Produkty

Wydawnictwo „Nowa Energia" 54: Pilotażowa mikrosieć energetyczna Grzegorz Mudrak, Tomasz Rodziewicz, TAURON Dystrybucja S.A. 60: Rozwój polskiej technologii ogniw do magazynowania energii Prof. dr hab. inż. Janina Molenda, Katedra Energetyki Wodorowej, Wydział Energetyki i Paliw, Akademia Górniczo-Hutnicza: 66: Ptaki drapieżne i ...

Nowa Energia 04/2023 – Magazyn Nowa Energia

Wydawnictwo „Nowa Energia" 54: Pilotażowa mikrosieć energetyczna Grzegorz Mudrak, Tomasz Rodziewicz, TAURON Dystrybucja S.A. 60: Rozwój polskiej technologii ogniw do magazynowania energii Prof. dr hab. inż. Janina Molenda, Katedra Energetyki Wodorowej, Wydział Energetyki i Paliw, Akademia Górniczo-Hutnicza: 66: Ptaki drapieżne i ...

PGE zbuduje największy magazyn energii w Europie

Unikalny na skalę europejską projekt magazynu energii PGE w Żarnowcu o mocy powyżej 200 MW uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie …

PKP Energetyka w Radzie Programowej Polskiego …

PKP Energetyka dołączyła do grona członków Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. Leszek Hołda, Członek Zarządu firmy, wszedł do Rady Programowej PSME, wspierając je tym samym merytorycznie i od strony praktycznej. PKP Energetyka jest bowiem twórcą największego w Europie trakcyjnego magazynu energii. Spółka realizuje też …

Jak systemy magazynowania energii pomogą nam żyć w przyszłości

Akumulatorowe systemy magazynowania energii mają kluczowe znaczenie dla naszego przejścia w kierunku zrównoważonej, odnawialnej przyszłości. Dowiedz się więcej na temat przyszłych …

Przyszłość przemysłu bateryjnego w Polsce – Nowa Energia

Barbara Adamska, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, które było inicjatorem i organizatorem konferencji, powiedziała, że przyszłe miejsce Polski na mapie liderów sektora bateryjnego zależy od skoordynowania polityki energetycznej kraju z polityką gospodarczą.

Nowy magazyn energii w sieciach TAURONA – Nowa Energia

Opolski system magazynowania energii powstał na terenie Głównego Punktu Zasilania Cieszanowice w gminie Kamiennik. Zadaniem tej stacji elektroenergetycznej jest między innymi przekazywanie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w znajdującej się nieopodal farmie wiatrowej w Lipnikach. Magazyn spełnia tą samą stabilizującą rolę dla sieci …

Nowe pomysły na magazynowanie energii. Czy to już …

Aktualnie dostępne techniki magazynowania energii są dość ograniczone. To jeden z czynników, który utrudnia efektywny rozwój zielonej energii i tym samym dekarbonizację. Na horyzoncie są jednak nowe …

Wykorzystanie paliw z odpadów, biomasy oraz osadów ...

[30] Bujny J., Mądry T., Sójka Maciak Mataczyński Adwokaci sp. k, Utrata statusu odpadu przez paliwa alternatywne z odpadów, Nowa Energia – 3/2016. [31] Szpadt R., Paliwa z odpadów standardy, Politechnika Wrocławska oraz Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Warszawa 10.02.2012 r.

Nowa Energia

wielkoskalowego magazynowania wodoru z OZE; ... Inteligentne miasta energii; Wielopaliwowe bloki z magazynami ciepła lub chłodu; Stabilne bezemisyjne źródła energii; Samowystarczalne klastry energetyczne. W wyniku przeprowadzonych ocen oraz rozstrzygnięcia naborów wniosków w Programie Nowa Energia Zarząd NFOŚiGW zatwierdził listę projektów rekomendowanych …

Rewolucja w energetyce. Pomysł na nowe magazyny energii

Rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatraki i panele fotowoltaiczne, niesie ze sobą jedno kluczowe wyzwanie – jak efektywnie magazynować energię produkowaną …

Nowa Energia 01/2023

Perspektywy magazynowania wodoru z odnawialnych źródeł energii w Polsce – cz. 1 Klaudia Ligęza, Piotr Narloch, AGH w Krakowie, Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., OZG Kraków: 73: Cyberbezpieczeństwo bezpieczne dla przemysłu Andrzej Cieślak, Architekt Bezpieczeństwa Przemysłowego, Dynacon Sp. z o.o. 82

Miesięcznik Forum Energii – Nowa Energia

Curtailment, czyli wymuszone ograniczenie produkcji energii elektrycznej przez operatora systemu przesyłowego (PSE), był do tej pory wprowadzany wyłącznie z przyczyn bilansowych (tj. zbyt duża produkcja energii elektrycznej w stosunku do zużycia oraz zdolności magazynowania i eksportu), a nie sieciowych. Ograniczenie pracy źródeł ma na celu …

Magazynowanie energii elektrycznej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym kraju funkcjonuje 12 magazynów energii o mocy co najmniej 50 kW. Regulator wydał pięć decyzji …

Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …

Sektor magazynowania energii mierzy się z wieloma wyzwaniami. Pozytywne zmiany legislacyjne to dopiero początek rozwoju rynku w Polsce. Rynku, który musi nadrobić stratę do krajów zachodnich. Mówi o tym Barbara Adamska: – Rok 2023 był ważnym rokiem dla magazynowania energii w Polsce, ale pozostawił poczucie niedosytu. Od strony ...

