Produkty

Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. - Projekt 2 PRZEDMOWA Udostępniamy Państwu projekt Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r., która określi cele i działania na rzecz budowy niskoemisyjnej gospodarki wodorowej, odnoszące się do trzech sektorów wykorzystania wodoru – energetyki, transportu i przemysłu,

POLSKA STRATEGIA WODOROWA DO ROKU 2030

Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. - Projekt 2 PRZEDMOWA Udostępniamy Państwu projekt Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r., która określi cele i działania na rzecz budowy niskoemisyjnej gospodarki wodorowej, odnoszące się do trzech sektorów wykorzystania wodoru – energetyki, transportu i przemysłu,

Raport Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Przemysł Chemiczny …

darce kraju. W 2021 r. polski przemysł chemiczny został oficjalnie uznany za jedną z fundamentalnych dla rozwoju polskiej gospodarki branż w ogłoszo-nym przez ówczesne Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (obecne Ministerstwo Rozwoju i Tech-nologii) w czerwcu 2021 r. dokumencie pt. „Polityka Przemysłowa Polski". Decydenci ...

Przemysł bateryjny w Polsce: czy utrzymamy pozycję lidera w …

Podczas panelu dyskusyjnego „Przemysł bateryjny w Polsce: czy utrzymamy pozycję lidera w Europie?" zainicjowanego przez Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii, który odbył się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, paneliści podjęli temat niezwykle ważki dla rodzimej gospodarki, a mianowicie miejsce polskiego przemysłu …

Magazyn wodoru – klucz do przyszłości energetyki

Przemysł chemiczny – wodór jest niezbędny do produkcji wielu chemikaliów, takich jak amoniak czy metanol. Wodór ma ogromny potencjał do przyczynienia się do transformacji …

Rewolucja wodorowa

• Wodórma byćszczególnieważnympaliwem dla dekarbonizacji sektorówtrudnych do elektryfikacji m . przemysł rafineryjny, chemiczny, hutnictwo i wybrane rodzaje transportu. • Finansowanie transformacji wodorowej ma byćmożliwedziękifunduszom UE oraz dedykowanym mechanizmom pomocy publicznej m . węglowekontrakty różnicowe(CCfD). • Do 2030 r. Komisja Europejska …

Czy Polska stanie się liderem wodorowej rewolucji?

Liderem transformacji może być przemysł, który już wykorzystuje szary wodór: rafinerie, producenci nawozów i sektor chemiczny, a także huty stali. Autorzy raportu szacują, że w perspektywie 2030 roku zastąpienie każdych 10 proc. zużycia szarego wodoru w sektorze rafineryjnym i chemicznym, będzie skutkować zapotrzebowaniem na aż 96 tys. ton wodoru …

Nowe pomysły na magazynowanie energii. Czy to już przełom?

To firma zajmująca się dystrybucją energii, która zdaje sobie sprawę, że same OZE mają piętę achillesową w postaci braku ciągłości w produkcji energii. Rośnie jednak zainteresowanie magazynowaniem energii w postaci ciepła. I tu pojawiają się nowe składniki, takie jak powietrze, sól czy cegły. To materiały, które dobrze ...

Raport Przemysł Chemiczny w Polsce | PIPC

Zajmuje się zagadnieniami z zakresu materiałów polimerowych, gospodarki obiegu zamkniętego, klasyfikacji substancji chemicznych (REACH, CLP, ECHA), nanomateriałów, paliw alternatywnych, a także regulacji związanych z ochroną pozycji konkurencyjnej przemysłu chemicznego, edukacją i kształceniem, innowacjami, wsparciem obszaru ochrony środowiska. …

Elektroliza wody – obiecujące rozwiązanie problemu ...

Magazynowanie energii wodorowej: najlepsza alternatywa dla systemów pozasieciowych. Zespoły prądnicowe z silnikiem wysokoprężnym są obecnie jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań pozasieciowych, działającymi jako źródła zapasowe dla energii słonecznej. Emitują one jednak do atmosfery duże ilości dwutlenku węgla, tlenku ...

Magazynowanie energii elektrycznej – ukazał się pierwszy raport …

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym kraju funkcjonuje 12 magazynów energii o mocy co najmniej 50 kW. Regulator wydał pięć decyzji uznających magazyny energii elektrycznej za w pełni zintegrowane z siecią.

Zielony, niebieski, a może turkusowy? Jak zorientować się w wodorowej ...

