Produkty

W pierwszych ośmiu miesiącach 2023 r. zużycie energii elektrycznej w Polsce spadło o 7,4 proc. - informuje Instrat. Do tego pierwsze półrocze przyniosło potężne tąpnięcie w ...

"Potężne tąpnięcie" w elektrowniach węglowych. Prognoza

W pierwszych ośmiu miesiącach 2023 r. zużycie energii elektrycznej w Polsce spadło o 7,4 proc. - informuje Instrat. Do tego pierwsze półrocze przyniosło potężne tąpnięcie w ...

Padł rekord zapotrzebowania na prąd. Zastanawia …

Wtorkowy rekord zapotrzebowania na prąd zaskoczył energetyków. Operator krajowej sieci przewidywał, że 9 stycznia w godz. 10-11 popyt na moc sięgnie 26,1 GW. Rzeczywiste zużycie energii w tym czasie …

Technologie, które zmniejszyły zużycie energii w czasie jednego ...

W czasie tylko jednego pokolenia udało się drastycznie ograniczyć zużycie energii i jednocześnie zwiększyć na nią zapotrzebowanie.

pp2_5_05a

paliwa kopalne (w tym węgiel i ropę naftową), energię wodną i biomasę. Produkcja i zużycie energii elektrycznej w Polsce Produkcja energii elektrycznej w Polsce od ponad 10 lat utrzymuje się na stałym poziomie 160-180 TWh rocznie. Ilość ta obecnie zaspokaja polskie zapotrzebowanie: niewielkie nadwyżki są eksportowane do sąsiadujących państw, zaś …

Zmiany w strukturze zużycia energii następujące

W 1980 zużycie tego źródła energii wynosiło 21,08 tys. TWh. Zużycie tego źródła energii po 2000 roku zaczęło dynamicznie wzrastać. Od 1985 zużycie tego źródła energii ciągle rośnie. Zużycie tego źródła energii od 2005 roku dynamicznie wzrasta. Od 1965 do 2016 roku zużycie tego źródła energii wzrosło o 6,79 tys. TWh.

Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …

Przeszliśmy od eksperymentalnych projektów do realnych wdrożeń, co rzuca nowe światło na przyszłość magazynowania energii. W niniejszym artykule dokonamy …

Produkcja energii elektrycznej Raport roczny

Produkcja energii elektrycznej w latach 2018-2023. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych produkcja energii elektrycznej w Polsce w 2023 r. wyniosła 163 629 GWh, czyli o 13% mniej niż w poprzednim roku. Krajowe zużycie było …

W Polsce powstaną trzy nowe elektrownie. Będą magazynować energię

"Dominującymi magazynami energii w Polsce są obecnie elektrownie szczytowo-pompowe (ESP), które w lipcu 2024 r. odpowiadały, w kontekście magazynowania energii, za ponad 85 proc. mocy ...

Energia 2023

Zużycie energii w gospodarstwach domowych oraz udział gospodarstw domowych w krajowym zużyciu energii w krajach UE w 2021 r. Energy consumption in households and shares of households in the total domestic energy consumption in EU countries in 2021 24,1 – 28,1% 21,1 – 24,0 18,1 – 21,0 15,1 – 18,0 11,4 – 15,0 Udział gospodarstw domowych w krajowym zużyciu …

Magazyny energii w systemie elektroenergetycznym

Magazyny energii szczytowo-pompowe (ESP) to funkcjonująca w Polsce od lat technologia wielkoskalowego magazynowania energii elektrycznej. Dokonuje się w nich zamiana energii elektrycznej w potencjalną energię grawitacyjną wody. Ich użytkowanie polega na wpompowaniu wody ze zbiornika dolnego do górnego w czasie, gdy produkcja prądu jest ...

Jak systemy magazynowania energii pomogą nam żyć w przyszłości

Aby uczynić systemy magazynowania energii w akumulatorach jeszcze bardziej wydajnymi, Honeywell jest pionierem nowej technologii akumulatorów przepływowych, które mogą …

Zużycie paliw i nośników energii w 2020 roku

Zużycie ciepła (bez zużycia w sekcjach B „Górnictwo i wydobywanie", D „Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych" i E „Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją") wyniosło w 2020 r. 441,1 PJ. Zużycie ciepła w przemyśle i …

Top 5 najlepszych magazynów energii – magazyny energii …

Magazyn energii firmy SofarSolar w połączeniu z magazynem energii Sofar AMASS 10 kWh został uwzględniony w rankingu najlepszych magazynów energii 2024, co podkreśla ich znaczenie na rynku. Dzięki wysokiej wydajności i niezawodności, ten system jest idealnym wyborem dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać energię z fotowoltaiki.

