Produkty

Główne elementy systemu elektroenergetycznego (elektrownie i sieci elektroenergetyczne), tworzą układ funkcjonalnych połączeń, współpracujące na ściśle …

System elektroenergetyczny – Bezel – Bezpieczeństwo Elektryczne

Główne elementy systemu elektroenergetycznego (elektrownie i sieci elektroenergetyczne), tworzą układ funkcjonalnych połączeń, współpracujące na ściśle …

Fotowoltaika i energia wiatrowa razem. Elastyczny system …

Systemy we wczesnych fazach integracji doświadczają stosunkowo niewielkiego wpływu wraz ze wzrostem udziału fotowoltaiki i energii wiatrowej, przy czym …

Systemowe spojrzenie na energetykę. Przedmiot polityki …

System energetyczny jest systemem sztucznym, skonstruowanym przez człowieka na podstawie mechaniki i cybernetyki. Sformułowany w ten sposób system energetyczny [10] stanowi swego …

Społeczny Fundusz Klimatyczny – miliardy na walkę z ubóstwem ...

miliardy na walkę z ubóstwem energetycznym i transportowym, Instytut Reform, Warszawa. Źródło fotografii na okładce: Ashi Sae Yang/iStock Instytut Reform office@ireform | ul. Puławska 12/3, 02-566 Warszawa | Instytut Reform to niezależny think tank, którego celem jest ciągłe doskonalenie polityk publicznych w Polsce, Europie i na świecie. …

Jaki udział gazu w miksie energetycznym – Wprost

Patrząc z perspektywy krajów Unii Europejskiej, Polska jest dziś szóstym co do wielkości sektorem energetycznym. Mimo to należy do grupy najmniej zdywersyfikowanych energetycznie krajów ...

Systemy energetyczne człowieka

1 Odnawialne źródła energii w polsce: fotowoltaika i farmy wiatrowe. 2 Elektrownie węglowe w polsce: udział w miksie energetycznym i wyzwania transformacji. 3 …

In focus: The digital transformation of our energy system

Te nowe technologie oferują duże możliwości poprawy efektywności zarządzania zaawansowanym systemem energetycznym na wszystkich etapach łańcucha …

Przebudowa systemów energetycznych

Systemy inteligentne stanowią w elektroenergetyce coraz większy odsetek istniejącej infrastruktury, ułatwiając integrację rozproszonych źródeł energii (w tym fotowoltaiki i innych OZE) z krajowym systemem energetycznym. W razie potrzeby jesteśmy w stanie zaprojektować i wykonać na zlecenie inwestora inteligentne sieci energetyczne, w pełni dostosowane do …

Jaki zapis w umowie najmu o świadectwie energetycznym

W umowie najmu nieruchomości, szczególnie ważne jest uwzględnienie kwestii związanych ze świadectwem energetycznym. Jest to dokument informujący o zużyciu energii przez dany budynek. Wartość świadectwa energetycznego może mieć istotny wpływ na koszty utrzymania nieruchomości oraz środowisko naturalne. Dlatego też konieczne jest odpowiednie …

Błąd ludzki stoi za awarią stacji elektroenergetycznej, która …

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przygotowały prezentację o przyczynach awarii w stacji elektroenergetycznej Rogowiec, która przyczyniła się do wyłączenia bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów. Błąd ludzki odpowiada za awarię stacji elektroenergetycznej w Rogowcu. W dniu wystąpienia awarii (17 maja tego roku) …

Zintegrowane systemy energetyczne: rewolucja w świecie energii

W erze dynamicznego rozwoju technologicznego, poszukiwania zrównoważonego rozwoju i wzrastającej świadomości ekologicznej, zintegrowane systemy …

"Rozkładając system elektroenergetyczny: jak …

W ostatnich latach coraz większe znaczenie w systemie energetycznym w Polsce mają odnawialne źródła energii, takie jak wiatr, słońce czy biogaz. Ich rosnący udział w miksie energetycznym wpływa nie tylko na …

7 energetycznych zawodów przyszłości [KOMENTARZ]

Instytucje państwowe czy korporacje często mają problem z zakomunikowaniem światu o działaniach na polu energetycznym. I nie ma co się dziwić – to bardzo skomplikowany obszar, gdzie długie studia są potrzebne choćby do zrozumienia niewielkiego jego kawałka. Dlatego nie zgaśnie zapotrzebowanie na ludzi, którzy będą objaśniać i ...