Magazyny energii wchodzą w nową fazę

Wszystkie te postulaty te PIME już proceduje wewnętrznie jak i z poszczególnymi interesariuszami. Rynek oczekuje, że większa liberalizacja na rynku energii w tym otworzenie się na komercyjne usługi systemowe pozwoli na zwiększenie prywatnych inwestycji w magazyny energii, szczególnie po stronie odbiorców energii jak i inwestorów OZE ...

Przemysł bateryjny w Polsce: czy utrzymamy pozycję lidera w …

Podczas panelu dyskusyjnego „Przemysł bateryjny w Polsce: czy utrzymamy pozycję lidera w Europie?" zainicjowanego przez Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii, który odbył się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, paneliści podjęli temat niezwykle ważki dla rodzimej gospodarki, a mianowicie miejsce polskiego przemysłu …

PGE wybuduje jeden z największych bateryjnych ...

Grupa PGE konsekwentnie rozwija program magazynowania energii. Obecnie posiada dwa bateryjne magazyny energii. W 2020 r. PGE oddała do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Instalacja o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh została zaprojektowana w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci …

PGE uruchomiła przetarg na budowę bateryjnego magazynu energii …

– Przetarg na budowę bateryjnego magazynu energii w Żarnowcu to kolejny, bardzo ważny etap w projekcie budowy jednego z największych bateryjnych magazynów energii w Europie. Już niedługo, biorąc pod uwagę proces transformacji energetycznej, zagospodarowanie nadwyżek energii z OZE będzie jednym z głównych wyzwań, przed jakim …

PGE: 40 lat Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec

Z kolei w momentach nadwyżki energii następuje przepompowanie wody z dolnego zbiornika do górnego, gdzie jest przechowywana jako energia potencjalna. Zbiornik górny elektrowni jest budowlą sztuczną, stworzoną do magazynowania energii elektrycznej. Jego powierzchnia całkowita wynosi 135 ha. Zbiornik może pomieścić aż 13 800 000 m3 ...

Klastry energii jako niezbędny element zmian modelu polskiej …

Dotyczy to zwłaszcza średnio i długoterminowego magazynowania energii. Dostępne obecnie technologie magazynowania ee cechują się wysoką kapitałochłonnością i w oparciu o obecne kryteria ekonomiczne, bardzo długim okresem zwrotu z kapitału. W przypadku lokalnej nadprodukcji ee przez jednostki wytwórcze GR, niewykorzystana nadwyżka ee trafia …

Magazynowanie energii – technologie przyszłości dla

Jak przechowywać energię, aby była dostępna nawet wtedy, gdy słońce nie świeci, a wiatr nie wieje? Nowoczesne technologie magazynowania energii mogą stać się …

PGE uruchomiła postępowanie przetargowe na budowę 26 ...

PGE uruchomiła największy w Europie przetarg na realizację rozproszonych magazynów energii elektrycznej. W ramach projektu powstanie 26 magazynów energii o mocach od 2 MW do 10 MW, łącznej mocy 107 MW i 214 MWh pojemności. – Projekt budowy Rozproszonych Magazynów Energii jest rynkową odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnych …

PGE uruchomi przetarg na budowę magazynu energii Żarnowiec

Bateryjne magazyny energii, jak ten planowany przy ESP Żarnowiec, zwiększą potencjał magazynowania energii, co wpłynie na poprawę stabilności KSE w warunkach transformacji energetycznej oraz zapewni źródło stabilnych przychodów dla PGE – mówi Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Piasek jako magazyn energii? – Nowa Energia

Magazyny piaskowe, wykorzystujące piasek jako medium do przechowywania energii cieplnej, przedstawiają się jako innowacyjne i obiecujące rozwiązanie w dziedzinie …

To będzie rewolucja w energetyce. Przełomowy pomysł na …

Technologia magazynowania energii w małej elektrowni szczytowo-pompowej nowej generacji wykorzystuje płyn o wysokiej gęstości i jest szybsza w budowie. Polska ma …

Amoniak jako nośnik energii – Nowa Energia

Metody magazynowania energii. Energia magazynowana może być w różnej formie i różnymi metodami. Jedną z najstarszych metod i jednocześnie powszechnie stosowanych jest magazynowanie energii w postaci energii potencjalnej zgromadzonej wody w elektrowniach szczytowo-pompowych. Ta metoda ma stosunkowo niewielki wpływ na środowisko, jednak …

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? – Nowa Energia

Magazyn energii do fotowoltaiki jest to, mówiąc w największym uproszczeniu, rozbudowany akumulator – a więc urządzenie służące do magazynowania energii elektrycznej. W tym przypadku jego zadaniem jest "zbieranie" energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną w ciągu dnia lub pobranej z sieci elektroenergetycznej przy najtańszej taryfie …

Prezes URE zatwierdził zmiany w Regulaminie rynku mocy

Wprowadzenie rynku mocy zmieniło architekturę rynku energii z rynku jednotowarowego, na rynek dwutowarowy, gdzie transakcjom kupna-sprzedaży podlega nie tylko wytworzona energia elektryczna, ale również moc dyspozycyjna netto, czyli gotowość do dostarczania energii do sieci. Wybór jednostek rynku mocy, które za odpowiednim …

Magazynowanie energii w 2024 roku

Czekają nas taryfy dynamiczne w net-billingu, prawdopodobne odmrożenie cen prądu, nowa odsłona programu Mój Prąd, możliwe zwiększenie dofinansowań do instalacji …

Priorytety transformacji energetyki na początku 2024 r …

Szansa na powstanie tych magazynów jest, ale realnie po 2030 r. Zatem zdolność do magazynowania energii w ESP pozostanie niewielka i nie spowoduje zwiększenia asymilacji energii ze źródeł pogodozależnych przez …