Rys. 1. Nowe moce zainstalowane w Europie w 2017 r., na podstawie [3] Rys. 2. Nowe moce zainstalowane w źródłach odnawialnych w Europie w 2017 r., na podstawie [3] W rzeczywistości, dalszy rozwój i wzrost udziału odnawialnych źródeł wymagają ich sprzężenia z odpowiednią pojemnością układów magazynujących energię. Jest to ...
Zastosowanie wysokotemperaturowej elektrolizy
Rys. 1. Nowe moce zainstalowane w Europie w 2017 r., na podstawie [3] Rys. 2. Nowe moce zainstalowane w źródłach odnawialnych w Europie w 2017 r., na podstawie [3] W rzeczywistości, dalszy rozwój i wzrost udziału odnawialnych źródeł wymagają ich sprzężenia z odpowiednią pojemnością układów magazynujących energię. Jest to ...
Kto kupuje, kto sprzedaje i za ile? Kredyty węglowe
Jeden kredyt węglowy jest oznacza usunięcie jednej tony CO 2 z atmosfery przez rolnika; Kredyty węglowe zakupują spółki sektora prywatnego, które są emitentami …
„Wielkie Wyzwanie: Energia" – początek trendu na przydomowe …
„Wielkie Wyzwanie: Energia" ma wpłynąć na rozwój sektora przydomowych elektrowni wiatrowych w Polsce i udowodnić, że w energii kinetycznej wiatru jest potencjał, który każdy z nas może wykorzystać, aby zbilansować swoje gospodarstwo domowe. Dzięki postawieniu takiego wyzwania, NCBR dąży m . do ograniczenia smogu i redukcji emisji …
Takich inwestycji w energetyce jeszcze nie było. Na rozwój sieci ...
Dynamiczny rozwój fotowoltaiki, a także planowane uruchomienie farm wiatrowych na Bałtyku i bloków jądrowych wymagają pilnych inwestycji w infrastrukturę sieciową. Jak oszacowała NIK, większość krajowych linii energetycznych ma ponad 30 lat, a ich modernizacja kuleje. Dlatego operatorzy sieci przyspieszają plany rozwojowe i w najbliższej …
Dlaczego na świecie rośnie zapotrzebowanie na energię …
Zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie na świecie z wielu powodów, takich jak rozwój gospodarczy, wzrost populacji, rosnące wymagania technologiczne i zmiany w stylu życia. Aby sprostać temu wzrostowi, konieczne jest podejmowanie działań mających na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej oraz efektywne wykorzystanie jej.
PIE: Kredyty węglowe
Kredyty węglowe na COP27. Jednym z rozwiązań proponowanych przez USA podczas szczytu klimatycznego są kredyty węglowe. Mają one odpowiedzieć na istotne …
Czym jest i jak działa elektrownia atomowa?
Jednak w latach 70., wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię, nastąpił gwałtowny rozwój elektrowni jądrowych, co przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania tą technologią. Awarie w Three Mile Island w …
Czym jest kredyt węglowy i jakie są kryteria jego przyznania?
Kredyt węglowy to tona ekwiwalentu dwutlenku węgla, która nie została uwolniona do atmosfery, dzięki zrównoważonej działalności rolniczej. Sam proces rozwoju …
Robimy milowy krok do budowy elektrowni atomowej w Polsce
Następnie zezwolenie na budowę elektrowni musi wydać Prezes Państwowej Agencji Atomistyki, a w kolejnym etapie wojewoda pomorski podejmuje decyzję o przyznaniu pozwolenia na budowę, co pozwoli na rozpoczęcie prac budowlanych. - Lokalizacja "Lubiatowo-Kopalino" została wskazana jako preferowana przez spółkę już w 2021 r. z uwagi na …
Rola elektrowni szczytowo-pompowych w Krajowym Systemie ...
krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną netto na poziomie ponad 181 TWh w 2030 r. i 204 TWh w 2040 r. Popyt na moc maksymalną wyniesie prawie 28 GW w 2030 r. i ponad 31 GW w 2040 r. ałkowity wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną netto w latach 2020-2040 osiągnie 27,7%.
W Niemczech w Wielkanoc wyłączono 15 elektrowni węglowych
W minioną niedzielę oraz poniedziałek z mapy Niemiec zniknęło 15 elektrowni węglowych. Jak przekonują niemieckie władze nie jest to ich tymczasowe zawieszenie ze względu na spadek zapotrzebowania, a trwałe wyłączenie z użytku.
Transformacja energetyczna w Chinach – zarys sytuacji
Szczególnie teraz, gdy rozwój elektrowni węglowych gwarantuje stabilny dochód oraz jest skutecznym sposobem na wyjście z pandemicznego kryzysu. Odnawialne źródła energii są znane ze swojej nieprzewidywalności, stąd podejrzenia, że węgiel pozostanie podporą energetyczną Chin jeszcze przez kilka dobrych lat.
Carbon offset credits – kredyty węglowe | Fundacja …
Carbon offset credits – kredyty węglowe. Kredyty węglowe, nazywane również certyfikatami kompensacyjnymi, to transakcyjne dokumenty potwierdzające zredukowanie emisji 1 tony CO2e (ekwiwalentu dwutlenku węgla) w ramach projektów redukcyjnych, które dodatkowo mają pozytywny wpływ na społeczności lokalne.
Kredyty węglowe: czym są, jak działają i ich globalny wpływ
Aby stawić czoła problemowi zmian klimatycznych, opracowano instrumenty ekonomiczne, takie jak kredyty węglowe. Umożliwiają one bardziej efektywne zarządzanie emisjami CO2 i innych gazów cieplarnianych. W tym artykule wyjaśniamy, czym są kredyty …
Kredyty węglowe wchodzą do Europy
Udział węgla kamiennego i brunatnego w łącznej mocy wszystkich elektrowni ma wynieść tylko 4 proc., a wielkość produkcji energii elektrycznej zaledwie 1 proc. To założenia …
Małe elektrownie liczą na większy rozwój
Wspomniane na wstępie wsparcie jest oparte na systemie FIT/FIP, czyli taryf gwarantowanych (feed in tariff) oraz dopłat do ceny rynkowej (feed in premium). Wprowadzono go w 2018 r. i jest on przeznaczony nie tylko dla hydroenergetyki, ale też dla biogazowni. Do systemu FIT mogą przystąpić instalacje o mocy mniejszej niż 500 kW, a do FIP obiekty o mocy w …
Kredyty węglowe
By zminimalizować emisje gazów cieplarnianych do atmosfery, konieczne było zaproponowanie przez organy rządzące państw i Unii Europejskiej nowych rozwiązań, które pozwoliłyby na …
Dlaczego bloki węglowe Elektrowni Dolna Odra nie są …
Na produkowanej w Elektrowni Dolna Odra energii spółka PGE GiEK nie tylko nie zarabia, ale wręcz dopłaca. Czyli, im więcej bloki pracują – choć przecież o to powinno chodzić – tym ...
Fotowoltaika i magazyny energii na świecie
Uruchomiono aż 106 systemów magazynujących energię na skalę przemysłową. Fotowoltaika na świecie — Japonia . W 2021 roku Japonia zajęła ostatnie miejsce na podium światowych liderów fotowoltaiki, z mocą instalacji wynoszącą 74,19 GW. Mimo ograniczonej przestrzeni do instalacji paneli słonecznych i gęstego zaludnienia Japonia osiąga imponujące …
Finansowanie zielonej energii – możliwości i wyzwania
Zrównoważony rozwój to kolejna korzyść wynikająca z inwestycji w zieloną energię. Rozwój projektów odnawialnych źródeł energii często prowadzi do tworzenia miejsc pracy, zarówno w fazie budowy, jak i w eksploatacji instalacji. Natomiast wspieranie lokalnych inicjatyw energetycznych przyczynia się do wzrostu gospodarczego na ...
Perspektywy rozwoju małych elektrowni wodnych w Polsce na …
Dynamicznie rosnący popyt na tego typu in-stalacje napędza rozwój technologiczny, co w konsekwencji prowadzi do male- jących nakładów inwestycyjnych. Przypatrując się jednak trendom zmian, nie sposób nie zauważyć wyszczególnienia się niektórych typów elektrowni, które obecnie dominują na rynku tzn. elektrowni wiatrowych i słonecznych. Uderza to przede …
Czy stać nas na energię jądrową w Polsce?
Kogo będzie stać na drogą energię? Aby elektrownie jądrowe mogły funkcjonować, potrzeba wielu inwestycji towarzyszących, takich jak wykup gruntów, budowy infrastrukturę sieci wysokich napięć, linii kolejowej do dowozu paliwa jądrowego, składowisk odpadów radioaktywnych, czy zarezerwowania środków na rozbiórkę elektrowni atomowej po …
Energetyka jądrowa w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …
Paweł Gajda, wykładowca na Wydziale Energetyki i Paliw AGH, specjalista w dziedzinie energetyki jądrowej. Najważniejsze wydarzenia w 2023 roku na świecie Które kraje budują obecnie najwięcej elektrowni atomowych? Na poniższej grafice widać, które kraje i w jakim stopniu są zaangażowane w rozwój technologii jądrowej w energetyce ...
Powraca plan modernizacji starych elektrowni węglowych.
Wraz z agresją Rosji na Ukrainę powraca pomysł wydłużenia pracy polskich elektrowni węglowych. Wiele z nich to stare jednostki, które w najbliższych latach miały być systematycznie wyłączane. Polska firma Rafako próbuje jednak przywrócić je do życia i właśnie zakończyła prace modernizacyjne jednego z bloków w Elektrowni Jaworzno.
Rozwód Chin z węglem? Spada liczba pozwoleń na nowe …
To wyraźne spowolnienie wydawania pozwoleń na nowe elektrownie węglowe idzie w parze z dynamicznym rozwojem sektora energii odnawialnej w Chinach. W 2023 roku kraj ten dodał tyle nowej mocy z wiatru i słońca, ile wynosi całkowita produkcja energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii ze wszystkich źródeł. To właśnie ten wzrost produkcji energii odnawialnej …
PGE Energia Odnawialna stawia na fotowoltaikę. Nowe …
Według Karlikowskiego presja na rozwój energetyki odnawialnej jest ogromna. Dotyczy to zarówno producentów, eksporterów, firm krajowych jak i zagranicznych. Dziś jesteśmy świadkami prawdziwego wyścigu po OZE. W tym roku PGE Energia Odnawialna postawi przede wszystkim na moce słoneczne. Do grudnia 2023 r. będzie posiadać ok. 500 MW w ...
To będzie rewolucja w energetyce. Przełomowy pomysł na …
Jak magazynować energię, którą przez kilka godzin dziennie w za dużych ilościach produkują wiatraki lub fotowoltaika? Ten problem to kluczowa bariera w rozwoju …
Agreena – zrównoważony rozwój dzięki zdrowej glebie
Podniebna technologia zapewnia zrównoważony rozwój na ziemi. Korzystamy z satelitów, SI i rygorystycznego protokołu weryfikacji, aby mieć pewność, że kredyty dokładnie odzwierciedlają ilość węgla zmagazynowanego w glebie. Dzięki naszym narzędziom i usługom możemy pozyskać dane dotyczące pola i kompleksowo monitorować ...
57 lat. Projekt elektrowni z czasów Gomułki wciąż czeka na decyzję
"Budowa elektrowni Młoty to projekt strategiczny, który pozwoli na dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii oraz w znaczącym stopniu poprawi bezpieczeństwo energetyczne w regionie" - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Lista elektrowni w Polsce
W Polsce głównymi producentami energii elektrycznej są elektrownie zawodowe (systemowe) konwencjonalne. Elektrownie tworzą system wytwórczy w krajowym systemie elektroenergetycznym.W 2012 roku elektrownie zawodowe - produkujące energię w celu dystrybucji i sprzedaży w krajowym systemie energetycznym - wytworzyły 82% energii.
Energetyka oparta na OZE – wyzwania i perspektywy w …
Stawiamy też na rozwój energetyki wiatrowej na morzu. W pierwszej fazie systemu, która zakończyła się z dniem 30 czerwca 2021 r., dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 5,9 GW przyznane zostało wsparcie w drodze decyzji administracyjnej. Instalacje te powstaną w okresie 2026-2030. Natomiast w kolejnych latach …
CERy, VERy, RECsy… jak odnaleźć się w świecie offsetów?
Na rynku istnieje wiele rodzajów kredytów węglowych, które osoby fizyczne i firmy mogą zakupić w celu zrównoważenia swoich emisji dwutlenku węgla. W najogólniejszym podziale można …
PiS sporo namieszał w energetyce. Oto bilans ośmiu lat
Ostatnie lata w energetyce były bardzo dynamiczne. Rządy PiS to z jednej strony rewolucja fotowoltaiczna i nowe życie atomu, a z drugiej niewydolne sieci energetyczne, kopalnie węgla na ciągłej finansowej kroplówce i zatrzymany rozwój wiatraków na lądzie. Symbolem odchodzącej władzy pozostaną dwie wieże w Ostrołęce, które runęły z hukiem wraz …
Czy elektrownie węglowe mają przyszłość?
Elektrownie węglowe odgrywały kluczową rolę w globalnym sektorze energetycznym przez dziesiątki lat. Jednak wraz z rosnącym zainteresowaniem odnawialnymi źródłami energii i wzrostem świadomości ekologicznej, pojawia się pytanie, czy elektrownie węglowe mają przyszłość. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom i wadom elektrowni …