Polska przygląda się możliwości wdrożenia energii jądrowej jako źródła energii do produkcji wodoru po 2030 roku. Znaczenie ma tutaj niskoemisyjność tak powstałego wodoru, a także masowa skala produkcji. W projekcie polskiej strategii wodorowej autorzy wskazują, że wykorzystanie energii jądrowej do produkcji wodoru może zapobiegać okresowemu …

Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek …

W kontekście globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji i poszukiwania czystych technologii energetycznych, wodór jawi się jako jeden z kluczowych wektorów zielonej transformacji. Innowacje w obszarze magazynowania i dystrybucji tego ekologicznego nośnika energii są niezbędne, by w pełni wykorzystać jego potencjał. Polska firma Amargo, we współpracy z …

Co dalej z rozwojem polskiej technologii magazynów energii?

Wydaje mi się, że jeśli mówią o magazynowaniu energii, to chętnie uciekają w wodór, bo przemysł chemiczny jest w Polsce wysoko rozwinięty. Stąd znają, jakie są zagrożenia, jak się ...

Najnowszy Raport "Przemysł chemiczny w Polsce – pozycja, …

Raport „Przemysł chemiczny w Polsce – pozycja, wyzwania i pespektywy" jest lekturą, która pomoże Czytelnikowi lepiej poznać strategiczną rolę polskiego przemysłu chemicznego w gospodarce kraju. Wkład tego sektora w PKB Polski jest ogromny, a zmiany, które się w nim dokonują, są impulsem do przeprowadzania przemian ekologicznych.

Polskie plany wodorowe

Coraz częściej do głównego dyskursu w sektorze energetycznym wkracza temat magazynowania energii elektrycznej w postaci wodoru oraz wytwarzania energii elektrycznej …

Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek …

Przechowywanie wodoru stanowi jedno z największych wyzwań technicznych, na które musi odpowiedzieć współczesna inżynieria materiałowa. Zbiorniki Amargo® wydają się być …

Czy Polska ma potencjał wodorowy?

Wobec wolnej dyfuzji innowacji pojazdów elektrycznych w Polsce, w tym sieci ładowarek oraz relatywnej liczby samochodów, rodzi się pytanie czy, i kiedy możemy wobec tego spodziewać się infrastruktury wodorowej, dalece …

Wodór

W projekcie zwrócono także uwagę na istniejący w Polsce potencjał naukowo-badawczy oraz wieloletnie doświadczenia sektora chemicznego, który między innymi zajmuje …

Wodór w Polsce: kluczowa transformacja energetyczna i …

By zrozumieć, dlaczego wodór budzi tutaj wiele emocji i oczekiwań, warto na niego spojrzeć w kontekście rozwijania technologii magazynowania energii produkowanej w …

Wodorowa rewolucja gospodarcza | PIPC

Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu PIPC. Powodzenie Polskiej Strategii Wodorowej zależy od tego, czy i jak szybko uda się stworzyć w Polsce „branżę" wodorową. Do tego potrzebne będą przyjazne prawo, infrastruktura i współfinansowanie pierwszych projektów. Technologie wodorowe będą również tematem rozmów podczas VIII Kongresu Polska …

Wodorowa gorączka

Projekt własnej strategii wodorowej w styczniu zaprezentowała Polska, przewiduje on wykorzystanie wodoru jako magazynu energii, współspalanie w turbinach …

Jaki dla Polskiej Chemii będzie 2024 rok?

Czy 2024 rok, który właśnie się rozpoczął, okaże się dla przemysłu chemicznego łaskawszy? Zapraszamy do lektury artykułu autorstwa Bartłomieja Mayera pt. Polskie Chemiczne nadzieje, opublikowanego na portalu Puls Biznesu. Nowy rok, nowe nadzieje

Magazynowanie i transfer stężonego ługu sodowego NaOH

W przedsiębiorstwie spożywczym, które zajmuje się produkcją napojów, do magazynowania ługu sodowego stosowano wewnętrzny zbiornik stalowy – żywicowany, który pracował na zakładzie już od kilkudziesięciu lat. Rozbudowa fabryki, w tym stacji CIP, pociągnęła za sobą konieczność zmiany jego miejsca posadowienia.

Co to jest przemysł? Jakie są gałęzie przemysłu?

Przemysł chemiczny zajmuje się produkcją kwasu siarkowego, tworzyw i włókien sztucznych oraz barwników. Przemysł chemiczny wytwarza produkty wykorzystywane przez wielkie firmy przemysłowe oraz przez indywidualnych klientów. Do podstawowych produktów chemicznych, wykorzystywanych w codzienności należą farby, środki czystości, …

Techniczne, ekonomiczne i prawne aspekty magazynowania energii …

przyczyniać się do dekarbonizacji tam, gdzie elektryfikacja jest niemożliwa lub trudna (m. in. przemysł stalowy, czy che-miczny, transport, czy generacja energii). Wodór może też umożliwiać, poprzez magazynowanie energii, bilansowanie systemów opartych w coraz większym stopniu na energii odnawialnej. Dlate-

Polska Strategia Wodorowa do 2030 roku z perspektywą do 2040 ...