Rocznik

Pompowanie wody w elektrowniach szczytowo-pompowych wymagało w 2023 r. zużycia 1,9 TWh energii elektrycznej, to 1,1% krajowego zużycia brutto. Jednostki te wyprodukowały 1,3 TWh, zatem sprawność tych magazynów energii wyniosła 71,6%. W 2022 r. (najnowsze dane) największym odbiorcą końcowym energii elektrycznej był przemysł (68 TWh ...

Energetyka wiatrowa w Unii Europejskiej

Hiszpańska energetyka wiatrowa wyprodukowała w 2007 roku 27 TWh energii elektrycznej. Przez rok w Hiszpanii nastąpił wzrost całkowitej mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych o prawie 30% (2006 rok: 16%). Z powyższego wynika, że realizacja Planu hiszpańskiej energetyki odnawialnej (PER), w którym na 2010 rok określono poziom ...

Rekordowe zapotrzebowanie na energię elektryczną ...

Wczoraj padł rekord zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Wedługo danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), zapotrzebowanie w Krajowym Systemie Energetyczny około godziny 9.30 wyniosło 28,6 GW (dokładnie 28 660 MW). Tym samym został pobity dotychczasowy rekord zapotrzebowania na energię elektryczną, który …

Wytwarzanie energii elektrycznej – Metody i sposoby produkcji

Audyt energetyczny to kluczowy proces dla każdego, kto chce zrozumieć, jak efektywnie wykorzystywać energię w swoim domu lub firmie. Znając swoje zużycie energii, można nie tylko obniżyć rachunki, ale także zmniejszyć ślad węglowy. Audyt energetyczny pozwala na identyfikację obszarów, w których energia jest marnowana, i wskazuje ...

Obszary zastosowań i potencjał rozwoju magazynów energii w …

Połączenie systemów energii odnawialnej i magazynowania akumulatorów umożliwi budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych wszędzie tam, gdzie dostępna będzie energia słoneczna i …

Raport roczny 2017

Krajowa produkcja i zużycie energii elektrycznej. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce w 2017 roku, według danych publikowanych przez PSE, wzrosło w stosunku do 2016 r. o 3,5 TWh, osiągając rekordową wartość na przestrzeni ostatnich 10-ciu lat w wysokości 168,1 TWh. Wzrostowi zapotrzebowania nie sprostała produkcja, mimo iż była w 2017 r. wyższa od …

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

Zwiększenie magazynowania energii elektrycznej pozwoliłoby na skompensowanie wahań generacji niestabilnej oraz krzywej poboru energii z systemu elektroenergetycznego, ułatwiłoby …

W jaki sposób można magazynować energię z fotowoltaiki

Akumulatory energii elektrycznej mogą być różnych rodzajów, choć obecnie najpopularniejsze są litowo-jonowe. Są one instalowane w domach lub na terenach przedsiębiorstw. Mogą być sterowane za pomocą inteligentnych systemów zarządzania energią, które optymalizują zużycie energii w zależności od potrzeb i warunków pogodowych.

Technologie, które zmniejszyły zużycie energii w czasie jednego ...

Większość technologii, które w ostatnim ćwierćwieczu pozwoliły na znaczną redukcję zużycia energii, powstało znacznie wcześniej. Nie chodzi tu tylko o wiatraki, które mogli kojarzyć zarówno nasi dziadkowie, jak i dziadkowie ich dziadków, ale też chociażby o diody LED, które zadebiutowały już w latach 60. ubiegłego wieku, czy silniki bezszczotkowe pochodzące z …

Duże magazyny energii czekają na nowe wsparcie

Szacunkowa wartość inwestycji w magazyny ciepła do 2030 r. ma wynieść 30 mld zł - wynika z nowego raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej. Wszystkie ankietowane …

Zużycie węgla w energetyce znów wzrosło – czy NABE to zmieni?

