Produkty

W chińskim regionie Mongolia Wewnętrzna ma powstać największa na świecie fabryka wodoru wytwarzanego z udziałem energii elektrycznej produkowanej przez ogromną …

W Chinach powstanie wielka fabryka wodoru zasilana z OZE

W chińskim regionie Mongolia Wewnętrzna ma powstać największa na świecie fabryka wodoru wytwarzanego z udziałem energii elektrycznej produkowanej przez ogromną …

Magazynowanie energii elektrycznej i gospodarka wodorowa (Storage …

Streszczenie. W artykule dokonano przeglądu aktualnych technologii magazynowania energii elektrycznej oraz zestawiono uzyskiwane parametry w aspekcie zastosowań w zasobnikach systemowych.

Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …

– Rok 2023 był ważnym rokiem dla magazynowania energii w Polsce, ale pozostawił poczucie niedosytu. Od strony legislacji zadziało się dużo i to jest niewątpliwy pozytyw. Jednak obroty na rynku, liczba rzeczywiście zakontraktowanych magazynów energii w 2023 roku w Polsce nie spełniła oczekiwań. Branża ciągle ma poczucie czekania w blokach startowych, …

W Chinach powstaje największy na świecie grawitacyjny …

Projekt Energy Vault w Rudong, realizowany razem z chińskimi partnerami Atlas Renewable i China Tianying, wszedł w pierwszy etap uruchamiania. Wszystkie testy i …

Doliny wodorowe w Polsce

Doliny Wodorowe to specjalne obszary obejmujące regiony w Polsce, gdzie będą realizowane projekty obejmujące zastosowanie wodoru w różnych obszarach. Projekt Polskiej Strategii Wodorowej zakłada powstanie co najmniej pięciu Dolin Wodorowych. W założeniu każda z nich ma stanowić regionalne centrum badań, doskonalenia oraz edukacji ...

Wodór i węgiel to paradoks chińskiej energetyki

Projekt obejmuje cały łańcuch przemysłowy, od fotowoltaiki po produkcję wodoru, jego magazynowanie, transport i tankowanie, z nową budową elektrowni o mocy 17,6 …

Energetyka wodorowa

Aspekt dystrybuowania wodoru stanowi jedną z dyskusyjnych kwestii w planach upowszechnienia energetyki wodorowej. Najnowsze ustalenia przekonują jednak, że wodór, podobnie jak gaz ziemny może być przesyłany gazociągami lub transportowany cysternami (pod większym ciśnieniem).Odrębnym aspektem wpływającym na efektywność wykorzystania …

Longi Green Energy Technology, chiński gigant ...

W 2023 roku rozwój energetyki wodorowej w Chinach nabiera znacznego tempa. Jako wiodący krajowy dostawca urządzeń do produkcji wodoru metodą elektrolizy alkalicznej, spółka zależna Longi Green Energy Technology, Longi Hydrogen, zaprezentowała niedawno urządzenia do produkcji wodoru metodą elektrolizy wody alkalicznej nowej generacji …

Chiny ogłaszają 56 projektów magazynowania energii

W ubiegłym miesiącu Narodowa Administracja Energii Chin opublikowała szczegóły 56 projektów pilotażowych. Mają one pokazać, jak zróżnicowany jest sektor …

Aktualnie realizowane projekty w Katedrze Energetyki Wodorowej

1. „Wysokoentropowe tlenki warstwowe dla elektrochemicznego magazynowania energii" Budżet: 1 179 800 zł, źródło finansowania: Narodowe Centrum Nauki, projekt OPUS nr 2019/33/B/ST8/00196, okres realizacji: 2020-2023, kierownik: Prof. dr hab. inż. Janina Molenda. 2. „Opracowanie materiałów anodowych nowej generacji opartych na kompozytach Sb/C, …

Pierwsza na świecie instalacja produkcji wodoru w ...

W Elblągu działa pierwsza na świecie dwukierunkowa instalacja produkcji wodoru w oparciu o ogniwa stałotlenkowe, współpracująca z blokiem biomasowym BB20 elektrociepłowni. To efekt projektu, prowadzonego od trzech lat przez Centrum Badawczo-Rozwojowe im. Faradaya z Grupy Energa oraz Instytut Maszyn Przepływowych we współpracy …

Wodór w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok

Mamy dla was podsumowanie roku w branży wodorowej, w którym udział wzięli: ... Dzięki niemu Ameryka finansuje budowę instalacji i i fabryk z wielu dziedzin OZE czy magazynowania energii, przyciągając w ten sposób również firmy spoza Kontynentu, w tym europejskie. Przypomnijmy, że w ciągu najbliższych 10 lat na zielone projekty Waszyngton …

Projekty wodorowe

Projekty wodorowe Ministerstwo Rozwoju zwraca się o składanie założeń projektów, wpisujących się w łańcuch wartości technologii i systemów wodorowych: produkcję, magazynowanie, przesył, dystrybucję oraz korzystanie przez użytkowników końcowych, które będą mogły uzyskać wsparcie unijne w ramach istotnych projektów wspólnego europejskiego zainteresowania – Important ...