Działania UE w odpowiedzi na kryzys energetyczny

22 listopada – Aby chronić unijne przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe przed przypadkami nadmiernie wysokich cen gazu w UE, Komisja zaproponowała mechanizm korekty rynku, tymczasowy i dobrze ukierunkowany instrument umożliwiający automatyczną interwencję na rynkach gazu w przypadku ekstremalnych podwyżek cen gazu.Ten nowy mechanizm ma na …

F]FDLQWHJUDFML KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU …

w systemie energetycznym, aby osiągnąć wyższe cele w zakresie obniżenia emisyjności do 2030 r. i neutralności klimatycznej do 2050 r. – i zrobić to w sposób, który byłby zarówno efektywny pod względem kosztów, jak i zgodny ze złożonym w ramach Europejskiego Zielonego Ładu „zielonym przyrzeczeniem", aby „nie szkodzić ...

Dyrektywa CER

Infrastruktura krytyczna jest współzależnym systemem naczyń połączonych w całej Unii Europejskiej. Brak bezpieczeństwa oraz odporności choć jednego elementu w tej układance może zachwiać dostawami energii, gazu czy ciepła u odbiorców końcowych. Stąd radykalne i rewolucyjne zmiany, które dotyczą zarówno spółek obrotu, jak i operatorów …

Audyt energetyczny a audyt efektywności energetycznej

Zacznijmy od tego, że chociaż pojęcia są ze sobą bardzo spokrewnione, to jest między nimi niewielka różnica. Przede wszystkim audyt efektywności energetycznej nie jest obowiązkowy dla przedsiębiorstwa.Wymagany jest dopiero wtedy, kiedy dana firma realizuje założenia mające na celu poprawienie efektywności energetycznej, jest też obowiązkowy kiedy …

ZNACZENIE ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W KRAJOWYM SYSTEMIE ENERGETYCZNYM

W artykule podjęto próbę wykazania różnic między krajowym systemem energetycz‐ nym i jego podsystemami, w tym krajowym systemem elektroenergetycznym. Dokona‐ no charakterystyki często wykorzystywanych zamiennie pojęć tj. wielkość mocy zainsta‐ lowanej oraz wielkość mocy wyprodukowanej. Ponadto opisano specyfikę bilansowania

Energetyczne podsumowanie roku. Co działo się w energetyce w …

Z powodu kontrowersyjnych zapisów oraz połączenia tematu z zamrożeniem cen dla konsumentów, zmiany te zostały zatrzymane. Rozpoczęto również analizy, mające na celu wyłonienie wariantu budowy drugiego połączenia energetycznego Litwy (a przez nią innych krajów bałtyckich) z Polską, czyli całym europejskim systemem energetycznym.

SYSTEMY ENERGETYCZNE

Ten proces będzie trwał tak długo aż zaprzestaniemy ćwiczenia eksplozywnego, krótkotrwałego lub jego intensywność będzie na tyle niska, że nie wyczerpiemy zapasów fosfokreatyny, a naszym głównym systemem energetycznym w tym czasie będzie glikoliza lub przemiany tlenowe, które spowodują, iż zapasy ATP zostaną na tym samym poziomie lub będą się odbudowywać a …

Magazyny Energii Kompendium

w Krajowym Systemie Energetycznym Wraz w rosnącym udziałem źródeł pogodozależnych w miksie energetycznym danego kraju znacząco rośnie potrzeba stosowania magazynów energii. Magazyny energii stają się koniecznością ze względu na potrzeby bilansowania popytu i podaży energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, ale również ...