Produkty

Wyposażone jest w diody LED o mocy 3 W. Wbudowana soczewka świetnie kierunkuje światło i nadaje się do oświetlania korytarzy czy schodów. Jej oprawa zbudowana jest z poliwęglanu i ma stopień szczelności IP41. Oświetlenie awaryjne w domu

Oświetlenie awaryjne w zakładzie pracy – czy wiesz, kiedy i gdzie jest ...

Wyposażone jest w diody LED o mocy 3 W. Wbudowana soczewka świetnie kierunkuje światło i nadaje się do oświetlania korytarzy czy schodów. Jej oprawa zbudowana jest z poliwęglanu i ma stopień szczelności IP41. Oświetlenie awaryjne w domu

Służebność przesyłu na gruntach wspólnych

Ustanawianie służebności przesyłu przez wspólnoty mieszkaniowe oraz przez współwłaścicieli budzi szereg wątpliwości w praktyce, a sytuację, którą obecnie obserwujemy, możemy nazwać określić jako patową. Nikt nie jest bowiem w stanie ustanowić ograniczonego prawa rzeczowego dla większej zbiorowości. Odnosi się to również do budynków …

Przyłączanie magazynów energii do sieci elektrycznej – krok po …

Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii jest obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, na zasadzie równoprawnego traktowania i przyłączania, w pierwszej kolejności, instalacji odnawialnego źródła energii, jeżeli istnieją …

Magazyn energii u prosumenta. Jest kłopot z liczeniem mocy

To ważne, bo po doliczeniu mocy magazynu do mocy zainstalowanej fotowoltaiki przekracza jako prosument próg 10 kW i wpada w mniej korzystne rozliczenie …

Przedsiębiorca nie musi być „przesyłowy"

Ewentualna rozbieżność może sprowadzać się do tego, czy można ustanowić na jego rzecz służebność przesyłu – ja uważam że tak, bo nie ma ograniczeń co do zakresu działalności przedsiębiorcy (nie musi być to przedsiębiorca, którego przedmiotem działalności jest dystrybucja / przesył energii), aczkolwiek są też poglądy odmienne. Jeżeli przyjąć ów pogląd …

MDK 4-05.2004 Metodyka określania zapotrzebowania na paliwo, …

W przypadku niesprawności przyrządów pomiarowych upływ czasu ich weryfikacji, w tym wycofania z eksploatacji do naprawy lub weryfikacji na okres do 15 dni, określa średnią dobową ilość energii cieplnej, chłodziwa, urządzeń przez określony czas, jest traktowany jako wskaźnik bazowy do obliczania energii cieplnej, normalnej pracy chłodziwa w okresie raportowania, …

Magazyn energii u prosumenta. Jest kłopot z liczeniem mocy

Przyznaje jednocześnie, że potrzebna jest interpretacja przepisów ustawy o OZE. „Jednak z uwagi na ostatnie zmiany w ustawie o Odnawialnych źródłach energii w zakresie definicji mocy zainstalowanej instalacji OZE, zależy nam na posiadaniu jednolitej interpretacji przepisów, obowiązujących wszystkich Operatorów Sieci.Dlatego z innymi OSD podjęliśmy …

Podstawowe wymagania przy projektowaniu rozdzielnic nn i …

W normie tej podano warunki eksploatacji, wymagania konstrukcyjne, cechy techniczne oraz badania dotyczące zestawów rozdzielnic i sterownic niskonapięciowych …

Magazyn energii w domu. Jakie trzeba spełnić warunki

- Nie zalecam stawiania magazynu energii na zewnątrz, w szczególności w naszym klimacie - podkreślił jeszcze raz ekspert. Pomieszczenia pozwalają na odizolowanie …

straty energii w kablach w zależności od mocy przesyłanej

A co do sprawy energii/mocy przy wolnym dryfie elektronów: omawiałem sprawę przenoszenia energii na seminarium, podając jako przykład ciągnięcie sanek. Co prawda dziś byłoby to trudne, śnieg widać tylko w ilościach szczątkowych, ale może jeszcze umiemy sobie wyobrazić, jak to wyglądało. Ja i tak nie użyłem sanek, tylko narysowałem je kredą na tablicy. …

Magazynowanie energii – co to jest i jak to robić ...

