Produkty

Prezes URE opisuje polski rynek magazynowania energii. Co znajduje się w jego raporcie? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki musi wydać koncesję na każdy magazyn …

Jak magazynuje się energię elektryczną w Polsce? Raport URE

Prezes URE opisuje polski rynek magazynowania energii. Co znajduje się w jego raporcie? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki musi wydać koncesję na każdy magazyn …

Koreańczycy mocniej wchodzą do Polski i liczą na szybką …

Samo wykonanie studium wykonalności ma trwać ok. rok-półtora. ... Do artykułu: Koreańczycy mocniej wchodzą do Polski i liczą na szybką budowę elektrowni jądrowej. CZYTAJ WSZYSTKIE DODAJ KOMENTARZ Komentarze 0. Pokaż Najnowsze. DODAJ KOMENTARZ Reklama. Reklama . POPULARNE. Ważna branża w Polsce jest na skraju upadku. "UE nie …

BEZPIECZEŃSTWO SIECI PRZESYŁOWYCH ENERGII ELEKTRYCZNEJ POLSKI

Bezpieczeństwo elektroenergetyczne jest jedną z najważniejszych kategorii bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jednym ze strategicznych celów państwa w tym obszarze jest zachowanie ...

Amerykanie wyliczają korzyści z budowy drugiej elektrowni …

Druga lokalizacja elektrowni atomowej w zawieszeniu Polityka Energetyczna Polski do 2040 r., która ma być zaktualizowana do końca roku, zakłada budowę 2-3 elektrowni jądrowych. Lokalizacja drugiej ma pojawić się dopiero po tejże aktualizacji, jeśli w ogóle. Jeszcze w marcu pytaliśmy o ten temat pełnomocnika rządu ds. strategicznej ...

Powstaje spółka PGE PAK Energia Jądrowa

31/12/2022 wykonane wstępne studium wykonalności potencjalnej elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie. 07 ... Dlatego polski rząd rozwija Program Polskiej Energetyki Jądrowej, który zagwarantuje tanią i czystą energię z atomu. Będzie to również ważny impuls do dalszego rozwoju polskiej gospodarki. Elektrownia, której budowę planują polskie spółki PGE i ZE PAK …

Polskie Elektrownie Jądrowe: raport środowiskowy w GDOŚ

Raport obejmuje informacje o wpływie elektrowni jądrowej o mocy zainstalowanej do 3750 MWe na środowisko w czasie budowy i eksploatacji. Obiekt obejmie oddziaływaniem gminy Choczewo lub Gniewino i Krokowa. To kluczowy dokument w procedurze oceny oddziaływania elektrowni na środowisko, która z kolei stanowi część postępowania w …

Polski Multimedialny Raport Klimatyczny

Polski rząd nie określił jeszcze, jaki będzie pełny model biznesowy finansowania elektrowni jądrowych, a jego kształt będzie miał wpływ na ceny energii elektrycznej płacone przez odbiorców. Nakłady inwestycyjne i koszt kapitału nie są jednak pełnymi kosztami produkcji energii –ma ona wiele składników. Na rysunku 3.2 zilustrowano koszty energii elektrycznej z różnych ...

Mała energetyka wodna i unijny Zielony Ład

małych elektrowni wodnych należy ochrona przed powo-dziami i łagodzenie skutków suszy. Jak pokazały doświad-czenia z wojny w Ukrainie, mała energetyka wodna może dostarczać energię elektryczną do infrastruktury krytycz-nej o zróżnicowanej wielkości w wielu miejscach. MEW Zabrzeż, Polska

Stabilna praca systemu elektroenergetycznego

Skorzystanie z elektrowni szczytowo-pompowych – zdolnych do przepompowania wody do wyżej położonego zbiornika a następnie jej zrzutu do niżej położonego zbiornika wytwarzając w ten sposób energię elektryczną. Praca takich elektrowni jest analogiczna do pracy magazynów energii – pozwalając na zmagazynowanie nadmiaru energii w chwilach jej nadpodaży i …

