Produkty

Rozporządzenie TEN-E ustanawia przepisy UE dotyczące transgranicznej infrastruktury energetycznej. W rozporządzeniu tym określono 11 korytarzy priorytetowych i trzy priorytetowe obszary tematyczne, zdefiniowano nowe projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania państw UE, wprowadzono projekty będące przedmiotem wzajemnego …

Energia ze źródeł odnawialnych | Noty tematyczne o Unii …

Rozporządzenie TEN-E ustanawia przepisy UE dotyczące transgranicznej infrastruktury energetycznej. W rozporządzeniu tym określono 11 korytarzy priorytetowych i trzy priorytetowe obszary tematyczne, zdefiniowano nowe projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania państw UE, wprowadzono projekty będące przedmiotem wzajemnego …

Przydomowy wiatrak

wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby, która ma zawartą umowę kompleksową (jest stroną tej umowy, a nie pełnomocnikiem) lub umowę sprzedaży energii regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji, zlokalizowanej na budynkach mieszkalnych lub na terenie działki, na której …

5. Warunki dotyczące sprzedawcy1)

Istnieje kodeks postępowania w marketingu, obejmujący różne przepisy marketingowe: ogólne warunki dotyczące dobrej praktyki marketingowej i przepisy specjalne dotyczące marketingu przez telefon, marketingu w pomieszczeniach odbiorcy, marketing za pośrednictwem poczty elektronicznej i SMS-ów (prowadzony, gdy konsumenci nie życzą sobie kontaktu), marketing …

Czym jest i jak działa elektrownia atomowa?

2005: Rząd Polski postanawia wprowadzić energię jądrową do systemu energetycznego. 2009: Raport dla Ministerstwa Gospodarki identyfikuje energię jądrową jako najbardziej efektywny sposób redukcji emisji CO2. 2011 Styczeń: Rząd zatwierdza nowy program energetyczny. 2011 Maj: Parlament uchwala przepisy dotyczące energetyki jądrowej.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – przepisy prawne 2024

Zanim przystąpimy do realizacji takiej inwestycji, należy poznać kluczowe przepisy regulujące ten obszar. Definicja. Warto zacząć od zdefiniowania pojęcia przydomowej elektrowni wiatrowej. Jest to urządzenie, które jest zainstalowane na nieruchomości i służy do wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem siły wiatru. Przepisy prawne regulujące ten …

Najważniejsze przepisy i normy dotyczące wentylacji …

Przepisy i normy dotyczące wentylacji przemysłowej są niezbędne do zachowania wysokich standardów jakości powietrza oraz bezpieczeństwa pracowników. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim …

Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku

Od momentu wprowadzenia ww. zmiany ustawy do 10 maja 2024 r. do URE wpłynęły wnioski od 6 operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD), dotyczące łącznie 41 …

Magazyny energii w krajowym systemie elektroenergetycznym

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne z 2021 roku, poza ujednoliceniem definicji magazynu i magazynowania energii elektrycznej, wprowadziła także wachlarz …

700 m od zabudowań mieszkalnych. Weszły w życie nowe przepisy …

Weszły w życie nowe przepisy dot. elektrowni wiatrowych W znowelizowanej ustawie o inwestycjach dotyczacych elektrowni wiatrowych. najważniejsza zmiana przewiduje, że - pod pewnymi warunkami - minimalna odległość turbiny wiatrowej od zabudowań mieszkalnych wyniesie 700 metrów. 2023-04-22, 10:33. Udostępnij. Twitter Facebook Wykop E-mail. …

Przepisy dotyczące urządzeń do składowania, które zwiększają ...