Wpływają na to wzrastające koszty energii elektrycznej, ale też pogarszająca się kondycja środowiska naturalnego. W artykule tłumaczymy, co oznacza powyższe rozwiązanie, …

Dobra czy zła wiara na dawnych gruntach Skarbu Państwa?

Zasiedzenie służebności na potrzeby urządzeń przesyłowych wybudowanych na nieruchomościach Państwa przed uwłaszczeniem przedsiębiorstw państwowych nadal nie doczekało się jednolitego orzecznictwa. Sąd Najwyższy w uchwale Składu Siedmiu Sędziów wydanej w sprawie III CZP 50/17 przesądził jedynie, iż taka służebność nie powstała z mocy …

Pisemna zgoda czy służebność przesyłu? To wybór inwestora

czy zgoda jest oświadczeniem jednostronnym, czy też prowadzi do nawiązania umowy, bo operator może złożyć oświadczenie w sposób dorozumiany, czy umowa może zostać rozwiązana w każdym przypadku, czy może należy stosować specyficzne rozwiązania prawne (np. obligacje realne, brak możliwość rozwiązania do czasu demontażu sieci ...

Magazyn energii

Magazyn energii to przede wszystkim zabezpieczenie płynności poboru energii podczas awarii sieci oraz w momencie ograniczenia dostępu do źródła mocy, jakim jest słońce. Zainteresowanie fotowoltaiką wśród prosumentów stale rośnie i według szacunków ekspertów ten trend utrzyma się w nadchodzących latach. Obecnie jednak infrastruktura elektroenergetyczna nie jest …

Magazyn energii w domu. Jakie trzeba spełnić warunki

Przydomowe magazyny energii można montować w domu w wydzielonym do tego miejscu, lub na zewnątrz budynku. Inwestorzy rozważający montaż takiego urządzenia mają wątpliwości, jakie trzeba spełnić warunki przechowywania takiego urządzenia w domu. Wyjaśniamy wątpliwości. Montaż przydomowego magazynu energii jest najczęściej …

Opublikowano rozporządzenie ws. wymagań technicznych, …

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączania oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym zostało opublikowane 17 grudnia 2021 r. (Dz. U. 2021 poz. 2343). Projekt rozporządzenia jest realizacją upoważnienia zawartego w art. 9 ust. 4a ustawy z 10 kwietnia 1997 r.

Zmiana Mocy Przyłączeniowej: Koszt, Wniosek i Procedura

Zmiana mocy przyłączeniowej jest ważnym krokiem w dostosowaniu instalacji elektrycznej do aktualnych potrzeb nieruchomości. Proces ten wymaga starannego przygotowania dokumentacji, uzyskania odpowiednich zgód i dostosowania instalacji przez wykwalifikowanych elektryków. Dzięki temu można uniknąć przeciążeń, awarii oraz zapewnić stabilne i bezpieczne …

Czy magazyny energii są bezpieczne? Co z tymi …

Niemiecki serwis PV Magazine podał, że w odniesieniu do incydentów z magazynami energii Senec i LG doszło do łącznie 6 przypadków zapłonu tych urządzeń. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że obecnie niemiecki …

Czy znasz najnowsze dane dotyczące liczby i mocy ...

Czy znasz najnowsze dane dotyczące liczby i mocy mikroinstalacji prosumenckich w kraju Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej...

» Czy wymagane jest zgłoszenie zbiornika paliw organowi …

Jeżeli zbiornik magazynowy ON wyposażony jest w odpowietrzenie (emitor), przewód zalewowy (przesył paliwa i przeładunek paliwa z cysterny do zbiornika), dystrybutor (przesył paliwa i przeładunek paliwa ze zbiornika do baku samochodu), to w przypadku lokalizacji w jednym miejscu w zakładzie (mimo tego, że potencjalnie jest możliwość jego przestawiania) spełnia …

Koncesja na magazynowanie energii. Wymogi i znaczenie.

Koncesja w zakresie magazynowania energii jest wydawana w przypadku, gdy magazyny na energię elektryczną mają łączną moc zainstalowanej energii elektrycznej …

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

Na próżno jest szukać regulacji prawnych związanych z magazynami energii elektrycznej w przepisach prawa budowlanego. Dlaczego okoliczność ta jest tak istotna dla rynku odnawialnych źródeł energii? Czy możemy spodziewać się zmian w nadchodzącej nowelizacji …