Sześć Fundamentalnych Celów: Wdrożenie technologii wodorowych w sektorze energii i ciepłownictwa. Użycie wodoru jako alternatywnego paliwa w transporcie. Wsparcie …

Prognozy dla polskiej branży chemicznej na rok 2022

Przemysł chemiczny odegra w „wodorowej rewolucji" kluczową rolę – nie tylko w opracowywaniu rozwiązań, lecz także w ich wdrażaniu. O wodorze mówi się obecnie bardzo wiele, ale „gazem przyszłości" jest również biometan. Jego stosowanie nie wymaga tak dużych zmian infrastrukturalnych – może być wtłaczany do ...

Magazyn energii wodorowy

Magazyn energii wodorowy to innowacyjne rozwiązanie, które rewolucjonizuje sposób przechowywania i wykorzystywania energii odnawialnej. Dzięki zastosowaniu wodoru jako nośnika energii, możliwe jest efektywne gromadzenie nadwyżek prądu produkowanego przez instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe i wykorzystywanie ich w okresach zwiększonego …

Spalanie wodoru: czysta energia czy zagrożenie? | Metalpedia

Wodór, często określany jako paliwo przyszłości, wyróżnia się na tle tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel czy gaz ziemny, potencjałem do generowania energii bez bezpośredniej emisji dwutlenku węgla. Jednak zastosowanie i spalanie wodoru niesie ze sobą liczne wyzwania technologiczne, ekonomiczne oraz bezpieczeństwa. W ...

Gospodarka wodorowa

Magazyny energii bazujące na akumulatorach litowo-jonowych, elektrownie szczytowo pompowe czy baterie solne na ogromnych farmach fotowoltaicznych, to niektóre rozwiązania dające nam tę możliwość. Ta ostatnia koncepcja polega na wykorzystaniu soli, która jest zamknięta w niedużej przestrzeni przystosowanej do szybkiego uwolnienia energii, a …

Domowe wodorowe magazyny energii już działają – jak się …

Wodorowe domowe magazyny energii mogą potencjalnie być świętym graalem branży energetycznej. Ponieważ ta technologia umożliwia sezonowe magazynowanie energii, prosumenci mogliby magazynować zieloną energię latem i zużywać ją zimą, zmniejszając swoją zależność od rynku energetycznego. Ogniwa wodorowe mają też dłuższą żywotność niż …

Przemysł chemiczny w Polsce

NA POLSKI PRZEMYSł CHEMICZNY W 2022 ROKU. 24 lutego 2022 Inwazja Rosji na Ukrainę 15 marca 2022 4.pakiet sankcji wobec Rosji • ograniczenia w handlu żelazem i stalą 8 kwietnia 2022 5.pakiet sankcji wobec Rosji • zakaz importu z Rosji węgla i innych stałych paliw kopalnych 3 czerwca 2022 6.pakiet sankcji wobec Rosji • zakaz importu z Rosji ropy naftowej i …

Potencjał polskiego wodoru dla przemysłu chemicznego

Elektrownie jądrowe mają szansę stać się „zielonym" (a na pewno zeroemisyjnym) źródłem energii, wykorzystywanym do produkcji wodoru. W przypadku tak dużego zapotrzebowania na energię, jakie widzimy w Polsce, a także energochłonnego …

Najnowszy Raport "Przemysł chemiczny w Polsce

Najnowszy Raport "Przemysł chemiczny w Polsce – pozycja, wyzwania, perspektywy" – pobierz . Oddajemy w Państwa ręce publikację, która podsu­mowuje najważniejsze dane dotyczące Polskiej Che­mii, odnotowane w 2021 roku. Dodatkowo, z uwagi na toczącą ... Oddajemy w Państwa ręce publikację, która podsu­mowuje najważniejsze dane …

Czasopismo – Przemysł Chemiczny

Przemysł Chemiczny to najstarsze polskie czasopismo, wiodące i bardzo dobrze rozpoznawalne w branży. Jego pierwszy numer ukazał się w 1917 roku. Miesięcznik od 1964 r. jest notowany na tzw. „liście filadelfijskiej" najlepszych naukowych pism świata. Impact Factor pisma za rok 2022 wynosi 0,50 ; Source Normalized Impact per Paper (współczynnik SNIP) za lata 2019-21 …