Z krajobrazu Polski może wkrótce zniknąć wiele elektrowni …

Przeprowadzona podczas Energy Days debata "Energetyka konwencjonalna i aktywa węglowe" ukazała jak w soczewce wyzwania, z którymi w najbliższym czasie będzie się mierzyła energetyka, a w efekcie - też górnictwo. Grupa Tauron ma 12 bloków klasy 200 MW na węgiel kamienny. - Rynek mocy kończy się dla 10 z nich w 2025 roku. Te jednostki bez rynku …

Grawitacyjne magazyny energii

Koszty budowy takiej elektrowni, ze zbiornikami dolnym czy górnym, wraz z infrastrukturą i liniami przesyłowymi to miliardy złotych, których nie ma w budżecie, a które znacząco wpływają na wysokość cen energii. Rozwiązaniem problemu są grawitacyjne magazyny energii z zasadą działania podobną do elektrowni szczytowo-pompowych. W ...

Wpływ rozbudowy infrastruktury magazynów energii na rozwój

Magazyny energii pozwolą na ograniczenie zmienności generacji z morskiej energetyki wiatrowej na szynie północnej KSE. Spowodują zwiększenie o 4000 MW mocy przyłączniowych dla …

Strona główna

Koalicja Włącz Czystą Energię dla Polski ma na celu współpracę, dzielenie się dobrymi praktykami, wymianę doświadczeń, a przede wszystkim promocję rozwiązań, które pomogą Polsce w osiągnięciu celów wskazanych w Europejskim Zielonym Ładzie, z korzyścią dla społeczeństwa i rozwoju gospodarczego Polski oraz rozwój energetyki opartej na zasadach …

Transformacja sektora energetycznego Polski i UE do 2050 roku

Wiąże się to ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce z poziomu ok. 140 TWh w 2020 do 330-360 TWh w 2050 roku. Modernizacja sektora energetyki stymulowana będzie szybko rosnącymi kosztami redukcji emisji. Dominującymi technologiami w Polsce po transformacji energetyki staną się elektrownie wiatrowe i słoneczne. W …

Jak wykorzystać studium wykonalności w zarządzaniu projektem

Studium wykonalności składa się z czterech elementów: wykonalności technicznej, wykonalności finansowej, wykonalności rynkowej (lub dopasowania do rynku) oraz wykonalności operacyjnej. Te cztery elementy mogą również być określane jako cztery rodzaje studium wykonalności, jednak większość studiów wykonalności w rzeczywistości zawiera …

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przekazuje raport i …

Raport to efekt Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej 2 (Integrated Nuclear Infrastructure Review - INIR2) przeprowadzonego w naszym kraju od 15 do 25 kwietnia br. W tym czasie eksperci z Brazylii, Wielkiej Brytanii, USA oraz IAEA badali na jakim etapie przygotowania do budowy elektrowni jądrowej są polskie instytucje.

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – …

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PWEA) uważa, że polskie firmy, we współpracy z zagranicznymi przedsiębiorstwami aktywnymi na rynku offshore, mogą stanowić istotny element europejskiego i światowego …

Jak magazynuje się energię elektryczną w Polsce?

Krótsze przerwy w dostawie prądu, lepsza jakość dostarczanej energii elektrycznej, łatwiejsza współpraca OZE z sieciami – magazyny energii mają wiele zalet. Prezes URE opisuje polski rynek magazynowania energii. Co …

Polskie ciepłownictwo w czasach kryzysu energetycznego.

W 2022 r. w polskim ciepłownictwie działo się bardzo dużo. Kryzys wywołany pandemią oraz agresją Rosji na Ukrainę gruntownie zmienił i zdynamizował środowisko funkcjonowania branży, co odbiło się zarówno na rentowności przedsiębiorstw, jak i na kosztach ciepła systemowego dla odbiorców.

Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1

W Polsce funkcjonuje 6 takich elektrowni, z których 4 otrzymały koncesję na magazynowanie energii elektrycznej w 2022 r. (dot.: elektrowni podmiotu PGE Energia

Magazynowanie energii

Elektrownie szczytowo-pompowe; Oszczędzaj ciepło i dbaj o środowisko; Jak postępować w przypadku awarii; Licznik zdalnego odczytu – jak działa

Budowa elektrowni jądrowej. PGE PAK złożyła wniosek

ZOBACZ: ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dot. rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów . W grudniu 2022 udało się przygotować plan rozwoju oraz wstępne studium wykonalności elektrowni w …

Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni ...

Jeżeli ze względów ekologicznych odrzucilibyśmy bilansowanie mocy elektrowni wiatrowych przy pomocy rezerw mocy elektrowni cieplnych, to okaże się, że potencjał elektrowni wodnych w wielu przypadkach będzie niewystarczający. Zawodne może też być szybkie transferowanie energii z odległych obszarów. Magazynowanie energii wiatrowej (lub pochodzącej z innych zmiennych …

Magazynowanie energii

Grupa PGE widzi aktualnie potencjał rozwoju elektrochemicznych magazynów energii elektrycznej, m . ponad 200-megawatowego magazynu energii działającego przy elektrowni …

Polskie Sieci Elektroenergetyczne – Stabilna praca krajowego …

W krajowym systemie elektroenergetycznym obowiązuje następująca hierarchia służb dyspozytorskich: Krajowa Dyspozycja Mocy (KDM) – kieruje pracą sieci przesyłowej 750, 400, 220 kV, a także wybranymi liniami 110 kV o znaczeniu systemowym, Obszarowa Dyspozycja Mocy (ODM) – kieruje pracą sieci przesyłowej i operacjami łączeniowymi sieci przesyłowej …

Produkcja energii elektrycznej Raport roczny

Produkcja energii elektrycznej w latach 2018-2023. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych produkcja energii elektrycznej w Polsce w 2023 r. wyniosła 163 629 GWh, czyli o 13% mniej niż w poprzednim roku. Krajowe zużycie było …

Ważny krok w sprawie polskiej elektrowni atomowej. Jest raport …

Raport o oddziaływaniu na środowisko elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu, 29 marca 2022 r. został złożony przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowej do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Oznacza to, że teraz możliwe będzie wznowienie postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej przez GDOŚ.

Nowy polski miks energetyczny: duży atom, mały atom, wiatraki ...

Jak zmieni się polski miks energetyczny? Duży atom, mały atom, wiatraki, fotowoltaika i wodór. Jak zmieni się polski miks energetyczny? Data publikacji: 19.01.2024, 08:46 Paweł Bednarz. Transformacja energetyczna jest faktem. Dziś coraz więcej firm przyspieszyło działania, by uniknąć w przyszłości problemu rosnących cen energii. Zmienia się także cała …

Transformacja energetyczna w Polsce

Równocześnie niespotykane dotąd ceny gazu wymusiły zmniejszenie produkcji elektrowni gazowych o jedną czwartą. Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną pokrywane jest przez odnawialne źródła energii. W 2022 r. produkcja z fotowoltaiki wzrosła o 4TWh (+102% r/r), a z lądowych farm wiatrowych o 3 TWh (+19% r/r).

Raport Instytutu Sobieskiego rekomenduje wdrożenie energetyki jądrowej ...

27 listopada 2020 r. Instytut Sobieskiego przedstawił raport „Energetyka jądrowa dla Polski", który podkreśla, że implementacja energetyki jądrowej w ramach synergii z OZE jest jedyną realną ścieżką, która umożliwi szybkie i sprawne osiągnięcie neutralności klimatycznej. Połowa krajów Unii Europejskiej (w tym Polska) wykorzystuje, lub ma zamiar rozwijać energetykę ...