 GWh w 2025 r., roczna złożona stopa wzrostu osiągnęła 107,97%.
Działania UE w odpowiedzi na kryzys energetyczny
Od czerwca 2022 r. wprowadzono nowe przepisy, które wymagają, aby podziemne magazyny gazu w UE były napełnione do 80 proc. pojemności do dnia 1 listopada 2022 r. – i do 90 proc. …
Europejski Niebieski Ład. Jakie zmiany wprowadza?
W wyniku tej debaty wezwano Komisję Europejską do uznania polityki wodnej za priorytet na szczeblu europejskim. Celem tej inicjatywy jest zagwarantowanie dostępu do wody, ochrona zasobów wodnych oraz wprowadzenie zrównoważonej gospodarki wodnej. Nowe regulacje zdają się więc przygotowywać rynek na transformację, która obejmie zarówno …
Czy grawitacyjne magazyny energii to najlepsze rozwiązanie dla ...
Miałem niedawno przyjemność uczestniczyć w III edycji konferencji pt.: "Zielona Energia w Służbie Przedsiębiorczości" (29-30.08.2024r.) organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii PSME//Polish Energy Storage Association PESA.Konferencja odbywa się w siedzibie Lidera Energetycznego Klastra Oławskiego w EKO …
W ciągu trzech lat w Polsce powstanie fabryka magazynów energii …
Ministerstwo Klimatu i Środowiska w Polsce zorganizowało ceremonię podpisania listu intencyjnego dotyczącego rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii. Wydarzenie miało miejsce 29 maja i było honorowane przez przedstawicieli resortu oraz państwowych spółek. Celem tej technologii jest poprawa skuteczności magazynowania energii.
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]
Odpoczynek od presji na ceny paliw może zapewnić decydentom politycznym przestrzeń do skoncentrowania się na zwiększeniu inwestycji w odnawialne źródła energii, sieci, magazynowanie i efektywność; ułatwienie zniesienia nieefektywnych dotacji na paliwa kopalne; oraz umożliwienie gospodarkom rozwijającym się odzyskania tempa rozwoju ...
Wpływ ostatnich zmian poziomu inflacji na finanse UE
Warunki wysokiej inflacji panujące w ostatnich dwóch latach doprowadziły także do największego zróżnicowania stóp inflacji obserwowanego w ciągu ostatnich 20 lat. Skumulowana inflacja w całej UE w okresie WRF 2007–2013 wyniosła 17,0%, podczas gdy skumulowana inflacja w całej UE w okresie WRF 2014– 2020 osiągnęła zaledwie 6,5% ...
Oczekuje się, że globalny rynek magazynowania energii będzie rósł w ...
W kontekście neutralności węglowej, przyspieszona transformacja struktury energetycznej krajów na całym świecie pośrednio napędza szybki rozwój globalnego Email us: [email protected]
Boom na magazyny energii? Projektów w całym kraju przybywa w ...
Jednakże przyszłe wykorzystanie magazynów energii zależy od wielu czynników, w szczególności od rozwoju: kosztów, zmian w działaniu różnych technologii magazynowania energii oraz zmian w innych technologiach elastyczności i stabilizacji, konkurujących z magazynowaniem energii – oceniła Komisja Europejska w dokumencie …
Energetyczny audyt przedsiębiorstw. Kto ma obowiązek, dlaczego i w …
Zgodnie z nowymi unijnymi przepisami w zakresie efektywności energetycznej, przedsiębiorstwa, których średni wolumen zużytej energii w ciągu ostatnich trzech lat przekroczył 2.778 MWh będą zobowiązane do przeprowadzenia audytu energetycznego.
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]
Podczas, gdy w 2022 roku w Niemczech chiński producent akumulatorów BYD (23 proc. udziału w niemieckim rynku) wyprzedził dotychczasowego lidera - firmę Sonnen (21 proc. udziału), ostatnie 12 miesięcy to czas ciekawych inwestycji w rozwój technologicznych rozwiązań dla magazynowania energii opatrzonych polskimi markami. Na uwagę zasługuje tu …
World Energy Outlook 2023
Analitycy IEA wskazują na 5 filarów koniecznych zmian do 2030 r. aby osiągnąć cele klimatyczne i utrzymanie wzrostu temperatury na świcie na poziomie 1,5 stopnia C: potrojenie moce OZE, podwojenie celów efektywności energetycznej, zmniejszenie popytu na paliwa kopalne o 25%, redukcja emisji metanu z paliw kopalnych o 75%, potrojenie ...
Ceny gazu ziemnego na przestrzeni lat
W ciągu ostatnich dziesięciu lat, zmienność cen gazu ziemnego była znacząca. W 2010 roku, średnia cena gazu ziemnego wynosiła około 4,00 USD za milion BTU, podczas gdy w 2020 roku, cena ta wzrosła do około 8,00 USD za milion …
Grecja stawia na wspólnoty energetyczne
e-magazyny.pl - Grecja stawia na wspólnoty energetyczne - Władze lokalne w Chalandri – północnej dzielnicy Aten – zaapelowały do obywateli, aby ci przyłączyli się do obywatelskiej wspólnoty energetycznej poprzez zainwestowanie od 2000 do 3500 euro w projekt budowy elektrowni słonecznej o mocy 150 kW.
Przegląd i ocena kryterialna domowych systemów magazynowania energii ...
To spowodowało duże zapotrzebowanie na aplikacje do magazynowania energii w zakresie od ogromnych systemów podłączonych do sieci po małe indywidualne jednostki w domach i zakładach pracy [3][6][7][10]. O takich właśnie domowych systemach magazynowania energii będzie dotyczyła analiza przeprowadzona w niniejszym artykule. O tym jaka ...
PSME: magazyny energii znikną z aukcji mocy?
Ustalenie tak niskiego poziomu KWD dla magazynów energii podważa zasadność ich udziału w aukcjach mocy. Docelowo może też negatywnie rzutować na rozwój technologii magazynowania energii. W rozporządzeniach z ostatnich dwóch lat (rok dostawy 2028 i 2027) wskaźnik KWD wynosił 95%. Wcześniej był na poziomie 96,11%. Co to oznacza dla ...
Jak wyglądały pierwsze miesiące 2024 roku z ...
Pierwszy kwartał 2024 roku przyniósł najmniej ograniczeń w dostawach energii elektrycznej od 8 lat. Ograniczenia wyniosły 583 MWh. W analogicznym okresie 2023 roku było to 8 467 MWh, a rok wcześniej aż 53 205 MWh. Pierwszy kwartał 2024 roku charakteryzował się korzystnymi warunkami pogodowymi, które wspierały produkcję energii z OZE i zmniejszyły …