Poza wymogiem zapewnienia odpowiednio wytrzymałej i stabilnej konstrukcji regałów i ochrony przed ich przewróceniem się nie istnieją inne przepisy dotyczące urządzeń do składowania materiałów. W związku z tym projektanci i pracodawcy korzystający z instalacji do składowania powinni stosować się do wymagań zawartych w Polskich Normach, a w …

Przepisy wentylacyjne

Przepisy wentylacyjne. Regulacja rynku w Europie . NORMY CEN ZWIĄZANE Z WENTYLACJĄ BUDYNKÓW . Obliczenie wpływu systemu wentylacji na charakterystykę energetyczną budynków związane jest głównie z następującymi normami: EN ISO 13790: Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia; EN …

Opublikowano uzupełniające przepisy wspierające rozwój …

Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m . całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z połowy opłaty za przyłączenie magazynu do sieci, uwzględnia magazynowanie energii w systemach: …

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 295) – dalej: „pr. ener.", magazynem energii elektrycznej jest instalacja …

Magazyny energii: zmiany w prawie budowlanym i energetycznym

Stan prawny na dzień: 19.01.2024. Odkryj najnowsze zmiany w prawie budowlanym i energetycznym, które otwierają nowe horyzonty w świecie magazynowania energii …

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

Udział poszczególnych krajów Unii Europejskiej w instalacjach magazynujących energię – łączna moc zainstalowana 145 GW (na podstawie [8]) Wzrost udziału odnawialnych źródeł oraz rozbudowa sieci pojazdów elektrycznych będą wymuszać stosowanie wydajnych, niezawodnych i ekonomicznych rozwiązań w zakresie magazynowania energii. Zobacz także Farnell Projekty …

Uprawnienia elektryczne SEP

przepisy dotyczące przyłączania urządzeń i instalacji do sieci, dostarczania paliw i energii oraz prowadzenia ruchu i eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci; przepisy i zasady postępowania przy programowaniu pracy urządzeń, instalacji i sieci, z uwzględnieniem zasad racjonalnego użytkowania paliw i energii;

Przydomowa elektrownia wiatrowa – cennik i …

W tych cenach zawierają się koszty głównych podzespołów elektrowni, takie jak generator do turbiny, maszt, przetwornice, akumulatory i różne materiały montażowe. Koszt montażu przydomowej elektrowni …

Instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 50 kW. PRZEPISY

Określa ono szczegółowe wymagania techniczne dotyczące projektowania, budowy i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 50 kW. 3. Ustawa Prawo budowlane. Reguluje ona ogólne zasady budowania obiektów, w tym instalacji fotowoltaicznych, i określa wymagania dotyczące projektowania i budowy instalacji. 4. Ustawa o ochronie ...

Sejm przyjął kompleksowe regulacje dla magazynów energii

W czwartek 15 kwietnia 2021 roku Sejm przyjął nowelizację Prawa energetycznego wprowadzającą kompleksowe rozwiązania dla funkcjonowania i rozwoju magazynów energii …

Rola decyzji zasadniczej w procesie inwestycyjnym elektrowni

polskiej elektrowni jądrowej.7 Po pierwsze, zgodnie z projektem nowelizacji, przepisy dotyczące decyzji zasadniczej mają zostać przeniesione wyżej w ramach struktury ustawy, do no - wo utworzonego rozdziału 1a. Nie jest to zmiana jedynie o charakterze technicz-nym, ale wiążę się z propozycją o do-niosłym znaczeniu dla całego procesu

Regulacje prawne dotyczące budowy zbiorników wodnych

(składane do odpowiedniej jednostki Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie) Zgłoszenie wodnoprawne – stawy mniejsze niż 5 000 m 2 spełniające poniższy warunek: „…które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi, lub wodami gruntowymi o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m 2 oraz głębokości …

Magazyny energii. Obecne i przyszłe wyzwania prawne

Brak jest przepisów regulujących warunki budowy, funkcjonowania i współpracy z siecią elektroenergetyczną magazynów energii jako samodzielnych instalacji. Nie istnieją również …

Projekt ustawy zmieniający przepisy dotyczące elektrowni

Projekt ustawy zmieniający przepisy dotyczące elektrowni szczytowo-pompowych Najnowsze informacje i porady ekspertów z dziedziny prawa, księgowości i podatków Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików …