Produkty

Przy czym obowiązkowe krajowe cele ogólne składały się na założony 20% udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto we Wspólnocie. Dla Polski natomiast cel ten ustalony została na poziomie 15%. Niestety, pomimo tego, że w ciągu ostatnich dwóch lat zauważalne były u nas wyraźne wzrosty w zakresie generacji energii z OZE, to tak …

Elektrownie wiatrowe w Polsce | enerad.pl

Przy czym obowiązkowe krajowe cele ogólne składały się na założony 20% udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto we Wspólnocie. Dla Polski natomiast cel ten ustalony została na poziomie 15%. Niestety, pomimo tego, że w ciągu ostatnich dwóch lat zauważalne były u nas wyraźne wzrosty w zakresie generacji energii z OZE, to tak …

Wiatr

Milionom gospodarstw domowych oferujemy zieloną energię, która pochodzi z naszych farm wiatrowych. 7. Zarządzanie majątkiem i eksploatacja . Oferujemy usługi w zakresie zarządzania, eksploatacji i konserwacji farm wiatrowych. W ten sposób dbamy o to, aby turbiny przynosiły jak najlepsze zyski. Previous Next. Kompleks Pomerania Wind. Kompleks Pomerania Wind to 18 …

Prosument wirtualny: w 2024 Fotowoltaika znów ma się opłacać

Nasze rozwiązanie ( instalacja fotowoltaiczna + Net-biling 2.0 prosument wirtualny wyróżnia się na rynku unikalnym podejściem do rozliczeń prosumentów: Jako jedyna firma rozlicza się tu opłaty dystrybucyjne z nadwyżki energii; Oferuje system VPP (Wirtualna Elektrownia) Nie pobiera się opłat miesięcznych abonamentowych

Czym jest obrót energią elektryczną i kto się nim zajmuje?

Kolejny etap to obrót energią elektryczną, czyli handel. Spółki obrotu kupują energię od wytwórców i sprzedają ją finalnym odbiorcom po ustalanych z nimi cenach. Kto produkuje energię elektryczną? Energia elektryczna jest nietypowym dobrem, jednak kupuje się ją i sprzedaje tak, jak inne produkty.

Polskie firmy mają się czym dzielić

Największe krajowe przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem surowców energetycznych, ich przetwarzaniem i handlem nimi kwalifikują się do zapłaty ekstrapodatku w kształcie zaproponowanym przez KE. Bruksela poprzeczkę dla nadzwyczajnych zysków unijnych przedsiębiorstw, które wynikać mają ze zmian na rynkach wywołanych agresją Rosji na …

O kogeneracji

Inwestycje w układy kogeneracyjne o małej mocy charakteryzują się najszybszym okresem zwrotu ze wszystkich inwestycjii energetycznych. Może to być opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorców prowadzących własne obiekty wykorzystujące ciepło, energię, klimatyzację. Układy o małej mocy są często dostępne w formie kontenerowych ...

Polskie fundacje, stowarzyszenia i organizacje ekologiczne

Fundacje ekologiczne. Fundacje ekologiczne to organizacje non-profit, które powołane są w celu realizacji określonych celów społecznych, w tym działań proekologicznych. Dysponują one kapitałem, przeznaczonym na różnorodne projekty, takie jak finansowanie badań nad ochroną środowiska, organizowanie kampanii edukacyjnych czy wsparcie inicjatyw …

W centrum uwagi: Efektywność energetyczna – czynnik przyczyniający się ...

Krajowe i unijne strategie polityczne na rzecz efektywności energetycznej oraz rozwój technologiczny przyczyniły się do znacznego zmniejszenia zużycia energii w przemyśle UE (w 2019 r. zużycie energii w przemyśle UE było o około 13 proc. niższe niż w 2000 r.). Środki w zakresie efektywności energetycznej nadal mają zasadnicze znaczenie dla dalszego …

Pytania i odpowiedzi dotyczące kwalifikacji osób zajmujących się ...

Osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, w celu uzyskania potwierdzenia posiadanych kwalifikacji, powinny wykazać się wiedzą z zakresu: na stanowiskach eksploatacji: zasad budowy, działania oraz warunków technicznych obsługi urządzeń, instalacji i …

PREZES Komunikat (nr 47/2024) uzgadniania Prezes URE iorstwa

Warszawa, 16 sierpnia 2024 r. PREZES URZĘ U RGULA JI NRGTYKI dr inż. Rafał Gawin Komunikat Prezesa Urzędu Regulacji nergetyki (nr 47/2024) w sprawie obowiązku uzgadniania z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: „Prezes URE") przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją ciepła planu rozwoju, o którym …

Obowiązek utrzymywania zapasów paliw przez przedsiębiorstwo ...

Zgodnie z przepisami pr. en., przedsiębiorstwa energetyczne, zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła, mają obowiązek utrzymywania zapasów paliw w ilości zapewniającej utrzymanie ciągłości dostaw energii elektrycznej lub ciepła do odbiorców (art. 10 ust. 1 pr. en.).

Krajowe Centrum Funduszy Europejskich, Firmy Pozyskujące ...

Poznanie sposobu myślenia Klienta jest kluczem do przedstawienia mu dopasowanej oferty i współpracy opierającej się na zaufaniu i zrozumieniu. Nie warto tracić czasu na firmy zajmujące się dotacjami unijnymi, które nie rozumieją Państwa potrzeb. Specjaliści KCFE znajdą rozwiązania szyte na miarę Państwa oczekiwań.

(PDF) Globalne i krajowe uwarunkowania funkcjonowania …

stronie podażowej wywierać będzie postęp technologiczny oraz starzenie się spo- ... Globalne i krajowe uwarunkowania funkcjonowania polskich przedsiębiorstw 53. tekście modelu IS-LM-BP 4 ...

Magazynowanie energii w przedsiębiorstwie

Zamiast sprzedawać energię słoneczną, wykorzystuje się ją w jak największym stopniu. Zyskiem jest tu różnica pomiędzy ceną kupna energii z sieci (koszt energii czynnej + opłaty dystrybucyjne) i ceną sprzedaży energii z PV, magazynowanie energii z fotowoltaiki w celu sprzedaży wieczorem. Opcja będzie dostępna od lipca 2024 roku. Niektóre magazyny energii …

Czym charakteryzują się przedsiębiorstwa państwowe? Jak …

Przedsiębiorstwa państwowe są jednostkami gospodarczymi mającymi osobowość prawną. Cechują je trzy kluczowe zasady: samodzielność, samofinansowanie i samorządność. Nazwa tych spółek wskazuje na ich właściciela, czyli poszczególne podmioty krajowe. Które koncerny nazywa się mianem przedsiębiorstw państwowych?

Zmarnowaliśmy lata zamiast zająć się starymi elektrowniami

– W przedmiotowym piśmie pełnomocnik (Enei – red.) powołuje się na niezależne od jednostek wytwórczych GK Enea ograniczenia produkcji wprowadzone przez Operatora Systemu Przesyłowego – PSE, wynikające ze spadku zapotrzebowania Krajowego Systemu Energetycznego m . na energię produkowaną z węgla kamiennego – informowała Bogdanka.

Charakterystyka rynku energii elektrycznej

Wolumen krajowej produkcji energii elektrycznej brutto w 2019 r. ukształtował się na niższym poziomie w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 158 767 GWh (spadek o …

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA POLSKI W PERSPEKTYWIE 2014-2020 PROGRAMY KRAJOWE

zieloną energię. nacznie więcej pieniędzy, bo aż ponad 31 mld euro, zostanie zdecentralizowanych – zostaną przeznaczone na regiony (udział w ogólnym budżecie zwiększy się z obecnych 25 % do 40 %). perspektywie tej zaplanowanych zostało sześć programów krajowych: Infrastruktura i Środowisko 27 513,9 mln euro Inteligentny Rozwój 8 614,1 mln euro …

Podstawy prawne

Operator systemu dystrybucyjnego to przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się transportem energii sieciami dystrybucyjnymi w celu dostarczenia ich odbiorcom. Jest ono odpowiedzialne za ruch sieciowy w systemie elektroenergetycznym, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu, eksploatację, konserwację, remonty oraz niezbędną rozbudowę …

Wytyczne dotyczące zawartości planu rozwoju oraz jego …

W 2024 r. wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej, których uzgodnione plany rozwoju obejmowały lata 2020–2024 mają obowiązek sporządzić i przedłożyć Prezesowi URE do uzgodnienia nowy projekt planu rozwoju opracowany na lata 2025-2030. Z kolei aktualizację planu rozwoju mają ...

Elektrownie atomowe. Które kraje produkują

Trzy reaktory wyłączono wcześniej, wciąż działa siedem, które zapewniają 12,9% zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju. Znajdują się w pięciu obiektach: Trillo (jeden), Almaraz (dwa), Asco (dwa), Cofrentes …