Aż 38,3% energii elektrycznej zostało wygenerowane w elektrowniach i elektrociepłowniach na węgiel kamienny. Drugie w kolejności źródła wytwórcze opierały się na węglu brunatnym - 21,2 %. Wykres jest też dowodem na wysoki wskaźnik produktywności z elektrowni wiatrowych, bo to właśnie one zdominowały produkcję w sektorze OZE, uzyskując …

Magazynowanie baterii w elektrowni słonecznej: rewolucja w

Oprócz akumulatorów litowo-jonowych, magazynowanie termiczne to kolejna technologia wykorzystywana do magazynowania energii w niektórych elektrowniach słonecznych. Technika ta polega na magazynowaniu nadmiaru ciepła wytworzonego w ciągu dnia, które w razie potrzeby można później przekształcić z powrotem w energię elektryczną. Istnieją różne metody …

Produkcja energii ze źródeł nieodnawialnych i odnawialnych

Wykres liniowy prezentujący zmiany w produkcji energii elektrycznej w Polsce według źródeł w latach 2011–2021. Na poziomej osi przedstawiono lata, a pionowej wartości procentowe. Przedstawiono dane dla węgla kamiennego, brunatnego, gazu, elektrowni szczytowo-pompowych, odnawialnych źródeł energii i innych. Udział produkcji energii ...

Produkcja energii elektrycznej w 2022 r. wzrosła, a zużycie spadło

Produkcja energii elektrycznej w 2022 r. w Polsce wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 0,91 proc., a krajowe zużycie spadło o 0,53

Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]

Do końca września 2026 roku Polska Grupa Energetyczna (PGE) planuje uruchomić największy w Polsce i jeden z największych w Europie bateryjny magazyn energii. …

Magazyny energii: elektrownie szczytowo-pompowe zyskują …

Do niedawna jedynymi magazynami energii wykorzystywanymi w Polsce były elektrownie szczytowo-pompowe. Niemniej, budowa nowych jednostek tego typu wiąże się ze znacznymi …

Oszczędzanie energii elektrycznej w sektorze kultury

Oszczędzanie energii elektrycznej – kogo dotyczą nowe przepisy. Ustawa z dnia 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej wprowadza w par. 37 dodatkowe obowiązki dla instytucji publicznych, w tym instytucji kultury. Jednostki …

Produkcja energii elektrycznej w 2022 r. wzrosła, a zużycie spadło

Z raportów miesięcznych o funkcjonowaniu systemu za okres styczeń-grudzień 2022 r. wynika, że krajowa produkcja energii elektrycznej wyniosła w tym czasie ponad 175 TWh, a zużycie niespełna 173,5 TWh. Polska w ubiegłym roku była eksporterem netto energii elektrycznej, nadwyżka eksportu nad importem wyniosła niespełna 1,7 TWh ...

Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku

Art. 3 pkt 59a pr. ener. – „magazynowanie energii" to magazynowanie energii elektrycznej lub przetworzenie energii elektrycznej pobranej z sieci elektroenergetycznej lub wytworzonej przez jednostkę wytwórczą przyłączoną do sieci elektroenergetycznej i współpracującą z tą siecią do innej postaci energii, przechowanie tej energii, a następnie …

Magazyny energii w systemie elektroenergetycznym

Magazyny energii pełnią bardzo ważną rolę w systemie elektroenergetycznym, a także stanowią istotny element transformacji energetycznej związanej z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii.

Inwestycje w magazyny energii: Perspektywy i trendy na rynku

Niezależność energetyczna: Inwestycje w magazyny energii pozwalają na zdobycie niezależności energetycznej dla firm i gospodarstw domowych. Dzięki magazynom energii można gromadzić energię w czasie, gdy jest ona tania i dostępna, a następnie wykorzystać ją w czasie szczytowego zapotrzebowania lub gdy ceny energii są wyższe.

Obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10% w …

3. Obliczenie szacunkowego zużycia energii przez nowe budynki. Od rzeczywistego średniomiesięcznego zużycie energii elektrycznej w 2021 (z pkt 2) roku odejmuje się szacowane średniomiesięczne zużycie energii elektrycznej w 2021 roku (z pkt 1). Np. na podstawie powyższych danych: 661 475 kWh – 617 839 kWh = 43 636 kWh.