Energia odnawialna w Chinach – stan obecny i perspektywy rozwoju

W 2020 roku w Chinach przybyło 71,7 gigawatów mocy generowanej przez wiatr. Jest to rekordowy wynik, przewyższający sumę ostatnich trzech lat. Warto zaznaczyć, że chińskie statystyki uwzględniły moc energii wiatrowej zainstalowanej pod koniec 2019, faktycznie uruchomionej dopiero w 2020 roku. Oznaczałoby to, że moc wyprodukowana w samym …

Rząd przyjął projekt ustawy wodorowej. Oto pięć najważniejszych …

Rząd w końcu przyjął projekt tzw. ustawy wodorowej. Jej uchwalenie ma umożliwić rozwój technologii wodorowych, bo wprowadzi zasady przesyłu, dystrybucji i magazynowania wodoru oraz stworzenia w przyszłości dedykowanej infrastruktury. Gdyby nie opóźnienia w uchwalaniu ustawy, ta nowoczesna technologia mogłaby się rozwijać w Polsce …

Wodorowy sojusz? Potencjał współpracy Niemiec i Rosji w …

Wspólne projekty w zakresie energetyki wodorowej wpisują się w trwającą od ponad pięciu dekad rosyjsko-niemiecką współpracę energetyczną w różnych dziedzinach. Wynikające z założeń niemieckiej Energiewende rosnące zapotrzebowanie na wodór oraz potencjał i eksportowa orientacja tego sektora w Rosji sprawiają, że w podstawowym wymiarze …

Kehua liderem w zakresie bezpieczeństwa magazynowania energii

Jako wiodący branżowy integrator systemów magazynowania energii, Kehua przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa systemu magazynowania energii i zarządzania pełnym cyklem jego eksploatacji. Chcąc wyeliminować ograniczenia we wszystkich aspektach zapobiegania i kontroli bezpieczeństwa magazynowania energii, 1 listopada 2023 r.

Magazyn energii wodorowy

Podsumowując, magazyn energii wodorowej to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które rewolucjonizuje sposób przechowywania i wykorzystywania energii odnawialnej. Dzięki możliwości długotrwałego magazynowania …

Projekty gazowe i wodorowe

Wodór ma swoje porozumienie, które pozwoli zdekarbonizować polski przemysł i transport! W zaledwie miesiąc od zawarcia Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, samorządy, biznes jak i naukowcy podpisali drugie porozumienie sektorowe – tym razem na rzecz gospodarki wodorowej.

W Chinach powstanie wielka fabryka wodoru zasilana z OZE

Podczas gdy Mongolia Wewnętrzna od dawna jest jednym z wiodących regionów pod kątem wydobycia węgla w Chinach, tamtejsi urzędnicy pozycjonują ją jako potencjalny ośrodek eksportu odnawialnej energii elektrycznej i wodoru do reszty kraju. Według lokalnego stowarzyszenia wodorowego region otrzymuje około 3100 godzin światła …

Przegląd funkcjonowania dolin wodorowych w Polsce i UE

Produkcji, magazynowania i dystrybucji wodoru Przemysłu – zastosowania wodoru w przemyśle jako zeroemisyjnego nośnika energii substytucyjnego dla paliw kopalnych Bezpieczeństwo technologii wodorowych Doliny i wysp wodorowych 3 Projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw - Kancelaria Prezesa Rady …

Wodór staje się kamieniem węgielnym chińskiej ...

W transporcie wodoru dokonano przełomu poprzez włączenie projektu rurociągu wodorowego „Z Zachodu na Wschód" do planu krajowej sieci energetycznej Chin. Ten …

POLSKA STRATEGIA WODOROWA DO ROKU 2030 Z …

1.1. STRATEGICZNE ZNACZENIE GOSPODARKI WODOROWEJ Zwiększenie udziału energii elektrycznej wytwarzanej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilansie energetycznym jest wielkim wyzwaniem rozwojowym nie tylko Polski, ale większości rozwiniętych gospodarek świata. W związku z brakiem odpowiednio rozwiniętych sposobów magazy-

"Przyszłość magazynowania energii: co powinieneś …

Natomiast magazyn energii wodorowy 200 kW to kroplą awangardy tecznacji, która z powodzeniem zdobywa coraz więcej zwolenników. Choć jestem pewien – to zaledwie wierzchołek góry lodowej, w świat …

Magazynowanie energii elektrycznej w postaci wodoru

W Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040 przewidziano natomiast, że do 2030 roku Polska osiągnie moc zainstalowanej z niskoemisyjnych źródeł i procesów na poziomie 2 GW, która …

Wodorowa gorączka

Projekt własnej strategii wodorowej w styczniu zaprezentowała Polska, przewiduje on wykorzystanie wodoru jako magazynu energii, współspalanie w turbinach gazowych oraz uruchomienie instalacji ko- i poligeneracyjnych. Powyższe dane jasno wskazują, że przed przemysłem wodorowym są ogromne perspektywy. Sektor będzie mógł liczyć na …

Magazynowanie w sprężonym powietrzu: Chiny …

W Chinach powstała największa na świecie instalacja magazynowania energii w sprężonym powietrzu. Technologia CAES wykorzystywana jest już od ponad 40 lat. Wielkoskalowe magazyny energii …

Unijny grant na projekty wodorowe Orlenu

Celem Mazowieckiej Doliny Wodorowej jest stworzenie na Mazowszu regionalnego ekosystemu wodorowego, który połączy producentów wodoru z dostawcami technologii i końcowymi użytkownikami różnych sektorów. W sektorze transportu wodór posłuży jako jako paliwo w pojazdach, a w sektorze przemysłu – do produkcji nawozów sztucznych.